Par apbruņotām acīm

20160830_135144

Labdien bundzinieki,

Vakar, 30.augustā 51. ZS bataljonam tika nodotas par ziedojumu akcijā Zemessargam.lv saziedotajiem līdzekļiem iegādātās termovīzijas iekārtas. Iekārtas no LATO pārstāvjiem pieņēma bataljona komandieris maj. K.Miezītis. Viņš ļoti pateicās visiem ziedotājiem un apliecināja, ka iekārtu skaits ir pietiekams, lai uzsāktu zemessargu apmācību ZS mācību centrā jau šogad. Piegādātājs uz vietas veica sākotnējo instruktāžu rīcībai ar jaunajām iekārtām. Tagad no pašiem  zemessargiem ir atkarīgs cik ļoti viņi vēlēsies apgūt šo iekārtu pielietošanu. Pēc manām domām, nu ir arī materiālā bāze, lai praktiski pārbaudītu un pilnveidotu maskēšanās prasmes, īpaši infrasarkanā gaismas spektra termālajā diapazonā.

 No AM neviens nebija ieradies. Varbūt viņiem vienkārši kauns, jo neko labāku viņi nodrošināt zemessargiem nespēj. Diemžēl AM nesaprot, ka valsts aizsardzības sistēmā viņi ir tikai viens no spēlētājiem un  nevis vienīgais monopolists. Mums ir skaidri jāapzinās,  ka budžeta līdzekļu paliek ar vien mazāk un AM nespēs nodrošināt visas vajadzības. Akcijas organizatori ir gatavi dalīties savā pieredzē ar visiem interesentiem (bez maksas).

Ar cieņu,
Juris Ķiploks,
Dr.sc.ing., IEEI vadošais pētnieks

vara bungas: Apsveicam zemessargam.lv, LATO , kā arī  visus projekta atbalstītājus un ziedotājus!  Arī pussolis uz priekšu ir solis.

Ņemot vērā “rītdienas kara”  veidolu, piesātīnājumam ar termovīzijas iekārtām kājniekiem jābūt vismaz viena iekārta  uz nodaļu, bet nakts redzamības iekārtām  jākļūst par standarta ekipējuma elementu (kas nesaprot starpību skatās šeit). Ja tas netikts panākts, tad  vēlāk par taupību tiks maksāts nebūt ne ar naudu, jo  termovīzijas ierīces naktī nodrošina karavīriem  ārkārtīgas priekšrocības pret tiem, kam šādu ierīču nav. Ja mūsu NBS militārais ampluā ir “vieglie kājnieki”, tad taupība šajā jomā var pareizināt ar nulli jebkādus citus mūsu karavīru un zemessargu sasniegumus un prasmes.  Esmu pārliecināts, ka  šis projekts ir tikai sākums, kas liks AM un NBS vadībai vai nu paaugstināt problēmas risināšanas prioritāti vai vismaz  skaidrot savu īpašo nostāju. Kā jau tika atzīmēts un arī spriežot pēc  bildēm svinīgo pasākumu Dobelē ar savu klātbūtni nebija pagodinājusi neviena AM  amatpersona, kā arī neviens augstākais virsnieks. Izdzēris Kijevā kafijas kubikmetrus  mūsu oficiozs  joprojām nesaprot, ka aizgūtnēm taurēt par patriotismu un vienlaikus ignorēt  tā reālās, lai arī nesaskaņotās izpausmes,  cerībā kontrolēt visu un visus, ir kontrproduktīvi.   Vienalga taču atnesīs un iedos.

Advertisements

25 responses to “Par apbruņotām acīm

 1. Noteiktas mēles runā, ka projekts tika faktiski aprauts pēc AM norādes LATO – ja turpināsiet, nākošgad pozīcija AM budžetā “kontribucija LATO” neatradīsies. Tomēr nesmuki izskatās – valsts mērogā parādās ka ZS ekipējuma tupi nav, un nav perspektīvas ka būs. Nedod dies vēl par citu individuālo ekipējumu sāks runāt.

  Tāpēc ticis izlemts naglot pasākumu ciet ar it kā simbolisko jubilejas datumu, sapirkt kas sanāk un ballei gals.

  • Gan jau atradīsies cilvēki, kas pacels nomesto karogu 😉

   • Un no dzirksteles uzšķilsies liesma!

   • ļoti ceru, ka šis projekts tiks turpināts (kaut citām rokām). Konkrētās iekārtas ir labs sākums, taču manuprāt galvenā pievienotā vērtība ir piededzināti dibeni un zīmotnes visiem tiem, kam šī funkcija ir amata aprakstā. Un jā, būtu jāsāk vākt ziedojumus arī cimdiem, uzkabēm, mugursomām, utt. Lai kungiem druscīt nervozākas sapulces. Streelnieks.lv šobrīd jau bliež ar medicīnas mugursomām, domāju būs vēl aktīvi ļaudis.

    • būs būs, vari sīkāk ko streelnieki tur bliež?

     • sīkāka info šamo FB kontā = https://www.facebook.com/STREELNIEKS.LV/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf

      STREELNIEKS.LV.
      17. augusts plkst. 21:17 · Riga, Kurzeme Planning Region ·
      Hei!

      Kādu brīdi atpakaļ, mēs izsludinājām no savas puses apņemšanos uzdāvināt kādam zemessardzes bataljonam vairākas #TasmanianTiger pirmās palīdzības ekipējuma pārnēsāšanas somas.
      Vēl vairāk – ja sākumā plānojām tikai no TT un #WileyX , tad vēlāk izlēmām nečakarēties un novirzīt 1% no visa sava apgrozījuma šai akcijai, ko nosaucām “+1% Dzīvībai”.

      Šīs, pašu izdomātās akcijas mērķis ir vākt līdzekļus, lai varētu vēl vairāk uzdāvināt šīs somas zemessargiem.
      Kāpēc? Sīkāks izskaidrojums būs citā reizē, taču “divos” vārdos – zemessargs ir pamats valsts aizsardzībai, taču, diemžēl, pirmās palīdzības ekipējuma un saistošās jomas problēmas Zemessardzē ir milzīgas. Kurš tad cits ko mainīs, ja ne paši?

      Uz doto brīdi 2 somas ir devušās kaujas uzdevumā uz savām vienībām. Vēl divas gatavojas darīt to pašu!
      Ar to jau viss nebeigsies, ideja attīstījās kā sniega bumba un redzēs vai tā pārvērtīsies lavīnā, kura noslaucīs šo problēmu pavisam.

      #streelniekslv #outdoortactics #Zemessardze #ViensProcentsDzivibai

  • Šo atdot publiskai izķidāšanai, lai galvas ripo un dibeni sāp ilgi. AM tak izskatās pēc nožēlojama cirka.

 2. arī zemessargs

  “Izdzēris Kijevā kafijas kubikmetrus mūsu oficiozs joprojām nesaprot, ka aizgūtnēm taurēt par patriotismu”
  Ukrainas militārā vadība arī ļoti skaisti runā par patriotismu. To Kijevā var samācīties bez jēgas 🙂 Diemžēl frontē situācija ir nedaudz savādāka.

 3. Anonīmais Labvēlis

  Par termālajiem cepuri nost, jautājums par monokļiem un brillēm, spriezot pēc cenas tie bija Gen1? Vai tomer kas nopietnaks? Pēc iepakojuma nevar izšķirt.

  • Juri, paskaidro mums. Es saprotu ka tas ir 1+ generation.

   • Juris Ķ. atbildēja:
    “Brilles pret monokļiem prasīja nomainīt paši izlūki, jo viņiem tā esot ērtāk.
    monokļi ir 2+ paaudze. No 3 paaudzes atšķiras ar fotonu pastiprinātāja veidu.
    Izškirtspēja ir pietiekami laba. ir arī pārgaismošanas aizsardzība.
    Ar gumijas vāciņu var izmantot arī pie dienas gaismas. “

  • Anonīmais Labvēlis

   Ja Gen1, tad es atvainojos, bet ceru ka manis ziedotā naudiņa aizgaja tieši termālajiem. Pretejā gadījumā, būtu labak kaut vai kartīgu binokli nopirkuši vai trīs Gen1 iekārtu vietā, iegādajušies kaut ar sūdīgām “iekšām”, bet Gen2. Par draņķīgas izsķirtspejas jaunie Fliri TK (~550 Eur) būtu daudz funkcionālaki.

   Lietot Gen1 vai Gen1+ ka kuram patīk saukt, praktiski var tikai mēnesnīcā vai krēslas stundās, kad normāls binoklis strādas ne sliktāk un elektronisko iekšu neesamības dēļ būs daudz dzīvotspējīgāks.

   Atmetot dažadas ninases, jā ar infrasarkano diožu lukturi/lāzeri “redz” ne sliktak ka Gen2/3, bet tad tāds pats “nabadziņs” ar Gen1 to izstarotāju redz kā taktisko lukturi, par Gen2/3 nerunājot, pirmās paaudzes izstarotāji tiem vispār tumsā izskatās kā vilciena prožektors. Tur pat ar acīm vai spec filtriem binoķļos (tik vecos, ka vairs neražo) šos avotus var redzet. Ceru ka līdz reālai pielietošanai nenonaks, jo naktī atlidos uz šadu “lukturīti” 100%.

   Roboti ir apēduši bildes, bet apraksts par iekartām, kuras MAN LIEKAS, spriežot pēc bildēm, ir nopirktas (Pulsar CHALENGER GS 1X20 un Pulsar EDGE GS 1X20) ir te – http://airsoft-obzor.ru/archives/143#.V8gwPhKrEi4 Linki uz VIMEO arī tur iet. Īsumā, vecās CCCP tankistu brilles, rāda labāk 🙂

   Ļoti ceru, lai šajā gadījuma man nebūtu taisnība.

   • tas bija tikai mans pieņēmums, jo pulsar NVG ir ar CF-Super tehnoloģiju. pagaidīsim atbildi. Jebkurā gadījumā treniņam/salīdzināšanai jābūt gan NVG gan termo. ZS prasībām nevajadzētu būt pārāk augstām.

    • Anonīmais Labvēlis

     Emmm.. tas viņu saucamais CF-Super, ir 1+, uz _drusku_ labakiem parametriem ka “standarta” Gen1. Neiedziļinoties detaļās, teiksim standarta Gen1 = ~700x gaismas “palielināšana”, CF-Super = ~900x. Kas gala rezultātā dod varbūt +5 minūtes krēslas stundās.

     Salīdzini (nekas, ka uz Tu?) ar Gen2, kur “gaismas palielināšana” 20 000 ir standarts, ar labākiem parametriem lidz 30 000+ un Gen3 ar 35 000+. Tur vēl visādas nianses protams, kā izšķirtspeja (kas CF-Super gan parasti ir augstāka, ka standarta Gen1), bet nu grozi kā gribi, Gen2, pat sūdīgs, “redz” nesamērojami labāk.

     Viena “iekšu” NVG ražotaja lapa – http://www.ekran-os.ru/products

     Es saprotu, ka visu nosaka cena, bet tas ir tas pats kā rallija sacīkstēm trennēties ar ar zapiņu, cerot ka beigās iedos “riktīgo auto”, itkā jau tas pats, 4 riteņi un stūre, brauc arī, bet…

    • Labdien,vai varētu kādu atbildi par termālajām kamerām CAT S60 telefonos vai telefonam pieslēdzamo kameru SEEK Thermal Compakt XR?

     • Te viens koleģis ar ko līdzīgu eksperimentēja. Pameklēšu komentos. Bet diezgan droši var teikt ka SEEK kā tēmeklis nederēs, jo pietīts ar makgaivereni pēc pirmā šāviena aizlidos krūmos. jālieto speciālos stiprinajumus piemēram http://soldiersystems.net/tag/seek-thermal/ Savukārt telefona atspīdums demaskēs novērotāju, kas protams risināma problēma. Tāpat problēmātisks ir darbības attālums un enerģijas patēriņš. Saliekot visu kopā izdevīgāk nopirkt vismaz medībām piemērotu mantu.

     • Anonīmais Labvēlis

      Cik esmu dzirdējis no medniekiem, tad trausla spelīte no kuras parasti cenšās tikt pēc tam vaļā (ik pa laikam ss.lv ap 200+ eur parādās). Izšķirtspeja +/- (saprotam ko ražotajs grib pateikt ar jēdzieniem DETECT un IDENTIFY), bet problema ir savienojumā ar telefonu, kas pamatīgi kopā ar ierīci “ēd” bateriju + atspīdums no telefona tieši sejā, kas tumsas vai sarežģītu laika apstākļu laikā izgaismos lietotāju kā lukturītis. Manuprāt “mājas lietošanai” super lieta – siltināšanu pārbaudīt, temperatūru izmērīt, vakarā pa logu palūrēt, kas tur staigā utt, bet “mežam”, ja jau mednieki, kas lielako daļu sēž komfortablā tornītī un kuriem cūka pretī no AK neiebliezīs saka, ka īsti nav, tad loti stipri jāpiedomā vai ir vērts, apstākļi kuros šo kameru būtu jalieto ZS ir stipri sarežģītaki.

      Es ieteiktu paskatīties Flir Scout TK vai pagaidīt ko izmetīs pārejie ražotaji gada laikā, termo iekārtu ražosana ļoti uzņemusi apgriezienus. Protams šis modelis ir ne ta pat lētaks, nav tās izširtspējas kas vecakajiem modeļiem Flir Scout, bet tas tomēr ir atsevišķs korpuss no kura nekas nespīd un nav nepieciešams smārts. Cena gan 550+, bet domāju ka noliekot skaidru naudu pardevejiem uz galda (kameras ir jau Latvijā pieejamas, redzēju plauktos), varēs sarunāt testu uz kadu nedēļas nogali, lai ar kolēģiem nomodelētu situācijas, kad ierīce varētu noderēt un saprastu vai var ņemt, vai tomēr japiekrāj. Starp citu nez kapēc “jūrai domātie” modeļi ar tām pašām iekšam ir lētaki, ja nebaida zilas krasas korpuss, tad var drusku ieekonomēt.

 4. Flir Scout TK iespējams neņem cauri gorteksam.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s