Diagnoze

Kalniņš norāda, ka pašlaik Latvijas kaujasspējas ir diezgan labas”

avots

vara bungas:   Ap 4.intervijas minūti varam uzzināt, ka sabiedrībā notiek diskusija par OMD… sabiedrībā varbūt arī notiek, bet NBS tajā piedalās neklātienē “diskutējot” ar sev tīkamiem žurnālistiem. Kā būtu padiskutēt tieši, ar ieinteresētiem skatītājiem zālē? Tālāk intervijā Kalniņš padalījās  ar argumentiem par to, kādēļ OMD un attiecīgi mobilizācijas rezerve šobrīd nav iespējama:

 • nav infrastruktūras
 • nav instruktoru
 • nav noliktavu ekipējumam
 • nav paša ekipējuma
 • ik gadu vajadzētu apmācīt ap 1000 rez.karavīru (nepieciešami apmēram 100 instruktori –VB)
 • apmācot OMD mūsu kaujas spējas samazinātos dubultā (pamatīga pretruna ar iepriešizteikto pozitīvo KS novērtējumu-VB)
 • nepieciešami vairāki simti miljonu, lai atjaunotu OMD
 • nav iespējams iesaukt visus, kas atbilst OMD iesaucāmā kritērijiem
 • nebūs sociāli taisnīgi iesaut OMD tikai dažus, nevis visus
 • OMD nav patriotisma skola

Manā izpratnē par katru no  punktiem, kur kaut kas “nav” vainīgos  būtu jātiesā.  Tāpat var runāt bēzgalīgi par katru no OMD nespējas punktiem tomēr centīšos īsi:

 • infrastruktūra 500 cilvēku izmitināšanai  (uz pusgadu) kopmītnes ērtību līmenī LV atrastos (skat.slēgtās proftehskolas un tehnikumi, galu galā dzīvojamie moduļi). Šautuves – tās pašas kuras izmanto ZS, poligoni – Valsts īpašumā esošie meži. Kur problēma?
 • instruktori OMD nodaļas līmenim šobrīd slaistās AŠ un hvz vēl kādos štābos, izkratiet no tiem 100 labākos un būs jums instruktori bez sāpēm.
 • nav noliktavu ? ZS batiņos tās ir pustukšas.
 • nav paša ekipējuma? Nožēlojami, bet var labot.
 • 1ooo rez.karavīri gadā (6 mēnešu apmācību cikls)  ir minimums, EE iet uz 4 000 gadā. Kaunieties.
 • kaujas spējas samazinātos dubultā?  Jātic uz vārda, bet  kas tad tās mums par kaujas spējām, ko var samazināt uz pusi ar OMD?
 • par milzīgām izmaksām ieviešot OMD nepieciešami aprēķini, citādi izklausās pēc nepamatotas biedēšanas (blefa).
 • Arguments garām. Visus iesaukt OMD nemaz nevajag, vajag iesaukt tik cik var kvalitatīvi apmācīt un cik paši grib mācīties. Kad pietrūks gribētāju, tad iesaukt tos, kam iekritīs loze. LT piemēram  gribētāju dienēt netrūkst un dažus gadus vēl netrūks.
 • nebūs sociāli taisnīgi iesaukt tikai dažus (iesaukums nebūs visaptverošs)  ? Tad nodrošiniet tiem kompensācijas uz nedienējušo rēķina (nodokļu politika).
 • piekrītu OMD nav jābūt patriotisma skolai, OMD jābūt  patriotisma augstskolai, universitātei, magistratūrai un doktrantūrai vienā aptverē.

Kalniņš uzskata, ka Zemessardze visu laiku bija apdalīta un parādu atdos, kad noslēgsies iepirkumi.  Interesanti, ka cik dzīvoju Latvijas Republikā tik dzirdu par ZS stiprināšanu, bet izmaiņas uz labo pusi ir minimālas un nav sistēmiskas. Attiecīgi vārdiem neticu, ticu zs atsauksmēm.

Jaunas vēsmas, būs jauns “saraksta zemessargu” paveids, zemessargi – speciālisti (šoferi, datorspeciālisti, utt pēc civilās specialitātes) ar samazinātu (!) kareivja apmācības laiku! Diezgan taisnvirziena un nekreatīva pieeja kā uzdzīt zs skaitu līdz 12 000 līdz 2020.gadam. Atgādina dzīšanos pēc ekonomiski nepamatotu plānu saniegšanas par katru cenu PSRS laikos. Toreiz sanāca brāķis un sabrukums, kā būs tagad var minēt.

Advertisements

98 responses to “Diagnoze

 1. Kad kanuki no šejienes aizbrauks (mūžīgi jau viņi te nebūs), tad tās ātrumā saceltās triecienceltnes nāksies kādam apdzīvot vai ne? Un tad jau laikam arguments, ka “mums nav infrastruktūras” nestrādās.

 2. šoferi jau tagad ar uguni un kustību neiespringst, bet deldē mašinas spārnu (pamest ta nevar). kur nu vēl mazāk.

  bet visumā izklausās pēc muldēšanas kā kaut ko nedarīt. viņam algu kāda austrumu kaimiņvalsts maksā vai LV?

 3. Par kanukiem mēs vēl maksāsim, kaut kā neticās, ka par gaisu mums piestāda rēķinu, bet par zemi nepiestādīs…

  Par OMD nožēlojami klausīties, vadonim nāktos teikt, ja vajag, nav problēmu, būs!

  Priecīgus Ziemassvētkus!

 4. Tas tikai parāda zemo Kalniņa kvalifikācijas līmeni, ja viņa rīcībā nav minētās informācijas.

 5. Gaidām kārtējo pērienu (pendeļus), jo citādi nekas nekust no vietas. ZS iesaku nesagumt, turpināt dienēt pēc labākās sirdsapziņas, kaut vai tāpēc, lai spētu aizsargāt savu ģimeni. Tā kā uz ZS neattiecas omerta, tad vilkt visas nebūšanas gaismā, lai sabiedrības zina patiesību un sāk uzdot jautājumus.

 6. Priecīgus Ziemassvētkus un Laimīgu 2017. gadu.

 7. Tālavas Taurētājs

  Protams, ka viņš ir pret….. Par to, ka dienests kalpotu, kā atlase regulārajiem spēkiem ne pušplēsta vārda. OMD uzdevums nav audzināt patriotismu, bet gan sagatavot rezerves un atlasīt potenciālos kandidātus PMD, patriotisma audzināšana ir blakusprodukts. Ir vispārzināms, ka ZS trūkst zemākā līmeņa komandieru (nodaļa, vads) – par to nemaz netiek domāts un šis par to nebilst ne vārda.
  Vai kāds ir uzdevis jautājumu kur palika infrsatruktūra, ko atstāja PSRS/KF armija? Kas un kāpēc akceptēja tās nonākšanu cilvju rokās?

  Jaukus un klusus ZS!

  • “Jaukus un klusus ZS!” – novēlējums zemessargiem, lai jauki un klusi dienējas ZS (Zemessardzē)? 😉

  • arī zemessargs

   Tauta akceptēja nonākšanu cilvju rokās. Katrā pašvaldībā tak berzēja rokas nu tik būs! Pēc tam izrādījās, ka PSRS nevajadzīgās infrastruktūras (t.sk. civilās) ir tik daudz, ka ar visu gala netiek.

  • Laikam situācija, kad kaprālis komandē vadu, bet nodaļu – vecākais zemessargs, Zemessardzē ir visnotaļ ikdienišķa?
   Nodaļu komandieru trūkumu vēl var likvidēt samērā vienkārši, saīsinot & vienkāršojot nodaļas komandiera kursus, t.i. izņemot no tā ārā visu lieko. Bet kā atrisināt vadu komandieru trūkumu, man īsti ideju nav.
   Infrastruktūra, ko atstāja PSRS/KF armija, lielākoties nonāca savus vēsturiskos īpašumus atguvušo privātpersonu rokās, kādi tad vēl varianti?

   • Tu nopietni? “vienkāršojot nodaļas komandiera kursus, t.i. izņemot no tā ārā visu lieko” Tur nav nekā lieka. Tad jau ličkas izdalīt var vispār pēc deguniem.
    Vada komandieru es jau tecu kur ņemt – izpurināt štābus no vlt un kapteiņiem, tici man komandvadība no tā necietīs.

    • arī zemessargs

     Jāatjauno studentu militārā apmācība gan nodaļas, gan vada komandieru līmenī.

    • Nu bet ja cilvēki diez ko neraujas šādus kursus absolvēt, tātad acīmredzot ir kaut kāds iemesls, kāpēc viņi to nedara. Un vienkāršākā atbilde ir, ka kursi visdrīzāk ir par grūtu/garu/sarežģītu – un ja tā, tad risinājums būtu tos vienkāršot vēl vairāk.
     Par lieko šobrīd nemācēšu komentēt, pirms laba laika tiku papētījis publiski pieejamo kursa saturu, bet tagad vairs nevaru to atrast. No tā, ko atceros galvā (ja pareizi atceros) – pieņemu, ka potenciālais kaprālis bez priekšmeta `Latvijas militārā vēsture` varētu arī iztikt.
     Da ij tāpatās – ja nonāks līdz kloppei, tāpat jaunākais komandējošais sastāvs izaugs no spējīgākajiem un ambiciozākajiem strēlniekiem, līdz ar to neredzu iemeslu, kāpēc kaprāļa kursu nevarētu vēl vienkāršot & saīsināt.

     • mūsu instruktoru kursam jābūt ne īsākam un pēc satura līdzvērtīgam vai labākam par potenciāla pretinieka instruktoru kursu. Citādi neizturēsim “konkurenci” kaujas laukā. Vēlreiz saku nav problēmas uzdāvināt pakāpes, problēma radīt spējīgu jaunāko komandieru slāni tagad, jo kara laikā tam nebūs laika.

      • Nu diez var principā var salīdzināt pilna laika profesionālus karavīrus ar brīvdienu karavīriem? 😦

       • Salīdzināt var, pielīdzināt nevajadzētu. Par to skat. Purviņa komentāru. Ja zs izpilda kādu noteiktu visiem (PD, ZS) vienādu normatīvu, to var atzīmēt ar sertifikātu u/vai uzšuvi, tiesībām ieņemt noteiktu mil.amatu, atšķirības zīmi utml, bet nav pareizi piešķirt universālu PAKĀPI, kurai var kvalificēties divos dažādos veidos – parastajā (PD) un atvieglotajā (ZS).

        • Es te tā kā garāmejot dzirdēju tādu kā mājienu, varbūt arī ka pārpratu, bet izskanēja tā, itkā ZS un PD pakāpes kaut kad varētu arī vairs netikt pielīdzinātas, tai skaitā arī NJIK kaprāļi.

        • Nu tad nosauc to par `zemessardzes kaprāli` un problem solved 🙂 diez vai vecākais zemessargs un PMD dižkareivis arī būs salīdzināmi pēc spējām un kvalifikācijas.

         • Vismaz pagaidām nav tāda “ZS kaprāļa” ir “kaprālis” un ieviešot dalījumu, būtu jāatzīst, ka pastāvot “atvieglotām” pakāpēm, atšķiras arī uzdevumi un to izpildei nepieciešamā kvalifikācija. Tas nekādi neiet kopā ar koncepciju “vienādi apģērbti karavīri un zemessargi ir vienādi pēc kaujas spējām”, “Zemessardze – mugurkauls” utt.

          • Jā. Bet vecākais zemessargs = PMD dižkareivis?

          • ZS likums 23.pants
           (2) Zemessargu dienesta pakāpes, kas atšķiras no Militārā dienesta likumā noteiktajām karavīru pakāpēm, pielīdzināmas karavīru pakāpēm šādi:

           1) zemessargs — kareivis;

           2) vecākais zemessargs — dižkareivis.

          • A pēc būtības?

          • Atšķirība kā hokeja spēlētajam-amatierim un profesionālim, vienādas tikai nūjas, rezultāti dažādi, lai gan brīnums var notikt 🙂

          • arī zemessargs

           Protams, ka objektīvi atšķirības pastāv un labāk to noformēt.

          • Atšķirība kā hokeja spēlētajam-amatierim un profesionālim, vienādas tikai nūjas <<<< sevišķi labi to parāda ikgadējie NBS šaušanas sacensību rezultāti, kur Studentu bataljons nezin kāpēc vienmēr pārspēj PMD… Bet nu protams, nopietni ņemot, tā viš ir.

          • Individuālā meistarība vienā no elementiem. Studbats mačiem nosūta labākos, PD ceru visus pēc kārtas. Jebkurā gadījumā spēlē/karo komanda izmantojot visu elementu kopumu, ja arī pārbaudes spēlēs/mācībās (nevis tikai kādā no elementiem) profesionāļi zaudē amatieriem, jāmaina profesionāļu treneri un ar steigu.

          • Individuālā meistarība vienā no elementiem. Studbats mačiem nosūta labākos, PD ceru visus pēc kārtas. <<<< No http://www.sargs.lv/Zinas/Dienesta_gaita/2016/10/05-01.aspx#lastcomment "Katrā vingrinājumā startēja 45 dalībnieki, kopā 15 komandas no dažādām regulāro spēku un Zemessardzes vienībām.". Tātad, 3 no katras komandas.
           Latvijas kausā ir otrādi – Studbats ir masveidā, no citām vienībām – atsevišķi cilvēki.
           Piekrītu, ka šaušana sacensībās ir tikai viens no elementiem, un es arī papildinātu, ka laba šaušana sacensībās negarantē labu šaušanu kaujas apstākļos; tomēr, ja nevari sašaut, tad visas pārējās prasmes krietni vien zaudē vērtību; ja nevari sašaut mierīgos apstākļos, maz ticams, ka būsi ļoti trāpīgs kaujā.

          • Es atceros, ka mums viens PD karavīrs stāstīja, ka viņam dienesta laikā dižkareivja pakāpi piešķīra pēc vairākiem gadiem, respektīvi- viņa bija jānopelna.

     • Manuprāt, viss ir gaužām vienkārši. Ne kurš katrs var atļauties / ir ar mieru ziedot 6 nedēļas + pārējās mācības, jo iziet kaprāļa kursus un gaidīt iespēju pakomandēt kolēģus līdz nākamajam gadam arī diez kas nav.
      Neņemos spriest par to, vai ir iespējams mainīt kursu formātu tā, lai apmācības rezultāts neciestu. Tās nedēļas, kuras ir dzīvošanās pa mežu, laikam jau ne ar ko aizvietot nevar.

      • Pilnībā piekrītu.
       Pašam bija līdzīgi pēc kādām speciālistu apmācībām, gandrīz 2 gadus netiku pie apgūtās specializācijas izmantošanas mācību laikā, skraidīju apkārt kā kaujinieks, jo vienkārši nebija cilvēku un tad nu caurumus, kā parasti, bāza ciet ar tiem, kas regulāri nāk uz mācībām neatkarīgi no to prasmēm un amatiem.

     • arī zemessargs

      Masveidā neraujas, bet dod taču iespēju. Kamēr Studentu militārā apmācībā bija, pieteicās taču cilvēki. Ne jau klausītāju skaita mazināšanas dēļ to likvidēja. Ar rezerves virsnieku sagatavošanu tāpat.
      Neredzu vajadzību ko vienkāršot. Vismaz pēc savas pieredzes es kursu tieši padarītu sarežģītāku un iekļautu vairāk lietu (pieļauju, ka mūsdienās kurss atšķiras, stāstu par to, kuru pats pabeidzu):
      1. Izdzīvošanas aukstos laika apstākļos vairāku dienu garumā.
      2. Nodaļas/vada komandēšana lielākas vienības sastāvā.
      3. Partizānu karš.
      4. Kauja BAV.
      5. Atbalsta uguns koriģēšana.
      6. Vairāk šaušanas nodarbību.
      Latvijas militārā vēsture, ja nekļūdos, bija kādas 4 stundas.
      Sastāvs ta izaugs, bet upuru skaitu līdz izaugšanai var mazināt, jau miera laikā attiecīgos karavīrus un komandierus labi apmācot.

      • Nu 1. vajadzētu apgūt arī parastajiem zemessargiem, kas nav instruktori. Arī to mācīties kaujas laukā var sanākt par vēlu.
       2. – jā. 3. un 4. – arī visiem. 6. – nezinu, vai tam būtu jābūt instruktoru kursa sastāvam. Es drīzāk teiktu, ka vairāk koncentrēties uz vispārīgo ieroču mācību, respektīvi, lai instruktors principā pazītu (ne tikai pēc skata) bezmaz vai jebkuru strēlnieku vai vieglā atbalsta ieroci, ar kuru varētu nākties sastapties kaujas laukā.

       • Pazīt tik, lai saprastu, kādā situācijā kādu jāizmanto, to būtu jāzina. Arī kā iekārtot šaušanas pozīcijas katram ierocim, bet ne vairāk, tālāk jau jādarbojas konkrētā ieroča apkalpei-speciālistiem, ja vien konkrētā kaprāļa nodaļa vai pakļautībā esošais vads nav specializējies šajos ieročoso.

       • arī zemessargs

        Jāapgūst visiem, bet instruktoriem jāapgūst savā līmenī. Proti, ja parastais zemessargs mācās izdzīvot ziemā un karot BAVā kā zemessargs, tad nodaļniekam jau jāprot rūpēties, lai visa viņa vienība nenosaltu un saglabātu kaujas spējas aukstumā, BAVā jāprot komandēt sava vienība, nevis tikai karot individuāli.

     • Neraušanās uz šo kursu, vismaz manā apkārtnē, ir skaidrojama ar motivācijas trūkumu un nevēlēšanos uzņemties atbildību. No abiem iepriekš minētajiem rodas attaisnojums “man nav laika”. Kāds labums man kļūt par kaprāli? Būs tikai kaut kādi papīri jāpilda, jākomandē čomi, kāds vēl uzbrauks. Labāk izrakšu bedri un ar Janku kopā “cepumus” uzēdīsim.

      • Tā parasti domā vecā gvarde, tiem neko vairs nevajag un ir labi tā, kā ir, jo savu laiku ir nodienējuši un savu sāls pudu arī apēduši.
       Jauniem tas nav tik aktuāli, tiem tieši otrādi gribās padižoties un izcelties citu starpā.

    • ZS jau ir cilvēki, kuri pēc kaprāļu kursiem ir izgājuši vada komandieri p.i. kursu, tik nezinu, cik ilgs tas bija.

 8. bet kāpēc janoniecina tie šoferi, datorspeciālisti utt.? Bez viņiem tā kā varētu iztikt. Vai tiešām mediķim būtu jābūt arī tikpat apmācītam kā jebkuram kaujiniekam? Kā savādāk šos speciālistus piesaistīt?

  • Ideālā visiem, kas nes ieroci jābūt vienādi labi apmācītiem. Sākoties karam mazāk paliks apkalpojamo datoru un transporta vienību un visi darīs visu, ko karavīram laukā pienākas. Speciālistu pienesumu nenoniecinu, bet kamēr ZS nav nodefinētas zemessargu kvalitātes kategorijas: zs-kaujinieks, zs-atbalsta speciālists, tikmēr visi skaitās pilnvērtīgi kaujinieki. NBS vadības ideja skaidra kā diena, jo līdz 2020 gadam jādabū ZS rindās 12000, tadēļ ir tendence samazināt prasības, ka tik skaitās.

   • nevajag jau jaukt datorspeciālistus (IT drošības spečukus- kibersargus, kuriem hibrīdkara apstākļos gan jau ir ko darīt arī tagad) un karavīrus, kas ikdienā tup pie datora (grāmatveži, lietveži, personāla speciālisti), t.i. primāri kalpo birokrātijai.
    Ideālajā variantā, protams, visiem jābūt universāliem kareivjiem 🙂 Kā vispār dzīvē- jo vairāk māki, jo labāk (un vairāk krauj virsū)

    • Ne man tev stāstīt cik vidusmēra ZS bataljonam rotas+ lielumā mežā vajadzīgi grāmatvežu un visādi citādi lietveži, sākoties karam vajadzība pēc tiem vēl kritīsies, bet vadīt auto (ja tikai tas tiek prasīts) spēs mobilizēts rezervists ar attiecīgu kategoriju (PSRS laikā kravas auto šoferi bija īpašā uzskaitē). Pieļaujot 2.zortes zemessargus, neiveiešot un neprasot standartus profesionālās kvalifikācijas standartus esošajiem zs, mēs degradējam ZS un kalpojam tiem politikāņiem, kuri dzenas pēc zs skaita it kā ar iestāšanos ZS kā datorspēlē ar vienu klikšķi civilais iegūst visas nepieciešamās karavīra prasmes un kvalitātes. Ja zs šobrīd veido de facto 18 atsevišķas rotas, tā arī jāsaka, ka šāda struktūra atbilst teritoriālai aizsardzībai un nekādus manevra vai kaujas atbalsta specializētus uzdevumus tiem nevar un arī nevajag dot. No tā izrietēs nākamais jautājums, a kurš būs tas karaspēks, kas reaģēs uz early warning, kurš spēs manevrēt pretinieka kontrolētajā apvidū, veikt pretuzbrukumus, sadarboties ar sabiedrotajiem, komunicēt angliski lietojot militāro slengu (tā ir vispār atsevišķa un līdz šim neskarta tēma), pielietot crew service weapons utt. Skaidrs ka tas var būt tikai PD un tā kā pirmā takstiskā vienība ir brigāde, politkāņiem nāksies beidzot attīstīt SzS brigādi, vismaz vienu. Bet pagaidām visas cerības uz vieskaravīriem, diemžēl.

 9. Kā mācīsim patriotismu, ņemsim piemēru no šitā onkuļa? 😀

  • Retorisks jautājums, kā pats domā?

   • Es nedomāju, ka patriotismu var `iemācīt`, jo īpaši, ja mēs runājam par darbu ar pieaugušu cilvēku, kas jau tomēr ir izveidojusies personība – un OMD pakļautais 18..19-gadnieks pa lielam tāds ir. Un es arī stipri šaubos, ka patriotismu var iemācīt skolā – respektīvi, mācīt, protams, var un vajag, bet efekts būs tikai tad, ja lepnumam par savu valsti būs arī kaut kāds cietāks segums. Jādomā, ka jaunietim būs grūti kļūt par patriotu, ja vecāki strādās Īrijā vai arī šeit pat uz vietas shēmos nodokļu optimizēšanu un vaimanās par to, kā valsts visu atņem… Patriotisma kultivēšana ir komplekss process, kuram jābūt visur, nacionālisms un karoga vicināšana, protams, patriotismā var ietilpt, bet tiem nevajadzētu būt patriotisma stūrakmeņiem.

    • Katrā gadījumā ne jau 6 mēnešu OMD padarīs cilvēku par patriotu (LV OMD būs ne tikai 18-19 gv, bet arī 20+). Piekrītu, ka patriotismu nevar iemācīt vai iepotēt kā vakcīnu, bet to var ieaudzināt kopš bērnības. Tas nav NBS uzdevums. Kas attiecas par patriotisma (ie)audzināšanu, tad svētku reizēs karogi un lāpas ir piemērots dekors, bet ar to nevar aizstāt (!) ilgstošu, rūpīgu audzināšanas darbu, kas sākas no bērnudārza un noslēdzas, kad pilsonis iegūst tiesības vēlēt. Diemžēl visapkārt redzu piemērus, kad karodziņš pie atloka ir signāls, ka “patriotiskā nodeva” ir samaksāta, bet pēc būtības personai jau sen iestājusies “pilsoniskā maksātnespēja”, attecīgi domas tikai par to kur un kā pamukt “kad sāksies”.

    • Esmu nonācis pie secinājuma, ka patriotismam ir diezgan tiešs sakars ar komforta zonas plašumu. Ja cilvēks nav pieradis pie grūtībām, tad viņš arī neapskata iespēju, ka vērtību labā varētu kaut ko upurēt, un personīgās ērtības vienmēr ir pirmajā vietā. Bet, ja gulēšana dubļos ir kuvusi jau par tādu kā rutīnas lietu, kā arī saproti, ka tā nebūt nav tā ļaunākā lieta – mierīgi gulēt dubļos, kad pa tevi neviens nešauj, tad rodas varianti.

     • Nedomāju, ka ir pareizi patriotismu skatīt tikai un vienīgi caur ierakumu/militāro prizmu. Manuprāt tas ir daudz plašāks jēdziens.

      • Atteikties no komforta zonas un “man pienākas, es gribu, esmu pasaules naba un pēc manis kaut plūdi” attieksmes un saprast, ka ikkatrs esam sabiedrības daļa un caur to tad arī jādod sabiedrībai atpakaļ, lūk par ko ir jādomā.
       Tā kā visi nevar būt mātes Terēzes vai pāvesti, tad kādam arī var sanākt šo “es neesmu pasaules naba un man ir arī pienākumi, kuri ir augstāk par tiesībām” skolu iziet militārā veidā.

      • Ierakumu prizma paplašina komforta zonu, un attiecīgi – spēju darboties, vadoties no vērtībām.

  • arī zemessargs

   Nemīli valsti kurā dzīvo – vācies ārā!

 10. Par tiem instruktoriem, kuri “slaistās štābos”. Nekur viņus nepārcels, ja nesamazinās birokrātiju. Pateiks, ka jātaisa tādas un šitādas atskaites, jāpārraksta pavēles un vēl sazin kas. Ka ir nenormāli noslogoti.

  • Tas nu megauzdevums 🙂 pievarēt birokrātiju NBS 🙂 revidēt Graubes mantojumu, demontēt 25 gadus audzētu un koptu attiecību Sistēmu (štābi vs kaujas spējas ), izvērtēt 1/2 PD personāla noslodzi… to varētu izdarīt Reformātors (ar lielo butu). Kādēļ ne Leonīds? Tieši 4 gados var iekļauties.

   • Senāk jau šo domu izteicu. Kāpēc gan ne Leonīds, jo viņam zaudēt tāpat vairs nav ko, maksimālā pakāpe būs, dienests būs nodienēts, tālāk tikai uz politiku.

 11. Pakts kā fakts, 25. turpinājums, ievietoju google translate, lai ērtāk:

  translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&nv=1&rurl=translate.google.lv&sl=auto&sp=nmt4&tl=en&u=http://www.bild.de/politik/ausland/donald-trump/kissinger-will-zwischen-russland-und-usa-vermitteln-49482764.bild.html%3Fwtmc%3Dtwttr.shr&usg=ALkJrhgZSEMI2_u2zvDAHx2NOO_DDR2GYA

  • By: HEIKO ROLOFF and Peter Tiede
   26.12.2016 – 10:31
   http://www.bild.de/politik/ausland/donald-trump/kissinger-will-zwischen-russland-und-usa-vermitteln

   Donald Trump brings a political heavyweight to his side. The legendary former Secretary of State, Henry Kissinger (93), is to explain to the world what the future US president has in his foreign policy on what he means by telling him a new nuclear armament contest with Russia on Twitter. And he is to draw up a master plan for Ukraine according to BILD information.

   Kissinger is to become the mediator between Moscow and Washington. Trump is about a revival of the Kremlin. Vladimir Putin, Russia’s President Vladimir Putin (64), is said to have an unusually great closeness.

   How serious the German-born old diplomat with Jewish roots is still to be taken shows: He was one of the first to be consulted by Donald Trump after his victory. Shortly after, he met with the Chinese head of state Xi JinPing in Beijing.
   The possibility of a new Cold War and the current tense situation between Donald Trump and the government in China make Kissinger’s experience extremely valuable. Some cornerstones of his career:

   ► In the 1960s, as an advisor to New York’s governor Nelson Rockefeller, he experienced the Cuban crisis that brought the world to the brink of a nuclear confrontation.

   ► Between 1973 and 1977, he was Foreign Minister of the Presidents Richard Nixon and Gerald Ford, was famous for his negotiating skills. Thus he acted out the end of the Yom Kippur War between Israel and Egypt and Syria.

   ► He pioneered Richard Nixon’s famous trip to China . It was the beginning of trade relations between the two supervisors and the one-China agreement, which led to the isolation of Taiwan.

   ► He worked closely with Federal Chancellor Helmut Schmidt and his Foreign Minister, Hans-Dietrich Genscher, to anchor the “inviolable” but not “unchanging” borders in Europe in the CSCE Final Act of Helsinki. This was to enable Germany to reunite later.

   ► He advised US President Ronald Reagan in the Star Wars era, when the US launched the economic collapse of the Soviet Union with an armaments race in space.

   ► And then there is something else: He knows Kremlin chief Vladimir Putin from the time after the fall of the Berlin Wall. At that time, Kissinger asked the young Russians about his professional background. The answer of the former KGB agent: “I worked in the secret service.” Kissinger replied according to the Putin biography “First Person”: “All decent people started in the secret service. Me too.”

   Kissinger has been one of the few Americans who have met Putin on a regular basis, alongside Exxon’s chief and Trumps candidate for the US Department of State, Rex Tillerson, and Action-B actor Steven Seagal. And this, although the relations of the two countries noticeably cooled.
   Kissinger has clear ideas about the future relations of the atomic powers.

   He believes that approaching Russia is the right move to position itself against the increasingly militant China. A balance between America and Russia would strengthen global stability.

   According to an analysis for Western European intelligence services, which is based on information from the Trump team, the future president is seeking the abolition of the Russian sanctions on the “Kissingers’ recommendation”.

   Kissinger also recommends recognizing the predominance of Russia in the former South-West Soviet republics of Belarus and Ukraine over Georgia as far as Kazakhstan. This means: The US politically confers Russia’s space between Poland / Baltics and Iran, Afghanistan and China as a sphere of influence.

   A master plan for political and economic development is to be found for Ukraine. The core of the idea is that Russia guarantees the security of the East Ukraine, which means that it is gradually withdrawn from there. In return, the West does not interfere with the Crimean question.

   The occupation of the Ukrainian peninsula is not officially recognized – but should not be an issue between the old supervisors.

   Trump and Kissinger are supported by the ex-US ambassador in West Germany, Richard Burt (69). The advises the Alfa Bank – a Russian bank, led by a Putin-Intimus. Through a server of the Alfa-Bank and a server in the Trump Tower in New York ran the secret during the US election campaign.

   The words “constructive cooperation” and “normalization of relations” have been agreed as statements for the change of the relationship status between Moscow and Washington. Direct talks are conducted by the Russian Ambassador to Washington, Sergei Kisljak.

   How closely the wire between Trump and Putin is, is shown by another statement from the intelligence report: For Russia’s President Vladimir Putin, Trump was “permanently accessible by telephone” before the swearing in.

   Marcel von Herpen, Russia specialist at the Dutch think tank “Cicero Foundation”, explained Kissinger’s motives: “He is a realist. The most important thing for him is an international balance, not human rights or democracy. ”

   The Washington Post also recently stated, “Kissinger believed in the time when Nixon traveled to Beijing that China and not Russia are the greatest threat in the long term.”

   • Jāpagaida apstirinājumu Bild tomēr nav no cienījamiem avotiem, ja tomēr Kisindžers būs tas sarunvedējs, tad ne pārāk ilgi (vecums). Visi pārējie pieņemumi rakstā balstās uz vispārzināmu faktu ka “He is a realist” kas starptautiskajās attiecībās nozīmē piederību pie reālistu skolas. Tas tiešām daudz ko skaidro.

 12. Agris Purviņš

  Kas attiecas uz pašreizējiem kaprāļiem ko sagatavo Dobele var teikt tikai labus vārdus, bet tomēr arī viņiem būtiska kvalitātes atšķirība no PD kaprāļiem.
  1. ZS kaprāļi savu pakāpi dabū bez kājnieku pamatkursa Alūksnē, kas PD principā nav iespējams.
  2. Lai PD kareivis saņemtu kaprāli viņam ir jānodien par kājnieku vairākus gadus un jāiztur diezgan liela konkurence, lai tiktu uz kaprāļu kursu. Zemessardzē vajag tikai gribēt un tiksi uz kursu.

  Nākošais lozungs “ZS kaprālis ne ar ko nedrīkst atšķirties no PD kaprāļa” ir pareizs un skan labi, bet kā iepriekš rakstīju tas nav patiess un šo kaprāļu skaitstiek sagatavots nepietiekošā skaitā un nenosedz vajadzības. Es nerunāju par to, ka ir jāsagatavo arī seržanti un virsseržanti. Par ko neviens pat neiepīkstās.

  Manā izpratnē ZS kaprāļi ir vāji slēpts sabotāžas akts, jo tiek imitēta darbība un patērēts resurs, bet rezultāts netiek sasniegts – vienības netiek nokomplektētas ar jaunāko komandējošo sastāvu.

  Es būdams ZS 54.ITBN komandieris. piedāvāju ZS komandierim J.Zeibartam un ZS štāba priekšniekam L. Kalniņam citu risinājumu, kurš balstījās uz to, ka lai kā amatieri censtos viņi pēc definīcijas nevar “panākt un apdzīt profesionāļus”. Mana priekšlikuma būtība bija, ka ZS apmāca amatam un nevis pakāpei. Tātad, lai zs varētu ieņemt nodaļas komandiera amatu viņam obligāti jāiziet apmācība 3 nedēļu kurss, kurš balstījās uz “Izlūkpatruļas” kursa programmu, ko biju sagatavojis dienot Izlūku mācību centrā. Šis kurss bija sadalīts 3 blokos pa 6 dienām katrs ar ļoti augstu intensitāti (dienā ne mazāk kā 12 stundas nodarbības). Šo apmācību sekmīgi uzsākām 2000.gadā, bet Mežmalis ar lielu Lejiņa spiedienu (viņš tajā laikā bija IS komandieris) IMC slēdza un līdz ar to slēdza šo programmu, kuras pirmos divus blogus bija izgājuši vairāk kā 200 zemessargu. Šo programmu izdevās atjaunot, laikā kad es biju ZS 54.ITBN komandieris un darbību uzsāka Dobeles mācību bataljons (precīzi nezinu kā to oficiāli to dēvē!). Manā bataljonā bija ieviestas arī amata zīmes, kurām bija augsta vērtība zs acīs un es kā komandieris varēju atšķirt NK un vada komandierus un bija no kā paprasīt. To es oficiāli prezentēju ZS štābam, kas to visu lepni noignorēja un visbeidzot L. Kalniņš šo pasākumu aizklapēja un pārgāja uz kaprāļa kursu.

  Vēl gribētu pamatot divas lietas. Pirmkārt, kāpēc “Izlūkpatruļa”. Tāpēc, ka katram nodaļniekam ir jāprot vadīt patruļa uz kuras pēc tam var būvēt, gan BAVu , gan uzbrukumu, gan aizsardzību. Otrkārt, kāpēc 6 dienas, jo tas ir visērtākais veids zemessargam, kā plānot savu laiku un apgūt nepieciešamās prasmes un līdz ar to varēja piesaistīt lielāku skaitu zemessargu, kas iziet šos kursus.

  Skaidrs, ka šādi ZS nevar tikt apmācīta līdzvērtīgi NBS profesionālām vienībām, bet tomēr šāda apmācība ļautu ZS izveidot apmācību sistēmu. Piedevām obligāts nosacījums ZS apmācību sistēmas izveidošanai ir ZS mācību centra izveidošana

  Es nesaprotu, kā var tik bezadbildīgi runāt par 12 000 zesmessargiem, kad NBS IS nav tādas kapacitātes, lai nodrošinātu esošās ZS vajadzības, par speciālistiem (sakarniekiem, mediķiem, sapieriem/inženieriem utt.) nemaz nerunāšu.Kad tie mūsu zvaigžņotie ģenerāļi iemācīsies paņemt rokās zīmuli un papīru, lai kaut cik aptuveni spētu aprēķināt ZS apmācību vajadzības un nepieciešamo resursu. TAS NAV NEKĀDS KOSMOSS, tikai nedaudz atbildības pret savu valsti un karavīriem/zemessargiem kurus vadi.

  P.S. Izlūku mācību centrā redzamā vietā stāvēja ASV ģenerāļa Mc Artūra citāts: “Vislielākais noziegums ir sūtīt kaujā neapmācītus karavīrus”. To es uzliku ne tik daudz kursantu zināšanai, bet lai to izlasītu augstie viesi, kas pa reizei apmeklēja IMC, cerot, ka viņiem kaut kur aizķersies zemapziņā, ka viņu bezatbildībai ir sava cena.

  • Par to konkurenci – skaidrs, ka ikkatrs sandbag’s gribētu būt ģenerālis, bet vai katrs, kas iedomājies, ka var tāds būt, arī spēj tāds būt? Tādā gadījumā runāt par lielo konkurenci uz kaprāļu pakāpēm PD būtu nedaudz pārspīlēti, ņemot vērā to, ka sandbag’s arī PD ir tikai un vienīgi sandbag’s, lai vai ko tas par sevi domātu, to taču tomēr komandējošais sastāvs redz, kurš ir inteliģents un ar dotībām būt instruktors/komandēt nodaļu un kuram, savukārt, ir citas dotības.
   Tai pat laikā, nevaru nepiekrist, ir redzēti tādi kaprāļu kursa kandidāti, ka liekas, ka kāds izlēmis pajokot, sūtot uz apmācībām tādu fruktu 😀 !
   Bet par savu batiņu varu teikt, ka visi kaprāļi, ko pazīstu līdz šim ir goda vīri un sievas un ar galvu uz pleciem.

  • Ierakumu_žurka

   Par kursiem varu Tevi mazliet iepriecināt – kaut kā nebūt pendeļi ir skāruši arī šo līmeni.
   Pirmkārt, nu jau gadu (vienu apmācību ciklu) eksperimentālā kārtā ir darbojies ZS Vada Komandiera Pienākumu Izpildītāja Kurss, kur ZS nodaļnieki kopā ar PD kadetiem apgūst attiecīgās zinības. Ja pareizi atceros, tad kurss ilgst 4 (vai varbūt 6?) nedēļas. Rezultāti pagaidām pozitīvi, visas puses pietiekami apmierinātas, bet, protams, ir kur augt šim kursam. Organizatori nav no iesūnojošā gala un solās jau nākamgad piedāvāt šo pašu kurus labākā kvalitātē, ņemot vērā nu jau absolventu ieteikumus.
   Otrkārt, sapņos jau rādās un balsis galvā stāsta, ka no nākamā gada tiks sākotnēji atvērti arī ZS gribētājiem un varētājiem dažādi PD kursi, kas līdz šim nav bijuši paredzēti ZS patēriņam, piemēram, Kājnieku Nodaļas Komandiera kurss, Mediķu kursi (TCCC ar visu IFAKu un sertifikāciju) un citi speciālistu kursi. It kā eksperimentālā kārtā, ar cerību atvērt ar katru gadu vairāk kursus, ja rezultāti būs pieņemami.
   Lai gan mums visiem te paīk taisīt riņka danci ap veco labo secinājumu, ka viss kā ierasts ir SNAFU, tad tomēr ir patīkami apzināties, ka NBS “vidējais menedžments”, kam ļauj daudz maz izpausties, strādā labus darbus.

   • Cool. Tomēr ķeksi var vilkt tikai par vienu VKPIK apmācības ciklu, bet deficīts ir kudi līelāks. Pārējais ir “balsis” pagaidām. NBS vidējais menedžments vēl ne tādus varoņdarbus var paveikt, ja tam ļauj un nodrošina.

   • runājot par uzlabošanos – cik esmu novērojis, tad mūsu batiņā katram nākamajam iesaukumam pamatapmācība ir uzlabota, salīdzinot ar iepriekšējo. Tā ka progress, viennozīmīgi ir, vismaz no instruktoru puses.

  • Ā un par to, ka zs vajag tikai gribēt un tevi nosūta uz kaprāļu kursiem – tā nu gluži nav, pēc likuma jābūt tiem 2 gadiem izdienas stāža un sekmīgi pabeigtai pamatapmācībai nu un protams, ka tevi neviens komandieris nesūtīs, ja redzēs, ka esi lohs un neko nejēdz.
   Cita lieta, ka tā ir manā batiņā un no turienes neviens muļķis vēl nav ticis uz kaprāļu kursiem, bet ir dzirdēti un redzēti visādi brīnumi pa šiem gadiem, tā ka izņēmumi arī mēdz būt, kad aizsūta tādus fruktus, kuriem pat blusu cirku dresēt būtu bīstami, kur nu nodaļu 😀 !

 13. Grūti ko teikt- tāpat jau drūmi… Negribās vairs pat atkārtoties, te vienīgi var paļauties katrs pats uz sevi… Un pašmācības ceļā vismaz kādas individuālās iemaņas apgūt, vai arī priecāties līdzi šiem daiļrunīgajiem optimisma pilnajiem paziņojumiem par kaujasspējām, kuriem pat tic daļa ārrindas zemessargu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.