Barikādes. Kā tas bija patiesībā. LTF loma barikādēs.

Biedrība "Grupa A"

Mūsu rokās ir Ivetas Kaķītes, žurnālistes, veidots informatīvs buklets, kas izdots 2001.gada janvārī, pirms 15 gadiem. Kā iecere grāmatai, kurai jābūt….

Tā patiesi bija kā bukletā rakstīts.

Lasiet, dalieties, ziniet. Neaizmirstiet. Un NEKAD NEPADODIETIES!

barikades-ka-tas-bija-patiesiba-ltf-loma-barikades

Skatīt ziņu

Advertisements

19 responses to “Barikādes. Kā tas bija patiesībā. LTF loma barikādēs.

 1. Lai arī kā kāds censtos glorificēt barikāžu notikumus, nevajag aizmirst faktus!
  Bija tāda lieta kā Prāgas pavasaris – čehi sāka spuroties pret padomju iekārtu, arī bija barikādes sabūvējuši. Padomju armija šo sacelšanos apspieda pāris dienās!
  Kāpēc gan Baltijā bija savādāk? Tāpēc ka pašā Krievijā notika pučšs, tomēr armija nostājās Jeļcina pusē. Ja būtu pučisti uzvarējuši, tad tās barikādes tiktu nonestas pilnībā bez problēmām un to “aizstāvji” izgaiņāti/nošauti/samīcīti zem kāpurķēdēm!

  • Glorificēt vajag visu, kas nav acīmredzams zaudējums, kā ar maza bērna sasniegumiem. Tā ir absolūti leģitīma katras tautas mitoloģijas veidošana, kas tiek piekopta kopš akmens laikmeta. Tieši tādēļ, ka bija Prāga un Budapešta, Tbilisi un Novočerkasska, bet cilvēki krastmalā vienalga sapulcējās, jau bija morāla uzvara. Pučistiem uzvarot PSRS armija sašķeltos, to es pilnīgi noteikti varu apgalvot. Dudajevs ir viens no piemēriem, būtu simtiem citu, jo armija bija patiesi tautas (daudznacionāla) un pēdējos gados nekādu īpašu labvēlību no varas nebaudīja. Varu piekrist, ka barikādes no militārā viedokļa bija nepabeigtas kā sistēma, un tika veidotas vairāk šovam (kas nav nekas slikts) nekā reālai aizsardzībai. Tomēr dažas bruņutehnikas vienības būtu nodedzinātas, kas tajos apstākļos bija tieši tas ko vajadzēja. Tagad atskatoties ir skaidrs, ka simboliskām administratīvām ēkām ir simboliska vērtība, bet tiltiem, lidostām un tvradio infrai ir reāla vērtība. Tomēr aizstāvēt reālās vērtības nebija uzdevums (nebija arī ar ko), uzdevums bija radīt simbolu un tas tika radīts un tiktu radīts vēl vairāk, ja notiktu sturmēšana.

   • Tai pašā laikā pučistus Turcijā iegāza viena mobīlā telefona aplikācija caur kuru Erdoganam izdevās noturēt varu. 🙂

  • Nevis Baltijā bija savādāk, bet bija jau pavisam citi laiki visā padomijā, ieskaitot Maskavu. Starp Prāgas pavasari, kas salīdzinoši norisinājās nemaz ne tik ilgi pēc “fašisma sagrāves”, un PSRS sabrukumu hronoloģiski bija Černobiļas katastrofa, Afganistānas kara bankrots un vispārēja deficīta laiki, kas mainīja noskaņojumu ne vien PSRS okupētajām tautām, bet arī daudziem krieviem. Tolaik arī daudzi krievi vairs negribēja dzīvot tajā sistēmā.
   ”Перемен требуют наши сердца. Перемен требуют наши глаза. В нашем смехе и в наших слезах. И в пульсации вен. Перемен. Мы ждём перемен.”

 2. Kaut kad vajadzēs aiziet līdz bibliotēkai un palasīt tā laika presi arhīvā. Noteikti varēs atrast daudz ko interesantu.Patiesībā nevienu pētniecisko darbu par to tā arī neesmu lasījis, viss ir tikai atmiņas un video montāžas priekš raidījumiem. Tas, ka barikādēm bija simboliska nozīme, piekrītu, vai tie cilvēki tur stāvēja par cēlām un labām idejām, viennozīmīgi, vai bija jāveido barikādes, bez šaubām, bet diemžēl rezultātā, kā jau visās tāda veida “revolūcijās” varu ieguva tā pati komunistiskā un birokrātiskā elite, kas daļēji ir pie varas arī šodien.

  • + bet diez vai tu atradīsi tā laika presē pavedienus kā LKP un LPSR VDK saglabāja kontroli par procesiem. Tad izmekēšanu jāveic, publiskojot maisu saturu.

   • Maisi sen ir aizvesti no noglabāti Maskavā, nebija ne steigas ne iemeslu kaut ko te atstāt. Bet mūsu foršie Čekas maisi ir bezjedzīgas informācijas apkopojums, kas VDK nebija nepieciešams un tāpēc tos arī atstāja. Gan krievu, gan britu specdienestiem ir pirncips, nekad neko neatklāt un neatslepenot un tas tiek ievērots.

    • arī zemessargs

     Piekrītu, ka tajos maisos, kas mums palika, tādi sīkie gariņi vien ir. Bet, tas neatceļ vajadzību maisus publicēt. MIDDam un SABam jāstrādā, lai visus maisus dabūtu.

   • Baidos, ka čekas maisos nav komunistu un komjauniešu līderi pēc noklusējuma (kā arī pašu čekistu uzvārdu tur nav). Čekas ziņotāji jau bija tikai daļa no tā laika sabiedrības, turklāt ne visi bija aktīvi ziņotāji. Savukārt daudzi, kuri nebija čekas ziņotāji, vienalga nebija brīvas Latvijas patrioti, bet vairāk domāja par savu labumu. Visādi cilvēki bija. Piemēram, kādreizējais komjauniešu līderis Lembergs pašlaik dzīvo ar vērienu, kamēr kādreizējais ierindas komunists Dainis Īvāns dzīvo nabadzīgi un pieticīgi. Ēlerte vienā un tajā pašā 1988.gadā iestājās Komunistiskajā partijā un izveidoja LTF Informācijas centru, kļūstot par tā vadītāju, bet 2008.gadā iekļuva miljonāru sarakstā; pašlaik ir prolatviskas partijas biedre. Ko te var secināt? Neko. Lai saprastu, kas ko un kāpēc tolaik darīja, ir jāveic daudz plašāks pētījums par vienkārši ielūkošanos čekas maisos.

    • Te jau iebraucam plašākā problemātikā – kādu kolaborācijas vai pretošanās pakāpi sagaidām pēc 50 gadiem okupācijas?

     Visādiem holandiešiem un frančiem viegli, 4-5 gadus tak varēja, lai gan arī nemaz ne vienkārši.

    • Jā, tāpēc jau Kandera izpētes komisijai neļauj normāli strādāt. Maisos var būt kokteilis, bet to liekot kopā ar citiem arhīvu utt. datiem, pielietojot attiecīgu izpētes metodiku, var diezgan daudz atšķetināt.
     Otrkārt, ieciklošanās uz čekas ziņotāju / aģentu datiem vien ir neproduktīva, un, sķiet apzināti publiskajā telpā kultivēta. Tam kantorim vadlīnijas noteica kompartija, un tur arī galvenie atbildīgie būtu meklējami.

   • Vispār nekur nav manāma arī infa par šķelšanos LKP CK, ar visu demaršu. Īpatni.

  • Sarkanakmens, nevajag nekur tālu iet, lai palasītu tā laika presi. Pietiek atvērt http://www.barikadopedija.lv – tur ir daudz tā laika materiālu, pie tam anotēti ar cilvēkiem, notikumiem, vietām un citiem metadatiem.

 3. Iesaku M.Ziemiņa grāmatu “Trešā atmoda”. Ja ir interese, dodiet zināt – pameklēšu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s