‘The Best Artillery in Europe’

Corporal Frisk

There are several new developments when it comes to heavy indirect fire in the Finnish Army since I last visited the topic, so here’s a brief overview, including some BONUS-content:

K9 Thunder

The planned procurement of the Korean K9 Thunder self-propelled gun is moving forward. Perhaps the greatest talking point so far has been the discrepancies between reports in KoreanKorean and Finnish media. While Finnish media talks about ‘tens of guns’ for a price tag of ‘100 million Euros or slightly above’, the Korean media is more specific, and mentions 48 guns valued at 400 million US Dollars (375 million Euros), including technology transfer. While the number of guns certainly could be correct, the difference in price is rather staggering…

Contrary to my speculating last time around, the K10 resupply vehicle is not set to be included in the deal. However, Estonia has been invited to join in the…

Skatīt ziņu 657 more words

Advertisements

37 responses to “‘The Best Artillery in Europe’

 1. Lietuva jau nopirkusi PzH 2000, igauņi plāno K9 un latvieši apsver M109, katra pa ducim. Katriem 12 pašgājējiem klāt tiks veidota infrastruktūra – apmācības, sertifikācija, remonta iekārtas, rokasgrāmatas, noliktava ar rezerves daļām. Infrastruktūra, kas jau tā būtu dārga uz 36 vienībām tiks izveidota par trīskāršu cenu!

  Dažāda tehnika novedīs pie problēmām ekspluatācijā. Ja vajadzēs rezerves daļu kas nav noliktavā, tad nevarēs aizņemties no kaimiņiem, bet būs jāgaida daži mēneši no ražotāja. Pieredzes apmaiņa par īpatnībām un uzlabojumiem Baltijā arī nebūs iespējama.

  • tik traki jau nav, bet izmaksas būs lielāks kā varētu būt. Tomēr unifikācijas trūkums pašgajājū artilērijas jomā ir mazāk bīstams kā mikslis kājnieku bruņojumā, jo artilērijas divizionus izmanto tādus kādi tie ir, bet kājniekus bieži apvieno, nodod operatīvā pakļautībā, aizstāj utt tā ir normāla taktiskā prakse. Tad var iedomāties tās loģistiskās šausmas, kas sagaida J4/G4/S4 cenšoties nodrošināt šo Babiloniju, jo ja nekustās viens, tad nekustās visi vai kustās lielākā mērā apdraudēti.

   • Somijā uz 45 K9 būs 1 apmācību aprīkojums, remontu aprīkojums, rezerves daļu komplekts un vēl viss kas obligāti jāuztur. Baltijā priekš 35 pašgājējiem būs nevis viens bet 3 komplekti, jo mēs esam daudz bagātāki.

    Diemžēl, tikai starptautiskās kompānijās baltieši mierīgi sadarbojas, ne tikai piezvanot ‘ei, kā tu šo problēmu risināji’, bet pat :”aizņemoties” uz laiku uzņēmuma vadītājus. Valsts sektorā labi ja aptuveni zin ko kaimiņi dara.
    Nav skaidrs kāpēc tāda pasivitāte no ierēdņiem, jo cilvēks ar ierakstu CV “Vadīju daudznacionālu daudzmiljonu projektu” kļūst interesants ne tikai Latvijas mērogā.

    • arī zemessargs

     Es jau esmu skaidrojis, ka pasīvam ierēdnim un politiķim Latvijā ir lielākas izredzes palikt amatā. Politikā Tev jābūt aktīvam, ja gribi no malas tur iekļūt, bet ja gribi nosēdēt – labāk būt pasīvam. Labāk pat citā struktūrā nelīst, kur nu vēl citā valstī.

     • Man likās ka starptautisks projekts nozīmē vairāk iespēju fotografēties un nokļūt TV, kas politiķim ir kā gaiss. Foto kopā ar kaimiņu ministriem, ierodas vairāk un labāki reportieri un tie pat nevar uzdot parasto jautājumu “Igauņi un lietuvieši dara tā, kāpēc mēs citādi?”

      • arī zemessargs

       Tikai tad, ja 100% zini, ka viss būs labi, nevienam ceļa nebūsi nostājies un nevienam Tavu amatu nevajag. Vai ir laba aizmugure.

   • arī zemessargs

    Mums pat Latvijas NBS ietvaros ir rosols piem. ar autotransportu.

  • Jā, 25 gados nav panākta vērā ņemama kooperācija, sadarbība. Katrs ņem, ko var un vēlas (EE un LT jaunu un efektīvu, bet LV lietotu un pārbaudītu, kam vecums nāk).
   Protams, ideāli un izdevīgi būtu iegādāties kaut ko konkrētu kopā visiem. Nav traģēdija, bet, ja būtu vienoti iepirkumi, tad atšķirtos tikai runas valoda, pārējais būtu daudz maz vienāds. Bet….

   • Cik pamatots ir apgalvojums, ka terrains tomēr ir cits – ja ne LV un EE, tad LV un LT gan? LT ir daudz labāk braucama ar tehniku. Tāpēc valstis atšķirīgi domā par dažādiem iepirkumiem.
    Te gan piekritīšu argumentam, ka kājnieku ieročus toč varēja vienādus.

    • Visi cenšās turēties uz ceļiem līdz pēdējam. Mūsu taktiskais koncepts neparedz startēgiskos flankingus (maigi izsakoties) pāri pļavām, arumiem un lejām. Ko jāņem vērā: pārejamība pa meža ceļiem un mūsu tiltu kravnesību.

 2. Interesanti, vai NBS/AM ir padomā advancēto mīnmetēju un artilērijas lādiņu iegāde lielā daudzumā, proti, ne tikai precīzāku, bet arī tādu, kas specifiski paredzēta tieši pretinieka bruņu tehnikas iznīcināšanai?
  Un kāpēc tāds klusums mūsu M109 sakarā, vai tiešām host-nation izmaksu dēļ šis projekts ir pabīdīts nostāk un tāpēc tāds klusums/ignore no AM puses?
  Solījās takš informēt konkrētāk.

  • Ja nemaldos, teica ka konkrētākas ziņas būšot ap pagājušā gada oktobra vidu.

   • Iespējams, ka kaut kur kāds parādīja vidējo pirkstiņu.
    Iespējams, ka austrieši bija gatavi kaut ko dārgi pārdot (jo lēti mēs nopirkt nemākam), ja “mīkstināsimies” RU sankciju sakarā.
    Varbūt štuko kā tos tankiem līdzīgos haubicus dabūt uz CVRT virsū 😉

 3. Par M109 runājot viss notiek. Vīri jau mācās viss lēnām bīdās uz priekšu. Nākamais jautājums, kāda būs cena tam visam? Vai latvieši māk nopirkt kaut ko izdevīgi?
  Par unifikāciju pilnīgi piekrītu. Un jā man arī interesanti par to tā saucamo gudro munīciju kā piemēram zviedru STRIX. Tāds iepirkums vien liktu labāk izskatīties mūsu mīnmetēju vienībām.

  • Es te, lasot to soma ierakstu blogā, pamanīju, ka ir arī tāda lieta kā BONUS, it īpaši BONUS MkII, STRIX variants artilērijai un laikam lētāks par EXCALIBUR.

 4. Mūsu visiespējamākā kandidāta priekš pašgājējhaubices un igauņu topošās pašgājējhaubices salīdzinājums https://www.youtube.com/watch?v=0fx2cNFzuZE

  P.S Neceriet uz M109 A5Ö, eto ņe po našemu.

  • vai tad (Ö)sterreicham ir vēl kkādas selfpropelled?

  • Tūdaliņ, es ceru uz M109A5+ un būs 🙂 tikai jautājums pa cik €?

   • Kaut nu tā būtu, bet empīriskā pieredze liecina, ka vajadzētu ieķert A2/A3, no tām apm. 80, kas stāv konservācijā.

    • Ai nē, sapisos. Kauns pa visu ģīmi. Mani te viens resurss piešņāca, kurš uzrādīja, ka bez tām 54 amerikāņu A2 variācijām un 24 britu A3 sistēmām, kuras visas pārtaisīja uz savējo A5Oe variantu, esot stokos vēl kaut kādas mistiskas 76 A2 versijas. Nekur citur apstiprinājumu tam neatrodu. Šamiem ir vēl tikai komandversijas. Tā kā tur greizi nevar nošaut, atliek tikai cena.
     Ļoti atvainojos par nepatiesas informācijas sniegšanu un tautas musināšanu.

 5. Bet runājot par EST, malači! Pērk modernāku un labāku ekipējumu! Skats Ziemeļu virzienā ir joprojām!
  Kādā virzienā skatāmies mēs? Kur lētāk? Vai kur vairāk var nopelnīt?

  • Varbūt, ka tas, ka skatāmies, kur lētāk, ir saistīts tikai un vienīgi ar to, ka nopērkot lētāk un sastāstot pekstiņus masām, var uzlikt milzīgu uzcenojumu “modernizācijai” pa virsu un iebāzt kabatās vairāk sazagtās nodokļu maksātāju naudas, nekā tad, ja pirktu jaunu vai modernāku par tādu pašu naudu, bet mazāk(CVRT vs CV90).

   • diezgan skarbs apvainojums par zagšanu! varbūt vari parādīt ar pirkstu, kura kabatās tā nodokļu maksātāju nauda aizgāja?!

 6. Igauņi malači, pareizi dara – pērk kopā ar citam valstīm lai lētāk sanāktu…..un K9 Thunder arī ir viens no labākajiem SPG kādus šobrīd vispār var nopirkt, ”state of the art” manta

  Bet šis viss tiešām parāda, ka 25 gadu laikā baltieši tā arī nav iemācījušies normāli sadarboties savā starpā militārajos iepirkumos. Ap 2020 gadu, 3 Baltijas valstīm būs 3 dažādas pašgājēju artilērijas (PZH2000, K9 Thunder, M109??), 5 vai 6 dažādi bruņutransportieri (CVRT, Patria Pasi, CV90, M113, Boxer, +kaut kāds riteņu transportieris 2. PD batam), 4 dažādi velkamie artilērijas lielgabali (D-30, FH-70, M101, + tās mūsu vecās miskastes no Čehijas), 2 dažādi automāti (G-36 un Galil), 2 dažādas high tech pret-tanku raķešu iekārtas (Spike un Jevelin), vismaz 4 dažādas pret-gaisa raķetes (RBS-70, Mistral, Stinger, Grom)……..nu bardaks pamatīgs, liekas ka no Ulmaņa laikiem neko mācijušies nēsam. Vienīgais mierinājums, vismaz munīciju visi izmanto daudz man vienādu.

  • Un to pašu vienīgi automātiem, nu un varbūt kaut kas no CG un mīnmetējiem(lai gan mums nav 60mm, bet leišiem ir).

   • tiem jaunajiem artilērijas lielgabaliem ar vajadzētu visiem 3 būt vienādā kalibrā…..155mm ja nemaldos, tā kā tas ir daudz maz OK

    Tas ka mūsu CVRT Scimitars šauj ar savādāku munīciju kā leišu Boxers un igauņu CV90, tas gan ir traki. Plus G-36 magazīnas nav savstarpēji aizvietojamas ar Igauņu Galil magām, kaut gan patronas ir tās pašas. Par šito gan rodas pamatīgs ”WTF ko bļed neviens nepadomāja pirms iepirka?” , jo ir liela iespēja ka kaujas laukā musējiem vajadzēs dalīties munīcijā ar tiem pašiem igauņiem. G-36 esot iespējams kaut kā pielāgot, lai ieliktu STANAG magas, bet tos adapterus cik saprotu neviens nav iedomājies iepirkt priekš NBS.

  • Ļoti piekritīšu, bet to var norakstīt uz to, ka mūsu AM ir vieni jampampiņi, starp citu izglītība jau darbiniekiem laba žēl ka maza sajēga par to kā vajag un ko vajag. Tik iedomājušies ka ir lieli stratēģi, pat AM PR pārstāvji uzskata, ka ir baigās militārpersonas ar taktisko izpratni. Žēl ka nav ministrs vai komandieris, kas ierādītu vietu šiem želejniekiem. Tas pats Spēkavīram, no dižkareivja par ministru, pasaulē nebijusi prakse. Pašam diez nav kauns?Tas pats attiecas uz NBS augstāko varu. Ja LV NBS ir 25 gadi to lielāko daļu ir vadījis Raimonds. Papētat viņa karjeru un tur viss top skaidrs. Cilvēku nekad nesauktu par militārpersonu. Starp citu sagatavoju mazu apkopojumu par Raimonda karjeru bet nav kur nopostot un mazliet žēl onkuļa. Tomēr lāga onlulis, tikai žēl ka nesaprot, ka tā arī NBS neko nav sasniedzis kā tikai cildinošas runas.
   Runājot par dažādo ekipējumu, nu skumji. Kādreiz uzdevu šo jautājumu anatpersonai. Kapēc neattīsta kopā Baltijas armijas? Atbilde bija, ka igauņi un leiši ir tie aukstie un noraidošie. BET es laikam viņus saprotu. Iedomāsimies situāciju, 3 kaimiņi, 2 gudri, patīk plānot, mācās no citu kļūdām, bagātāki. Un trešais kaimiņš – stulbs, nabadzīgs, nav vīzijas un nezin ko pats grib. Vai Jūs ar šādu kaimiņu uzsāktu kopīgu biznesu?
   Bet ja nopietni atkal jāpieskaras vadībai un saprotam kapēc neko nepērkam kopā. Mūsu AM būtu pašiem jāuzbāžas un jāpiedāvājās. Nav jau kauna lieta, visi tikai iegūtu. Bet nu augstāk aprakstītais pasaka kāpēc neko nedaram. Skumji, jo ja līdz šim kopā nepirkāmies tad tagad būtu pēdējais laiks. No kā mēs baidamies? Varbūt kopā pērkot jāuzrāda īstās cenas un nevar otkatot?
   Runājot par ekipējumu.
   Čehijas miskastes jāaizmirst. Ammo beigsies ātrāk kā izvilks no garāžas. Nopirktu ZS normālu NATO kalibra velkamo arty un miers, bet nu viss jau skaidrs ar mūsu viedajiem prātiem.
   Liels jautājums ko esam iemācījušies pa 25 gadiem? Karavīri mums labi, bet tā vadība…
   Visās intervijās viens un tas pats. Viss mums labi! Viss notiek! To jau dzirdu 10 gadus. Bet kā nenotiek tā nenotiek!

 7. Gan jau ka vēl kāds iemetis būs komentāros:
  http://www.delfi.lv/news/arzemes/igaunija-par-47-miljoniem-no-korejiesiem-pirks-lietotas-haubices.d?id=48491039

  Izdalot visu summu, gandrīz 4 miljoni par vienu vienību, leišu Pzh2000 iepirkums bija virs 3 miljoniem par vienu vienību, abos gadījumos gan jau ka var rēķināt to, ka iekšā nāk apmācība un kāds apgādes transports(par igauņiem nav vēl precīzi pateikts, bet leišiem tai summā, ja nemaldos, bija kaudze M557, tai pat laikā, daļa no PzH bija šrots – izjaukšanai rezerves daļās+tikai 3 esot kaujas gatavībā, pārējās jāmodernizējot).

  Interesanti, cik mēs maksāsim Austrijai par saviem M109?

  Ja paskatās līdzšinējo iepirkumu cenu politiku valstī, tad bez kādiem 4-5 miljoniem par vienu M109 neiztikt 😀 !

  • LT PZH 2000 iepirkums ir 58,3 miljoni € par 21 vienību. Tātad aptuveni 2,8 milj. € par gabalu. 16 plānotas haubices, 3 detaļās un 1 priekš šaušanas treniņiem un 1 priekš driver treniņiem. M557 nenāk šajā summā. Tos pirka atsevišķi 168 gabalus par 1,71 milj. €. Labs pirkums šiem M557 gandrīz par velti. Vēl šajā iepirkumā tiek runāts par 6 gabaliem Bergepanzer 2, kas ir recovery vehicle bāzēts uz Leopard 1 šasijas. Tātad viss iepirkums izskatās ļoti labs. Ir gan arty gan FDC, gan Command vehicle plus recovery. Gatavs Arty bataljons. Tikai cik vajag modernizācijā? Bet kopumā labs pirkums. Par EST gan jau detaļas sekos. Tāpat K9 ir savs support vehicle. Gan jau tie nāks komplektā.
   Un runājot par mūsu Arty. Nevaru sagaidīt cenu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.