Ivana Bargā AoA

[..]  Ir tādas lietas, kas tehnoloģijas ietekmē un tādas, kas palikušas nemainīgas vismaz pēdējos 600 gados. Ja paskatāmies, pa kādu ceļu Ivana Bargā karaspēks 1577. gadā iebruka Livonijā vai kā to 17. gadsimta vidū izdarīja cara Alekseja Mihailoviča armija, vai caur kurieni 18. gadsimta sākumā iebruka Šeremetjevs, un kur 1812. gadā apstājās Napoleona armijas Makdonalda korpuss, tad sapratīsim, ka apvidus diktē spēles noteikumus arī šodien. Zemgale joprojām ir līdzena kā galds. Upes tek tāpat. Nav tā, ka šajā pieredzē var atrast gatavas atbildes uz visiem nākotnes jautājumiem, taču tur var atrast pareizos jautājumus. Ar kādām problēmām saskārās tie, kam bija jāšķērso šis apvidus pirms 300, 200 vai 70 gadiem? Kāda bija viņu domu gaita? Un ko mēs varētu darīt, lai nepieļautu tās pašas kļūdas? Reizēm atrisinājums tiešām ir tehnoloģiju attīstībā, reizēm tās neko nespēj ietekmēt.[..]

avots

vara bungas: Attiecībā uz apvidu pilnīgi piekrītu autoram, jo tas arī rakstīts visās mūsdienu mācību grāmatās –  apvidus ir tas, kas nosaka pretinieka tuvošanās maršrutu (awenue of approach -AoA) . Savukārt  AoA tiek definēta kā noteikta lieluma uzbrūkošo spēku  vienību  gaisa (helikopteriem) vai sauszemes maršruts, kas ved pie uzbrukuma mērķobjekta vai dotā apvidus atslēgas elementa (tilti, brasli, apdzīvotās vietas, augstienes utml) .  Būtiski pievērst uzmanību tam kāda lieluma vienība uzbrūk, mehanizētai rotai AoA var veidoties nedaudz citādi kā brigādei, bet arī to ietekmēs vieni un tie paši apvidus elementi. Ja pretinieks vēlēsies izmantot pārsteigumu, tas rīkosies šķietami pretēji apvidus analīzes rezultātā acīmredzmajiem  secinājumiem, t.i.,  šķērsos upi tur, kur kā kāds domā to šķērsot fiziski nevar, atradīs “neesošu” ceļu cauri purvam, apies neapejamu nostiprinātu augstieni ut.t. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai savējo spēku komandierim būtu izsmeļoša un precīza informācija par atbildības rajona apvidu ne tikai no kartes, bet arī no kvalificētas (!) vizuālas apsekošanas dabā, ko parasti veic izlūki. Uz kartes tilts, dabā daži pāļi, uz kartes purvs dabā sen meliorēts sauss placis. Būtiski atcerēties, ka to pašu centīsies izlūkot/precizēt arī pretinieks, tādēļ plānojiet slazdus tā izlūkpatruļām un sekojiet pretinieka BPLA maršrutiem ne tik acīmredzamās vietās kā valsts galvenie ceļi. Jā, BPLA… ļoti slikti, kad tie nav pieejami apvidus izlūkošanai.

Ja ZS izlūkvada karavīram mācīja vismaz kaut ko, viņš zinās, ka novērtējot apvidu  ir jāņem vēra tā saucamie  O.C.O.K.A. faktori.

Ja par to ir  pirmā dzirdēšana, skaidroju, ka tas ir saīsinājums no:
Observation and Fields of Fire,
Cover and Concealment,
Obstacles (man made and natural),
Key or Decisive Terrain,
Avenues of Approach

Šos faktorus jānovēro, jāiegaumē, jāziņo štābam, kas to anilzēs ņemot vērā apakšvienības uzdevumu, uzdevuma raksturu, vienības mērogu,  savējo spēku sastāvu un  pretdarbības resursus, kas ir pretiniekam.

1. Observation and Fields of Fire (novērošana, šaušanas sektori)

Novērtē vietas, kur varētu notikt uguns kontakts ar pretinieku. Novērtē apvidus piemērotību aizsardzības pozīciju ierīkošanai, ņemot vērā rīcībā esošo apbruņojumu. Atrodi vietas, kur pretinieks visvairāk būs atklāts novērošanai vai apšaudei.

Novērošana nav tas pats, kas redzamība, kas var būt atkarīga no laika apstākļiem. Novērošanai ērts apvidus ir nepārejoša vērtība.

Lai novērtētu šaušanas sektorus izlūkam  ir jāparzina savējo ieroču sistēmu taktiski tehniskos raksturlielumus (LV arī sabiedroto), kā arī pretinieka bruņojumu.

2. Cover and Concealment (aizsegs un aizklājs)

Cover (aizsegs) nodrošina fizisku aizsardzību no pretinieka uguns (visu vai dažu ieroču veidu).

Concealment (aiklājs) nodrošina aizsardzību no novērošanas (atsevišķi novērošanu no zemes un no gaisa). Termovīzijas spējas (kuras mums tikpat kā nav) būtiski samazina aizklāju veidus. Piemēram atrodoties lapkoku mežā ziemā jūs būsiet ļoti pamanām lidaparātam ar termovīzijas kameru.  Turpretī apdzīvotā vietā termokameras spējas novērojot no gaisa mazinās, ja grupa nečupojas vai nestaigā kolonnā pa četri.  Visam maksimāli jāatgādina civilo pārvietošanos.

Aizsegs var kalpot kā aizklājs, bet aizklājs nevar kalpot kā aizsegs, to ir jāttcerās sežot krūmos  “stealth mode”  režīmā.

Pretinieks centīsies pēc iespējas vairāk izmantot aizklāju, lai tuvotos objektam pirms pāries uzbrukumā. Ja vienā apvidus vietā veidojas apstākļi gan aizklājam, gan aizsegam, droši, ka arī pretinieks to nepalidīs garām, lai sol ipa solim tuvotos jūsu pozīcijām un pārsteigtu nesagatavotus. Piemēram aizaugusi grava, pamestas mājas utt. Tādēļ šādas dabas dāvanas ir jāuzrauga īpaši rūpīgi .

3. Obstacles (šķēršļi)

Šķērslis ir jebkas dabas vai cilvēka darināts, kas aptur, ietekmē, novirza vai palēnina pretinieka kustību. Piemēram apdzīvotās vietas, stāvas nogāzes, upes, ezeri, meži, augstienes, purvi, mīnu lauki, citi inženiertehniskie šķēršļi utml.

Izvērtējot šķēršļu ietekmi  jāņem vērā ne tikai to esamību kā tādu, bet arī to raksturlielumus, mežam – koku stumbru diametru un meža blīvumu, upei, ezeram – dziļumu un krastu nogāžu stāvokli, laukam – augsnes tipu un stāvokli utt, kā arī sezonas un laika apstākļu ietekmētām izmaiņām.

4. Key or Decisive Terrain (apvidus atslēgas punkti)

Dabas un mākslīgie objekti, kas  nodrošina izšķirošās priekšrocības dotajā apvidu tam, kurš šos objektus kontrolē.  Mēs varam negribēt vai nevarēt nodrošināt šādu kontroli , bet pretinieks centīsies ieņemt visu ko var un kas ir vērtīgs. Tādēļ  to ir atbilstoši jāsagaida. Katram komandvadības līmenim ir savi atslēgas objekti vai punkti, tomēr ZS savā apvidu ir jāidentificē un jāpārzina visu līmeņu Key Terrain. Gan jau jums jautās. Visos atslēgas objektos vai apvidū nav jāsēž fiziski (tas gan būtu vēlams), pietiek ar to, ka savlaicīgi pamanot (novērošanas slēpņi!)   pretinieka kustību viena vai otra objekta  virzienā mēs spējam ieņemt šo apvidu pirms pretinieks ierodas un liegt viņam  izšķirošās priekšrocības.

Arī pretinieks analizē savus maršrutus, izvēloties no tiem drošākos vai atrākos, bet uz katra šāda AoA maršruta būs savi “pudeles kakliņi”, kas ir Key Point pretiniekam. Paņemam šos pointus savā kontrolē un turam kā 300 spartieši, kas izmantoja to pašu Key terrain principu.

5. Avenues of Approach (AoA) (tuvošanās koridori/gaiteņi)

Katrā vienības atbildības rajonā jāidentificē pretinieka iespējamās AoA tuvošanās korodori, kas veidojas ņemot vēra apvidus raksturu un  kombinējot vada/rotas AoA grupās tā iegūstam bataljona AoA, bet augstāk ZS lūkot nevajag, tur  karte smērēs s kalnavīri ar saviem 007 .

 

Advertisements

6 responses to “Ivana Bargā AoA

 1. Agris Purviņš

  Ģenerālis P.Radziņš:
  “Ikkatrs jauns karš atnes jaunus pārsteigumus. Šos pārsteigumus nav iespējams pārvarēt ar formām, vai sastingušiem taktiskiem paņēmieniem; karaspēks būs tikai tad spējīgs pārvarēt šos pārsteigumus, ja viņš ir apmācīts īstai kara mākslai, bet nevis pēc sastingušiem paņēmieniem un šabloniem. Šī īstā kara māksla ir jāmācās no kara vēstures, bet ne tikai no savas vien, jo tie kara apstākļi, kuri reiz bija, vairs otrreiz neatkārtosies: nākošo reiz nāks priekšā kaut kas pavisam citāds.”

  “Lielu kara vadoņu – ģēniju idejas ir vienkāršas, bet viņu piemērošana ārkārtīgi grūta. Tāpēc jo lielāks ir karavīra talants, jo tuvāk viņš pats stāv ģēnijam, jo vieglāki un labāki viņš piemēro lielu kara vadoņu idejas – kara mākslas idejas, kamēr vājāki talanti, nespēdami šīs idejas izlietot, aprobežojas tikai ar ārēju formu piemērošanu, t.i. viņi seko ne idejām, bet formām. Jo vairāk tiek piegriezta vērība formām, bet ne idejai – garam, jo vairāk kara māksla iet uz leju, jo katra forma novecojas. Agrāko formu stipra kopēšana priekš armijas kaujas spējām ir viena no visbīstamākām parādībām, pareizāki sakot, viena no kara lietu amatnieku visbīstmākām uzvedībām – tā noved pie smagas zaudēšanas.”

  “Kara vadīšana prasa nepārtrauktu visintensīvāko nervu darbu; še ir jāaprēķina darbība, kad daudzi dati pilnīgi nezināmi, kad katru brīdi izdevības vietā var nākt negaidīta neizdevība un, beidzot, kad ir jāuzņemas atbildība par tūkstošu cilvēku dzīvībām, kad jāvada tūkstoši un desmiti tūkstoši cilvēki un no šīs vadīšanas atkarājas visas tautas un valsts liktenis”

 2. Jaunā versija šķiet loģiskāka un vienkāršāka. Amerikāņi jau sen lieto mēs vēl bremzējam. OAKOC, it kā viss tas pats, vienkāršāk un apvidus analizēts tiek tieši uz AoA.

 3. Nav prezentācija. Bet vienkāršiem vārdiem tas izskatās šādi…
  Uzliec uz kartes Obstacles…tā iegūsti Avenue of Approach un uz kartes ļoti viegli izkristalizējas AoA ja uzliek obstacles zinot ENY tehnikas iespējas…Key terrain uzliec tieši uz Avenue of Approach nevis kkur meža vidū kur pretinieks pat nenāks kaut vai tur ir kāds key terrain. Un tad jau pārējo analīzi arī taisi uz avenue of approach…tā netiek analizēts kkāds meža vidus, kas nevienam neinteresē.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s