Kā no avota

vara bungas: Tā  ir izdzīvošanas aksioma, ka pirmā lieta par ko jāparūpējas ir dzeramais ūdens. Bez ēšanas cilvēks  var izvilkt 2-3 nedēļas, bet bez ūdens cilvēks ir  beigts jau pēc 3-4-5 dienām (atkarīgs no slodzes un vides).  Neskatoties uz to, ka LV ir šķietami pilna ar saldūdeņiem, dzeršana no dīķa beigsies ar saslimšanu, diareju un  nāvi no atūdeņošanās. Līdz ar to pirmais par ko jādomā  SHTF situācijā ir tīra dzerama ūdens nodrošināšana sev un ģimenei.

Jaunsargi un zemessargi tiek mācīti kā iegūt tīru ūdeni mēžā, bet pilsētās palikušie izpirks veikalus, raks akas, stāvēs rindas kapos pie pumpējamām spicēm vai gaidīs ierodamies ” XYZ ūdens” cisternu. Daži mēģinās upes/ezera ūdeni vārīt, bet tas prasīs ne mazums spēku un degvielas. Viens no pagaidu risinājumiem pilsētniekiem, būtu sadabūt puslīdz tīru ūdeni un papildus attīrīt to pašiem. Derēs šaubīgs krāna ūdens, akas ūdens, lietus ūdens. Papildattīrīšanas  nolūkam ir domāti burvīgie tūrisma filtri, ko šeit nereklamēšu, lai gan tie ir labākais risinājums gatavniekiem. Sslinkajiem negatavniekiem pēdējā mirklī varbūt izdosies nopirkt kādu karamisko FCCER filtru (attīra ūdeni no netīrumiem lielākiem par 0.3 mikroniem, dažām baktērijam un vīrusiem)  un tad no diviem plastmasas spaiņiem un  viedgabaliem izveidot improvizētu ūdens attīrīšanas sistēmu. Viena nelaime  šāda sistēma “pašteces” režīmā strādā lēni, tādēļ ir vērts savlaicīgi parūpēties par vairāku FCCER filtru iepirkšanu, lai izveidotu vairākas sistēmas.

Amerikāņi savos piemēros izmanto Berkley water filter systems  aizvietojamos (!) kartridžus, kas maksā ap 100 USD. Dārgi, bet acīmredzot  efektīvi. Turklāt visus keramiskos filtrus var reģenerēt vienkārši nomazgājot zem tekoša ūdens.

Šādi filtri nederēs, lai attīrītu ūdeni no peļķes, bet uzlabot ūdeni no puslīdz droša avota  tie spēs. Ūdens vārīšana arī pēc šādiem filtriem paliek vēlama, atkarībā no apstākļiem.

 

vēl

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s