Stils un mode

[..] Rota tiks dislocēta decentralizēti pa vadiem Daugavpilī, Rēzeknē un Preiļos. Vienība tiks nodrošināta ar ieroču sistēmām, mobilitātes platformām, sakaru līdzekļiem, optiskajiem līdzekļiem un individuālo ekipējumu, iekļaujot to ZS paaugstinātas gatavības apakšvienību konceptā, tādējādi piesaistot paaugstinātas gatavības apakšvienību ieviešanas plānā paredzēto finansējumu. [..]

avots

vara bungas: khm.. tātad NBS Latgales Kaujas atbalsta rotai (PD), kas atbalstīs ZS 3. novadu (lai nerakstītu vārdu brigāde pēdiņās)    tiks tērēti PGV (ZS) paredzētie līdzekļi. Oriģināli, bet ne vairāk kā zemessardzes atšķaidīšana ar profesionālā dienesta apakšvienībām. Automātiski rodas jautājums vai tik ZS PGA vai Inženieru bataljonu arī nebūtu jāpapildina ar kādu PD rotu, kas nezaudē iemaņas tikpat ātri kā tās  iegūst.  Un kā būs ar pārējiem ZS novadiem, tur arī veidos kaujas atbalsta rotas no PD? Kurš kuru īsti atbalsta? Kāda starpība, ja esam  militārā eklektisma stila pamatlicēji.

 

Lasām tālāk:

 • [..] ZS 32. bataljona Rēzeknes militārajā bāzē un ZS 35. bataljona Preiļu militārajā bāzē paredzēts veikt investīcijas noliktavu infrastruktūras uzlabošanā, kā arī profesionālā dienesta rotai nepieciešamās infrastruktūras nodrošināšanā. Kopējais finansējums Rēzeknes bāzes attīstībai plānots aptuveni 371 tūkst. EUR apmērā, savukārt Preiļu bāzes attīstībai – 980 tūkst. EUR apmērā.
 • ZS 34. bataljona Daugavpils militārajā bāzē papildus profesionālā dienesta rotai nepieciešamās infrastruktūras nodrošināšanai paredzēts veikt investīcijas administratīvās infrastruktūras uzlabošanā. Kopējais finansējums no 2017. līdz 2019. gadam bāzes attīstībai plānots aptuveni 190 tūkst. EUR apmērā.
 • Izpildot Valdības rīcības plāna 077.3 punktā doto uzdevumu, AM uzsākusi darbu pie reģionāla līmeņa poligonu attīstības. NBS apmācību infrastruktūras uzlabošanai Latgales reģionā paredzēts attīstīt poligonu “Meža Mackeviči”, paplašinot tā teritoriju līdz aptuveni 2100 ha un izveidojot jaunas šautuves un apmācību vietas. Papildus paredzēts slēgt lietošanas līgumu par papildu teritoriju izmantošanu aptuveni 2000 ha platībā. Līdz šim Latgales reģionā nav ticis izveidots reģionālas nozīmes poligons, kas atbilstu nepieciešamajām prasībām NBS vienību apmācībai. Ņemot vērā ZS attīstību un vienību kaujas gatavības nodrošināšanai nepieciešamo apmācību intensitātes pieaugumu (tai skaitā saistībā ar profesionālā dienesta Kaujas atbalsta rotas izveidi), vajadzība pēc reģionāla līmeņa poligona attīstības Latgales reģionā tikai pieaug. Nepieciešamās zemes platības plānots pārņemt AM valdījumā no A/S “Latvijas valsts meži”. Pašreiz ir uzsāktas sarunas ar A/S “Latvijas valsts meži” par poligona attīstības projektu, pēc tam tiks precizēts arī pārņemamo teritoriju apjoms un jaunā poligona robežas. Plānotais finansējums poligona infrastruktūras attīstībai ir 1.713 milj. EUR.
 • Izlūkošanas, gaisa telpas novērošanas un pretgaisa aizsardzības spējas uzlabošanai Latgales reģionā plānots izbūvēt radaru pozīcijas. Projektam paredzēts 4.3 milj. EUR finansējums.[..]
 • jaunu ZS bataljonu bāzu izveidē Krustpilī un Gulbenē – aptuveni 10.532 milj. EUR apmērā;
 • infrastruktūras attīstībā Aizkraukles un Alūksnes militārajās bāzēs – aptuveni 10.093 milj. EUR apmērā;
 • noliktavu kompleksa izbūvē Mežāres pagastā, Krustpils novadā – aptuveni 5 milj. EUR apmērā;
 • 300 m šautuvju attīstībā Latgales reģionā – aptuveni 510 tūkst. EUR apmērā.

Jautājumus raisa ne tik daudz  “tāmes”  pozīcijas, bet gan prioritātes. Šautuves vajadzīgas, poligoni arī, noliktavas īstenībā ir pielāgojamas, bet ok, lai tik ir  ko  glabāt, pārvietojamo radaru stacionārās pozīcijas par 4 miljoniem? Vai nu radaru būs daudz, vai samērā lētu pozīciju (zemes gabals, pamatne, vaļņi) būs ar lielu rezervi (maldināšanai?), tomēr arī tas Ok,  vajadzīga  lieta. Bet tērēt naudu administratīvai infarstruktūrai, kad, kā paši atzīst,  trūkst finansējuma kaujas spēju attīstībai, kā minimums nav loģiski. Turklāt   kapitālās  infrastruktūras izvietošana reģionā, kas pēc būtības ir FEBA (Forward Edge of Battle Area) liek aizdomāties par to no kuras puses AM sagaida pretinieku.  Tomēr, ja ticam, ka  “draudu nav”, tad stilam nav nozīmes – visu izšķir slāpes.

nesaistīts skečs

 

Advertisements

47 responses to “Stils un mode

 1. ”Vienība tiks nodrošināta ar ieroču sistēmām, mobilitātes platformām, sakaru līdzekļiem, optiskajiem līdzekļiem un individuālo ekipējumu”’- neko ar bruņām saistītu neredzu, laikam arī PD cilvēciņiem nāksies ar Skanijām un veciem Volvo vizināties 😀 .

  • “mobilitātes platforma” liek noprast

   • “mobilitātes platforma” izklausās pēc kvadracikliem.

    • Juridiski noslīpēts formulējums – nav gluži auto, bet arī netiek precizēts, ka “kaujas” vai “bruņu”. Tā ir augstākā māksla. Cepuri nost!

     • Agris Purviņš

      Kad tiesājos ar AM, tad diemžēl mums tiesā trijiem virsniekiem nekādi neizdevās pārliecināt trīs juridiski advansētas sievietes (ZS juriste, AM juriste un tiesnesi), ka Viking Volvo nav Kājnieku kaujas mašīna. Takā neiespringstiet AM, ZS un tiesa ir spriedusi, ka “vecais Volvo” ir KKM :).

      • arī zemessargs

       Nu tak jebkurš loģiski domājošs civilists neliek vienādības zīmi starp “kaujas” un “bruņu”. Viņam vārds “kaujas” ir drīzāk sinonīms vārdam “militārais”. T.i. armijai nopirktais divritenis arī ir kaujas divritenis, jo ar to taču brauc uz kauju.

       • :):):):)
        šeit ir smalki aprakstīts. Ir kaujas cepure, krekls un bikses.
        Vēršu uzmanību – NAV kaujas apakšveļa. Tas nozīmē – ja kaujas laikā kareivis aptaisās, viņš bojā apakšveļu parasto. Kaujas komplekts paliek relatīvi neskarts. Tas ir labi.
        Domāju ja šo huiņu aizstieptu uz tiesu – piemēram par faktu, ka kaujas cepuri nedrīkst saukt par kaujas, jo viņa nav bruņcepure – juristi savu padarīs :):)
        http://www.mil.lv/~/media/NBS/PDF/2016/formasterps/forma02.ashx

        • ļoti nopietna tēma. Kā zināms tagad par kaujas formas vai tās elememntu neatļautu lietošanu var norauties nopietnu sodu. Apakšveļa ir kaujas formas elements… tādēļ nespīdiniet jūrmalās savas 1.līmeņa apakšveļas polarteh bokseršortus, juristi fiksi pierādīs to piederību formastērpam (elements) un jūsu atbilstību sodam 🙂

         • Piemēram, ja sākas hibrīdkarš, un es uzvelku kaujas apakšbikses, bet virsū – parastu treniņtērpu (sauksim to par kamuflāžu), lai varētu iefiltrēties pretinieka nometnē), tad es beigu beigās būšu nelikumīgais kombatants vai nē?

          • hibrīdkarš jau rit pilnā sparā, bez jokiem.

           Pirmšķietami kombatants tu nebūsi, ja neesi acimredzami (!) bruņots un kaujas apakšbikses ir aizsegtas ar treniņtērpu (treniņtērpam virsū nav uzraksta “NBS”, uzraksts “abibas” ir ok) tātad tās neatklāj , nesimbolizē un neinformē (!) par tavu piederību jebkādiem bruņotajiem spēkiem. Vēl, lai skaitītos kombatantam svarīgi, lai tev būtu komandieris.

           Cita lieta, ka MP var dot tev komandu “bikses nost”, konstatēt kaujas formas elementa neatļautu nešāsānu , sastādīs protokolu… Par MDL kura tur panta pārkāpumu.

          • garamgajejs

           ir vairākas pazīmes, kuras raksturo kombatantu. Viena no pazīmēm ir atšķirības zīmes, kas apliecina piederību konkrētas valsts bruņ. spēkiem. Ja tavai pirmā līmeņa apenei ir uzlipināts batiņa ševrons + karodziņš, teiktu, ka tu esi maskējies kombatants 🙂

          • Karodziņš nav obligāta prasība, svarīgi, lai novērotājs identificētu apenes kā piederošas uniformai (krāsa, piegriezums) un attiecīgi apeņu nesātāju kā piederošu NBS amatpersonu.

          • Nu, piemēram, čalītis, kas ietērpies ghillie suit, pirmšķietami arī neizskatās pēc kombatanta, bet vairāk pēc neapbruņota zāles ciņa. Ja viņu nostādītu pie sienas baltā istabā, tad būtu redzams ierocis, būtu redzams tas, ka viņš izmisīgi cenšas nomaskēties, bet viņa uzšuves diez vai spīdētu cauri. Ja noņemtu arī ghillie suit, tad gan viss ir skaidrs (tieši tāpat, kā ar apenēm).

           Par hibrīdkaru – jā, protams. Es biju domājis to fāzi, kad sāk uzrasties zaļie cilvēciņi.

          • kādēļ gan cilvēks ghille suit/ leshiy tērpā nēizskatītos pēc kombatanta brīdī, kad vairs netiek uztverts kā cinis? Katrs puika zina, ka šādu tērpu lieto snaiperi.

         • par apenēm un sodu atļaušos nepiekrist. 1, 2, 3 līmeņa vešiņa ir pieejama brīvā pārdošanā. Uz kroņa apenēm nav arī redzami kādi armijas uzšuvumi (zābakiem vismaz ir LV virsū)
          Tā kā ja MP man prasīs noraut bikses lai atrastu nelegālu kroņa vešiņu – ieteikšu viņiem ar ožas palīdzību atšķirt kroņa apenes no tām, kuras esmu pircis pats no suited systems.

          • arī zemessargs

           Piekrītu. Arī NBS tērpu var nopirkt ar visu piegriezumu, tikai bez LATPAT krāsojuma. Tātad vienīgais, kas to atšķir no privātās ir maskējums.

          • Mercedes bez dzinēja, nav mercedes, formas tērps bez (multi)latpat nav NBS formas tērps.

          • ok, labāk tā – adidas kroseņu modelis bez adidas logo un krāsojuma nav pielīdzināms konstruktīvi tādam pašam adidas kurpju modelim.

          • Kur ir brīvā pārdošanā 1.līmeņa apakšveļa? Pieņemot, ka tomēr ir, vēršu uzmanību uz šo MD grozījumu projektu, kas šķiet vēl nav pieņemts, bet virziens ir skaidrs. Līdz ar to ja apakšveļa ir formas sastāvdaļa, bet sastāvdaļu neatļauta nēsāšana nepiederošām personām sodāma tad … Viss ko likumdevējam vajadzētu darīt papildināt ar atrunu “izņemot apakšveļu”.

          • 45.pants. Karavīra formas tērps

           (1) Karavīra formas tērpu un atšķirības zīmes, kā arī to lietošanas kārtību apstiprina aizsardzības ministrs.

           (2) Tikai karavīrs (atvaļināts karavīrs) ir tiesīgs valkāt karavīra formas tērpu un atšķirības zīmes.

           (3) Vienīgi Aizsardzības ministrijai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir tiesības pasūtīt karavīra formas tērpu un atšķirības zīmju izgatavošanu.

          • Ja nekļūdos- http://www.suitedsystems.com/military/products/?categoryId=2 Nav domāta kā reklāma.

          • Garamgajejs

           Nu jau esam aizmuldējušies…. vešu pārdod suited systems caur airsoftveikals.lv un vēl ir kanāli. Bet pēc būtības runājot, svarīgi ir lai netiek nēsāta forma. Ja likumdevēji aizdomāsies regulēt apenes, tad es tiešām zaudēšu runājamo. Starp citu, ZS dod sūdīgas vienkāršas melnas zeķes. Tās arī aizliegsim ?

          • 🙂 Nu nu. Ja 1.pirmais līmenis ir formastērpa sastāvdaļa sorry viss būs atkarīgs no likumpiemērošanas.

          • Garamgajejs

           Kā tad 😁😁😁 ja esmu noķerts ar formu bez attaisnojoša iemesla- dabūšu jauno dārgo sodu. Tad vairs nebūs svarīgi vai man mugurā tikai zābaki vai pilns komplekts. Ja
           Klīstu civilajā ar kroņa apenēm… gribētu redzēt uz kāda pamata man mp uz ielas raus nost džinsus 😁😁😁😁

          • MP reida laikā. vai pludmalē. vai “viņa bija MP aģente…” 🙂 Neredzu juridiskus argumentus kādēļ par kroņa apenēm nevar sodīt, ja tās skaitās formas sastāvdaļa.

          • “viņa bija MP aģente…” <<< no MP Apakšbikšu kontroles nodaļas 🙂

     • arī zemessargs

      The Worlds FIRST DRONE JUMP https://www.youtube.com/watch?v=EOPZhRJtz9w
      es tā padomāju, to varētu izmantot kā platformu lekšanai no lidmašīnām (bremzēšanai un mīkstai piezemēšanai). Drons ir krietni mazāks par izpletni, līdz ar to mazāk pamanāms, ir vadāmāks (var koriģēt nolaišanas vietu), var izmantot arī pēc nolaišanas.

 2. Piem. Rēzeknes 32.bn. ir neliela problēma, ka vienu dienu kaujas atbalsta rota ir nokomplektēta ar 100% un pēkšņi pēc 6-9 mēnešiem palikuši tikai 80% no sākotnējā sastāva. Daļa no rotas izdomā pāriet uz Ādažiem, daži uz robežsardzi, dažiem pienāk 55 gadi un daži aizbrauc strādāt uz Īriju – galvenais iemesls Latgales ekonomiskā situācija, bezdarbs un zemās algas. Ar mīnmetēju un vienkāršu prettanku cauruli šaut var iemācīties salīdzinoši ātri, bet, ja uz stobra parādās elektronika, datori un citas lietas, tad šāvēja apmācībai vajag ilgāku laiku, apmācība būs sarežģītāka un šāds apmācīts kadrs būs ļoti vērtīgs.
  PD piesaiste Zemessardzei ir labs veids, kā nodrošināt to, ka apmācītie un ar moderniem ieročiem rīkoties spējīgie kadri neaizmūk prom no konkrētā bataljona kaujas atbalsta rotas.

  • es saprotu, ka ne jau aiz labas dzīves visi šie vingrojumi, bet sistēmiski ir jābūt tā ka ZS ir ZS un PD ir PD, jo savādāk PD spējas tiks ierobežotas ar ZS spējām (nosacīts augsti kvalificēts mūrnieks nosūtīts rakt zemi ar lāpstu reizē ar mazkvalificētiem racējiem), vai arī ZS dabūs spējām neadekvātus uzdevumus, kas atbilst PD spējām (nosacīta racēju brigāde ar vienu kvalificētu mūrnieku tiek nosūtīta mūrēt nesošās sienas).

   • problēma sākās brīdī, kad kalniņiem savajadzējās neesošas spējas lai aizsegtu caurumus powerpointos. Tajā mirklī ZS nakts laikā pārvērtās par NBS mugurkaulu, brigadizējās un vidējais ZS ieguva spēja pārraut SUV kaujinieku ar divām spalvainām vēja aprautām rokām.
    Kungi, atdodiet lūdzu teritoriālam brīvprātīgo formējumam tam atbilstošu vietu puzlē, ko sauc par aizsardzības politiku. Tad nevajadzēs čakarēt šo bezgalīgo LV inovāciju. Reāli apnicis. Jocīgākais, ka vienīgā grupa, kuru izdodas apkāst ir neizglītotais LV vēlētājs. RU un NATO sen zin visu, ko grib zināt.

  • arī zemessargs

   Ja ir tāda problēma, ka gada laikā atbirums ir 20%, tad gatavot vajag 120%. Tad pēc gada zinās, ka ap 100% būs.

 3. ”jaunu ZS bataljonu bāzu izveidē Krustpilī un Gulbenē – aptuveni 10.532 milj. EUR apmērā;”
  Kārtējo reizi nesaimnieciska rīcība, jo 56. Kb tiko (pagājušo gad) tagadējā bāzē tika izremontēti boksi un apmācību klase. Par šo naudu, kas tagad sanāks veltīgi izmesta varēja sapirkt tos pašus termovizorus!!!

  • boksi/klases vajadzīgi, karavīru bataljoni (nevis “excel bataljoni”) vajadzīgi, termokameras vajadzīgas. Tagad saliekam visu prioritāšu secībā. Mana versija:
   1. termovizori
   2. bataljoni
   3. boksi/klases

 4. Ja pareizi saprotu, Zemessardzes paaugstinātās gatavības rotās būs pa vienam PD kaujas atbalsta vadam.
  – Kam šie vadi pakļausies – ZS vai PD komandieriem?
  – Valdība piešķīra 70 miljonus ZS paaugstinātās gatavības rotu izveidei. Tagad šo naudu izmanto nevis ZS, bet PD. Valsts Kontrole var sākt rakstīt ziņojumu par budžeta nelikumīgu izlietošanu.

  Protams, pastāv kādi nozīmīgi iemesli, lai jauktu kopā ZS un PD, kā arī pārkāptu valdības lēmumu par budžetu. Diemžēl “Informatīvajā ziņojumā” neko nevar atrast, tur vāvuļo par vispārējiem drošības riskiem.

  • 1. Runa pagaidām tikai par Latgali 2. apakšvienība ir vienota “Kaujas atbalsta rota”, kas ir tikai dislocēta dažādās vietās (iemeslus varu tikai minēt) 3. rota sniegs atbalstu veidojumam ko sauc par “ZS 3.brigādi” pēc plāna un vajadzības 4. Skaidrs, ka pakļausies ZS brigādes vadībai. 5. Kaujas atbalstu var izmantot dažādi piemēram nododot “operational control – OPCON” veidā uz laiku citu apakšvienību komandieru pakļautībā (vienā gabalā vai pa daļām) atkarībā no uzdevuma, plāna, situācijas utt.

   Kā jurists noņemu cepuri. Formāli nekas nav pārkāpts pasākums tiešām veicina ZS “gatavību”, bet investīcijas paliek “iekš PD”. Eleganti, ko nu tur…

 5. izklausās jau iespaidīgi! pagaidām runā par 3.brigādi, bet gan jau projekti ir par visām ZS brigādēm- jābūt tik pacietīgiem.
  kkad atpakaļ apspriedām Vaiņodes noliktavu un runājām, ka vajag tuvāk Latgalei un vairākās vietās- pieļauju, ka jaunu zs bāzu, administratīvās infarstruktūras izbūve to arī nozīmē. +vēl noliktavas komplekss Mežārēs.
  no vienas puses mani tas priecē, ka zs brigāde sāk kaut attālināti līdzināties brigādei ar PGA, netiešo uguns atbalstu utt. gribētos tik vairāk kopējo macību brigādes sastāvā, kur izspēlētu un sajustu šos visus speciālistus.

 6. Jāsāk fanot par būvniecības sektoru, tad par šiem 40 miljoniem un citiem miljoniem varētu no sirds priecāties.

  Dīvaini, ka kanādieši neatsūtīja celtniecības bataljonu, jo pēc darbiem, tā ir vajadzība ar augstāko prioritāti.

  • Mjā, tā viņš ir.

  • sarkasms būtu vietā, ja vien nebūtu tā, ka zs kaujas šaušanu neatliktu, jo poligoni (šautuves) ir pārslogoti un nevar veikt vingrinājumu…
   var jau fanot arī par dzīvošanu teltī, bet normāli tas nav un pēc pirmā pusgada viss entuazisms būs zudis.
   tā ka es gan nepārspīlētu kkādu būvniecības lobiju, jo tam visam vajadzētu attīstīties paralēli- gan ieroču un munīcijas iegādei, gan infrastruktūras izbūvei. pieļauju, ka par munīcijas un ieroču iepirkuma (dāvinājuma?) plāniem runā daudz mazāk kā par būvniecības plāniem, tāpēc visiem šķiet, ka visa nauda aiziet tikai būvniecībā.

 7. Reality off.
  Varbūt kāda generalisimusa ģeniālajā galvā beidzot dzimusi doma par OMD/BMD atjaunošanu, bet lai nebūtu publiski jāatzīstas par gadiem piekopto ” draudunaf” politiku, tad, lai ienaidnieks neko nenojaustu (kāds finansējums kam no kura, kas kuram pakļauts, kāds bruņojums, dislokācija utt.), šādā veidā tiek radītas bāzītes jaunkareivju sagatavošanai, la vēlāk “brigādes” pārtaptu par brigādēm, kurās ir PD bataljoni, OMD/BMD bataljoni un ZS/rezerves karavīru bataljoni.
  Reality on.
  Kādu sviestu es tikko sarakstīju!?

  • “Brigāde” pārtop par brigādi ne jau tikai personāla skaita dēļ. Vispirms specializēts ekipējums/bruņojums un apakšvienību specializācija brigādes autonomai darbībai pietiekamā apjomā, pēc tam apakšvienību saliedēšana un kolektīvā apmācība iedarbinot un pārbaudot visus savastarpēji saistītus brigādes elementus. Tas kas veidojas šobrīd būs ar milzīgu atšķirību prasmēs un iemaņās: pamīšus PD karavīri, ZS komandieri, aktīvie azs, neaktīvie azs, nedamācīti rezerves karavīri, krustām šķērsām apmācīti rezerves karavīri utt. Attiecīgi vienības, kas no tiem tiks komplektētas var rādīt brīnumus vai izgāzties ar vienādu varbūtību. Mišungs un nesaskaņa. Tas ir kā papildināt pašdarbības pūtēju orķestri ar konservatorijas čellistu – vienīgais ko var 100% droši teikt, ka sliktāk nebūs.

  • sviestu gan 🙂 Jo atkal būtu uzkāpuši uz vecā grābekļa.. Pamatapmācību jāveic centralizēti. Gan BMD nākotnē, gan ZS tagad. Pretējā gadījumā rodas bardaks, kad batiņiem ir uzlikti neceļami uzdevumi, instruktori, ekipējums trūkst, apmācību līmenis, intensitāte atšķiras no bata uz batu utt.
   Kas liedz uzmaukt centalizētu institūciju, kur neko citu nedara, kā drillē apmācību, kādā līmenī nu kuram vajag? pēc tam uzdrillētais soldžers dodas uz savu batu un tur notiek saliedēšanās.
   Āmen.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s