Karš krūmos

[..] as Boko Haram continued to run amok across northern Nigeria, massacring hundreds at a time in village raids, the plan turned to schooling Nigeria’s largely traditional army in “unconventional mobile warfare”. Key to this was a tactic known as “relentless pursuit”, which involved mimicking Boko Haram’s hit-and-run tactics with non-stop assaults. Once the insurgents were on the run and their likely route established, members of the strike force would be helicoptered into land ahead of them to cut off their likely escape routes, gradually exhausting them. [..]

avots

vara bungas: par taktiku – zs blociņam… , bet valdībai derētu apsvērt kā privāto iesaisti kā opciju hibrīdkara apstākļos, kad sabiedrotie minstinās, bet savējie “nevelk”.  Kādi var būt iebildumi pret šādu pieeju biznesam:

” We measure our results against planned objectives that are derived from the clients’ strategies and operational designs

Advertisements

32 responses to “Karš krūmos

 1. nezinu gan, vai Latvijas apstākļos privāto iesaiste būtu tas labākais lēmums.

   • Man grūti iedomāties privātās militārās kompānijas, kam būtu pieredze karot mūsu klimatiskajos apstākļos, un kas nebūtu krievu. T.i., ja, piemēram, te atbrauktu kādi dienvidāfrikāņi, viņi tak nosaltu kā prusaki, ar to arī visa karošana beigtos. Vai tā nav?

    • Anonīmais Labvēlis

     Mūsu klimatiskie apstaķļi ir praktiski visur, kur ir kaut kas līdzīgs civilizācijai, protams ir specifika visur, bet adaptācijas periods un iepazīšanas ar vietejiem apstākļiem nav jau aizliegta. Pajautā pazīstamajiem “misionāriem”, cik ilgu laiku viņiem tas aizņēma?

     Starp citu, “dienvidāfrikaņi” tur ka reiz ar baltu ādas krasu. Vismaz tie, kas mēģinaja tur darīt ko vairak, kā ar koku rokās pa ielam skraidīt 🙂

    • arī zemessargs

     Ja konflikts būs, tad tas visdrīzāk sāksies pavasarī.

     • neesi tik kategorisks, ņem plašāk – izdevīgākais laiks sauszemes operācijām ir apmēram sākot ar ierobežojumu atcelšanas kravas transportam uz grants ceļiem līdz oktobrim. Bet arī no tā var būt izņēmumu, kas saistīti ar pārsteguma momenta nodrošināšanu.

 2. arī zemessargs

  Apskatīsim kādos gadījumos vispār būs iespējams.
  1. Zibenskarš acīmredzami neder, jo neko nepagūs.
  2. Lūk, ja vajag karot pret bandām, varētu būt, bet man šķiet tas būs tik ātri, ka neko nepagūs iesaistīt. Ja ievilksies, tad varētu būt, bet kāpēc tam tērēt lielu naudu? Labāk mūsu pašu karavīriem iztērēt.

  • Anonīmais Labvēlis

   Pie sakartototas likumdošanas un attiecīgas samaksas gan jau ka daudz laika neaizņemtu. Ja nu vienīgi kā vienmer “ziema visus parsteidza nesagatavotus” variants.

   Par privāto iesaistīšanu vispar varetu salīdzinat ar braukšanu ar taksi – savejais autiņš kaut kadu iemeslu dēļ neiet vai nav pieejams, ar kājam būs ilgi, tad samaksajot nedaudz “pa virsu” tomēr paliek iespēja aizvizināt sevi uz galamērķi ar komfortu un laikā. Jā, pratīgi būtu iztērēt līdzekļus savas mašīnas remontam (savai armijai), bet situācjas ir dažādas.

   • Vienmēr paliek iespēja, ka otra puse piesola mazliet vairāk un privātais partneris kļūs par otras puses privāto partneri. Kā lai nogarantē, ka tā nebūs?

    • Anonīmais Labvēlis

     Ja konflikts, kas ir līdzīgs tam, kas patreiz notiek Ukrainā, tad nav runa par pāris krogā savervētiem bandītiem, bet pietiekami lieliem starptautiskiem kantoriem, kuriem šāda te pārmešanās otra pusē maksātu visu.

     Nez vai baltās apkaklītes brīvu pārvietošanos pa pasauli ar zelta kredītkarti kabatā vēlētos samainīt pret dāču Zažopinskas ciemā un rēķinu Sberbankā uz visu atlikušo dzīvi 😀

     Tas gan neizsledz, ka daži cilvēki, vai pat vienības pāriet pretinieka pusē. Bet tas notiek vienmēr, kā pret to cīnīties, domāju zin par to atbildīgās personas.

     • arī zemessargs

      Taisnība, pie tam nopietnos kantorus pieskata nopietni džeki no CIP un līdzīgām struktūrām. Diez vai viņi ļaus piem. Academi jebkā palīdzēt piem. Krievijai.

   • Vēl ir viens aspekts. Algotņi var izdarīt darbu savām metodēm, uz kādām neviena likumpaklausīga vietējā amatpersona nekad neparakstīsies. Pamanīt to vai nepamanīt atkāpes/pārkāpumus ir politiskās gribas jautājums. Bet protams, tas ir absolūtās krīzes un bezizejas variants.

  • Par to ka tu esi gatavs lietas labā pievērt acis uz likumiem, tikumiem un reglamentu ir visiem zināms, bet cik tādu nolasīsies tad kad nāksies un ievilksies?

 3. Vēl ir risks, ka mūsu potenciālais pretinieks var vienkārši pārpirkt privātos…

  • Tāpēc vajag vairākas privātas armijas/vienības, kuras savā starpā nav saistītas. Tad visus uzreiz nepārpirks.

   Tikpat labi var pārpirkt arī pašreizējo LV profesionālo armiju, uz kuru pagaidām ir valsts monopols, kas vēl netiek “privatizēts”.

 4. Savējie “nevelk” drīzāk ir kases turētājs, kases turētājam būtu lētāk izbraukt uz kases pildītāju vilktspēju. Pie tam mūsu kases pildītāju pēlēko šūniņu līmenis ir pietiekoši augsts, lai zibenīgi apgūtu jebkādu bruņojumu, ja tik tāds būtu pieejams.

  Par ārpuspakalpojumu, ka tik to neizmanto gadījumos, ja kases pildītājiem nav vienotas vērtības ar kases turētāju!

  Pie tam mūsu gadījumā, kasē pieejamais naudas apjoms visticamāk nespēj risināt problēmu ar ārpuspakalpojuma piesaisti. Bet aprēķināt izmaksas derētu, vismaz kases turētājs apjaustu cik dārga ir drošība!

 5. Boko Haram ir neizglītoti un tumsonīgi cilvēki. Viņi neredz sakarību starp degvielu un sērkociņu un stāvot līdz ceļiem naftā izdomā uzsmēķēt. År tikai nedaudz labākiem spēkiem Angolā Dienvidāfrikas armijai nemaz tik labi negāja.
  Irākā partizāni bija spēcīgāki un privātās armijas kaujinieks varēja mēnesī nopelnīt 10 tūkstošus veicot apsardzes pienākumus. Cik no algotņiem būs gatavi stāties pretim Krievijas armijai, vai viņiem ir piemērota pieredze un cik viņi izmaksātu?

  • Ja man būtu jāizvēlas starp 30 rembo un 30 aziātu karavīriem es ņemtu mongoļus vai gurkhas, kas individuāli nav perfekti, bet iedresēti un disciplinēti līdz fanātismam, pilda jebkādu pavēli un pats galvenais trenēti vienības sastāvā un kā viena vienība. Tur arī atšķirība starp regulāro karaspēku un ad hoc tūristu vienībām. Pret regulāro karaspēku efektīvs ir regulārs karaspēks, bet pret irregulāro tādi paši tikai labāki. Ja darīšana būs ar RU regulārajām vienībām, mēs te ne tikai algotņus neredzēsim, bet ja darīšana būs ar brūnotiem gopņikiem ar neierobežotiem resursiem un atvērtu robežu, tad ar mūsu birokrātisko pārvaldi un smagnēju komandvadību tikai algotņi var līdzēt. Jo viņi sniedz pakalpojumu ar saviem resursiem, instrumentiem un paņēmieniem. Bet kā jau teicu vispirms izmēģināsim pašu spēkus.

   • Un kā jau VB agrāk norādīja, tad laba alternatīva algotņiem būtu mūsu pašu zemessardze, kas būtu NVO statusā un juridiski nebūtu pakļauta Kalniņam. Kā tas ir līdzīgi Igaunijā.

    • EE Kaittseliit tipiskais GONGO, kas deleģē armijai kkādu savu daļu (līdz 2000 cik atceros) pārējie cīnās savos 15 novados (un nemēģina saukties par 15 brigādēm). Zemessardzes (jebkuras) priekšrocība ir sava AO pārzināšana līdz bedrītei uz ceļa, tādēļ zs kustināšana līdzi regulārā PD karaspēka uzdevumiem atņem zs šo priekšrocību. Kas paliek?

     • “Zemessardze ir Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa, kuras mērķis ir iesaistīt Latvijas pilsoņus valsts teritorijas un sabiedrības aizsardzībā un kura piedalās valsts aizsardzības uzdevumu plānošanā un izpildē atbilstoši likumā noteiktajiem uzdevumiem.”
      tad vai nu jāmaina likums vai arī komandieriem ar savām prāta spējām jāsaprot, kur un kā ZS izmantot- piesedzot regulārās armijas pakaļas frontes aizmugurē un nodrošinot apgādi.

      • Kamēr tu dienēji OMD un par ZS neinteresējies tā bija ” sabiedrības pašaizsardzības formējums” , kuram nebija komandiera, bet bija priekšnieks – Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs.
       https://likumi.lv/doc.php?id=69523
       nākamais attīstības etaps bija šāds:
       ” (1) Latvijas Republikas Zemessardze ir brīvprātīgs militarizēts sabiedrības pašaizsardzības formējums. Zemessardzes mērķis ir iesaistīt Latvijas Republikas pilsoņus valsts teritorijas un sabiedrības aizsardzībā.

       (2) Zemessardze ir Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa, un tā piedalās valsts aizsardzības sistēmas uzdevumu plānošanā un izpildē saskaņā ar valsts aizsardzības plānu.”
       https://likumi.lv/ta/id/60476-par-latvijas-republikas-zemessardzi

       un kopš 2010. “pašaizsardzība”, “sabiedriskums”un “militarizētība” pazūd (Graubem NATO jārāda spēju klucīšus, kādus NATO saprot)

       “1.pants. Likuma mērķis un darbības joma

       (1) Likuma mērķis ir iesaistīt Latvijas pilsoņus valsts aizsardzībā.

       (2) Likums nosaka Latvijas Republikas Zemessardzes (turpmāk — Zemessardze) uzdevumus, uzbūvi un zemessargu dienesta gaitu.

       2.pants. Zemessardze un tās vieta valsts aizsardzības sistēmā

       Zemessardze ir Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa, kuras mērķis ir iesaistīt Latvijas pilsoņus valsts teritorijas un sabiedrības aizsardzībā un kura piedalās valsts aizsardzības uzdevumu plānošanā un izpildē atbilstoši likumā noteiktajiem uzdevumiem.”
       https://likumi.lv/ta/id/210634-latvijas-republikas-zemessardzes-likums

       • NS “Taisnīgums” piedāvājums par valsts aizsardzības organizēšanu:

        NBS kodolu miera laikā veido sauszemes spēku 2 mehanizētas kājnieku brigādes, kuras, atbilstoši tehniski nodrošinātas un apbruņotas, tiek komplektētas, balstoties uz profesionālo militāro dienestu un mobilizācijas rezervi, kuras skaitliskā sastāva mērķis tiks noteikts normatīvajos aktos 50 000 cilvēku apmērā un tiks pakāpeniski sasniegts, īstenojot pilsonisko izlases militāro dienestu (pēc Lietuvas parauga). Sauszemes spēkiem atbalstu sniedz brīvprātīga Zemessardze ko veido nacionālā gvarde (“zemessardzes paaugstinātās gatavības apakšvienības”) un atjaunota, Zemessardzes struktūrā iekļauta Latvijas Aizsargu organizācija (zemessargi, kas nav nacionālajā gvardē) kā teritoriālās aizsardzības spēki ar bāzēm katrā pilsētā un novadā, un palīgpolicijas funkcijām.

        http://www.taisnigums.lv/p/programma.html

        • Nav ko iebilst. Tu tomēr uzmanīgāk plāties ar programmu, ja nu nošpiko kādi gejropiskie liberasti un ieperinās Saeimā ar savu politkorektumu un tavu ideju 🙂

       • es ar nesaprotu, vai bardaks ir ZS vai manā galvā?! tā brīvprātība daudz ko čakarē!
        pāris gadu laikā ar ZS apmācību zemessargu varētu apmācīt (30 dienas + nometnes + instruktorkursi atsevišķiem indivīdiem) par vidēju karavīru. bet pa vidu ir īpaši brīvprātīgie, kuriem ir tikai patriotisms vai vēlme reizēm atnākt uz mācībām. un komandējošais sastāvs ar šo kontingentu strādā, atļaujot šādi sačkot!..
        ja Kalniņš grib ar ZS karot frontē, tad lai arī ZS taisa par armiju un nevis brīvprātīgo iziešanu dabā ar militāru ievirzi! liela loma šeit ir arī vidējam un zemākajam komandējošam sastāvam, kas tieši veido ZS mikro vidi, pavēlot vai tikai dodot iespēju izvēlēties veikt uzdevumu, selekcionēt zemessargus pēc viņu īpašībām un varēšanas vai pieņemt, ka visi ir vienādi, attieksmes pret dienestu utt. bet gan jau tam vajadzīgs kāds notikums vai zelta pendelis, lai kkas mainītos.

        • Tu nesaproti ZS kā idejas burvību – ilgu laiku (ceru tie laiki ir garām) uz āru (NATO) varēja uzrādīt tūkstošus karavīru, kuriem īstenībā nav jāmaksā algu, nav jābaro un sociāli jāapdrošina, par ekipēšanu vispār nerunājot. Tā ir valstiskā domāšana un milzu ekonomija, kaut kas līdzīgs ugunsdzēsības aparātam no kartona papīra mājā vai katlinam virs pavarda, kas uzzīmets uz audekla un pienaglots pie sienas.

   • arī zemessargs

    Ja pārvalde būs smagnēja un nerīkosies, tad parādīsies brīvprātīgo vienības, kuras rīkosies ātri, asimetriski un bez atskatīšanās uz birokrātiju.

    • Nu, UA vara fiksi noorientējās kurš būs karotājs un iedeva tādiem ieročus, sūdīgus, bet daudz. Un jau pie pirmās iespējas – atņēma un izformēja, līderus pārpirka ar deputātu mandātiem. Atlikušos no frontes aizvāca, lai sapūst zemnīcās. Separi savējos “atros un asimetriskos” vnk atšauj. Ar to es negribu noniecināt brīvprātīgo improvizētās vienības , vnk jāsaprot ar ko tas beidzas.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.