Konservētie viļņi

[..]STOCKHOLM – Sweden is reviewing its communication systems for emergency and security services because of tensions in the Baltic region that have been heightened by Russia’s actions in Ukraine, Defence Minister Peter Hultqvist told Reuters.The government cancelled a frequency auction for telecom operators at the last minute at the end of October, saying the frequency band might have to be used for public safety services.[..]

avots

… un vēl SE pērk pārvietojamus troposfēras raidītājus (pastardienas tālie sakari bez satelītu izmantošans), tāda sajūta ka gatavojas SHTF kā minimums.

vara bungas: SE rūpējas par raidītājiem, mēs par klausītājiem. Kārtīgam LV gatavniekam jāpadomā arī par labu “emergency”  radiouztvērēju (ar īsviļņu diapazonu), jo informācijas bads var būt nāvējošāks par fizisko izsalkumu.  Variantu gatavnieka radiouztvērējam ir daudz, bet zinātāji iesaka šos : Tecsun PL-600, PL-660, Degen DE1103.

Nākamais, ko būtu jāzina gatavniekam ir tas, kur plašajās frekvenču joslās meklēt īsviļņu radioamatieru (nejaukt ar radiohuļigāniem) raidītāju informāciju, jo, ja šāda iespēja vispār būs, pirmie atdzīvosies tieši viņi

 •  3 Mhz diapazonā darbojas radiohuļigāni, klausītos tos var ar sadzīves neadvanceto uztvērēju kuram ir īsviļņu režīms (SW)
 • 3.5 – 3.8 Mhz nakts diapazons, atkarībā no apstākļiem dienā uztveršana iespējama 100 km no raidītāja, naktī līdz 1500 km.
 • 7.0 – 7.2 Mhz (t.s. 40m diapazons) sakaru attālums labāks dienas laikā – līdz 2000 km.
 • 14.0 – 14.35 Mhz (t.s. 20m diapazons) diennakts gaišajā laikā nodrošina uztveršanu  līdz pat 4000 km attālumā.

Un visbeidzot iesaku visiem pamēģināt savus spēkus radioamatieru buldurēšanas atšifrešanā (tas nav viegls uzdevums) izmantojot http://www.websdr.org/ , šī vietne  nodrošina  reālā laika īsviļņu radioamatieru staciju retranslāciju tīmeklī ar iespējām klausītājiem pašiem pārvietoties starp diapazoniem. Ventspils patriotiem sākt ar šo http://websdr.venta.lv:8901/

 

Advertisements

37 responses to “Konservētie viļņi

 1. O jā. Šis ir pagaidām vienīgais ieraksts tavā blogā, kas man izraisīja interesi. Ne jau dēļ militārām lietām (besī armija un tamlīdzīgas lietas), bet gan tāpēc ka bērnībā ar brālēnu klausījāmies īsviļnu radio pa naktīm un tieši mēģinājām saprast, ko radioamatieri runā. Bija interesanti. Nezināju, ka ir tagad ir tādas štelles, kas to retranslē internetā. Bija interesanti atcerēties ētera skaņas. Paniekojos 20min un man pietika 🙂

 2. Tas ļoti labi, ka varēs dzirdēt ārzemes, bet visdrīzāk paši (konkrēti – civilie) nekādu informāciju uz Rīgu/Stokholmu/Parīzi/Londonu nevarēs nosūtīt (internetu un telefonsakarus droši vien kontrolēs pretinieks), jo vajadzīgs masts vai augsta vieta virs reljefa priekš raidītāja, pats raidītājs un vēl n-tās iekārtas, un vienkārši sakot arī elektrība, lai to visu darbinātu. Bez tam pretinieks ātri nopeilēs tos, kas centīsies sakontaktēties ar “centru” vai ārpasauli.
  Ir kaut kas zināms par Krimu – vai tur darbojas tādi radioamatieri, kas pārējai pasaulei var pastāstīt par reālo situāciju Krimā? Par Čečeniju kara gados informācija gāja no kavkazcenter.org (atradu, ka tagad ir kavkazcenter.com – kaut kā aizdomīgi; nez vai tā ir īsto čečenu kaujinieku lapa).
  Manā miestā ir viens radioamatieris cienījamos gados. Un viņam pie mājas ir ~20m augsts masts. Bet it kā esot dārgs prieks, tehnika ir attīstījusies un ar šīm lietām vairs nenodarbojas. Bet 90.gadu sākumā viņam bija radiodraugi gan Latīņamerikā, gan Austrālijā – notika saziņa abos virzienos.
  Bet valstiskā līmenī…tad, kad bija augusta pučs, tad laikam Siguldas(?) apkārtnē bija rezerves Latvijas radio raidītājs un tas laikam pat uz dažām stundām tika iedarbināts. Cik esmu dzirdējis, tad X-stundai ir sagatavoti raidītāji un valsts/armijas gādību nepaliksim bez informācijas. Bet, ja Zviedrija pārskata savas komunikāciju sistēmas, tad jācer, ka Latvija arī vēlreiz pārskatīs riskus un veiks nepieciešamo optimizāciju, ja tāda nepieciešama.

  • arī zemessargs

   No Krimas info plūst pa internetu, jo atslēgts tas nav.
   Krimā visi radioamatieri bija zināmi un ar viņiem uzreiz notika profilaktiskās pārrunas ar brīdinājumu, ka “gadījumā ja kas” noraus pautus.

 3. Un atrast laiku ierakstam – man ir garlaicīgi lasīt 🙂

 4. Lai klausītos radioamatieru balss sakarus, nepieciešams, lai uztvērējs nodrošinātu vienjoslas modulācijas (SSB – single side band) uztveršanu, jo amplitūdas modulāciju (AM) radioamatieri praktiski vairs nelirto kopš 60-tajiem gadiem. Pie tam, amatieru diapazoni atrodas starp “parastajiem ” īsviļņu diapazoniem (kā vecajam VEFam utml. bija ĪV1, ĪV2 utt.).Tāpēc parastie īsviļņu aparāti šim nolūkam nederēs.
  E-bay ir nopērkami tā saucamie SDR (software drived radio) pie USB spraužamie puļķi, ar kuru palīdzību var klausīties visās modēs līdz pat pāris gigaherciem. Protams, vajadzīga normāla antena, nevis tas 10 cm štrunts, kurš nāk komplektā.
  http://www.ebay.co.uk/itm/100KHz-1-7GHz-Full-band-UV-HF-RTL-SDR-USB-Tuner-Receiver-R820T-8232-Ham-Radio-/201649839266?hash=item2ef3445ca2:g:cuEAAOSwFNZW0~Hd

  • Ar šito īsviļņos nebūs aršana. Briesmīgi peld frekvence. Airspy mini būs super manta.

   • Paldies par SIGINT idejām, noteikti ieziļināšos :), bet ja esat tēmā iesakiet klasisko uztvērēju modeļus, kas būtu pieejamas katram gatavniekam.

    • Es tā īsti nezinu par ko te cepties, pat ja ir uztvērējs atbilstošs, tad aiziet nākošā lieta:

     1) antena;
     2) antenas vieta/stiprinājums(antenas ir izmēros lielas);
     3) kabeļi;
     4) lāgošana.

     Visu to borģeli salikt kopā nav kosmiskā zinātne, bet ir jebatorijs un nav lēti, tālāk sāksies pārdomas par to, ka ar vienu antenu būs pa maz utt.

     Šitie mazie uztvērēji bez iespaidīgas antenas spēs uztvert tikai ļoti stiprus signālus, vecie AM raidītāji pumpēja tādus kW atmosfērā(250,500, pat 1500(!) utml), ka apkārtnes cilvēkiem mati ārā krita. Nekādus amatierus, kas pumpē pāris W vai simtus W bez speciālas antenas un smuki salāgotas kopējās sistēmas tālu nedzirdēsi.

     Es domāju vajadzētu drīzāk atbalstīt tādus kā radio Merkūrs, kas par spīti visādu iestāžu nenogurdināmai vajāšanai mēģina raidīt Latvijā. Kad būs SHTF, tad šitie varēs būt uztverami diezgan tālu Latvijā, lai kaut vismaz kautko paziņotu cilvēkiem, kuriem bēniņos ir vecie AM uztvērēji.

     Tātad vajag nevis domāt par uztveršanu, bet no otra gala, – atbalstīt amatierus, kas ejot pret visādām inspekcijām paši attīsta 1kW un vairāk AM raidītājus, lai krīzes gadījumā daudzi varētu sadzirdēt balsi no Rīgas.

 5. Ar to “buldurēšanu” jau nav tik traki. Fonētiskais alfabēts jau ir tas pats.
  Vienīgi vajag zināt Q-kodu un valstu prefiksus:
  http://www.lral.lv/q-kods-lv.htm
  http://www.on4sh.be/ham/prefix.htm

 6. Anonīmais Labvēlis

  Būtu tikai ko klausīties, gandrīz viss ēterā ir digitālais, kur bez dekodera dzirdēsi elles kaukoņu, lai kādu uztvēreju izmantotu. Mobīlie ir gandrīz pilnība piebeiguši šāda veida sakarus, varbūt kādi entuziasti palikuši, bet visumā nekā klasāma (ja kļūdos, būtu tikai pateicīgs, ja palabotu).

  Tas gan neizslēdz, ka SHTF situācijā, šis tas atdzīvotos, tāpēc CB un kaut ko īsviļņu, domāju ka plauktā turēt vajadzētu + SDR usb dongles arī tik dārgi nemaksā, lai kādu nenopirktu paspelēties.

  • Tieši par analogo signālu entuziastiem ir runa, tieši viņi pirmie atdzīvosies. Digitālais signāls vai nu ir labs vai tā nav vispār, tādēļ daudzi amatieri izmanto analogo, jo tad ir iespējams izburties cauri traucējumiem, bet tomēr raidījumu uztvert. That is that beauty. Jebkurā gadījumā gatavniekam emergency uztvērējs ir must have.

   • Digitālās modulācijas ir daudz izturīgākas pret traucējumiem kā analogās. Matemātikas nozare tur speciāla, kā veikt kļūdu korekciju. Tie paši amatieri jau sen ir pārmetušies uz digitālajiem signāliem, kuri nav prasta AM vai SSB balss modulācija. Ar digitālajiem signāliem vajag mazāku jaudu, lai blieztu tālāk. Un tur arī sacensība, tālak, bet ar mazāku jaudu.

    • Labi, vidusmēra gatavniekam pietiks ar jebkuru digitālo (dārgi, specializēti) vai analogo uztvērēju, bet teicamnieki iegādāsies abus.

     • Enīvei SHTF gadījumā būs FM, SSB un AM modulācijas ar balsi, jo tās visbiežāk māk demodulēt, tāpēc sakari būs analogie, kautr arī analogie nav tik izturīgi pret traucējumiem. Tikai dēļ tehnikas izplatības.

      • Anonīmais Labvēlis

       Tieši ta, tapēc ja ir vēlēšanās un līdzekļi, kāpēc nenopirkt gan/gan. Bet jarēķinas, ka sakliegties vai paklausīties par “daļnaboju” vai “policistu” rāciju jebkurā laika ir daudz lielāka iespēja, līdz ar to kaut kas arī raidošs būtu tīri noderīgs. Galvenais, lai pēc sarunas ar sievasmāti uz galvas kaut kas neatlido 🙂

       • No tā SHTF gadienā nebūs liela jēga, jo policijas rācijas(ja neskaita, ka LV tās ir digitāli modulētas(Motorola) un bieži vien tagad šifrētas) ir tālu dzirdamas pateicoties iespaidīgam retranslatoru tīklam, katrā Rīgas rajonā ir tornis, ja retranslatoru nebūs, tad tās rācijas policijas mašīnās strādās tik pat tālu kā Ķīnīzeru walkie-talkie. Paklausīsies labākajā gadījumā kaimiņu 500m attālumā, kas savā Baofeng kliegs, lai to glābj.

        • kā būtu, ja katram gatavniekam vai zemessargam arī pašam būtu kāds BTECH UV-5×3 pāris mājas vajadzībām?

         • arī zemessargs

          Zemessargam vajadzīgā lieta tuvās distances taktiskiem sakariem, piem. ieņemot ēku.

         • Nu attālums ir pāris simti metru pilsētā, uz lauka varbūt 500m-600m. Dažreiz ja paveicās tālāk. Grupai cilvēku der sakliegties savā starpā.

          Var likt retranslatorus, piemēram, pilsētas/ciema/rajona augstākajā vietā, tad vilks kilometrus, varbūt pat 10km, ja augsts tornis. Bet kas SHTF gadienā to sargās uz jumta 24/7? Ja taisa grupu lokālu ciemā, tad var nodrošināt lokālos sakarus ciema apkaimē ar vienu retranskatoru kas uzlikts mobīlajā tornī.

          http://www.ebay.com/bhp/uhf-repeater

          Baofengi ar tiem savietojami, ja modulācija FM.

        • Anonīmais Labvēlis

         Ar “policistu” biju domajis kaut ko uz 400Mhz. Labak, lai plauktā ir tas pats Baofengs + pareiza antēna + varbūt vēl kads lieks Baofengs, ko izmantot kā retranslatoru, nekā nestrādajošs mobīlais, ko maksimums ka lukturīti izmantos. Cena kapeikas, bet funkciju pietiekami. Ir arī lukturītis 🙂

         Es zinu, ka ir labaki modeļi, bet “lietotajam vulgaris”, kas vēlas pabakstīties un saprast kas ir kas + tomēr spriežot pēc tā, ka šis modelis tomēr tiek lietots arī visos patreizējos konfliktos (gan lielako tiesu tāpēc, ka neka labaka nav), domaju ka nebūs slikti ko tadu vismaz ieslēgtu turēt.

         Iesaistītajām pusēm gan labāk šādu ar antēnu aprīkotu aparatūru neradīt, viens divi pieliks pie sienas kā koriģētāju 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s