Pūš!

 • No 21. līdz 26.oktobrim visā Latvijas teritorijā norisinās kompleksās valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības “STORMEX 2016”, kurās ar dažādu apdraudējuma scenāriju izspēli tiek pārbaudīta valsts un pašvaldību institūciju, operatīvo dienestu un citu iesaistīto organizāciju gatavība, savstarpējā sadarbība un reaģēšanas spējas katastrofu gadījumos.
 • Mācību scenārijs paredz, ka Latviju skar postošs orkāns – vēja spēks brāzmās sasniedz 42-48 m/s un visā valstī nodarīti infrastruktūras bojājumi, elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, traucēta pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem un citas sekas.

vairāk par “STORMEX 2016″ šeit.

vara bungas: Visnotaļ svarīgas mācības, tomēr iedziļinoties scenārijā sāk šķist, ka plānots izpildīt gada pasākumu plānu vienā nedēļā  apvienojot dažādas mazāka mēroga mācības, kas varēja notikt gada garumā. Tomēr, ja mācību “negadījumi” neiestāsies secīgi, bet vienlāicīgi, koordinējošiem krīzes centriem vajadzētu iesvīst un tas ir ļoti pozitīvi. Ja kādu šis štormeksis skāra tieši, dodiet ziņu…

Mācību ietvaros glābs kuģus, meklēs cilvēkus mežā, novērsīs elektrības padeves traucējumus,  evakuēs cilvēkus no slimnīcas un no mājas pēc gāzes eksplozijas, likvidēs tehnogēnās avārijas sekas ražotnē un lokalizēs  bīstamo ķimisko vielu noplūdi.

Scenārijā pamatā ir paredzēts, ka  ” Latviju skar postošs orkāns – vēja spēks brāzmās sasniedz 42-48 m/s ” . Šādiem parametriem atbilstošs negadījums LV teritoriju skāris pirms 50 gadiem visi nākamie orkāni bija vājāki, līdz ar to šāda scenārija  vienīgā priekšrocība ir politkorektums, no statistiski un ģeopolitiski  reālākām briesmām tas ir patālu. Par realu scenāriju CA mācībām mūsdienās es sauktu masu (!) bēgļu plūsmu (var būt  valsts iekšienē pārvietotie iedzīvotāji)  un  negadījums AES ar radioaktīva piesārņojumu nonākšanu atmosfērā, kas skar visu valsti. Neazmirsīsim, ka Sosnovij Bor AES joprojām ekspluatē Černobiļas tipa reaktorus. Jauninājums varētu būt  arī valsts funkciju nodrošināšana apstākļos, kad, piemēram, pilnīgi vai daļēji  nedarbojas civilie sakaru tīkli,  noticis valsts mēroga kiberuzbrukums, tiek veikta sabotāža un  diversijas, vai nav pieejamas pārtikas produktu piegādes no ārvalstīm (blokāde). Šobrīd mācībās paredzētie “negadījumi” ir  lokāli, pamatīgi apgūti arī agrāk un kļuvuši par rutīnu. Ja ņem “pēc grāmatas”  tad mācību scenārijam jābalstās uz risku analīzi, no kuras redzams, ka laika gaitā vieni riski pieaug, bet citi samazinās vai saglabājas iepriekšējā līmenī. Attiecīgi  neatsakoties no “klasikas” arī CA mācību scenārijiem jāmainās  liekot uzsvaru uz tēmām, kas agrāk netika apgūtas, bet no risku analīzes nav izslēgtas.

 

 

Advertisements

38 responses to “Pūš!

 1. http://www.delfi.lv/video/retv/zinas/video-zemessargi-karkos-izspele-cinu-ar-zalajiem-viriniem.d?id=48074379 zemessargu mācības ar 850 karavīriem- nav slikti! pat Drumfests dažam labam tika palaists garām 😀

 2. Graube iemetis atlūgumu.

  Versijas? Velkam zābakus, drīz sāksies?

  • Nē. Tad paliktu jo braslā zirgus nemaina. Drīzāk pieprasītas mudīgākas reformas. Savukārt tas nozīmē vēl gadu vai divus. Ja jau 4 menešus nevarēja pagaidīt

   • Tad tu saki, ka tas ir labi? Nu lai nu būtu, es jau sāku termoveļu uz torsa stīvēt.

   • Likmes, kas vietā?

    • Agris Purviņš

     Runā ka Leonīds. Runātāji ir tie paši, kas “pareģoja” priekšlaicīgu krišanu.
     P.S. Kādus divus mēnešus atpakaļ viņš presei bravurīgi teica, ka viņu noņemt varot tikai Saeima, bet par “sevi” gan neko neteica 🙂

     • Daļas Augstāko virsnieku pārbīdes uz USA un EE vasarā nu iegūst ļoti leonīdisku nokrāsu..

     • Kalnu vīrs? Bet kāpēc, kāds pamatojums, vai tiešām pendeļi nav tik viennozīmīgi un konkrēti, ka atļausies ielikt šādu te idiotu amatā?

      • Lasi malējo VB ierakstu. Cilvēķs ar divām psrs karaskolām aiz muguras ir ļoti jūtiģs pret politiskiem caurvējiem.

       • Vai tad pendeļotāji par to nebūs sašutuši? Mēs jau tā lokamies kā čūskas, cenšoties apjāt sistēmu, cik var un izdarīt, cik vien maz var, lai tik nepiepūlētos, tad ko teiks NATO vadība par šādu te izgājienu?

        • Man arī šķiet, ka tie laiki ir garām, kad visiem Rietumos bija pa lielam poh uz to kas šet mikrolīmenī notiek. Tomēr kāds gatavo un bīda, nav teikts, ka izdosies.

     • Leonīdam pašam ir 59 gadi…. Jābūt ellīgai niezei šo virzīt..

      • Ja iecels var sēdēt līdz pilnvaru beigām.

       MDL 41.pants …
       (4) Virsnieks, kuru amatā uz likumā noteiktu termiņu ir apstiprinājusi (iecēlusi) Saeima, Ministru kabinets vai Aizsardzības ministrija, turpina pildīt amata pienākumus līdz pilnvaru termiņa beigām, ja vien, viņam sasniedzot šā panta pirmajā daļā paredzēto maksimālo vecumu, attiecīgajā amatā likumā noteiktajā kārtībā nav apstiprināts (iecelts) cits virsnieks.

 3. Galvenai jautājums ir- vai pieteiksies zemessardzē? 😀

 4. Nesmuki!!!

  Lai nu kā, bet ģen.Graube bija pelnījis atvaļināšanu ar lielu parādi utt.

  Re kā notiek armijas komandiera atvaļināšana EE

  Derētu arī maršala amatu ieviest. Tik ilgi tomēr neviens nav šefojis NBS amatā. To visu var apvienot ar Lāčplēša dienas svinībām varbūt vel?

  P.S.Mes varētu vismaz šeit pārspēt EE un taisīt atvadu ceremoniju ka USA comandierim in Chief

 5. Nu tad tu laimē nosistu d…rē 24h no vietas.

 6. Es uzskatu, ka mums ir “džentelmeņu noteikumi”. Apvainoji kādu, atvainojies!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s