Dienas grauds

[..]  Braucot atpakaļ uz komandpunktu, mans nosalušais zirgs jautri rikšo pa gludo ziemas ceļu. Bet mani māc iekšējs nemiers. Ja atskaita dažus virsniekus, piedzīvojušu un kaujās rūdītu karavīru manā. pulkā tikpat kā nav. Tādēļ man vēl nav drošības un pārliecības par saviem vīriem. Vai viņi izturēs ienaidnieka granātmetēju un artilērijas uguns brāzienu? Vai viņi cīņā vīram pret vīru spēs atvairīt ienaidnieka kājnieku triecienu? Būdams vispārējās un kājnieku taktikas pasniedzējs augstākajā kara skolā, gadiem ilgi biju mācījis mūsu jaunākos virsniekus pretdarbībā, ienaidniekam iebrūkot aizsargājamajās pozīcijās. Bet tie
bija tikai vingrinājumi uz kartes vai apvidū; tie deva rutīnu lēmumu pieņemšanā un pavēlu došanā. Šajos vingrinājumos tomēr katru pielaisto kļūda varēja labot, turpretī tagad draudīgi tuvojās brīdis, kad neviens virsnieks vairs nedrīkst kļūdīties, jo pat mazākā kļūda var nest nelaimi visam pulkam. [..]

[..]  Drosmīgo un krietno vācu karavīru vietā Latvijā visu varu pārņem civīlpārvaldes ierēdņi un SD (Sicherheitsdienst — Drošības dienesta) vīri. Apskurbuši no vācu armiju uzvarām, viņi ne mazākā mērā nerēķinās ar Latvijas iedzīvotāju vajadzībām, bet cenšas latviešus pazemot un nostādīt iedzimto stāvoklī.   Notikumiem ievirzoties šādā gultnē, draudzība starp iedzīvotājiem un vācu civīlpārvaldes ierēdņiem drīz vien izzūd, un latvieši tos sāk uzskatīt kā rupju okupācijas varu. [..]

[..] SS vadība mums bija solījusi, ka leģiona vienības uz fronti sūtīs tikai pēc apmēram 6 mēnešu rūpīgas apmācības. [..]

Vilis Janums. “Mana pulka kauju gaitas”

vara bungas: Tātad rupja “okupācijas vara” atvēlēja karavīru pirmapmācībai (kara apstākļos) vismaz 6 mēnešus, bet būdama pēc dabas ļauna un karojoša, šī vara praksē smazināja rekrūšu apmācību uz pusi. Fašisti vienā vārdā. Šo bēdīgo faktu der atcerēties katru reizi, kad kāds jums apgalvo, ka paņemot civilo pagali 24 dienu laikā no tās var izdrāzt militāro lietas koku .

Advertisements

21 responses to “Dienas grauds

 1. Gvardes Leitnants

  Izdrāzt jau var. Bet ne lietas koku;)

 2. vācu stratēģi rēķinājās, ka leģiona kareivis kaut kur krievijas plašumos būs “algotnis”. Viņam nebūs motivācija aizstāvēt savu zemi, savu sētu. Tātad uzsvars jāliek uz iemaņu drillēšanu. LV augstākā militārā vadība šo ir ņēmusi vērā. Aprēķins ir vienkāršs. Lāčplēša gara caurvīts ZS kareivis ar zviedru marles saitēm aizbāzīs krievu BTR izplūdes caurules. Un naidnieki nosmaks paši savos dūmos. Tieši tāpēc LV bremzē mehanizācijas projektu. Jo ģenerāļi arī saprot, ka 20 dienās nespēs pienācīgi izskaidrot ar ko vizuāli atšķiras naidnieka tehnika no pašu armijas bruņojumā esošās.

 3. Šeit der atcerēties ka lauvas tiesa visu leģiona rekrūšu jau bija izgājuši LR OMD.

  • Piezīme vietā. Vēl pulka komandieris ļoti izcēla saliedētības nepieciešamību apakšvienībās, jo karavīram svarīga ne tikai individuāla, bet arī kolektīvā apmācība tās vienības sastāvā, kurā viņš turpmāk karos. Varianti, ka šodien mans pārinieks pie ložmetēja ir Jānis, rīt būs Pēteris, parīt nez kurš, te neder.

  • arī zemessargs

   +tiem, kuriem virs 40, lielākai daļai bija 1. PK un Neatkarības cīņu pieredze.

   • 40+ tajā laikā bija 60+ tagad, fizisks darbs mūža garumā nepaliek bez sekām. Teiksim Jēkabs Klaviers – otrs vecākais LKO kavalieris – Brīvības cīņās iesaistījās 54 gados, mūsdienu izpratnē nekas šausmīgs, bet atmiņās tiek minēts kā “privāti ģērbies vecītis ar sirmu bārdu un krievu šauteni rokā”.

 4. Ko par 24 stundu apmācību teiktu ģen.Radziņš?

 5. 6 mēneši apmācības arī ir laiks pēc kura zaļš rekrūtis ASV armijā tika sūtīts uz misijām Irākā un Afganistānā.

  • Karojoša valsts. Normālos apstākļos tā tam nevajadzētu būt.

   First-term (those in their first enlistment) enlisted members assigned to a continental (CONUS) U.S. location must have 12 months time-on-station before being eligible to move to an overseas location, and must have 24 months time-on-station before being allowed to move to another continental U.S. location.
   https://www.thebalance.com/what-the-recruiter-never-told-you-3332708

   • arī zemessargs

    Manuprāt, optimāli ir 6 mēnešu individuālie treniņi un līdz vadam (karavīra pamatapmācība) un 6 mēneši – vienības saliedēšanas treniņš līdz brigādei un augstāk.

 6. Diskusijai cits piemērs – pirmos latviešu strēlnieku bataljonus kaujā sūtīja pēc 1,5 mēn. apmācības. Patiesībā pilnvērtīga apmācība bija vēl īsāka, jo visa kā trūka sākumā. Gandrīz visi strēlnieki bija brīvprātīgie, pilnīgi bez jebkādas pieredzes. Bet nonākot frontē uzreiz bija vienā līmenī vai pat augstāk par regulārajām krievu karaspēka daļām. Brieža 1. rota vispār bija kaut kas apbrīnojams. Ok, Briedis bija mūsu visu laiku labākais virsnieks, savā rotā uzreiz veica stingru atlasi, izmetot visādus nederīgus ļautiņus un viņa rotai bija vispilnīgākā apmācība (varētu būt pat tuvu tam pusotram mēnesim). Bet nu tomēr jau pirmais uzbrukums – nakts kauja un ar rotas spēkiem padzīts vācu bataljons no nocietinātām pozīcijām, saņemti vairāki desmiti gūstekņu ar ļoti maziem saviem zaudējumiem. Neslikti, vai ne? Jautājums – kā tas varēja notikt, ja pilnvērtīgai apmācībai vajadzīgi 6 men.?

  • Var būt 101 iemesls. Bet šī ieraksta kontekstā jāskatās vai no šī gadījuma var vispārināt. Manuprāt nevar. Turklāt kara apstākļos var saīsināt pat to kas nav īsināms principā.

   • Domāju, ka var kaut ko vispārināt, lai gan tur būtu tuvāk jāpapēta, vai Brieža apmācības metodes ar kaut ko atšķīrās no pārējiem. Vispārinot pēc šī piemēra – apmācības laiku var būtiski saīsināt, ja ir:
    1) augstas klases virsnieki (Briedis tolaik bija viens no izcilākajiem visā Krievijas armijā) un, protams, instruktori (pateicoties tiem vāciešiem bija tik kaujasspējīga armija). Tas nozīmē, ka virsnieku/instruktoru sagatavošanai jābūt prioritārai. Bet to nevar izdarīt bez virsnieku korpusa prestiža paaugstināšanas, lai par virsniekiem vēlētos un varētu kļūt tikai paši labākie sabiedrības pārstāvji.
    2) augsta karavīru motivācija. Ne tikai karot, bet arī mācīties. Pirmajam brīvprātīgo vilnim tolaik tā bija ļoti augsta. Brīvprātīgajiem parasti tā ir augstāka nekā OMD vai pat PD.
    3) kvalitatīvs cilvēku materiāls. Latvieši bija daudz izglītotāki par krieviem. Šeit varētu būt brangs akmens mūsu izglītības lauciņā, kas netieši grauj mūsu valsts aizsardzības spējas un apdraud nacionālo drošību.
    Skaidrs, ka kara laikā agri vai vēlu būs jāveic pilnīgi nesagatavotu cilvēku apmācība, arī Igaunijā un Lietuvā ar viņu OMD. Tā ka šis jautājums ir ļoti svarīgs – kā panākt maksimāli efektīvu apmācību maksimāli īsā laikā.

    • 1. motoriku un instinktīvu rīcību nevar iedzīt dažās dienās, pat ja patriotisma radītā motivācija špicējās ārā pa visiem caurumiem;
     2. kā jau bija minēts, ir 101 iemesls, kāpēc kaut kas izdodas par spīti negatīvām prognzēm. Arī veiksmi un sagadīšanos nevajag novērtēt par zemu, it sevišķi, ja ir cilvēks, kas spēj ieraudzīt to iespēju logu un spēj panākt, ka iespēju logs tiek izmantots.
     At to negribu noniecināt mūsu senču patiešām augtso motivāciju un varonību.

     • Neiet runa par dažām dienām, bet par pusotru-diviem mēnešiem.
      Protams, ka strēlnieku piemēru minēju vairāk kā provokāciju, jo nu tas pats 3. Kurzemes strēlnieku bataljons, kuram bija labi ja mēnesi ilga apmācība, jau pirmajā kaujā zaudēja, ja atceros pareizi, 30% sastāva. Bet nu tur situācija ne tikai ar apmācību bija sliktāka, bet arī apgādi, bruņojumu, arī komandējošais sastāvs daudz vājāks (“zaļi” leitnanti un instruktori no pašu brīvprātīgo vidus).

    • Vācieši visu ko vajag novispārinājuši. Lasītprasmes līmenis vācijā domājams nebija zemāks kā krievijas impērijā. PD/OMD morāle tiešām var būt zema, tādēļ mums ir vajadzīga liela militāri sagatavotas tautas rezerve.

     • Jā, tas bija viens no iemesliem, kāpēc vācieši 1.PK bija daudz pārāki, 2.PK krievi jau bija pacēluši izglītības līmeni un tas ievērojami samazināja bezdibeni starp abu armiju kaujas spējām. Bet lasītprasme nav vienīgais kritērijs, svarīgi faktori ir eksakto priekšmetu pasniegšanas līmenis, analīzes, loģiskās domāšanas attīstīšana, mērķtiecības attīstīšana, galu galā jaunatnes fiziskā sagatavošana un droši vien vēl varētu ko atrast.

    • arī zemessargs

     Jāsaka, ka pret latviešiem no vācu puses bija steigā savāktie rekrūši.

 7. Nevajag lietot vārdu fašisti,tie bija NACISTI!Vārdu fašisti attiecinot to uz Hitlera Vācijas karaspēku sāka lietot krievi,lai nebūtu jāraksta Nacionālsociālisms.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.