Problēmas ar perspektīvu (papildināts 18.02)

[..] Aizsardzības ministrijas un NBS virzienā aizvien biežāk tiek vērsta kritika par to, ka aiz fasādes ar skaļu nosaukumu “prioritāte”, nenotiek darbi, kas mērķtiecīgi pārvērstu Zemessardzi kaujas spējīgā organizācijā. Šī raksta mērķis ir rast atbildi uz jautājumu, kāpēc Zemessardze ir jāuzskata par mūsu valsts aizsardzības stūrakmeni, kā arī piedāvāt viedokli par iemesliem, kādēļ Zemessardzes kaujas spējas neatbilst tās uzdevumiem. Noslēgumā ir izklāstīti priekšlikumi, kas, manuprāt, būtu jāievēro, plānojot Zemessardzes attīstību. [..]

U.Romanovs, (rez.) pulkvežleitnants

avots

vara bungas: Paldies Uģi, patīkami, ka mūsu domas pamatjautājumos sakrīt, savukārt tas, ka esam nonākuši pie vienādiem secinājumiem balstoties uz atšķirīgu pieredzi, vēl vairāk apstiprina  šo secinājumu pareizību. Man tiešām  patīk ideja, ka “būtu jāsāk ar diskusiju, atklāti runājot par valsts militāro aizsardzību kopumā, trūkumiem, mērķiem un sasniegto“.  Tomēr man nav ideju kā var piespiest diskutēt tos, kuri diksutēt  nevēlas. Minimālu ierēdņu  reakciju izsauc tikai virāla satīra.  Sākt kobrikus zīmēt vai?

Pavisam neajuši aizvakar saņēmu vēstuli no viena svaigi izcepta zemessarga, kurš  nedaudz iepazinies ar ZS ierakumu dzīvi uzdod  jautājumus, kas daļēji atbildēti plkvltn rakstā, tomēr piedāvāju katram, kuram ir ko teikt šajā sakarā dalīties pārdomās:

 1. kam domāta ZS kā brīvprātīgo organizācija, kurā pāri visam ir patriotisms, kas dod ne tikai spēku, bet arī iespēju kaut ko darīt un kaut ko nedarīt atkarībā no tā vai tajā brīdī kaut ko gribās vai negribās darīt?
 2. vai zemessargs ir karavīrs? Kur beidzas brīvprātība, hobijs un kur sākas dienests un pienākums?
 3.  kam ir domāts DUI? Faktisko izdevumu kompensācijai vai zs individuālā ekipējuma iepirkšanai, lai aizstātu iztrūkstošo un zemas kvalitātes ” kroņa” izsniegto ekipējumu?
 4. cik bīstama ir individuālā ekipējuma dažādība apakšvienībā?
 5. vai PD arī sev ko pērk no uzkabes  par savu naudu?

UPD1 Es atbildētu sādi:

 1. kam domāta ZS kā >>>  Kā rāda vēsture zemessardzes visur pasaulē ir nebaltu dienu risinājums un tautas stihiskā iniciatīva, kad nav regulāras armijas pa rokai vai tās spējas ir nepietiekamas.  Pēc tam, kad spriedze atslābst un izveidota regulāra armija, ZS var atslābt tiešā un pārnestā nozīmē. Esi zs un piedalies, liels paldies, neesi un nepiedalies, nu, tātad ir svarīgs iemesls. TAS NAV PĀRMETUMS ZS, tā ir visu valsti pabalstošo, brīvprātīgo organizāciju specifika. Tas ir normāli, ja tā nebūs – nebūs pašu brīvprātīgo. ZS 1991. tika izveidota kā sabieriskā pašaizsardzības  organizācija un tikai vēlāk tās statuss mainījies, lai to varētu iekļaut NBS tieši un pilnā sastāvā.
 2. vai zemessargs ir karavīrs>>>> miera laikā pildot pienākumus/mācoties juridiski -jā, pēc būtības -nē, jo dienesta pienākumu pildīšanas laika proporcija ir neicīga pret to, kad zs ir civilais. ZS nav karavīri, kas ņem atvaļinājumu, lai dzīvotu civilo dzīvi, bet civilie, kas ņem atvaļinājumu, lai pabūtu par karavīru. Kara laikā zs ir  karavīrs gan juridiski, gan pēc būtības, pat tad, ja līdz šim ZS  bija tikai hobijs, jo  par visu, arī hobiju,  ir jāmaksā.
 3.  kam ir domāts DUI>>> DUI ir domāts, lai pat mazturīgākais zs būtu paēdis pirms nodarbībām  un varētu atbraukt (ne pa zaķi) līdz mācību vietai  neradot robus  ģimenes budžetā. Tas, ka kādam Rīgā šādi izdevumi nesagādā problēmas, ļauj tos ieguldīt citur, t.sk. SAVA ekipējuma (attiecīgi – labsajūtas) uzlabošanā.
 4. >>>individuālā ekipējuma dažādība>>> dažādībā neredzu nekādas problēmas, ja uzkabei ir savietojamas vai vienādas stiprinājumu sistēmas (molle utt). Pieminētie modernie žņaugi atšķirās pēc materiāla kvalitātes, nevis pēc konstrukcijas. Kas vēl?  kompasi? guļammaisi? 🙂 Nevaru iedomāties problēmas ar guļammaisu, neba kāds aiz nezināšanas ielies tajā ūdeni un sāks vārīt zupu. Kas atticas uz zābakiem, flīsiem, cimdiem, lukturīšiem, lai tak lieto, ja tas ir labāk nekā tās ko nodrošina valsts. No tā visa ir viens izņēmums – jaunkareivju apmācības periods, kad visi skraida ar to ko valdība atvēlēja. ZS ko līdzīgu jaunkareivja kursam  sākuši piedzīvot samērā nesen, kad sākās nometnes. Bet OMD tas nozīmētu kādus 6 mēnešus  bez ekstrām. Tas norūda un veicina veselīgu atmosfēru kolektīvā.
 5. Pērk tie kam nav poh uz dienestu, kas ņem to personīgi un profesionāli (kā meistars instrumentu) pārējie pieprasa vai dīc no komandieriem.

 

 

Advertisements

50 responses to “Problēmas ar perspektīvu (papildināts 18.02)

 1. 1. kam domāta ZS kā brīvprātīgo organizācija <<< šobrīd ZS ir vienīgais veids, kā pilsonis var piedalīties Latvijas aizsardzības sistēmā, nemainot savu profesiju un visu ar to saistīto.

  2. vai zemessargs ir karavīrs? <<<< jā, gan juridiski, gan morāli

  3. kam ir domāts DUI? <<<< fig viņu zina. Reāli, tā ir maza, bet patīkama naudiņa, kas simbolizē to, ka vispār jau no savas kabatas iepirkt dārgos ekipējumus nav pareizi.

  4. cik bīstama ir individuālā ekipējuma dažādība apakšvienībā? <<<< atkarīgs no apakšvienības un ekipējuma. Medpaketēm būtu jābūt vienādām, kas neizslēdz ekstru esamību. Uzkabe – labāk ir tāda, kas ir ērtāka un piemērotāka konkrētajam subjektam. Šautenēm vajadzētu būt vienādām.

  vai PD arī sev ko pērk no uzkabes par savu naudu? <<< cik zinu, jā, lai gan ar pamatlietām viņiem ir ok. Piemēram, speciālistiem var būt savi loriņi vajadzīgi, multitūlis utt.

 2. Meklējot risinājumus problēmām, NAA 2011.gadā Gunārs Upītis izstrādājis maģistra darbu “Latvijas Republikas Zemessardzes vieta valsts aizsardzības sistēmā”:
  http://www.naa.mil.lv/~/media/NAA/Studijas/Magistra%20programma/Magistru%20darbi/MA_Upitis.ashx

 3. man šķiet, ka ZS pielīdzināšanās regulārajai armijai tik neiespējama nav, ja valsts šo te deklarēto patriotismu vairāk transformētu uz brīvprātīgā-ZS līguma izpildi! valstij nopietni jāpievēršas savu saistību izpildei pilnīga unificēta ekipējuma apgādē, bet zemessargam jāapzinās, ka ZS nav kkāds brīvā laika pavadīšanas klubiņš, bet gan armija ar disciplīnu, kur pavēļu nepildīšana draud ar militārām sankcijām. domāju, ka daudzi zemessargi pat neapjēdz, ko nozīmē armija pirms paraksta 5 gadu līgumu.
  par apmācību- ļoti patika, ka instruktori strādā par visiem 100% un ļoti kvalitatīvi! protams, ka apmācības vajag vēl un vēl, īpaši tiem jaunajiem, kuri nav izgājuši OMD. bet pie šīs intensīvās apmācības (reizi-divreiz mēnesī), individuāli kareivi apmācīt gada laikā būtu gandrīz vai iespējams, lai viņš būtu vadāms kaujas laukā. ar mīnmetēju šaut diez vai mācētu, bet uzbrukt un atkāpties ar uguni un kustību, patrulēt, reaģēt uz kontaktu un ierīkot patruļbāzi gan jau ka mācētu. tāpēc tiešām te pirms līguma parakstīšanas ar jauniesaukto vajadzētu nopietni pārrunāt viņa iedomu patriotiskos ideālus un šaubīgos delītēt jau pašā sākumā. tajā pašā laikā redzēju daudzus motivētus lietaskokus, kuri saprot, ko šeit dara. toties instruktori vispār ir šīs lietas entuazisti!
  pašam, kaut tas bija pirms 20 gadiem, viss nāca kā viegla atkārtošana un ļoti laikā. iespējams, ka tiem, kuri nav gājuši OMD, viss tas šķita mazs ārprāts, bet man tas bija pašsaprotams, kas reiz jau darīts- stress bij mazāks kā vairāk grūtības ar fizisko, kas nāk ar gadiem… arī tie, kuri gājuši jaunsardzē vai citādākos militāros kursos, sistēma bija saprotama. tāpēc tas norāda, ka kkādu apmācību (kaut 3 mēnešus) vajag ikkatram LR pilsonim!
  un par to sevis iepirkto ekipējumu:
  gan jau tās ir sekas, ka valsts nespēj/negrib nodrošināt zemessargu ar normālu ekipējumu u.c. sīkumiem! protams, labāk ir savs nekā nekāds, bet… manā uzskatā vienībā ekipējumam jābūt vienādam, lai biedrs-pārinieks mācētu rīkoties viens ar otra ekipējumu, jo kko var nozaudēt, kādam vajadzētu uzlikt sveša žņaugu, sakārtot sveša somu, atrast cita somā kkādu ekipējumu utt. vēl trakāk, ja savas nodaļas biedru ekipējumu laika gaitā apgūtu, tad piekomandēšanas gadījumā citai vienībai, varētu iesākties mazs bardaks. un man šķiet, ka arī vienības kaujasspējas uzlabotos, ja vienība izskatītos pēc armijas un nevis karnevāla dalībniekiem.

  • Ja jau tu saki, ka “ZS pielīdzināšana regulārajai armijai tik neiespējama nav”, tad pamēģini attiecināt šo pašu teikumu uz citām profesijām,
   kas sanāks:
   “Es apguvu …. profesiju 104 dienu laikā (brīvdienās), dodiet man jaunu, profesionālu …. es jums parādīšu tādu klasi, ka mamma nepazīs”.

   Tā kā karošana ir kolektīva nodarbošanās, tad turpinām:
   “Tādi, kā es, mēs esam daudzi, mes nekad neesam …… kopā. Tomēr esam pārliecināti, ka spēsim …. ne sliktāk kā moldāvu brigāde”

   • lab, ne man spriest tik augstos plauktos- lai to vērtē virsnieki!…
    es tik saku ka ZS ir ļoti raiba, tāpēc arī zs virsniekiem vajadzētu kritiski izvērtēt savu vienību kontingentu, romantiķus un sliņķus vieglu roku delītējot vai norīkojot “virtuvē”! toties spējīgākie paši laužas uz visa veida mācībām un kursiem Dobelē, cēsīs, kadagā…
    es arī salīdzinu ar omd, kur laiks bija vairāk, bet kontingents apšaubāmāks. un arī no instruktoriem dzirdēju, ka vieglie laiki garām- tagad arī šoferiem un pavāriem uzbrukuma gadījumā nākas izvērsties un nevis dirnēt mašīnās, kamēr kājinieki skraidelē. ceru, ka tā ir tendence, kura turpināsies.
    par to kopā būšanu… njā, man šķiet, ka šeit brīvprātībai ir jābeidzas un jāsākas līgumam! ZS tomēr ir armija! ja nespēj par 80-90% pavilkt, tad ar to arī jābeidzas… lai valsts tad to nodrošina ar pātagu vai burkānu!

    • Pātagas tolerance būs proporcionāla burkāna lielumam. Citādi nebūs brīvprātīgo.
     ZS ir viens no mobilizācijas rezerves sagatavošanas paņēmieniem + patriotisma utilizācija, lai samazinātu budžeta izdevumus, faktiski labdarība no zs puses vai papildu brīvprātīgs nodoklis (arī laiks ir nauda). Valstij ir efektīvāki paņēmieni kā sagatavot mob.rezervi- piemēram OMD. Jā, ZS ir savas priekšrocības skat. Romānova rakstu, bet ir arī savi trūkumi vai specifika. Ne vienus ne otrus nevajag absolutizēt.

     Diemžēl tieši pēdējā laikā aktualizējās “atbalsta zemessargu” koncepcija, kas ir tieši pretēja tam ko tu piedāvā, t.i. būs 1. un 2.zortes zs, vieni prioritāri ekipēti un pamatīgi apmācīti un tad vezums, pavāri, šoferi utt Slinkums meklēt to interviju ar kaujas virsnieku.

     • Precīzāk sakot būs, kaut cik apmācīti un mazāk apmācīti zemessargi.
      Mani ļoti fascinē šī salīdzināšana ar PD karavīriem. Nu tīri matemātiski nekas nesanāk, kur nu vēl realitātē. Kalniņa jājamzirdziņš ir, ka sabiedrotie slavē mūsu zemessargus, BET tas jau tāpat kā mums te visi visus slavē. Zemessargs nevar tikt salīdzināts ar PD karavīru.

    • Tas ir nosacīti- nevajag aizmirst ka cilvēkiem, ir arī civilā dzīve- ja visu nedēļu sanāk strādāt, un nedēļas nogalēs ir apmācības, tad ir jābūt motivācijai viņas apmeklēt- kā arī jāpierēķina laiks, kuru izlieto mācību teorētiskās daļas apgūšanai, ārpus mācībām- jo daļa noklausīsies vienkārši klasē stāstīto un nākamajā reizē jau kaut ko būs aizmirsuši, tāpat laiks jāvelta fiziskās formas uzturēšanai ideālajā variantā. Te rodas pārdomas ka rezultātā iznāk ne šis, ne tas.

     • tāpēc jautājums- vajag valstij tādu klubiņu, kur vīri atnāk patusēt prom no civilās dzīves? moš pašiem vīriem jāapzinās, ka kara laikā ar viņu patriotismu būs par maz, ja nespēj tagad to visu pavilkt?! un ja nu viņš civilajā ir kāds priekšnieciņš, būs gribēšana viņam klausīt kādu zaļknābi, kuram ir knapi 20, bet jau ir pacenties dabūt nodaļnieka uzlīmīti?!

      • Ir labāki piedāvājumi? Gan jau ka ir, bet dotajā brīdī nav citu alternatīvu- jāiztiek ar to kas ir.

       • man ir piedāvājums valsts apmaksāta mēnesi gara kazarmu režīma nometne, pēc kuras vēlreiz puikām pārjautāt, vai tiešām viņi to grib?!
        jo manā ieskatā zemessargam jākļūst karavīram, kad viņš ieiet pa savas vienības vārtiem un nevis jātēlo brīvprātīgo patriotu! tie instruktori, kuri mani dresēja pamatapmācībā, arī ir nepilna laika instruktori, bet ar motivāciju un apziņu, kāpēc šeit ir atnākuši. arī grupā bija ap 50%, kuri saprata kāpēc ir šeit un ko dara. jāpiebilst, ka daļa no viņiem kkur jau ir bijuši… otru pusi toč tikai uz “virtuvi”!

        • Kā zemessargs var kļūt par karavīru ar patreizējo apmācību apjomu?

         • dažādi!
          omd izgājušiem pamati ir ielikti. domāju, ka regulāri apmeklējot šīs intensīvās apmācības, tas ātri vien kļūtu par karavīru.
          arī šīs zemessargiem atvēlētās 90 dienas gadā ir diezgan daudz. +vēl nometnes, kuras šajās 90 dienās neiekļaujas. +vēl ir iespēja pieteikties uz instruktoru kursiem.
          arī bijušie jaunsargi daudz ko rubī.
          bet pie normālas apmeklētības, pāris gados pamatus var zemessargam ielikt, kurš komandiera pakļautībā saprātīgi pildītu pavēles un saprastu, ko dara. nevajag, protams, domāt, ka viņš mūs speciālists ēku tīrīšanā, bet pārvietoties, ierakties un atšaudīties viņš noteikti mācētu! galvenais, lai viņš saprastu, uz kurieni viņš ir atnācis!

          • Lai nu tā būtu.

          • garamgajejs

           tu runā loģiskas, bet dzīvē nebalstītas lietas. Viss uzskaititais der jauniem gurķiem, kuri īsti nemācās un īsti nestrādā + dzīvo pie senčiem. ZS pēc likuma ir 18-55. Teiksim no 30 uz augšu daudz būs tādu, kuri var maukt 90 dienas pa kazarmām?? teikšu no pieredzes jau 2x nedēļa gadā ir afigeķ grūti. Ģimene, bērni, darbs. Reāli atvaļinājums mežā. Mājinieki pagaidīs. Ir jābūt baigam fanātiķim lai šo vilktu ilgtermiņā. Cik tādu ir…
           Tāpēc jau ir kompromiss. Pamatapmācība 2 nedēļas nometņu tipa. Un nedēļu nogalēs visu mūžu. Problēma, ka šīs vīkendu apmācības vismaz manā batā ir retas un šķidras. Tur čaļiem ir problēmas pat 20 dienas salasīt. Uz to tad arī jāfokusējas. Ka ZS aktīvais, ja grib un var tiek pie pasākumiem katrās brīvdienās. Savā batā vai centralizētā vietā nav svarīgi.

          • pilnībā piekrītu garāmgājējam. Līdz bija bērni, bija visādas trakas lietas darītas, un varētu arī iziet dienestu, ja vajadzētu. Pēc tam – no way. “Kāds bija tavs tēvs?” “Nezinu, es neatceros, kā viņš izskatījās”.

          • tā arī pmatā iedalās tā ZS max.aktivitāte 20-30 g.v.periods “līdz piedzimst bērns” un 40-50 g.v. “bērni jau lieli”

          • nav labi stāstīt tā, bet man ir mazie bērni, kuri tēvu redz darbadienu vakaros un katrās otrajās brīvdienās! ir ok! bet 1-2x mēnesī jāsaņemās un jāiet! tāpēc arī jautājums, nafig tādus zemessargus, ja viņi ir svētdienas skolas interesenti?! viņos valsts kko iegulda, bet vīri tik atnāk labi laiku pavadīt. arī ar savu jauno dunci palielīties! bet to, ka tā ir tomēr armija ar 5 gadu līgumu, to gan var arī baigi neņemt pierē! šausmīgi pat iedomāties, ka ar tādiem kopā būtu jākaro…
           var jau būt, ka bataljonos apmācība atšķiras un man ir ļoti palaimējies, bet man savā batiņā mācības šķita ļoti kvalitatīvas. redzēs kā būs tālāk.

          • Piedod skepsi, dārgais draugs, bet “valsts” ZS gulda nu tik knapi, ka var strīdēties, kad gulda vairāk – pats zemessargs vai valsts. Cita lieta ir instruktoru darba necienīšana un atbildība pret tiem un dienesta biedriem kopumā- bet piedod par skepsi pret sākuma entuziasmu, taču redzot sistēmiskos marazmus baigi nav attieksme “valsts manī ir guldījusi, man pienākums apmeklēt mācības”. Ir attieksme “neuzmet biedrus; ja dari – tad dari”. Nu, un plašāks patriotisms, taču ne ķēdītē “man iedeva sūdīgu zviedru mugureni un negribēja apmaksāt virs 30 dienām DUI, tāpēc man tagad pienākums”.

          • nu, to es arī saku, ja tu to visu gribi turēt uz urrā patriotismu, tad nafig tev tādu ZS un nafig ZS tādu kā tevi, kurš neapmeklē mācības?! varbūt uzreiz beigt to māžošanos, lai lieki nešķiestu resursus?!
           un te nav tieši par mani vai tevi, bet par situāciju kopumā!

          • Piparam – neuzskatu ka bērnu esamība ir kas īpašs, vienkārši saku, ka tad 90 dienu mācības nesanāk

          • ZS tādu svētdienas karotāju vajag, jo nozarei politiski der un pat palīdz uzturēt papīra karotājus, kam nevajag ekipējumu vai finansējumu.

           Ja mainīsies nozares attieksme, mainīsies apgāde un apmācības nopietnība, tad arī parādīsies atbildības sajūta pret “valsti kas man to visu dod”. No sērijas – nejūtos nevienam neko parādā, ja mani apgādā kā sūdīgāko kājnieku pirms 50 gadiem, un tad skaļos plānos sola sūtīt pret tankiem.

           Šobrīd tā man personiski vairāk ir apziņa “briest sūdi; es jau esmu tik daudz iztērējis uz ekipējumu ka stulbi atmest; neuzmest biedrus”.

           ZS pastāv vairāk par spīti nozares, valsts un sabiedrības kopējam pohujam, nevis pateicoties atbalstam.

     • tad jau OMD vispār neder – izvilki aiz astes dienestu un dodies audzēt mišelīnu. speciālistam vispār vajag lasīt speciālo literatūru, interesēties par tēmu.

      • Piedodiet, bet visi nav tādi, kas “dienestu velk”. Tos pārējos arī OMD laikā var apmācīt speciālistu profesijās un tad uzturēt un celt viņu kvalifikāciju. Jā, US armijā var rasties problēmas ar to, ka gadžeti ātri mainās, bet ne NBS, kas šobrīd operē ar XX gs vidū konstruēto tehniku.

 4. Manas atbildes

  1 – ZS ir parasta ”para-military” organizācija, kas atbalsta regulāro armiju kara situācijā līdzīgi kā tas bija Ulmaņa armijā ar Aizsargiem…..šobrīd gan tas ir otrādi (PD būs mazākumā un atbalstīs ZS). Nezinu vai tas tā bija plānots vai vienkārši kāds kaut ko saķakarēja un ielaida visu dēlī pēdējos 20 gados.

  2 – vai zemessargs ir karavīrs? Eh nezinu……zemessargi nav vienādi, tie kas regulāri apmeklē mācības gan jau ka ir, tie kas atnāk reizi gadā būtu ļoti grūti definējami kā ”karavīri”.

  3 – kam ir domāts DUI? Nauda personīgajām vajadzībām……diemžēl normāla soma un zābaki arī ietilpst tajā kategorijā. Tādai support para-militārajai organizācijai kas nav domāta frontes līnijas karošanai mož tas nav traki, bet ja gribam ZS definēt kā kaut ko nopietnāku, tad gan ir traki.

  4 – cik bīstama ir individuālā ekipējuma dažādība apakšvienībā? <<<< Neredzu īsti problēmu, ja tev ierocis un forma daudz maz tādi pati kā visiem citiem, tad kāda atšķirība…….Ja man metāla kastroļa vietā ir plastmasas, tas kaut ko mainīs kara laukā??

  5 – Gan jau ka PD kaut ko pērk sev, es zinu ka ASV karavīri un Briti ar sev Afganistānā un Irāka pirka personīgās lietas (cimdus, brilles, elkoņu sargus). Viņiem atšķirībā no ZS nebija jāpērk dārgās preces (bruņas, ķiveres, normāli zābaki).

  • “Ja man metāla kastroļa vietā ir plastmasas, tas kaut ko mainīs kara laukā??” kā Tu domā plastmasas traukā kausēt ūdeni ziemā?! vai ierakties, ja pazaudētas sapierlāpstiņas? vai transportēt zupu tajos plastmasas traukos? nav jau teikts, ka tas viss ir nepieciešams, bet kā komandieris var zināt un atcerēties, kas kuram ir ekipējumā, jo komandas ir uz vienību un nevis katram individuāli. arī man ir mēneša laikā 2 komandieru 2 pretēji norādījumi par dzelzs kastrolīšiem- vienam pofig, otram vajag.

   • nu ok, kastrolis bija tikai piemērs 😀 . Ja tiešām braukšu uz vairāku dienu mācībām, tad jau ņemšu štata izsniegto…….es to vairāk domāju tādā vispārīgā skatījumā, tie paši zābaki un somas, pieņemot ka tev viņas nav vēl sliktākas par standarta Batēm un zviedru humpalām un var pildīt visus uzdevumus, nav īsti iemesla ”aizliegt” tev ņemt savu. Kā nekā, ja man jāskrien pa mežu ziemā, es negribu saslimt jo redz AM iepirkusi mūsu apstākļiem nederīgus tuksneša zābakus. Tā tomēr mana veselība uz svītras.

    Tas pats ar ceļgalsargiem, cimdiem, un citām lietām (pats arsenālā tagad paskatījos, par 15 eirikiem var dabūt normālus virsū liekamos sargus, nevis tos ko man izsniedza kuri nemaz nelien manās biksēs). Ja ZS nespēj apgādāt savus cilvēkus ar pilnvērtīgu ekipējumu, tad būtu galīgi stulbi ja viņi vēl bļautu tev virsū par to ka pats sev pērc.

    Es nēsu pats interesējies, a kā vispār ir ja tu pats sev nopirktu piemēram ķiveri un bruņu vesti??? Tad arī tev bļautu ka ”nav štata ekipējums, nevar lietot”??

    • Miera laikā bļautu gan, jo ķivere sargā tavu gudro galvu, bet čepe gadījumā, ja ķivere ir nopirkta ar aliexpress palīdzību, kādam būs jāatbild kādēļ tev atļāva to lietot un vai nav tā, ka tavas traumas smagums nav ceļoņsakarīgi saistīts ar to, ka tu lietoji nesertificētu/nepārbaudītu/NBS neatzītu ekipējumu. Kara laikā dari ko gribi.

    • kastrolīts ir labs piemērs. arī par kompasu kokteili, kad viens otra nemāk lietot, jo pieradis pie sava un nesaprot, kur centimetri, kur collas. piemēri jau daudz. moš arī tanku kopā nopērkam, jo nav?!
     bet ziemas zābaki ir ienākušies! cepumiņš “augšām” par to! gan jau daudzi žēlosies, ka par biezu, bet manā skatījumā ir ok! notestēšu rīt slapjajā sniegā un rīt vakarā būs recenzija. cik lasīju, Purviņa k-am patika 🙂
     pagaidām izskatās, ka zābaki ir labi- vibram zole, gorotex, mēlīte ir gandrīz līdz augšai. bet tas nevienu karavīru neatbrīvo no zābaku kopšanas. zābaki ir pienācīgi jākopj!!!! manā uzskatā zābaksmērītēs DUI naudu varētu arī tērēt.

     • arī zemessargs

      Nevajag tak kompasu ar angļu mērvienībām pirkt:) Pārējo kompasa specifiku var apgūt 5 min. Nesmējies par tanku, lūk 54. batā viens nopirka bruņutransportieri un mācībās braukā. Zābaksmēri arī būtu valstij jānodrošina.

      • Tālavas Taurētājs

       Kāds ir kompass ar angļu mērvienībām? Cik zinu kompasiem var atšķirties miljemu iedaļas 6000, 6300 vai 6000. Miljemas ir būtiskas tikai tajā gadījumā ja koriģē uguni ar to palīdzību, jo tas var būtiski sačekarēt šaušanas precizitāti.

       • arī zemessargs

        Laikam pipars bija domāji lineālu uz kompasa, lai lasītu karti.

        • jap. saprātīgi cilvēki ar acumēru to ātri atšķir, bet kontingents ir atšķirīgs+ vēl stresa situācija kaujas laukā! tāpēc atcerēties miljons lieku lietu ir diezgan nervu izšķērdīga lieta ar daudzu kļūdu iespējamību. visi tie ir sīkumi, kuri vienā brīdī var saskrieties ar liktenīgām kļūdām.

     • Jā, ziemas zābaki iepriecina, bet paliek jautājums:

      Ziemas zābaki ar 2011. gada piegādes zīmogiem, Snugpaka jakas ar 2009. gada.

      Kāpēc zemessargiem bija jāgaida 6-7 gadi līdz izsniegšanai? Te tas pavisam skaidri nav naudas jautājums.

    • Limpene, mani ieinteresēja jautājums par ceļsargiem.
     Kādus Tev izsniedza? Kuri nelien biksēs?
     Runājot par ceļsargiem labākais variants ir vnk rolmats jeb paliknis vai kaut kāds tamlīdzīgs materiāls vienkārši iebāzts biksēs, vai nu speciālā vietā kā tas ir LV armijas formām, vai vnk no iekšas izgriezt caurumu un iebāzt, jo jebkurām militārajām biksēm ir dubultie ceļgali.
     Visi pārējie uzliekamie, traucē, krīt nost, jāpielabo, un maršu ar tādiem neiesi. Tāpēc vienmēr esmu lietojis palikņus ceļgalos un viss strādā perfekti.

 5. tikko mājās, laiks vairāk kā slapjš sniegs (arī peļķes), mežs, mazliet purva…
  jaunie “ziemas” zābaki vakar ievaskoti (bet derētu arī pūšamie, kas maksātu bik dārgāk). īpaši rūpīgi aizsmērēju šuvju vietas.
  tātad zābakiem nav ne vainas- neberza, kājas sausas un nav pazīmes, ka laistu ūdeni iekšā. uz ledus kājas neslīdēja.
  vasarā kājas mazliet varētu svīst, bet nu tā nav mirstamā kaite, reizi-divas dienā nomainīt pārgājiena zeķi nebūtu problēma. bet ar to jārēķinās, ka iekšējais gorotex oderējums zābaku bik biezāku padara- bik smagāks (nepilni 200 grami uz pāri) un siltāks!
  izdodot visiem šos zābakus, viena problēma būtu atrisināta. nākamo varētu risināt uzkabju vai mugursomu, guļammaisu+paklājiņu nomaiņu uz mūsdienīgām un piemērotām? ceru, ka tās kāds vispirms notestēs pirms iepirks. vismaz zābaku iepirkuma rezultāts man patīk!

  • Atkārtošu – tas ir 6+ gadus sens iepirkums.

  • ok. Pieņemts. Ziemas zābaki, kad būs visi nodrošināti, uzskatīsim par veiksmes stāstu, ja vienlaikus tiks nodrošināta kopšanas instruktāža, vaski un pūšamie līdzekļi.

   • esmu diezgan principiāls, bet DUI kompensācijā smēres es iekļāvu un nopirku! jā, vairāk mani mulsina, ka zābaku izsniedzēji neko par zābaku kopšanu nestāsta, teikdami, ka zābaki tāpat mitrumu tur. tas pēc definīcijas ir slikti, jo jebkura prece ir pareizi jākopj (tāpat kā triecienšautenes), lai tā ilgāk un labāk kalpotu, īpaši jau zābaki! tur vajadzētu pastrādāt apgādes virsniekiem, kuriem jāuzstāj uz šādas instruktāžas vajadzību.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s