Apmaksātā reklāma

[..] The Defense League is preparing more than 25,000 volunteers, including women and teenagers, to fight a deadly insurgency against a Russian invasion. It’s training them to make IEDs and strike Russian convoys in hit-and-run attacks, and the government is encouraging everyone to keep guns and ammunition in their houses and hidden in backyards and forests. [..]

avots

[..] But why bother with the stocking caps, the hidden ammunition and the rucksacks if, under Article 5 of the NATO charter, the United States is obliged to send the full might of its military hurtling into Estonia in an attack?

The Estonian government says that ignores Article 3, which stipulates that each member should also prepare for individual defense. But skeptics cite another reason: fears that the United States and Europe might not have the stomach for a confrontation with Russia, even though they are currently building up their military presence in the Baltics. That would leave Estonia to fend for itself.[..]

avots

vara bungas: re, kā igauņi sevi reklamē NYT, pavisam kaunu nepazīst. Ja šitā rēķinam, tad LV ir 15 000 zemessargu “including women and teenagers” , jo jaunsardzē ir ap 7000. Baiļu gan  mums par pakāpi mazāk, skepses par 5.pantu tikpāt kā nav, jo igauņiem ir 25 000 zemessargu (ieskaitot sievietes un bērnus), kas nāks  mums palīgā, ja vajadzēs. Tiešām forši būtu, ja pie mums izvietotu igauņu jaunsargu bataljonu, nah mums kanādieši.

Advertisements

12 responses to “Apmaksātā reklāma

  1. ” government is encouraging everyone to keep guns and ammunition in their houses and hidden in backyards and forests.”
    Teikšu vienkārši kā kaimiņu dzīvoklī saka – ребята, я просто напросто хуею

  2. Globāli ņemot vienalga vai aizsardzības budžeta treknāko kumosu iegulda eiroremontā priekš kanakiem vai kurratiem 🙂 Lobijs omulīgi urkšķ.. 🙂

  3. Reklāma reklāmai, bet Igauńiem vienalga ir 2x vairaak Kaitseliit ( kas saglabājis NVO statusu kā pašaizsardzības organizācija) nekā mums ZS.

  4. Manuprāt raksts ideāli orientēts uz Trampa vēlētāju-maza,pašaizliedzīga tauta,gatava upurēties brīvības un demokratijas vārda,dara visu lai sevi aizsargatu,perk no Usa bruņojumu….kā tādiem nepalīdzēsi un izpilda visas Trampa prasības:)Igauņi,tomēr varētu būt tālredzīgi stratēģi,lai arī piepuško un mazliet liekuļo-tomēr,kas to pārbaudīs:))
    Anyway,no manis plus,mēs mākam mānīt tikai savu tautu:))Un meigināt mainot nosaukumus piemanīt sabiedrotos,tur nav japšauba ka Igauņiem ir lielakas kaujasspējas un varēšana,jo ir daudz darīts un ieguldīts,kamer mēs tikai 5 pantu pielūdzam:)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s