Labs veikals

[..] Lithuania’s land force units have purchased 168 upgraded German M577 armoured personnel carriers, the country’s Defense Ministry said in a statement Wednesday. The Lithuanian Armed Forces is buying command, indirect fire support, medical evacuation and training M577 armoured personnel carriers in good technical condition that will fill in the shortages of armoured vehicles in the Lithuanian Land Force,” chief of the Logistic Support Command Lieutenant Colonel Ramunas Baronas said as quoted in the statement.[..]

The contract worth 1.6 million euros was signed in Vilnius earlier in the day.[..]

avots

vara bungas: Atliek pieskrūvēt ložmetēju. Tā ir jāiepērkās… Divu mūsu CVR(T) vidējā vērtība par 168 (!) M577.  Ok, M577 tās ir komandvadības mašīnas, bet arī starp mūsu CVR(T) būs tikai daži desmiti Scimitar, kas ir nosacīti labi bruņoti jau bāzes komplektācijā, bet pamatā mūsu CVR(t) iepirkuma masa ir tie pāši command, support, medical evacuation modeļi. Ok, LT ir pieredze ar M113 un M577  ir no tās pašas saimes, tādēļ vadītāju mehāniķu apmācība izpalika, bet vai tas attaisno cenas starpību?

Advertisements

146 responses to “Labs veikals

 1. Teikšu, kā ir – nevar zināt, vai leiši nedabūja izdevīgu cenu tieši dēļ jau iepriekš nolīgtajiem iepirkumiem no Vācijas – PzH2000, Boxeri.
  Lai gan, kā nesen diskutējām par igauņu otro CV90 iepirkumu, tur bija minēts, ka šie paši M577 tika piedāvāti pa 1 eiro gabalā. Tātad cena bija vai nu īpaši tam CV90 konkursam-iepirkumam vai arī leišu pakā lielāko daļu izmaksu sastāda rezerves daļas un piegādes izdevumi.

  • Tas ir “dabūja izdevīgu cenu”, nevis nedabūja.

  • Vācieši savulaik atdeva praktiski visu austrumvācijas bruņojumu par pusvelti. M577 tiek tirgoti tik lēti, jo tie Vācijā ir importi no ASV, ko vācu pašu industrija nebūvē. Poļi 10 gadus atpakaļ dabūja no Vācijas 24 MiG-29 iznīcinātājums par 1 Eiro!!!!.
   tie paši Leopard 2 tanki no bundesvēra krājumiem/arsenāla tika tirgoti par 100k līdz 200k, pašai Vācijai tie nav vajadzīgi dēļ armijas samazinājuma, tāpēc atdeva par tādu cenu pa visu Eiropu. Vācijas industrija (leo2 ražotāji) pelna ar rezerves daļām un upgreidiem. Savādāk tie leo2 tanki sēdētu kādā garāžā konservācijā.
   teorētiski par 1 CVRT cenu mēs varējam paņem ~4 leopard2 tankus. Militārā lietderības leo2 attiecība pret cvrt cenu ir iespaidīga, pat neņemot vērā ka tanku baltajona uzturēšanas izmaksas ir lielākas.

   • tam Leopard 2 tankam ir arī visas tēmēšanas, redzamības un sakaru sistēmas un ieroči šajā cenā? ir kkāds info?

    • Leo2 konfigurācija 80.gadu beigu, tieši no fabrikas tā teikt.
     First batch of 128 Leopard 2A4s (produced between 1985 and 1987) and 49 other armoured vehicles (like Bergepanzer 2 ARVs and M113 APCs) and 151 trucks and 4x4s was transferred to Poland in 2002 and 2003 for 100 mln PLN and is used by 10th Armoured Cavalry Brigade based in Świętoszów.

     100 mln poļu zlotu mūsdienās ir 22,3 miljoni Eiro. Tā kā vērtība valūtu attiecības un inflācijas dēļ var atšķirties ar to, kas bija pirms 10 gadiem.

     Rietumeiropas valstis ir diezgan atklātas par summām kas tiek tērētas militāros pirkumos.
     par leopard 2 pirkumiem var saktīties vikipēdījā atsaucēs sikāk pie katras valsts. vai arī pameklēt sipri.org , kas ir internacionāls pētījumu centrs kas nodarbojas ar datu ievākšanu un analīdzi par ieroču tirdzniedzību pasaulē.

   • Apgreidus gan vāciešu industrija spēj veikt uz urrā, tā ka nav tik traki ar to, ka paši neražo, pie tam, ja ir vēlēšanās, tad M113 var ražot pēc licenzes.

 2. cenu starpība nav platformā, bet apgreidā un kapitālajā remontā. tāpēc tālākajai diskusijai vajag būt par to, vai tik dārgu apgreidu vajag platformām, kur apgreids maksā 85 reizes dārgāk par pašu platformu. iespējams apgreidā iekļaujot arī spaikus… vai arī neiekļaujot. bet to jau mēs nezinām un atkal elksniņam būs ko pajautāt 😀

  • Spaika palaišanas iekārta maksā ap 0,8 – 1,5 miljonu to liec klāt atsevišķi, Izraēla ar labdarību nenodarbojas.

  • nē, mana atbilde ir, ka leiši pa lēto, steidzamības kārtā, ņemot vērā drošības situāciju, ir aizlāpījuši svarīgu spēju iztrūkumu neplānojot ielāpam ilgu mūžu. LV izdarīja to pašu tikai par pasakainu cenu un tagad auklēsies ar vidēji 0,8 milj. (gabalā) vērto antikvaro spēju ielāpu vēl 30 gadus. Savukārt leiši pie pirmās izdevības, bez sāpēm savu ielāpu norakstīs.
   CVR(t) kā jau KIM ir mazāka ietilpība (lietderīgais apjoms) tieši ambulanču, štābu, sakaru centru un visām citām specialistu transporta vajadzībam, M577 kā jau M113 atvasinājumam šis parametrs ir krietni augstāks, bet ložmetēju vai spaiku pie tā var pieskrūvēt tieši tāpat. LV ir iepikusi “vecus žiguļus” restaurējusi tos nevis pa dārgo, bet pa ļoti dārgo un vēl grib, lai par tiem jūsmo kā par pēdējo Teslu.
   Nav ko te šūt “elksniņus”, SC rīkojas pēc sava plāna, bet viņi ir opozīcija, tāda ir viņu loma. Cita “opozīcija” tēlo beiktu neredzamu zivi. Ja par 1,6 miljoniem, kas ir viena jauna troleibusu cena LV iegādātos 168 ejošas APC tipa bruņumašīnas tehniskā kārtībā, ar mērķi tos izmantot šeit un tagad nevis tālajā 2020.gadā, es pieceltos un aplaudētu.

   • Un kad nākošreiz kāds murgos,ka LV armija esot stiprāka par LT un EE armijām,tad tāds būtu jākomisionē par stulbumu…

   • cena nav pasakaina, bet normāla tirgus cena! 10k maksā sākotnējā platforma, bet 861k pārējais.
    arī leiši ir iepirkuši “vecus žiguļus”. tikai pa lēto. un nav vēl zināms, cik un vai vispār kko tajos ieguldīs.
    jā, piekrītu, ka nebūtu slikti, ja NBS-am iepirktu kaudzi ar cvrt, m577, m113 vai kko tamlīdzīgu. bet tad arī pārmetumi ir par to, ka šādu “lūžņveidīgo” iepirkumu nav un vienojamies, ka netiks norieti ierēdņi par šādiem iepirkumiem. jo argumenti būs vecie- veci lūžņi, netur bruņa, nav aprīkoti ar redzamības un tēmēšanas iekārtām utt.

    • pieņemsim, ka CVR(t) (tie kas nav Scimitar) ir aprīkoti ar labāko optiku, kas tiem bruņojumā ar ko tie tēmēs caur labāko optiku un šaus? Ar spaikiem (tam ir sava)? Ar štata 7,62 ložmetēju? Nebūs par dārgu statīvs vienam ložmetējam? Tātad, cik būs spaiku virsū par tik arī pirkums būs attaisnojies. Pastāv nopietna baža ka vairumu KIM izmantos kā KKM.
     Par 168 ejošām APC par 10 000 gabalā ZS teiktu lielu paldies, tad kādēļ ne mēs tos iepirkām? Un nevajag stāstīt par apsildāmiem boksiem un milzīgu remontbāzi. Nojumes bataljonos un remonts kā ārpakalpojums vai leišos, turpat kur viņu M113. Tas ir arī viss.

     • jā, man arī jautājums, kāpēc ne mēs, bet leiši iepirka šos aparātus! vai nepārdeva, jo neko citu no vāciešiem nepirkām . vai vienkārši mūsu ierēdņi ir pārāk neaptēsti, kuri baidās atkāpties no likuma burta, baidās kā noformēt iepirkumu, jo nez vai konkurss tiek rīkots kā vecu, bet ejošu lūžņu iepirkums, kura cena līdzinās limonādei?! jo VKontrole pārmetīs, ka nav paredzēta apkope, nav noteikta mērķa utt. bet šo jautājumu tad arī uzdodam mūsu topošajam NBS vadonim vai arī ministram- baidās, neaptēsti vai ir kādi citi iemesli?!
      un es ar uzskatu, ka cvrt ir baigi ok, lai uzsistu un aizlaistos. tāpat tagad neko vairāk arī nespētu, ja arī tie būtu kaut 40gab cv90…

      • pasaki man cik no 123 būs ar ko “uzsist” un metam mieru

       • 12 esošie spaiki + 30 (medijos izskanējis skaitlis) plānotie spaiki + scimitari (skaitu nezinu).
        pārējie komandvadība, medicīna, glābšana, uguns novērotājiem-koriģētājiem…
        vai ir nepieciešams apgreidot pa 861k vienu mašīnu, kurai ir spaiks vai arī spaiks ir cenā, es nezinu… neesmu tik gudrs!

         • Mani vairāk satrauc CVRT un visu citu kāpurķēžnieku nespēja izdzīvot IED sprādziena gadījumā.
          Mīnuss tajā, ka CVRT tu vienkārši sēdi uz koka beņķīša kā parkā, viss trieciens pa taisno iet uz kājām un mugurkaulu, nav nekādi gudrie-griestos iekārti pret mīnu sēdekļi.

      • Es Tev pateikšu KĀPĒC? Tāpēc, ka liela daļa cilvēki, kas ir atbildīgi par iepirkumiem, stratēģiju, attīstību utt., vienkārši atsēž savu laiku, jo vai nu nevēlās izrādīt iniciatīvu vai arī nemaz nepiemīt iniciatīva.
       Jebkurš normāls uzņēmējs sūta pa pasaulii savus sāgādniekus un brauc arī pats un lien visōs caurumos, lai atrastu to kas viņam der un kaulējas par cipariem. Pie mūsu iepirkumu sistēmas un ierēdņu (ne)iniciatīvas bez konkrēta uzbrēciena no kaut kāda galvenā vadoņa nekas labāks nav gaidāms.

       • Nu, tad laiks atlaist na*uj tos ierēdņus, redz, VIDā jau taisās atlaist masas, jācer, ka dīkdieņus atlaidīs, nevis kapātājus.
        Mjā, mani par iepirkumu priekšnieku vajadzētu iecelt, pēc divi gadu mums katrs zemessargs brauktu bruņā un katrā batā būtu tankiem līdzīgas haubices bļe 😀 !

        • arī zemessargs

         Nogrieztu Tev tāda aktīvam finanses, atrastu 10 vietas kur piekasīties, pataisītu par vainīgu NBS mazspējā (par vainīgu taisīs žurnālomeri, kuriem samaksāts) un atlaistu. Tauta sitīs plaukstas “nu tad beidzot vismaz vienu izzadzēju izdzina!”.

        • Nu nekas. Toties būs mums īstam NBS komandierim līdzīgs komandieris…

    • Tā nav nekāda tirgus cena. Jo droši vien lai pirktu britu šrotu un to apgreidot, bija “pienākums”, to pasūtīt no kāda labi zināma britu aizsardzības uzņēmuma, kas šos apgreidus veiktu “par tirgus cenu”.

     Parastākā “izpiešana”, kas ir ļoti līdzīga kā savulaik Rumānija maksāja par britu šrota karaguģiem.

     https://www.theguardian.com/uk/2006/jun/13/armstrade.bae
     A British corruption investigation into the sale of frigates to Romania brought further controversy yesterday, when a Romanian admiral alleged his impoverished country had paid three times more than necessary.

     Scenāriji ieroču tirdzniecībā šrotu ziņā no Lielbritānijas nemainās.

     • Kā tas notiek:

      BAE then used its influence in Romania to sell the final two surplus Type 22 frigates to Bucharest for a headline price of £58m each. But the ships were transferred to BAE for scrap value of £200,000. Almost all the Romanian cash went to BAE, as the leading contractor, to “modernise” the ships. The Serious Fraud Office is investigating a £7m secret commission payment.

      • Nu tad jātaisa revīzija, nav variantu, tāda šūmēšanās ap mūsu CVRT iepirkumu, atbildīgie klusē kā ūdeni mutē paņēmuši(vai ko citu, hvz), zinot ieroču tirgus korupcijas apmērus.

     • cik sapratu, līgums ir ar UK valdību un nevis BAE. iespējams, ka kāds kko saņēma, bet iespējams, ka plika .iršana no Tavas puses…

      • UK valdība neapgreido militāro tehniku, to dara privātais sektors, varbūt tas nav BAE, bet kāds cits, ko UK veldība ieteica, kas arī tad LV pusei piestāda rēķinu pēc savas “patikas” par upgreidiem šortam “tirgus cenā”.
       Es tiešām gribu cerēt kā tā ir plika .iršana no manas puses.
       Korupcija pat var nebūt iesaistīta, vienkārši britu uzņēmēji izmanto nekompetenci un paļāvību no LV puses. Tā kā LV citu variantu acīmredzot nav, briti var mierīgi nosaukt savu cenu, pieņem to vai meklē citur tehniku.

    • A Scanias, Vikingi, Volvo 300.sērija, vecie Chevy Blazer, Pinzgauer, BV206 tur kaut ko? Tiem sūdiem nevienam nav bruņas un tie visi ir kā viens miskastes no šrota.

   • Latvijai Žigulis par Mersedesa cenu. Leišiem- Mersedess. Nu labi,vecs Mersedess

 3. Jāpērk rezerves daļas, jābūvē novietnes (M113 viņi noraksta vai nenoraksta tomēr? ja nē, tad jābūvē), apmācība, papildus bruņojums. Noteikti gala summa būs stipri vien paliela nevis tie 1.6 milj.
  Ko var cepties ap to CVRT? Nu, nopirka mūsējie bataljona komplektu. Nepirka jau visai armijai, lai sasēdinātu pēc iespējas vairāk, cik nu salien aiz bruņas. Tagad mums būs izlūkbataljons pēc angļu štata. Nezinu štatu, bet parēķinot sanāk, ka vajadzētu būt 72 Scimitar un Spartan (tas tā kā vairāk kā puse, atbalsts sanāk 51 mašīna). Vismaz iegūstam vienu kaujasspējīgu mehanizētu bataljonu, nevis kaudzi ar APC. VB taču cepas tieši par kaujasspējīgu vienību skaitu.
  Protams, slikti, ka ZS bez bruņas un arī pārējā PD brigāde faktiski bez.

 4. Leiši nocela mūsu ZS bruņas

 5. M577 nav pat APC. Ja par CVR(T), kas būvēta kā KIM, atsevišķām platformām var diskutēt kā izmantos vai neizmantos un cik tas maksās. Tad lietuvieši ir nopirkuši 168 Sultan un Samaritan, ja runājam CVR(T) analoģijās. Tas ir 168 štāba,medicīniskās evakuācijas mašīnas vai labākajā gadījumā mīnmetēju Fire Direction Centres. Tehniku, kurai vispār principiāli nav jābūtu šāviena attālumā. Igauņi arī skatījas šitos “skapīšus” augstākminētajiem uzdevumiem , bet izdomāja, ka cv90 lūžņi būs labāk. Ja nemaldos, bija pat tiesas darbi…

  • Kādēļ gan M577 neuzskatīt par APC?
   http://www.military-today.com/apc/m577.htm

   bruņas kā APC M113, būvēts uz tā bāzes, bet ietilpīgāks, tādēļ pielīdzināšana CVRt – KIM nav korekta.

  • Tas, ka M577 domāts kā komandvadības/MEDIVAC bruņu transportieris nenozīmē, ka tajā nevar pārvadāt kājiniekus.
   Jebkurā gadījumā, leišu Boxeriem, kas domāti kā pirmrindieki, nu būs normāls, bruņots atbalsts.
   Tiesu darbi ne tiesu darbi, bet igauņi parēķināja, ka pa 1 eiro pirktam M577 modernizācija izmaksās tik pat, cik no angāra izvilktam CV90 bez torņa, tā lūk.

 6. Anonīmais Labvēlis

  ————–
  Armor of this vehicle provides protection against small arms fire and artillery shell splinters
  ————-

  Skaisti, un kas traucēja šos te iegadaties ZS vajadzībām, lai vismaz no vieglajiem ieročiem un šķembam aizsargatu, vai arī vecie Volvo ar appelējošo brezentu ir labāka alternatīva?

 7. Latviešu Karavīrs

  Nav iniciatīvas, un patiesas intereses meklēt, analizēt, galu galā sarunāt veiksmīgus iepirkumus. Visu šo laiku ir kaut kāda muļķīga paļāvība no AM puses ka viss atrisināsies pats no sevis. Igauņi atrada par labu cenu CV90, leiši savas haubices un tagad M577, utt. Vai ir kāds pozitīvs piemērs pēdējo 20 gadu laikā mūsu iepirkumos, nav ! Pat krasta apsardzes kuģi bez nopietna bruņojuma. Mīnu kuģi bez iespējas mīnēt, jo nav ne mīnu ne arī kā
  dreiz kāds no mūsējiem mēģinājis apmācīt jūrniekus mīnu izlikšanu nepieciešamības gadījumā. Pat deklarētās prioritātes tiek plānotas 3-5 gadu griezumā. Liekas ka virkne ierēdņu atsēž savas stundas darbā, un pasīvi meklē “izdevīgakus” iepoirkumus. Kur ir mūsu PG aizsardzības sistēma. Lokatori !!!, un ko tālāk, cerībā ka leiši notrieks RU lidmašīnas. NA vajadzētu pajautāt Kalniuņam, kā nākas ka leiši var iegādaties lēti , un kur ir iemesls ka mēs nevaram.

  • Prioritāšu ar nulles gatavību ir tik daudz, ka tās var aprakstīt ar vārdiem “viss ir prioritāte”. Tas ir strupceļš, manuprāt vajag sākt ar elementāro- padarīt kaujasspējīgu un pilna sastāva PD brigādi, skaidri nospraust ZS uzdevumus teritoriālai aizsardzībai, izveidot mācību centrus un sākt ražot tūkstošos gadā rezerves karavīrus-kājniekus, ja pietrūks brīvprātīgo atjaunot OMD. Lokatorus mums laipni jāpieņem dāvinājumos nevis jāpērk, domāju skaidrs kādēļ.

  • Nu arīzemessargs? Mudīgi organizēt savējos Saeimā, lai vismaz neērtus jautājumus publiski uzdod topošajam komandierim! Uz frakcijas sēdi uzaiciniet, patirpiniet, visādi citādi lieciet noprast, ka vērosiet un uzmanīsiet…

   • nekaisi sāli uz brūcēm

    • Kam? Arīzemessargam vai topošajam komandierim?
     Ja arīzemessargam, tad don’t worry, šeit VB viņš ienāk kā uz atpūtu, lai pabazarētu ar daudzmaz līdzīgi domājošiem 😉
     Panzerkamp forumā gan viņam ir ko turērt, tur viņš gandrīz vienmēr viens pret visiem (lai gan tajā forumā es viņam diezgan bieži pat varētu piekrist).
     Peace arīzemessargs!

   • arī zemessargs

    Aicināti. Un? Uz neērtiem jautājumiem atbildēs gari, demagoģiski, neko nepasakoši, bet izklausīsies gudri un diplomātiski.
    Ja ZZS izvēlējās, tad vajag ļoti saņemties, lai sāktu līst otras partijas “muižā”. Skandāls būs kā ar Viņķeli un demogrāfiju. Bet demogrāfiju lielākā daļa saprot, savukārt šeit NA paliks par vainīgu nacionālās drošības graušanā un palaidīs pīli, ka mūsu gājiens patiesībā ir mēģinājums sev izsist izdevīgumu citās jomās. Tauta ticēs, jo ja kaut kas par politiķi tiek teikts slikts, tad lielāka daļa tam tic.

    • Gribi teikt, ka tā mierīgi noskatīsieties, ka ZZS organizēti pārņem kontroli, lai pavisam ne tik tālā nākotnē liktos gultā ar SC?

     • arī zemessargs

      Priekšlikumi? Saiet ragos ar ZZS un noskatīties, ka SC kaut ko dabūn no ZZS par Kalniņa apstiprināšanu? Gan vieniem gan otriem skandāli kā pīlei ūdens. Skandāls valdībā – valdības, NA un V reitingi krīt. ZZS un SC reitingi bez izmaiņām.

      • Un jēga tad sēdēt tajā valdībā?! To nevaram, šito nevaram, tur mums tā izies, aber tur vispār mūs iznīcinās.

       • Jā šitā turpināsies (iekšējie un ārējie procesi un uzmetieni) nākamo valdību veidos SC un ZZS un sāksies finlandizācijas process ar galapunktu baltkrievizācijā. Nudien, tad armija vajadzīga tikai parādēm un tad vēl tikai sākumā. Potenciālai opozīcijai nav rezona tērēt politisko resursu mantām, ko tā netaisās izmantot.

        • arī zemessargs

         Ja mēs iesim prom no valdības, tad finlandizācija sāksies jau šogad.

         • esmu ļoti izbrīnīts! 😀
          gada sākumā zzs ar na bez maz vai ar krāniem sasējās, lai nepieļautu V valdību ar “rižo …i” 😀 kkas nogājis greizi?!
          pēc “nekā personīga” sižeta par n-to miljonu (desmitu miljonu) nogriešanu aizsardzībai, varam redzēt “karsto puiku” aprobežotību un tuvredzību, pūšot kremļa stabulē. bet ne jau aiz ļauna prāta… 😦

          • un tagad rodas jautājums cik prātīgi bija nomest rudo no troņa? lielākais vinnētājs ZZS un tad SC. NA V zaudēto nišu aizpildīt nespēj.

          • arī zemessargs

           Svārstīgais vēlētājs un tāds vēlētājs, kurš balso par stiprāko, pārmeties pie ZZS. Ja valdību vadītu NA, tad daļa pārmestos pie NA.
           Rudā tronī beigtos ar SC un ZZS uzvaru vēlēšanās. Un NA reitinga kritumu, jo NA atbalstītāji nepanestu Rudās atbalstu no NA puses.
           Kā redzam mēs te diskusijā redzam to slieksni no kura jākrīt vai nu vienā bedrē, vai otrā. Jautājums kura bedre mazāka un kā noiet pa to naža asmeni starp bedrēm. Rudās atbalsts nozīmē galīgi nepopulāro valdību, ZZS ar SC uzvaru un finlandizāciju. Kučinska atbalsts nozīmē ne pārāk populāro valdību un ne pārāk labus reitingus. Aiziešana no valdības nozīmē ZZS valdību ar SC un finlandizāciju. Kā redzam Kučinska valdība ir mēģinājums neiekrist bedrē. Finlandizācija uzreiz ir mazāka bedre nekā finlandizācija pēc vēlēšanām.

         • arī zemessargs

          Neviens ne ar vienu nesējās. NA pirmā pateica, ka Āboltiņa nav piemērota. ZZS piekrita.

       • arī zemessargs

        Jēga ir tāda, ka mēs KM, VARAM un TM politiku varam noteikt. Mēs varam apturēt vidējā dzimuma ieviešanu, uzsākam čekas maisu atvēršanas procesu, mēģinām ieviest vismaz kaut kādu mediju politiku. Mēs, lai arī ar ultimātiem panācām šo to demogrāfijā un bēgļu jautājumā, būtiski samazinājām TUA iztirgošanu.
        Un visbeidzot, mēs novērsām SC nonākšanu valdībā 2011. gadā un finlandizācijas sākšanos 2011. gadā.

        • Tu to nopietni?

         • arī zemessargs

          Jā, Zatlers taču ultimatīvi teica, ka valdību ar SC var apturēt tikai ar tankiem, V arī bija par. Tikai pēc kāda brīža V izkalkulēja, ka viņi valdībā ar SC būs Nr.2, bet valdībā ar NA – Nr. 1. Un piekrita otram variantam.

   • Es domāju, ka Kalniņš, Garisons & draugi atbildēs, ka tas ir plānos, bet naudas tuvākajos gados tam var neatrasties un vispār, leiši nopirka sūdus, no mūsu CVRT klajā laukā zālītē pat iespiedums nepalika, a no Bergmaņa kurpes gan palika, vot!

  • diez ar ko leiši tagad varētu notriekt ru lidmašīnas??! ar rbs70, kas ir arī NBS-am bruņojumā?! jā, leiši iz’bazūnēja, ka iepirks nasamus, bet reizē arī izpļāpājās, ka arī letiņi par tiem ved sarunas!
   bet jautājums ir vietā- kas LV liedz (procedūras, reglamenti, nekompetence, ekspluatācijas dārdzība) iegādāties šādus lētus lietotus bruņutransportus, kas ir daudz drošāki par scaniām. brīnos, kas žurnālistiem liedz uzdot šos jautājumus AM ministram? gribētu dzirdēt pamatotu atbildi!

  • arī zemessargs

   “NA vajadzētu pajautāt Kalniuņam, kā nākas ka leiši var iegādaties lēti , un kur ir iemesls ka mēs nevaram.”
   Atbilde uz jebkuru sarežģītu jautājumu būs gara, demagoģiska, neko nepasakoša, bet gana diplomātiska.

 8. Jaukākam vakaram: http://tinyurl.com/hwnam4r
  Es domāju, ka ZS nesmādētu ar tādiem braukt parādē 🙂

 9. Kas tā par tendenci, ka pirktspējīgās Eiropas valstis atsakās no kājnieku mašīnām uz ķēžu bāzes un pārsēžas uz jaunu tehniku ar riteņiem? Vai tikai ekonomisku apsvērumu dēļ, jo kājnieku mašīna ar riteņu bāzi uz 100km degvielā apēd 20-30 eiro, bet ar ķēžu bāzi ~50-100 eiro un piemēram tanks uz 100km “noēd” vismaz 200 eiro? Ekspluatācijas izmaksas tehnikai uz riteņu bāzes ir par 25-35% mazākas nekā ķēžu tehnikai. Varbūt tas saistīts ar to, ka bruņutehnikā uz riteņu bāzes iekšā var ievietot 2-3 reizes vairāk kājnieku?
  Domāju, ka Vācija šo 168 gab. M577 vietā nopirks Boxerus vai līdzīgu bruņu tehniku uz riteņu bāzes. Un Nīderlande arī pārsēžas uz Boxer – tā nepasen Igaunijai pārdeva 44 gab. CV-90 (mašīna ar ķēdēm). Un Lietuvai arī būs 88 Boxeri. Un Igaunijai jau ir 139 gab. somu ražojuma Patrias (iekšā lien 16 kājnieki) uz riteņu bāzes.

  • Mani interesē, kurš APC/IFV ražotājs dabūs berzēt rociņas priekā par simtu miljonu iepirkumu no Latvijas!
   Iedomājies, gan jau ka pirksim viskrutākos un dārgākos, teiksim, ja leiši pērk 88 Boxerus, tad mēs, attiecīgi, kādus 50-60 varētu atļauties atkarībā no IKP lieluma maksājuma brīdī!
   Eh, a varētu stipri vairāk iepirkt mazlietotu, bet kamēr mūsu pirdējģenerāļi un dračitājierēdnīši līdz tam aizdomāsies vai sadūšosies, būs jau viss izpirkts un nebūs ne sūda tirgū palicis, pat ne vecās M113 bundžas, kur nu kaut kas CV90 līdzīgs.

   • Kur nu vēl Somu Misu(pagaidām gan prototips) un izraēļu(gan ne lētākais) jaunais 8×8 Eitan.
    Ir tirgū prātīgi piedāvājumi arī jaunā segmentā, kas nemaksā miljonus, bet hei, mēs esam bagāta nācija!

    • Šobrīd vairāk izskatās, ka esam neizlēmīgi, neuzņēmīgi un neproaktīvi.

     • Citiem vārdiem sakot, daram tikai absolūto minimumu, jo pie teikšanas vairumā varētu būt nekompetenti idioti, kuri dreb par saviem amatiem un tamdēļ nemaz neriskē, jo ir muļķi un to zin.

      • Par muļķiem un idiotiem tās ir emocijas, tā būtu mazākā problēma kā tikt vaļā. Tur jau tā lieta, ka nav muļķi, bet speciāli atlasīti un izaudzēti izpildītāji, kuri netraucē priekšniecību ar savām iniciatīvām un darbojās strikti noteikto pilnvaru robežās. Jā, kompetence ir problēma, jo idejiskie ilgi šādos amatos neizdzīvo, bet jaunie ir speciāli atlasīti un izaudzēti izpildītāji. Loks noslēdzies un pārraut to var tikai politiska griba, kuras nav. Sistēma.

  • Taisās karot, doties miera misijās dvieļu zemēs un āfrikā, kur pretī nav konvencionals karaspēks.
   KKM (ar 30mm autocannon) uz riteņu bāzes ir viens no sliktākajiem variantiem. Izņēmumi ir karadarbība tuksnešainās zemēs un stepēs kur attākumi ir milzīgi.
   —————————————
   Varbūt tas saistīts ar to, ka bruņutehnikā uz riteņu bāzes iekšā var ievietot 2-3 reizes vairāk kājnieku?
   —————————————
   Tā nu gan nav patiesība. Izvietot var apmēram tik pat daudz. Mīnuss riteņu bāzei ir augstais profils un zema caurgājamība bezceļu apstākļos (it sevišķi tie kam svars ir virs 15 tonnām).

   • Arī dažs labs NATO kāpurķēžnieks ir galvas tiesu augstāks par tiem pašiem krievu kāpurķēžu brīnumiem.
    Protams, bruņas un tehnikas spējas ir cita lieta, bet tāpat demaskējoši.

    Mūsu CVRT šajā ziņā izceļās pozitīvā gaismā.

    Par tām 2-3 reizēm ietilpīgājiem riteņu APC/IFV tiešām nepamatoti, tā tas nav, ja vien neņem par pamatu mūsu CVRT, tad gan, jā 🙂 !

    • Nebūtu riteņu tehnikai pamatotas pielietojuma koncepcijas neviens to nebūvētu. Manā skatījumā, jābūt apzinātai Nepieciešamībai, noteiktam Spēju Iztrūkumam, ko nosedz ar Piemērotu Risinājumu, kas katrā konkrētā gadījumā var būt vai uz kāpurķēdēm vai uz riteņiem. LV būtu piemēroti abi risinājumi, atkarībā no vienības uzdevumiem. Paldies dievam, esam miermilīga valsts un no tā izriet aizsardzības prioritāte. Attiecīgi spējie izrāvieni un reidi, kas prasa ātrumu (riteņus) būs mazāk nepieciešami, apvidus izmantošana un pārejamība (kāpurķēdes) būs vairumā gadījumu noteicošā. Easy.

     • https://www.youtube.com/watch?v=wKzCRN3-KkA cvrt braukājās.
      joprojām uzskatu, ka labs aparāts karavīru pārvadāšanai. es tik samazinātu apkalpi no 3 uz 2- viens brauc, otrs pie ložmetēja un varētu pārvest 4 karavīrus. tieša trāpījuma gadījumā ar prettanku raķeti mazāki zaudējumi kā trāpot lielākajos bruņu transportos. arī apgādei ideāls- uzmetini shielderam kravas kasti un bez problēmām vadā munīciju, degvielu un pārējo. ja bez visādiem tur pribambasiem, bet ar kap-remontu spētu iekļauties 40-50k, būtu jāpērk nevis 123, bet 1230! lai tie 123 pa 871k/gab paliek PD, bet pārējo ZS un apgādei.

      • To modeli Scorpion, kas video mēs akurāt neiepirkām. Man ir vēl labāks priekšlikums – nevis apkalpi samazināt, bet rekrutēt liliputus.

       • Tos Skorpionus itin brangi varētu pārtaisīt aizvācot lielgabalu un uz grozāmā torņa uzliekot kaut kādu nelielu reaktīvo artilēriju teiksi 4×3 stobri. Pilnībā būtu derīgs Hit & Run pasākumiem, n reižu jēdzīgāks, kā BV ar to bezatgrūdes lielgabalu.

        • Uzskatu, ka cilvēka dzīvība ir visdārgākā, tamdēl uz visiem bruņu transporta veidiem būtu jāliek RWS sistēmas ar prettanku raķetēm/50cal/GMG/PGA.
         Ok, netiešā uguns atbalsts, kas šauj atrasdamies kilometru kilometriem no pretinieka var arī nebūt RWS virsū.

       • Man jau ar liekas, ka šitiem atlasa ne garākus par 1.70m 😀 !
        Britiem jau tāds augums laikam skaitās standarts, mēs, letiņi, tik tādi gari pagadījušies.

       • domāju, ka braukšana visiem cvrt modeļiem varētu būt ļoti līdzīga.
        bet par liliputiem- nezinu, par ko tu runā, man būtu baigi ok! 😀

        • Es gan viņus neizložņāju, kad bija iespēja apskatīt Spartan un Scimitar modeļus, bet izskatījās nu ļoti šaura tā iekšpuse.
         Protams, VW Lupo/Fox arī nav nekāds lielais SUV, tomēr daudzmaz komfortabli divus ne-2metrīgos priekšā un 2 smalkākas uzbūves dāmas aizmugurē spēj pārvadāt nelielās distancēs.
         Te viss ir relatīvs, tomēr 2 metrīgi divdurvju skapji tādā vienkārši noslāptu 😀 !

      • Neesmu speciālists un cik saprotu, tā iepirkuma detaļas par to 871k gabalā neviens publiski īsti nezina. Bet vai nevar būt tā, ka tas 871k sanāk vidējā cena, kas izriet, piemēram no šādas formulas (piemērs) – iegādes cena 20k gabalā un tad pusei apgreids ir par 200, bet otri pusei par 1,5 mio, kur ietilpst arī “spaikiekārta”, nu vai kaut kā tā pēc šāda principa? Vēl labāk, ja attiecība nevis 1:1, bet 1:2 ieročnesējiem par labu.

       • Varbūt arī, vienkārši infografikā, ko publicēja AM, tas nebija nekur izcelts.
        Ja tiešām Spike komplekts ir tik dārgs(ap miljonu), tad tā CVRT cena, ja izlīdzina, par vienu vienību ir OK.
        Bet tad kāds sakars ar britiem, ja viņiem maksājam tos 39 miljonus, vai tad viņi arī Spike pirks un liks virsū?

        • Visu ozolkoka AM pearu ierosinu noreducēt līdz formulai:
         cik būs spaiku vai analogu virsū tiem bruņuķebļiem, par tik % projekts ir attaisnojams. 123= 100%
         Sāks pārvadāt tajos kājniekus – norādīt ka cena, konstrukcija un bruņojums nav adekvāti.
         Izmantos “tipa uguns atbalsts” – norādīt ka cena un bruņojums (izņemot Scimitar) nav adekvāti.

         • Nu, jā, mīnmetējnieku pārvadāšanai arī itkā darētu, uguns koriģētājiem arī derētu(ja nav par skaļu).
          Protams, mīnmetējniekiem vajadzētu specializētas mīnmetēju platformas, kur var šaut neizkāpjot no transporta.

        • Tiešām nezin, kas ko pirks un kurš ko liks virsū. Bet tas man kā nespeciālistam tas liekas vienīgais loģiskais skaidrojums tai milzu cenai.

     • Tad kā komentēsi to, ka līdz šim ir runāts, ka nākamais bruņu tehnikas iepirkums ir plānots uz riteņiem?
      Protams, tankiem līdzīgās haubices atskaitot 😀 !

      • Normāli. Ja kazarmas būvē Kadagā tad uz randiņu ar pretinieku būs jāsteidzas pāri pusvalstij.

       • Jautājums – cik tālu tiks, vai maz tiks līdz pretinieka pamatspēkiem, jo pa ceļam gan jau ka būs slēpņi, mazie hit and run, bet tomēr, gan kādu mūsējo tehnikas vienību iznīcināt var, gan kolonnu aizkavēt.

        • Kolonnas kustība uz marša pati par sevi ir kaujas operācija ar maršruta izvēli, izlūkošanu, iespējamo salzda punktu ieņemšanu, pārmeklēšanu, sīkas pretestības pārvarēšanu, OPSEC iekļaušanu plānošanā, maldināšanu (maršrutu maiņa) , flangu apsardzi un vēl kko aizmirsu. Pretinieka priekšējās vienības tāpat ir vieglas un uz riteņiem, diversanti arī nav nekādi mehi. Dažreiz ātrums ir atslēga.

 10. Man ideja, tehnikas iegādei ņemam ārpakalpojumu – leišus! 😀

  • Es teiktu, ka derētu leišu un igauņu apvienotais konglomerāts, ar vieniem parastās APC kastes jāiepērk, ar otriem IFV.
   Igauņi rakstīja, ka viņu CV90 korpusi no norvēģu krājumiem bijuši hand-picked, respektīvi, paši braukuši un izvēlējušies labākos, taču vēlāk lasīju citos avotos, ka tur īsti skaita ziņā nebija no kā izvēlēties, jo to CV90 bijis vien par dažām vienībām vairāk, nekā igauņi nopirkuši.
   Jebkurā gadījumā, skatīsimies, kā turpināsies Ozoliņa izteikumi par to, ka tiek meklēti risinājumi Zemessardzes apgādei ar bruņu transportlīdzekļiem.
   Protams, arī G-klase būtu labāk, nekā nekas, tomēr vajadzētu gan riteņu, gan kāpurķēžu bruņu tehniku, ar vienu pa ceļiem un pilsētām, ar otru pa bezceļiem un ne jau tikai caurgājamības/ātruma attiecības pēc lieku riteņus un kāpurķēdes, arī aizsardzība pret IED/mīnām ir svarīga un ja klajā laukā, pa kuru mauks, piemēram, CVRT, nekādu IED varētu nebūt, tad, braucot jau pa pilsētu, kurā bijuši/ir separasti, IED varētu būt un tur priekšrokas riteņiem, jo labāka aizsardzība pret IED(tiesa, daudzmaz tomēr tādus riteņus, kuru konstruēšanā jau tika ņemti vērā IED riski vai arī modernizēšanā tas ir ņemts vērā).

   Klau, jāpajautā leišiem, lai šie kļūst par mūsu aģentiem lietotas bruņu tehnikas jautājumos ar vāciešiem, jo, piemēram, vāciešiem ir padaudz 6×6 TpZ Fuchs?

   • Latvijā jau ir MILREM filiāle, ko dara x viņus zina iespējams gaida konkursus.

    • Interesantākais ir tas, ka MILREM jau nekādu haiteku nav radījuši, to pašu arī tepat varētu uztaisīt normāla prototipa paskatā un sākt prezentēt pasaulē.
     OK, viņiem nav sava UAV Factory, tas tiesa.

   • Fuchs varetu but variants otrajam PD batam……ja visi jau nebūs lidz tam iztirgoti uz Irāku vai nez kur citur

    • Nu, diezin vai armijai pirks ko tik vienkāršu, bet ZS iesākumā derētu, kā nekā, zs vajag tikai drošu transportu ar labām bruņām un viss.
     Neviens nekādus blingus ZS nedos, nekādas tur krutās uguns vadības sistēmas, uzliks rāciju un viss, pa kādai nakts goglei komandierim pie ķiveres un ar to haiteks ZS būs beidzies.

 11. Daļai no mūsu rotas (vada) izdalīja jaunā parauga medpaketes kuras bija ierobežotā daudzumā. Pārējie iztiek ar zviedru ražotajām vecā parauga medpaketēm.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.