Kareivju diena

[..]Aizsardzības ministrija ierosina svinēt 10.jūliju kā karavīra profesijas dienu, kurā sabiedrībai ir iespēja sveikt un godināt dienestā esošos un atvaļinātos Nacionālo bruņoto spēku karavīrus un zemessargus un pateikties par ieguldījumu valsts aizsardzībā cilvēkiem, kas ar zvērestu apliecinājuši gatavību ziedot Latvijas valstij pašu dārgāko – savu dzīvību. [..]

[..]papildināt likuma 2.pantu: 1.Pēc vārdiem “4. jūliju – Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienu” ar vārdiem “10. jūliju – Latvijas karavīru diena”. [..]

avots

vara bungas: Viss  būtu skaisti, ja Militārā dienesta likuma (MDL) 2.pantā karavīri nebūtu nodalīti no zemessargiem ar definīciju “ karavīrs — Latvijas pilsonis, kas pilda aktīvo dienestu un kam piešķirta militārā dienesta pakāpe [..];” savukārt “aktīvais dienests — militārā dienesta tieša izpilde karavīra statusā, kas ietver profesionālo dienestu, militārā dienesta tiešu izpildi mobilizācijas gadījumā un rezerves karavīru militārās mācības

Turklāt MDL pārejas noteikumos teikts:

” 4. Ar šā likuma spēkā stāšanās dienu Latvijas Republikas Zemessardzes ierindas zemessargi kļūst par karavīriem, bet ārrindas zemessargi — par zemessargiem. Zemessardzes zemessargu sastāvam saglabājas Zemessardzes dienesta pakāpe “zemessargs” un “vecākais zemessargs”, bet Zemessardzes instruktoru un virsnieku sastāvam tiek noteiktas (piešķirtas) vispārīgās karavīru dienesta pakāpes aizsardzības ministra noteiktajā kārtībā.”

ņemot vērā, ka likumprojekta anotācijā ir norāde uz to, ka 10.jūlijā iecerēts   godināt arī  zemessargus, tad likumprojektam būtu jāizskatās apmēram šādi:

“Grozījums likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”

 Izdarīt likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” [..] grozījumu un papildināt  2.pantu  pēc skaitļa un vārdiem  “4. jūliju – Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienu” ar skaitli un vārdiem   “10. jūliju – Latvijas karavīru un zemessargu dienu

…galu galā pie armijas šūpļa Latwijas Semes sargi   ne tikai  blakus stāvēja.

 

Advertisements

25 responses to “Kareivju diena

 1. Vai tiešām vēl kāda diena vajadzīga, ja mums ir 11.novembris?

  • 11. Ir atceres diena nav profesijas svētki.

   • Melioratoru diena, čekistu diena, traktoristu diena, mentu diena, sieviešu diena, valsts nodevēju diena… Varbūt mums drīzāk vajadzētu beidzot tikt vaļā no šī padomju mantojuma, nevis noteikt jaunas “dienas”? Latviešu karavīri tiek godināti 11.novembrī – kā dzīvie, tā kritušie. Nav ko tur asinis ar ūdeni šķaidīt.

    • PS Es pieļauju, ka šādu dienu varētu gribēt kāds, kurš it kā ir militārpersona, bet nav gatavs atdot savu dzīvību par Latviju. Bet tomēr grib svētkus; pēc tam, kad Latvija kļūs par Krievijas vasaļvalsti, viņam piespraudīs krievu medāli un viņš svinēs, denj voina, ibio!

     • Nez, manuprāt mums 11. novembris ir aizgājis citā virzienā, nekā to atzīmēja līdz 1940. gadam – kad tā bija Lāčplēša un armijas diena (tostarp armijas 20. jubileju svinēja 11.11.)

      Daļēji caur zināt negribošiem politiķiem, kas mūsu 1919. gada kaujas piemiņu – un senāko LKO kavalieru jebšu lāčplēšu godināšanu – pamanījās iebāzt vienā kulē ar Rietumeiropā pieminēto 11.11.1918. (un konkrētāk – plkst 11:11).

      Tāpēc mūsu varoņu godināšanu un uzvaras svinēšanu ir ietušējis rietumos uztverē par WWI stipri vairāk rezonējošais kritušo piemiņas vētījums, ar vairāk vai mazāk jūtamu zemtekstu par kara bezjēdzību, kas mums kā Pirmā kara ugunīs dzimušai nācijai un valstij ir vismaz neatbilstoši.

      Beigās tad sanāk 11. novembris kā piemiņas diena, kuru it kā karakalps varētu svinēt, bet kaut kā līdz galam tā noskaņa tomēr nav pa tēmu – vismaz man pēc gājiena caur brāļu kapiem nav noskaņojuma uz lustīgu alus kausu cilāšanu.

      Lieli piebilst, ka pretēji 1. maijam arī brīvdiena tā nav.

      • Tā pat nepiekrītu. Latviešu karavīrus suminām 11.novembrī un WW1 konteksts nav nekas slikts. Bezjēdzīgās profesiju dienas Latvijā nav nepieciešamas.

       • WWI konteksts rietumiem vienmēr roku rokā ar tēzēm par kara bezjēdzību, īpaši kopš 1960ajiem.

        Mums sakāvnieciskuma tāpat pietiek.

        Ja 11. novembris tiktu uztverts kā uzvaras diena – bet tā nav.

    • Diez vai kāda koalīcijas frakcija iebildīs. Svināmā diena neko nemaksā, patriotismu stiprina, tātad aizies uz urrā. Zemessargi varēs vēlāk pieprasīt savu dienu, jo formāli un oficiāli normatīvajos NBS = karavīri + zemessargi.

 2. ai, nu Tu kasies 🙂 gribi lai likumdari piepeši kļūst profesionāli ? 🙂

 3. kkā neiebraucu “Zemessardzes ierindas zemessargi kļūst par karavīriem, bet ārrindas zemessargi — par zemessargiem. Zemessardzes zemessargu sastāvam saglabājas Zemessardzes dienesta pakāpe “zemessargs” un “vecākais zemessargs”, bet Zemessardzes instruktoru un virsnieku sastāvam tiek noteiktas (piešķirtas) vispārīgās karavīru dienesta pakāpes aizsardzības ministra noteiktajā kārtībā”. vai nu tur ir kkas ļoti sarežģīts vai arī absolūti pašsaprotams!..
  zemessardzes ierindas karavīrs bez pakāpes ir zemessargs vai kareivis? vai arī starp ierindas un ārrindas zemessargiem pakāpēs nav nekādas atšķirības…

 4. Man jau liekas, ka profesiju dienas ir kaut kāds PSRS laiku relikts. Nu bet labi – ir ugunsdzēsēju un glābēju diena tai likumā. Man jau liekas, ka nevis vēl viena profesijas diena būtu jāievieš, bet gan šī esošā (ugunsdzēsēji un glābēji) arī būtu jāizņem no likuma, jo nesaprotu jēgu tādai dienai. No otras puses – ja jau ir nolemts, ka tādai dienai par godu nesavtīgajai profesijai – ugunsdzēsēji un glābēji – ir jābūt, tad nu tiešām pēc loģikas sanāk, ka arī kareivjiem vajadzētu.

  Var tiešām nosaukt – vai nu par karavīru un zemessargu dienu (jo zemessargi tad arī ir jāietver, tur taisnība), vai ir vēl otrs variants – nosaukt vienkāršā tradicionālā apkopojošā latviešu vārdā par kareivju dienu (jeb ir kaut kur likumos konkrēta definīcija arī par to, kas ir kareivis?)

  Kaut gan man liekas, ka nevajag tādas dienas. Jā, 11. novembris formāli ir Latvijas brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņas diena, bet to tāpat visi uztver kā jebkuru Latvijas karavīru godināšanas un sveikšanas dienu (ne tikai kā piemiņas dienu). Vēl viena kareivju diena radīs sajukumu un nesapratni.

 5. ārstu dienu, skolotāju dienu, lēnām izmirstošo un sarkanajā grāmatā ierakstāmo kasieru dienu… top100 profesijām katrai savu svinamo sarkano datumu…

  būtu labāk strādājuši… 🙂

 6. Draugi!
  Neaizmirstam, ka jau šodien Arēna Rīga varēsim redzēt K.Porzingi 1.reizi LV izlases (pieaugušo izlases) kreklā!!!
  Mošķis pats ies uz spēlēm ar Lietuvu un Čehiju. Tāpēc būs pateicīgs, ja 12-tajā kāds padalīsies ar iespaidiem par vakardienas spēli!

  Vienlaikus Mošķis aicina apsvērt iespēju bundziniekiem 5.septembrī kopā skatīties LV izlases spēli ar Krieviju (Mošķis gatavs organizēt kopīgo skatīšanos kādā krogā).

  P.S. Sveiciens brīvības cīnītāju piemiņas dienā. Jā arī tāda diena ir tieši šodien svinama!

 7. Mans piedāvājums ir noteikt Karavīru dienu augusta otro svētdienā. Svētku uzdevums ir parādīt sevi, reklamēt dienestu, piesaistīt interesentus. Augusta vidū ir labs laiks, daudzi ir atpakaļ no atvaļinājumiem, bet vēl nav sākusies skola. Vīkendā jebkurš armijas pasākums piesaistīs ļaužu masas, īpaši vecākus ar puikām. Armijas parādes, tehnikas un aprīkojuma demonstrējumi, viss ko laika apstākļu dēļ daudz ērtāk izdarīt augustā nekā novembrī.

  Ja būtu mana tiekšana, tad pārceltu arī 18. novembri uz jūliju, kā daudzās citās valstīs. Tad valsts svētki būtu nevis reti riebīgā aukstā, mitrā un pelēkā laikā, kad suni žēl likt no mājas arā, bet gan priecīgs pikniks un zaļumballe.

 8. Katram savs- es būtu arī mierīgi izticis. Man nav bijis vajadzīgs kāda noteikts speciāls datums lai kādam varētu pateikties, pieminēt.

 9. Man ari nav iebildumu pret pret 23.februari tik LV nosaukt savadak neredzu starpibu galvanais ,ka tada diena ir nu varbut labakl 22.02 vai 24.02! 🙂

  • Tas vai tādu dienu vajag, tiešām ir diskutējams jautājums, un manuprāt nevajag, un nevajag arī to ugunsdzēsēju un glābēju dienu, kas jau ir, bet par datumu gan tur šoreiz nav kur piesieties, jo 10. jūlijs skaitās LV armijas dibināsanas/izveidošanas diena.

   Patiesībā armija vienkārši varētu popularizēt un mārketingot šo dienu – 10. jūliju – un aicināt sveikt karavīrus, kā arī karaviri varētu to atzimēt ar alus kausu, bet tādēļ jau tāda diena nav jāliek likumā kā atzimejama diena.

 10. Doma jau laba, bet mūsdienās viss maksā (pat 4.maijs), līdz ar to, neatbalstu!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.