Dienas grauds

[..] What Is the Aim or Purpose of Strategy? To improve our ability to shape and adapt to unfolding circumstances, so that we (as individuals or as groups or as a culture or as a nation-state) can survive on our own terms. [..]

John Boyd

avots

[..] Kāda ir Stratēģijas  jēga?  Uzlabot mūsu spējas mainīties un pielāgoties jāunatklātiem apstākļiem tā, lai mēs (individuāli vai grupās, vai kā kultūra, vai kā nacionāla valsts) spētu izdzīvot vadoties no pašu definētiem noteikumiem. [..]

Džons Boids

vara bungas: Avots ir populārzinātniska grāmata par Boida teoriju, kas  nekad netika noformēta kā vienots darbs, bet izklāstīta vairākos darbos Discourse on Winning & Losing un  esejā “Destruction & Creation” .  Visu līmeņu menedžeriem un politiķiem must read. 

Kāda ir mūsu valsts Stratēģija? Kopš trešās Atmodas  to var raksturot kā “reaģēt pēdējā brīdī”. Labi, ka vismaz tā, jo nereaģējot vispār mēs ātri beigtu pastāvēt. Jebkurā noslēgtā sistēmā haoss pieaug, ja darbs netiek ieguldīts  kā minimums sistēmas status quo uzturēšanai. Ar  šo 2.termodinamikas likumu, var raksturot  arī procesus sabiedrībā, drošības politiku ieskaitot.

vēl

Advertisements

11 responses to “Dienas grauds

 1. Nu gan plaša tēma atvērta! Noderīga, bet sākumā vajadzētu vienoties par mērķi vai vismaz kādā virzienā tas atrodas.
  – Vai vēlamies būt atvērtiem pasaulei un ņemt no tās noderīgāko?
  – Vai arī mērķis ir Ulmaņlaiki ar neitralitāti, protekcionismu un vienu Vadoni?
  – Vai tomēr mums tuvāka ir krievu pasaule? Kā nekā LU pagājušā gada uzņemšanā bija 45 BUDŽETA vietas krievu filologiem un tikai 25 angļu filologiem; nepieminēsim TV kanālu popularitātes reitingus.

  • Šajā vietā tēmu var arī aizvērt, jo nekāda vienošanās šajos jautājumos nespīd. Tādēl faktiski šobrīd jārunā tikai par to, kā nodrošināt brīvu iekšējo diskusiju un pa to laiku nepazaudēt valsti pēc kā jebkādas diskusijas būs īpaši bezjēdzīgas. Tas ir kā diviem kaujoties uz baļķa ar spilveniem nodrošināt, lai skatītāji nemet akmeņus, vispirms to panāksim, tad kāpsim uz baļķa.

  • Līdz 2004. gadam mērķis bija ļoti skaidrs – “Būt Eiropā” (t.i. ES) un piedevām NATO, lai nodrošinātos pret 1940. gada atkārtošanos. Kas tālāk? Izskatās, ka neviens par šo jautājumu “neiespringst”, jo mērķis tak sasniegts. Jādzīvo tik nost!

 2. Tēmu par to kāds ir mērķis un kādā virzienā kustēties varētu sašaurināt, ņemot vērā bloga specifiku līdz – Kāds ir bruņoto spēku mērķis? Šobrīd no malas izskatās, ka mērķis ir dabūt 2% no IKP (ne vairāk, ne mazāk!) un visu notērēt.
  Tāpēc arī gadās tā, ka TV armijas majors stāsta, ka noliktavā personiskās medicīniskās palīdzības komplekti ir, bet viņus izsniegs tikai kad būs vajadzība [jo Zemessargi tos var pazaudēt vai salauzt]. Tajā pašā laikā armijas vadība ieskaita zemessargus par galveno bruņoto spēku daļu, t.i. kuri ne tikai nepazaudēs marles saites, bet arī mācēs tās lietot un pa starpu pildīt kaujas uzdevumus karojot ar vienu no pasaulē spēcīgākajām armijām.

  • “mērķis ir dabūt 2% no IKP (ne vairāk, ne mazāk!) un visu notērēt” tieši tā tas arī ir. Un šis mērķis parādījies pavisam nesen un ne pēc NBS iniciatīvas, bet tomēr tam būs noteikts pozitīvs efekts, jo nav iespējams iztērēt 2% IKP pilnīgi bez kādas jēgas. Cita lieta ka šī jēga var būt lielāka, bet tam ir vajadzīga Stratēģija, kas ir zinātniski pamatota un balstās uz saprātīgi negatīvām prognozēm par situācijas attīstību. ZS medicīna ir tikai viens no piemēriem, kādā stāvoklī viss atrodas, jo nav problēmas iepirkt un izsniegt ZS IFAKUs (tur ir ne tikai marles, bet vēl šis tas, ko jāprot) , problēma ir, ka līdz šim netika mācīts kā tos lietot, jo pat tik elementāra lieta šķita dārga un galvenais nevajadzīga, sak “draudu nav” un “izdomās vēl sev intubācijas taisīt ar velosipēda pumpi, kurš atbildēs?”. Līdz ar to principāla problēma ar NBS ir tā, ka tie tiek attīstīti labākā gadījumā kā ekspedīcijas spēki karoga klātbūtnei SO un “uzņemošās valsts” personāls (atnes, noliec, nemaisies pa kājām), bet vajag , lai NBS ne tikai gribētu, bet arī spētu kauties jebkādos apstākļos ar vai bez sabiedrotajiem. Jau no diviem ex ģenerāliem dzirdu, ka “bez sabiedrotajiem nav jēgas”, kam es dziļi nepiekrītu, lai gan šo ulmanisko tautas saglabāšanas sentimentu saprotu. Uz to es iebilstu, ka tīri matemātiski latviēšu tautai “cūcenes” vairs nespīd, jāgatvojas savu laimi nopelnīt.

   • Atšķirība karojot kopā ar sabiedrotajiem un bez tiem ir tik milzīga, ka stratēģijas būtiskam elementam jābūt kā panākt, lai sabiedrotie vērstos pret Krieviju.
    Plānam jāietver Ārlietu ministrijas, Aizsardzības, Iekšlietu, Finanšu ministrijas un arī sabiedrību, turklāt Baltijai jāsadarbojas. Protams, daļai plāna jābūt slepenai, jo mūsu intereses daļēji būs pretrunā ar sabiedroto interesēm. Tāpat, daļai plāna jābūt zināmai visiem, piemēram, kā ielikt video ar Krievijas agresoriem YouTube, lai tas būtu ticams; kā jāsniedz aculiecinieka liecības BBC, Al Jazera un CNN.
    Diemžēl neesmu dzirdējis ne pusplēsta vārda par šo tematu ne Latvijā, ne kaimiņos. Vai tiešām ministri neskatījās BBC raidījumu, kurš parādīja kādi ir soļi un problēmas, lai iedarbinātu 5. pantu?

    • Jaunnedēļ ielikšu vienu linku uz rakstu, kurš saka apmēram to pašu sabiedrotajiem jāsaprot, ka vieni paši mēs LV zaudēsim hibrīdkarā, lai gan konvencionālā aizsardzība 5.panta ietvaros mums tiks nodrošinātā. Ko tur mūsu ērgļi saprot no 4GW ir viena lieta, cita lieta ko viņi spēj izdarīt labāk kā izdarīja visās citās nozarēs un jomās. “Gandriz apmierinoši” te neder.

 3. arī zemessargs

  “Kāda ir mūsu valsts Stratēģija? Kopš trešās Atmodas to var raksturot kā “reaģēt pēdējā brīdī”.
  Pie varas ir sovdepa norieta posmā pie varas tikušie cilvēki. Viņu dzīves mērķi labi noformulēja Šķēle: mes neesam nekas, neko nevaram un nekas nebūsim, kamēr te kaut kas vēl ir – taisām naudu, ja kas – pielāgojamies atkal vai tinamies projām. Šie cilvēki nespēj noformulēt stratēģiju, jo nekad tādu neformulēja. Toties viņi meistarīgi prot pielāgoties citu stratēģijām, locīties līdzi vēsmām, sajust vēju un prast apsedlot vilni. Un… sagatavot sev atkāpšanās A un B plānu “ja nu kas”. Nē, cīņa te neietilpst, viņi uz cīņu tāpat kā uz stratēģiju nav spējīgi. A plāns viņiem – aizbēgt, B plāns – sarunāt. Līdz šim viņiem tas ir izdevies, tāpēc viņi neredz vajadzību ko mainīt.

 4. 1. pasaules kara mācības:
  “В конце концов, как учил Ленина Клаузевиц, война есть лишь продолжение политики, так что если ради политической власти надо пожертвовать армией и победой в войне – так тому и быть. И все отличие Ленина от Николая II только в том, что первого победа союзников на Западном фронте успела спасти, а второго – нет.
  Главный урок Первой мировой для России – это то, с какой легкостью верховная власть жертвует интересами страны ради самосохранения. Только сохраниться без страны бывает невозможно.”
  Interesants raksts par politiskās elites lomu 1. pasaules karā:
  http://www.vedomosti.ru/opinion/articles/2017/03/10/680590-pobeda-ili

 5. http://bnn.lv/aizsardzibas-ministrijas-ieredni-vares-parcelt-nbs-karavira-amata-217659
  Laikam te juristiem ir jāpastāsta. Kā reāli izpaudīsies AM ierēdņa pārcelšana uz NBS?

  • runa ir par pienākumu izpildi amatos kur paredzēta speciāla dienesta pakāpe, nevis par ierēdņa piespiešanu slēgt līgumu par PD. NBS ir pilns ar amatiem, kas ne ar ko neatšķiras no tādiem pašiem amatiem civilajā sfērā – juristi, finansisti, personāla speciālisti, pshologi, IKT utt. Attiecīgi, lai mazinātu izpratnes plaisu starp NBS un AM, dažus ierēdņus “izsūtīs” stažēties NBS, kas ticamāk tiks uztverts kā sods. IMHO tas liecina, ka AM grib vai spiesta vadīt NBS tieši, nevis pozicionē sevi kā politikas veidotāju un civilo kontroli. Lai gan viss atkarīgs no izpildījuma, ja nepārspīlēs, par ļaunu šāda ekskursija pie ražotnes strādniekiem, nekaitēs un ļaus elastīgāk aizbāzt NBS “pogaino” speciālistu iztrūkumu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s