Dienas grauds

[..] Let us be clear about three facts. First, all battles and all wars are won in the end by the infantryman. Secondly, the infantryman always bears the brunt. His casualties are heavier, he suffers greater extremes of discomfort and fatigue than the other arms. Thirdly, the art of the infantryman is less stereotyped and far harder to acquire in modern war than that of any other arm. The role of the average artilleryman, for instance, is largely routine; the setting of a fuse, the loading of a gun, even the laying of it are processes which, once learnt, are mechanical. The infantryman has to use initiative and intelligence in almost every step he moves, every action he takes on the battle-field. We ought therefore to put our men of best intelligence and endurance into the Infantry.[..]

avots

VB: … Piekrītu. Nepiekrītu  Nesapratu:

[..]  «Militārā puse, skaidrojot aizsardzības mācības skolā nepieciešamību, tiek parādīta pārspīlēti, jo nav domāts, ka visiem būtu jāšaudās, jāsēž tranšejās vai tamlīdzīgi. Jāsaprot, ja neveltīsi sevi savas tēvzemes aizsardzībai, var atnākt un atrasties citi, kas liktu aizsargāt jau pavisam citas vērtības,» [..]

avots

 

Advertisements

2 responses to “Dienas grauds

  1. Grūti nepiekrist rakstītajam. Papildus par tēvzemi, man šķiet, ka svarīgi ir aizsargāt vērtības un cilvēka brīvību, jo pretējā gadījumā, armija kļūst par rīku varas pastiprināšanai. Šis vairāk filosofisks jautājums.

    • Vajag konkrētāk. V­ert­ibas un brīvības mēs aizstāvam piedaloties politikā un ejot uz velēšanām. Tā top tautas vara, kuras rīks tik tiešām ir armija.
      Cita lieta, ka poltikā mēs piedalāmies kūtri, balsojam par mazāko ļaunumu un tad brīnamies, ka par kroplīgu rezultātu (ne tikai armijā btw)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.