Latvija ieslēdz dialogu

 1. Šogad aprīlī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS), tiekoties ar Krievijas vēstnieku Latvijā Aleksandru Vešņakovu, mudināja Krievijas pusi nodrošināt lielāku militāro aktivitāšu caurskatāmību Latvijas pierobežā. Tāpat ministrs apstiprināja nepieciešamību uzturēt savstarpēju dialogu ar Krieviju, lai veicinātu uzticēšanos un drošību reģionā.[..]
 2. 27.jūlijā Igaunijai iesniegtajā vēstulē Krievijas Aizsardzības ministrija ierosināja septembrī Maskavā rīkot Igaunijas un Krievijas Aizsardzības ministrijas augstākā līmeņa ierēdņu konsultācijas saistībā ar iepriekšējās NATO un Krievijas Padomes sanāksmes rezultātiem un pieaugošo interesi par drošības garantēšanu Baltijas jūras reģionā. 8.augustā nosūtīta  vēstule ar papildinājumiem šim ierosinājumam. Jau ziņots, ka Krievijas Aizsardzības ministrija vērsās pie Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Zviedrijas un Somijas aizsardzības ministrijām ar priekšlikumu rīkot konsultācijas par lidojumu un kuģošanas drošību Baltijas jūras reģionā, cita starpā paredzot, ka militārajām lidmašīnām būtu jālido ar ieslēgtiem transponderiem un par lidojuma maršrutu būtu jāinformē kaimiņvalstis. Tomēr šo valstu amatpersonas negatīvi izteikušās par Krievijas priekšlikumu, nodēvējot to par Krievijas mēģinājumu šķelt NATO, savukārt Maskava šīs valstis kritizējusi par to, ka tās vilcinās atbildēt uz priekšlikumu.[..]
 3.   jūlijā Lietuva solīja rūpīgi izvērtēt Krievijas Aizsardzības ministrijas ierosinājumu apspriest lidojumu drošību virs Baltijas jūras. “Transponderu pielietošana un vairāki citi ieteikumi aviācijas drošības jomā ar mērķi sekmēt militāro pārskatāmību un veicināt riska mazināšanas pasākumus ievērojami palielinās stabilitāti un drošību Eiroatlantijas telpā. Šos jautājumus iespējams apspriest EDSO, tostarp arī Vīnes līguma modernizācijas ietvaros,” – vēstīja Lietuvas Aizsardzības ministrija.[..]
 4. šā gada augustā tika saņemtas vēstules no Krievijas atašeja Latvijā, kurās Krievija aicināja uz drošības konsultācijām Maskavā, lai ekspertu līmenī pārrunātu turpmāko militāro sadarbību. Latvija norādīja, ka sagaida konkrētus priekšlikumus no Krievijas puses, lai mazinātu tās agresīvo rīcību pie Latvijas robežas. Vienlaikus atbildē AM vērsa Krievijas uzmanību, ka Latvijas pozīcija nav mainījusies un tā neredz iespēju atjaunot politiski militāro sadarbību, kas tika pārtraukta pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014.gada pavasarī. Tajā pašā laikā AM Krievijas pusei norādījusi, ka neizslēdz dialogu, lai veicinātu uzticību abu valstu starpā, kā arī mazinātu incidentu draudus virs Baltijas jūras.[..]
 5. 4.augusts Krievijas puse ir izteikusi piedāvājumu rīkot konsultācijas par drošības veicināšanu Baltijas jūras reģionā un šāds priekšlikums tiek vērtēts NATO, apliecināja Latvijas Ārlietu ministrijā. Pēc ierosinājumu izvērtēšanas Krievijas pusei tiks sniegta atbilde, norādīja ministrijā, piebilstot, ka Latvija iestājas par drošību un caurskatāmību Baltijas jūras reģionā, uzsverot, ka visām reģiona valstīm ir jārīkojas atbildīgi.[..]
 6. 18.augusts Своим предложением по безопасности полетов самолетов над Балтийским морем Россия хочет внести раскол среди стран НАТО.Об этом заявил министр обороны Литвы Юозас Олекас, сообщает портал Delfi.[..]
 7. 21,septembrī Igaunija nav pieņēmusi Krievijas Aizsardzības ministrijas ierosinājumu Maskavā rīkot divpusējas militāri politiskās konsultācijas par militāro lidojumu un kuģošanas drošību Baltijas jūras reģionā. Igaunijas Aizsardzības ministrija neuzskata par iespējamu veidot divpusēju militāro sadarbību ar Krieviju, jo NATO 2014.gadā nolēma pārtraukt praktisko civilo un militāro sadarbību ar Maskavu, reaģējot uz Ukrainas Krimas pussalas aneksiju, informēja ministrijas preses dienestā, piebilstot, ka šāda NATO lēmuma iemesli nav zuduši un Krievija joprojām piedalās militārā konflikta saasināšanā Ukrainas austrumos. Igaunijas AM vērtējumā divpusējās konsultācijas ar Krievijas Aizsardzības ministriju nepalīdzēs nostiprināt NATO un ES vienotību, bet gan sniegs Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīmam iespēju noskaņot dalībvalstis vienu pret otru.[..]
 8. 22 ноября 2016, Министерство обороны Латвии предложило Минобороны России прислать своих экспертов на встречу в Риге
 9. 29 ноября Российские военные предлагали НАТО консультации по вопросу безопасности полетов военной авиации над акваторией Балтийского моря, но альянс отказался. Об этом во вторник, , заявил постпред РФ при НАТО Александр Грушко.[..]
 10. Šodien, 8.decembrī, Aizsardzības ministrijā norisinājās diskusija starp Latvijas un Krievijas Aizsardzības ministriju ekspertiem par uzticību un drošību veicinošiem pasākumiem.
 11. Tas, ka šodien tāda saruna ekspertu līmenī notiek, tas, manuprāt, ir pareizs solis pareizā virzienā. Tā, ka tie aizokeāna vēji, kas ir sākuši pūst pēc [Donalda] Trampa ievēlēšanas [par ASV prezidentu], varbūt dod tādu pozitīvu signālu. Tai skaitā Latvijā. Tai skaitā Francijā, tai skaitā – citās Eiropas valstīs. Es ļoti cerētu, ka šis pozitīvais signāls,  pārejot uz sadarbību, nevis konfrontāciju, skaidri iegūtu attīstību 2017.gadā,” norāda Krievijas vēstnieks.
 12. EE reakcija

vara bungas: ES un NATO, Baltijas vienota politika? Neizskatās…  Aprīlī formāli idejas autors bija Bergmanis, RU piedāvāja tikties Maskavā – visi izņemot LV  kategoriski atteicās, jo zapadlo un ir citi formāti (RU-MATO Padome, EDSO utt). Tomēr novembrī LV  atkal izteica piedāvājumu RU tikties, bet Rīgā nevis Maskavā, ko RU momentāli pieņēma.  Nav skaidrs vai tas bija jauns LV piedāvājums vai piekrišana iepriekšējam RU piedāvājumam tikai mainot tikšanās vietu. Prasās skaidrojumi, ne? Ja tā ir saskaņota ES/NATO iniciatīva, nikni komentāri no LT un EE nesekos, ja nesaskaņota – LV viena spēlē pret visiem un šis ir vēl viens pierādījums, ka vienota drošības politika B3 ietvaros ir fikcija, turklāt ne jau kaimiņu dēļ .

Manā skatījumā visas sarunas par transponderu ieslēgšanu RU kaujas lidmašīnās ir RU dūmu aizsegs, jo RU lidmašīnas, atšķirībā no Rietumu prakses, ar tiem netiek aprīkotas  bāzes komplektācijā. EE , LT, LV to droši zina, tad par ko bija sarunas?

PS Spēciāli nogaidīju dažas dienas. LV šomasu mediji  un zvērinātie  post factum politologi nekomente notikumu vispār. Nav ko teikt vai mutes ciet?

UPD1 EE reakcija

Advertisements

24 responses to “Latvija ieslēdz dialogu

 1. 1939/40 vispirms runāja ar kaimiņiem, un tad tikai ar mums – kā stiprākos nostādot fakta priekšā, ka nāburgi jau salūzuši.

  Kur esam tagad?

 2. Nez kas slikts, ja notiek diskusijas ar kaimiņiem, lai nofiksētu situāciju……. Mošķis atbalsta pragmatisku nostāju. Tas nekādi neiet pretrunā ar mūsu vēlmēm stiprināt savu aizsardzību.
  Mēs tak nevaram reizē teikt, ka esam apdraudēti un neko nedarīt, lai saspīlējumu mazinātu.

  • Ar ko LV situācija atšķiras no LT un EE? Kaimiņu politiki mazāk rūpējas par savām tautām? Var jau būt. Nepieciešami skaidrojumi. Ja kāds pamanīs vietējo politologu izvirdumus par konsultāciju ar RU tēmu dodiet ziņu. Man šķiet viņi ir dziļā nokdaunā vai drudžainu gugļo reakcijas. Nevar taču nepamanīt šādus pigorus.

 3. A nevar būt, ka uz šādu soli LV ir pamudinājusi USA vai GER vēstniecība, ko ? Varbūt, ka mūsu sabiedrotie ir satraukušies par situāciju un vēlas novērst incidentu risku.

  Draugi!
  Būsim modri, bet reizē arī pragmatiski!

 4. Latviešu Karavīrs

  Leiši un igauņi bruņojas, mūsējiem cita stratēģija- mēģinās sarunāt lai neuzbrūk .

 5. Draugi!

  Lūdzu netroļļosim bez vajadzības ģenerālleitnantu!!!
  Mēs visi saprotam, ko viņš gribēja pateikt (un arī pateica) ar šo. Lielos vilcienos viņam ir taisnība un tas nekādi nav pretrunā ar vērienīgajiem NBS attīstības plāniem.

  • Vēl runāsi visu vārdā, dabūsi banu.

  • Agris Purviņš

   Man liekas, ka ģenerālis P.Radziņš ir visu pateicis gan par šo NBS koma GL RB, gan par nākamo GM L.K.

   “Pēc ilgāka laika, politikas vadītāji pierod pie tā, ka visus konfliktus var novērst miera ceļā, vajaga tikai būt veiklam, asprātīgam, apķērīgam un izveicīgam politiķim, tad miera laikā armija nespēlē nekādu lomu. Tādam izveicīgam miera politikas vadītājam kara vadonis top par nepatīkamu kavēkli. Tādēļ bieži vien miera laikā arī nostāda armijas priekšgalā personu, kura ar visiem politiķiem prot labi sadzīvot, bet kura par kara vadoni nav derīga.”

   • arī zemessargs

    Tak nav pieraduši. Viņi citus laikus nemaz nav redzējuši. Viņi nemaz nestādās priekšā kā tas kā karš var būt un ļoti no tā baidās. Viņi nāca uz varu un tur noturējušies pateicoties tam, ka bija veikli, asprātī, apķērīgi un izveicīgi. Kara vadoņi viņu izpratnē ir psihie ekstrēmisti kas traucē biznesu.

 6. Latviešu Karavīrs

  Par NBS attīstības plāniem mēs dzirdam jau 25 gadus, attīstības plāns ir uz papīra, bet realitāte ir nožēlojama. Nav dzirdēts par reāliem iepirkumiem, vai nodomu protokoliem. Tas ka naudas nav pietiekamā daudzumā ir skaidrs, bet nav jau arī nekas pasūtīts, kā zināms pasūtījuma izpildes termiņš parasti ievelkas uz vairākiem gadiem, līdz ar to arī apmaksa laiks. Attīstības ātrums neatbilst reālai situācijai mūsdienu ģeopolitiskos apstākļos. Un muļķīgi NBS vadībai novelt visu vainu uz iepriekšējo gadu naudas trūkumu, nekas jau netika darīts lai rastos sabiedrībā izpratne par to ka aizsardzības spējas jāstiprina.

  • + kā vienmēr “naudas nav”, tomēr gada beigās vienmēr kaut kas ir palicis neiztērēts un tiek novirzīts potenciālajam elektorātam.

   • arī zemessargs

    Kaut kā neiztērēšana ir objektīva lieta, kas ir neizbēgama līdz noteiktam %, jo atkarīga no 100+1 faktoriem, kuri ir ārpus konkrētas personas kontroles: pārsūdzības, būvniecība aizkavējās dēļ neparedzētiem darbiem, līdz ar to mēbeles ēkai arī nevar iepirkt (nav kur likt un ja arī ir, tad kurš pēc tam vadās no vietas uz vietu), kāds apakšuzņēmējs uzmeta, streiki utt.

    • Jā, jā, par to būvniecību jau pats kaut kur izteicos, tomēr, kā pats redzi tad neiztērētais tiek izdalīts elektorātam. Tikai nesaki, ka ja AM būtu gribējusi, tad neizdomātu kur to neiztērēto likt.

  • Tieši tā, piekrītu abiem viedokļiem!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s