The Russian Defense Budget and You

Russia Military Analysis

IHS Janes’s story “Russia announces deepest budget cuts since 1990s” got a lot of attention this week, claiming the Russian defense budget will be reduced by $1 trillion rubles or 25%. It is also wrong and has a bombastic headline to boot.  Here is a concise assessment of Russia’s defense budget, the cuts, and the reasons.

Bottom line, the Russian defense budget is going from 3.07 trillion RUB in 2016, to 2.84 trillion RUB in 2017, a reduction of ~7%, which about 1% harsher than announced in October of last year. The original estimate for the 2017-2019 budget plan was a 6% reduction over that period of defense spending. The cuts amount to about 230 billion RUB.

The Russian defense budget is undergoing a sequester to tamp down growth, but is not experiencing large scale cuts, especially relative to other federal departments who were dealt 10% reductions.

The defense budget…

Skatīt ziņu 522 more words

Advertisements

2 responses to “The Russian Defense Budget and You

  1. Krievijas budžets nav tik caurspīdīgs, lai kāds žurnālists varētu vienkārši sarēķināt pieauguma vai samazinājuma procentu. Novaja Gazeta ieraudzīja, ka papildus budžeta iedaļām Aizsardzībai, Drošībai un Iekšlietām, Civilajai aizsardzībai ir slepenās sadaļas, kuras pārsniedz 20%! no visa budžeta.
    Finanšu ministrs pēc tam atklāja, ka slepenajā daļā 800 miljardi “ekonomikas attīstīšanai” ir kredītu norakstīšana militārajiem uzņēmumiem. Neviens nezin, vai kredīti tika ņemti jau piegādātajam bruņojumam (attiektos uz iepriekšējiem gadiem), vai iekārtām un materiāliem 2017. gada piegādēm vai arī jaunu ieroču izstrādēm un attiecas uz nākotni.
    https://www.novayagazeta.ru/articles/2016/10/19/70222-byudzhet-2016-eto-bomba

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s