***.lv

[..]Likumprojketā paredzēts noteikt, ka CERT.LV vai MIDD ir tiesības pieprasīt, lai augstākā līmeņa domēna “.lv” reģistra un elektroniskās numurēšanas sistēmas uzturētājs – Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa (turpmāk – NIC.LV) – atslēdz augstākā līmeņa domēnā “.lv” reģistrētu domēna vārdu uz noteiktu laiku. Šādas tiesības CERT.LV vai MIDD būs gadījumā, ja domēna vārds apdraudēs IKT sistēmu drošību vai interneta lietotāju drošību. [..]

avots

vara bungas: Drošības jēdziens   ir plats un vēl stiepjams, tāpat kā drošībnieku pilnvaras…   visu saprotu, drošība, sabiedrības intereses, launatūra, pikšķerēšana utt., bet abas institūcijas (MIDD un CERT) atrodas AM padotībā un/vai pārraudzībā, tad kādēļ jādublē  tiesības veikt domena vārda atslēgšanu? Pieļauju, ka gadījumi, kad nepieciešama domena vārda bloķēšama  notiks  pietiekami reti un neattieksies tikai uz specifisko klientu segmentu, ko pārrauga MIDD (ja nu vienīgi šiem savajadzēsies “izrubīt” kādu savējo 🙂 ).  CERT ir daudz plašāks klientu loks un arī kompetences līmenis augstāks, attiecīga loģiski būtu, ka represīvā vara attiecībā uz civila (!) domena .lv  lietotājiem piederētu CERT.  Citādi sanāk, ka pie viena “rubiļņika” (NIC)  AM turās ar divām rokām (CERT un MIDD),  kas ir kā minimums neefektīvi.

Advertisements

5 responses to “***.lv

 1. Ja atceras arī VID vēlmi pēc LV domēna kontroles, tad šobrīd ir ļoti grūti saskatīt LV domēna plusus, salīdzinot ar COM un citiem.

  • Neesmu pētījis, bet iespējams ar visiem nacionāliem domeniem ir tā. Šeit runa par to, ka tiesības raustīt rubiļņiku grib pārāk daudzi, lai gan pret nopietnu apdraudējumu tas nelīdzēs. Drīzāk var patroļļot kādu vietējo biznesu “jūsu serveris raida aizdomīgus pieprasījumus, varam palīdzēt novērst, dodiet paroles”. Kas par iespējām paverās…

   • Jā, tieši tā. Interesanti, cik reizes līdz šim bijušas tādas, ka LV domēnā esoša lapa ir drošības apdraudējums? Un, vai kārtīgu sputņiku aizvēršanai kādam vispār pietiktu drosmes?

 2. Atvainojos par oftopiku:)
  Kiberdrošības sakarā,USA kiberdrošibas agentūra norādīja,ka aiz kiberuzbrukumiem demokrātu stābām un vēlāk izveidojušiem Klintones ēpastu skandāliem pēdas ved uz Ru,šodien ziņo,ka vairums dokumentu FIB izmeklēšanā pret Klintoni ir viltoti un safabricēti,ieskaitot skandalozos ēpastus (zino Reuters ar atsauci uz nopietnu insaidu).
  Ja tā ir tasnība,tad kāds mums austrumos ir ļoti ienteresēts Trampa uzvarā,acīmredzami ne Trampa frizūras dēļ…te arī parādās kiberdrõšibas svarīgums.
  Negribetos piedzīvot Trampa uzvaru,taču papētot dziļāl nemaz tik slikti šis tips neizskatās,lai gan tomer ir izteiks melnais zirdziņš no kura var sagaidīt jebko-Cerams lozungs Make Usa great again,attiecas arī uz geopolitiku un arpasauli:))

  Runajot par lv domena izmantošanu,sliktos nolūkos,precedentu ir pietiekoši,gan zināmi publikai,gan arī nezināmi.

  • Te izvilku no š.g. jūnija savu komentāru, interesanti pārlasīt tagad 🙂

   ‘..Protams, ka uzvaras gadījumā Tramps būs spiests rēķināties ar oponentiem un visu no solītā uzreiz neīstenos, bet to pašu var teikt par demokrātiem, arī viņu prezidents būs spiests rēķināties ar Trampa elektorātu, pasaule vairs nekad nebūs tādā kā 90.gadu vidū. Tie kuri cer uz Hilārijas uzvaru (arī es, ne tādēl ka viņa ir dievdūjiņa, bet tādēļ, ka nav variantu) bieži aizmirst, ka pret viņu ir tonnas kompromata un galvenie trumpji vēl nav izspēlēti. Uzlauztais privātā pasta serveris,kuru Klintoni izmantoja arī dienesta vajadzībām, lai kā rokās (CN, RU) tā informācija atrastos pirms vēlēšanam liks viņai lēkāt pa diedzinu un solīt datņu turētājiem visu. Citādi īsi pirms vēlēšanām var uzrasties samosvals ar šmuci, kurā iespējams tikai daļa būs īsta, bet taisnoties nebūs laika. Pie kārtējā 50/50 varianta tas var nospēlēt izšķirošo lomu, jo ASV prezidentu neievēl tiešajās vēlēšanās, bet gan elektori, kuri var izvēlēties par ko balsot, un viņiem nav pienākums balsot par savas partijas kandidatūru.

   Mums ir (bija) laiks gatavoties sliktākajam variantam “Tramps”, cerot uz nosacīti labvēlīgaku “Hilārija”. Visdegunīgie eksperti jau apdirsās ar BREXITa prognozēm, nu vēl trūka kļūdīties ar demokrātu izredzēm. Labāk sākt štukot ko darīsim ar savu aizsardzību pie brūkošas un sašķeltas ES un domīgām ASV. Atkal nespēsim vienoties 3B ietvaros? Atkal LT kašķēsies ar PL, bet EE skatīsies FI virzienā? Deja vu.

   Un vēl, jau n-tās reizes esam runājuši, ka nekas neliedz 5.panta ietvaros atsūtīt tev segas un teltis, ložmetēju un karavīru vietā. Ja viss būtu atkarīgs no karavīriem, nebūtu pamata apšaubīt solījumus, bet karavīrus komandē politiķi un visur citur tie it tādi paši sū** kā mūsējie.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s