Gaisa padeve (papildināts 31.08.)

[..] Drošības policija konstatējusi, ka militārās simulācijas spēles, kurās tiek pielietoti “airsoft” ieroči, faktiski izmantotas militāri-taktisko apmācību organizēšanai, piemēram, ēku sagrābšanai, objektu izlūkošanai un tamlīdzīgām darbībām. Neesot efektīvam kontroles mehānismam, pieaug risks, ka militāri-taktisku apmācību Latvijā apgūst arī personas, kuras pauž atbalstu prettiesiskām bruņotām darbībām pret citām valstīm, norāda drošības dienests.[..]

avots

pasaules pieredze airsofta ierobežošanā

sportista viedoklis, kurā viņš nedaudz liekuļo attiecībā uz paintbol līdzību airsoftam

VB par to pašu

vara bungas: Uzskatu, ka airsoftu jākontrolē ar pozitīvu motivāciju,  jāņem valsts un ZS paspārnē, jārīko čempionātus, jāatbalsta klubus, jāveido federācijju, jāpopularizē caur Jaunsardzi. Visi, kas paliks ārpus federācijas, loģiski nonāks zem DP palielināmā stikla. Aizliedzot un liekot šķēršļus tikai iedzīs dziļāk mežos, privātās teritorijās un apgrūtinās uzraudzību bezjēdzīgi izlietojot jau tā ierobežotus resursus. Mācīt taktiku  un saliedēt grupas var arī skraidot ar koka pagalēm, ko ilgus gadus ZS arī praktizēja. Ja airsoftā katrs  pērk sev lauka ekipējumu, profesionāla instruktora vadībā apgūst individuālās taktiskās iemaņas, medicīnu, topogrāfiju un saliedē mazās grupas, tad ar ko tas atšķiras no ZS? Ar to, ka bulšita mazāk un DUI kompensāciju nemaksā? Tad to var labot, šits vēl ir un naudas tagad diezgan.

UPD1 Viss pēc plāna, tas priecē.

[..] Pēdējo gadu laikā arvien lielāku popularitāti Latvijā gūst dažādas militārās simulācijas spēles,piemēram, airsoft, kuras, regulāri praktizējot, var attīstīt
militāra rakstura iemaņas. Šādas prasmes potenciāli var tikt izmantotas arī pret nacionālās drošības interesēm vērstās darbībās, tāpēc DP sadarbībā ar citām
institūcijām pārskata periodā aktualizēja nepieciešamību pilnveidot normatīvo regulējumu militāro simulācijas spēļu organizēšanas jomā. Šīs iniciatīvas mērķis nav ierobežot militārās simulācijas spēles Latvijā, bet gan izstrādāt noteikumus, kas reglamentētu kārtību, kādā tiek organizētas šīs spēles, un veicināt militāro simulācijas spēļu entuziastu vides caurskatāmību. [..]

DP 2015.gada pārskats

Advertisements

27 responses to “Gaisa padeve (papildināts 31.08.)

 1. Kam sistēmiski būtu jānotiek iekš ZS lai airsoftu ieviestu, kā piltiesīgu apmācību metodi, sevišķi pilsētvidē.. Tas taču saliedē vienības, izmaksas nelielas, aug prasmes un varēšana, ja vēl ievieš čempionātu starp batiņiem, aktīvāki aizrausies fanātiski.. Kam tas ir NEIZDEVĪGI?

  • paskaties uz airsoftu kontekstā ar šo un viss kļūs skaidrs
   [..] Latvijas Republikas pilsoņu un nepilsoņu militārās pieredzes un kaujas pieredzes gūšanu ārvalstīs nepieciešams ierobežot, jo šādu darbību veikšana vērtējama kā potenciāli negatīva Latvijas Republikas iekšējās drošības situācijai, ņemot vērā to, ka valsts drošības iestādēm nav iespējams iegūt precīzu informāciju par to, kāds ir militārās pieredzes un kaujas pieredzes ārvalstīs saturs un ievirze. Latvijas pilsoņu un nepilsoņu militārās pieredzes un kaujas pieredzes gūšana ārvalstīs var radīt riskus Latvijas aizsardzības spējām, iekšējai drošībai, starptautiskajai reputācijai, kā arī radīt pretizlūkošanas riskus. [..]
   http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40387933&mode=mk&date=2016-08-09

  • arī zemessargs

   Domāju neizdevīguma komponente te ir maza. Vienkārši “ko mēs no tā iegūsim, ko kāds cits no tā iegūs” (ne jau sistēmiski, bet politiski un finansiāli)? Vēlētāju balsis par to nebūs, tāpēc politiskā komponente atkrīt. Ja par kāds airsofta ekipējuma uzņēmums spēs vienoties ar partijas kasieriem, tad finansiāla komponente var nostrādāt.

  • Airsofts nav sporta veids, kurā ir iespējami `čempionāti`. Spēlētājus motivē tīri ekšens, adrenalīns, interese utml..
   Ja par to, cik lielā mērā airsofts var sagavot `karotāju`, tad es par šo esmu diezgan skeptisks. Pat atmetot to, ka airsofts cilvēku pieradina pie karam nederīgiem ieradumiem (`viņi ir tālāk par 100 metriem, līdz mums neatšaus`), vēl viss ir ļoti atkarīgs pie katra spēlētāja motivācijas, vēlmes iedziļināties, būt disciplinētam un saprast, kā lietas darbojas. Ja tas ir `svētdienas spēlētājs – pokemons`, kurš atbrauc `vienkārši pašaudīties`, tad diez vai no viņa lietaskoks sanāks 😀
   Kam gan airsofts lieliski noder – tas ļoti uzskatāmi spēlētājiem nodemonstrē uz viņu pašu ādas, kādu bulšitu tiražē vairums Holivudes (un ne tikai) filmas un `Counter – Strike` un `Call of Duty` tipa datorspēles 😉

   • Pats teici, ka neesi dienesta zābakus nonēsajis līdz caurumiem. Līdz ar to tici mums vai DP kā vēlies. Airsoftā aktīvs dalībnieks:
    1. uzkrāj militāru lauka ekipējumu un uzkabi, kas jau ir būtisks faktors, kas veicina kaujas spējas
    2. instruktora uzraudzībā apgūst idividuālo kaujas pārvietošanās taktiku un maskēšanos
    3. instruktora uzraudzībā apgūst kolektīvo (mazo grupu) kaujas taktiku
    4. iegūst iemaņas dzīvošanai un darbībai lauka apstākļos
    5. grupas (ja pastāvīgas) tiek saliedētas un pārbaudītas darbībā
    6. ieroča, uzkabes svars un vides apstākļi ir reāli, kas nodrošina kvalitatīvu treniņu
    7. Lauka medicīna fakultatīvi ( ja labs instruktors)

    Paņem instruktoru no PD vai veterānu un nodrošini grupai attiecīgu indoktrināciju. Ar ko šāds sportists atšķirsies no zemessarga? Ar ieroci un to kas galvā. Ok. Iedod viņam īstu ieroci, tad atšķirsies vairs tikai ar to kas galvā un kaujas šaušanas apmācību, ko var trenēt atsevišķi šautuvēs vai iedrillēt “uz vietas” dažās dienās. Turklāt arī ZS kaujas šaušana ir nepietiekami intensīvs apmācības elements.

    Tas ko tu te stāsti par adrenalīnu un “nederīgiem ieradumiem” attiecas uz paintbolu, kas karavīriem tiešām kaitīgs. Jā, airsofts ir militarizēts tūrisms, bet tas pats attiecas arī uz ZS. Atšķirība, ja ir, tad tikai ideoloģijā. Labs airosfta klubs dažās jomās varētu pat izkonkurēt ZS.

    • Esmu līdz caurumiem nonēsājis airsofta zābakus savulaik 😀
     1. Par ekipējumu un uzkabi – jā, ja tas dedicated milsim airsoftists, tad jā.
     2, 3. Nu tas atkarīgs no tā, vai instruktors ir vai nav. Bet es kopumā piekrītu, ka arī nedienējis, bet načitannijs/eksperimentēt nebaidošs komandas līderis arī var panākt tīri neko rezultātus.
     4. Atkal, atkarīgs. Ja brauc uz 4-8h pasākumu, tad šādas iemaņas apgūst minimāli – tādu laiku var arī bez īpašas ēšanas un ar slapjām kājām nodzīvot.
     5. Jā. Ar atrunu, ka lielas grupas saliedēt ir pagrūti, reti kura grupa ilgtermiņā stabili izaug lielāka par 5-6 cilvēkiem (jo lielākoties tad diezgan neizbēgami notiek šizma :D).
     6. Ja pie piedomā, tad jā. Bet ja īpaši neiespringst uz ТРУЪ, tad airsofta uzkabe (pilna) vienmēr būs vieglāka par militāro, ibo bumbiņas salīdzinoši nesver neko, pat ja līdzi nēsā ļoti lielu rezervi.
     Indoktrinēt kādam kaut ko kādam, kurš nav uz to prepozicionēts, diez vai varēs. Cita lieta, ja cilvēks jau pats ir sadoktrinējies vajadzīgajā virzienā. Tad, protams, viņš var atrast motivētus domubiedrus.
     Starp peintbolu un airsoftu šajā ziņā tik lielas atšķirības nemaz nav – tā lielākoties ir galvā un anturāžā (t.i. airsoftā ir stilā vizuāli autentisks ekipējums un `ieroči`).

     • peintbols tas pamatā par šaušanu, airsoftam klāt nāk autentiska mazo vienību taktika. ņemot vērā ka runa ir par jaunatni, tad nekontrolēts, indoktrinēts un zinošs instruktors var ap sevi savāk nesliktu kaujas apakšvienību, kurai skaitliski nemaz nav jābūt lielākai pa 5-6-10 cilvēkiem. Par to valstij var būt pamatota interese.

    • Ak, piemirsu beigās piebilst, ka jā, pilnīga taisnība: labi sagatavota, disciplinēta un motivēta airsofta komanda 100% iznesīs vidējo statistisko zemessargu identiska izmēra vienību.

   • Agris Purviņš

    Zemessargi un karavīri pārsvarā trenējas ar salūtmunīciju, kura taisa troksni, bet nenodara nekādu ļaunumu pat 5m attālumā. Takā tas nav arguments, ka airsoft nevelk līdz 100 m. Starp citu apakšvienības veiksmi kaujā mazāk noteiks individuālās prasmēs, kā prasmes strādāt komandā izpildot noteiktus SOPus. Un to airsoftā var iemācīt, ne sliktāk kā ZS.
    Airsoft ir iesaistījušies daudzi PD karavīri un ZS instruktori. Un ne jau tie sliktākie!!!
    Pentbols labs ir ēkas tīrīšanā uz lauka tikai tuvcīņai, ko arī var mēģināt apgūt. Cik man zināms vācieši ierakuma tuvcīņu apmācībai II pasaules karā pievērsās nopietni, kā rezultātā krievi daudz savus karavīrus atstāja vācu tranšejās vai pie tām.

    • Tā atšķirība ir tāda, ka trenējot karavīrus, viņiem iedīda (vai vismaz to vajadzētu darīt), ka vizuāli eksponēties nav labi nekādā gadījumā (no sērijas, pat ja neaizšaus ar šauteni, var izsaukt artilēriju vai aviāciju). Airsoftā nekāda tāda nav, eksponēties var samērā droši un attiecīgi, šis te reflekss/instinkts neveidojas, un komandu vadībai veidot to mērķtiecīgi nav īsti motivācijas.

     • pd instruktors sliktu neiemācīs 🙂

      • Ne katrs PD instruktors alkst airsoftā darīt to pašu, ko darbā (t.i. mācīt un trenēt cilvēkus), vairums grib vienkārši atslābt un legāli pašaut pa cilvēkiem 😉

     • Gvardes Leitnants

      Šī būs atbilde ne tik daudz MJ (bet arī:)), cik dalīšanās personiskajā pieredzē (atkal jau) par airsoft izmantošanu gan šaušanas apmācībā kā tādā, gan arī šaujamieroču pielietošanai pašaizsardzībā pret BRUŅOTU pretinieku (vienu vai vairākiem), kuri gatavojas pielietot/ pielieto šaujamieroci pret jums. Lai nebūtu pārpratumu, paskaidroju, ka runa būs TIKAI par airsoft PISTOĻU (gas blow- back operated) izmantošanu apmācībai.

      Kāpēc tieši pistoļu (īsstobra š- ieroču)?

      Sekojošu iemeslu dēļ:

      1. Labas kvalitātes ar saspiestu CO2 ( ja nekļūdos) gāzi darbināmas pistoles 6mm plastmasas lodītes ( atkarībā no to kvalitātes un svara) var “izspļaut” līdz 25-30 m attālumam un trāpīt cilvēka krūšu figūrā. Protams, “dzēliens” no šīs lodītes šajā distancē nebūs tik “motivējošs” aizvākties no “ugunslīnijas” kā tuvākās distancēs, bet neņemt to vērā nevarēs.

      2. Airsoft pistoles ir pieejamas kā konkrētu šaujamieroču modeļu replikas/kopijas, arī svara ziņā tuvas īstajiem, kas dod iespēju mācīties apieties (manipulēt) ar tādu softair pistoli, kas savu ergonomisko īpašību dēļ ir (var būt) Jūsu šaujamieroča kopija.

      3. Softair pistole ir gandrīz ideāls mācību līdzeklis (uz reiz aiz ar si-munīciju lietojamiem stobriem) tajās statistiski izplatītākajās distancēs, kurās notiek konfrontācija ar īsstobra šaujamieročiem: 7-10 metri, kā arī distancēs līdz 25 metriem. Ja vien netiek lietotas ” taktiskās vestes”, tad šajās distancēs pat ar formas tērpa jaku (ne Goretex) 6mm plastmasas lodītes dzēlienu var just tā, ka nākošajā dienā, turpinot apmācību ar softair pistolēm, instinktīvi un refleksīvi gribas aiziet no partnera nevilšus pret tevi pavērsta stobra, stāvot viņam blakus “ammo pointā”, viņam lādējot savu aptveri nākošajam vingrinājumam. Un, ja vēl strādāts tiek tikai T- krekliņos, ticiet man: motivācija aizvākties no nosacītās UL ir ĻOTI augsta! Kas, manā skatījumā, ir viens no galvenajiem ieguvumiem, apmācībā izmantojot softair rīkus. Atkārtoju- šeit runa ir TIKAI par pistoles izmantošanu pašaizsardzībai un tuvcīņai īsās distancēs!

      4. Softair pistoles ir salīdzinoši lētākais un pieejamākais efektīvais Force-on-Force mācību līdzeklis (ja nav pieejami stobri ar simunīciju). Labas softair pistoles maksā no 100-150 USD/EUR, un tā praktiski ir vienreizēja investīcija ( labās kvalitātes dēļ). Tekošie izdevumi sastāda 6 mm plastmasas “munīcijas” iegādi, kas ir salīdzinoši ļoti lēta. Saspiestās CO2 gāzes balons maksās apruveni EUR 20.00 (tilpumu neatceros, bet no skata tāds 700 ml aerosols), bet to nenāksies pārāk bieži iegādāties (protams, tas atkarīgs no nodarbību intensitātes). Salīdzinoši dārgākas ir pašas aptveres (ap EUR 30.00 ), kuras to konstrukcijas dēļ nevajag mest zemē.

      5. Softair pistoles var izmantot sākotnējai šaušanas apmācībai 5-10 m distancē pa samazinātu siluetu tiem, kas vēl nav gatavi šaušanai ar kaujas ieroci. Ietaupīsies naudiņa uz kaujas munīciju, turklāt apmācība ilgtermiņā būs lētāka par nākošo šaušanas apmācības alternatīvu- ar mazkalibra šaujamieročiem, kas arī ir efektīvi šaušanas apmācības līdzekļi, kuru munīcija ir lētāka par kaujas pistoļu munīciju (šīs opcijas vienā no batiņiem apspriedām ar vadību un apmācību entuziastiem).

      Protams, arī airsoft pistolēm ir savi mīnusi: salīdzinoši trauslās (bet smagās) aptveres, kā arī atsitiena trūkums ( šis trūkums ir novērojams, izmantojot apmācībā arī mazkalibra stobrus).

      Uzsvēršu vēlreiz: izmantojot airsoft pistoles apmācībā, ir divi galvenie ieguvumi: instinktīvas reakcijas attīstīšana aiziešanai no pretinieka UL
      -līdz pat nosacījuma refleksa līmenim un droša apiešanās ar ergonomiski identisku (vai tuvu tam) šaujamieroci.

      Piemērs: ziemā atstrādājām šāda koncepta vingrinājumus telpās, softairu ieskaitot. Nekas tāds nebija līdz šim darīts. Pēc tam atstrādājām šos vingrinājumus ar praktisko šaušanu ar kaujas pistolēm poligonā (izņemot, protams, force-on-force vingrinājumus), ar uzsvaru uz aiziešanu no nosacītā pretinieka UL un “neitralizējot” to ar savu uguni. Rezultāts: nebija NEVIENA drošības noteikumu pārkāpuma, vingrinājumu jēga un nepieciešamība bija skaidrs pirms praktiskās šaušanas nodarbības uzsākšanas, kas ļāva izmantot šo ietaupīto laiku padziļinātai atsevišķu vingrinājumu tālākai atstrādāšanai. Interesanta nianse: tiem, kas ziemā nepiedalījās darbā sausajos un softair vingrinājumos, bija vajadzīgs ilgāks laiks, lai saprastu un pieņemtu dotās apmācības konceptu, lai gan par tās nepieciešamību jautājumu nebija:).

      Mans secinājums: softairu (pistoles) VAJAG pieņemt kā efektīvu un salīdzinoši lētu mācību līdzekli bruņoto spēku apmācību metodikas arsenāla paplašināšanā (par simunīciju pagaidām varam tikai pafantazēt- ja pareizi saprotu)- priekš tiem, kam pistoles pielietošana zināmos apstākļos var būt ļoti aktuāla.

      Priekš sevis personīgi esmu attīstījis sekojošu apmācības formulu darbam ar pistoli, kas ir arī finasiāli optimāla:

      Softair-mazkalibra pistole- kaujas pistole.

      Atkarībā no rocības, sākt ar airsoftu, tad “masene”, un tad “apstiprināt/nostiprināt” ar kaujas pistoli. Tikai jāatceras neatslābt un darboties ar softairu/ “maseni” kā ar kaujas pistoli- respektīvi, nepierast pie vieglā atsitiena. Nav obligāti izmantot visus 3 verķus: var iztikt ar vienu vai kombinējot jebkurus divus (rocība).

      Tas šoreiz arī viss
      Līdz sakariem,
      GL

 2. Kāpēc ir sajūta, ka ZS tālāk par “spēju audzēšanu” arī netiks. Pāris gadus varēs norakstit uz rūpīgu un atilbdīgu darbu rakstot normatīvus jaunajām brigādēm.

 3. beidzot sāk nojaust, ka nekaunīgāki airsoftisti dp var &irst pasūtīt. Neko nepārkāpjam , dokumentus varam nerādīt.

  Pastiprinās regulējumu airsoftu jau varēs uzspēlēt reālākos apstākļos (papildus azarts) ar nelielu konspirāciju. klusām sapulcēties, izlikt sardzi, un neuzkrītoši pēc kontakta ar dp atkāpties/izklīst. Tad varēs meklēt labi nomaskētus indivīdus. Iekrišānas gadījumā – simbolisks naudas sods vai pāris sutkas, kas tikai pacels indivīda vērtību. Tā teikt viens sistais 2 nesistu vērts.

 4. Ir izveidota kārtējā, nu jau publiska, “nopietna problēma”. Jāskatās kā to risinās un kāds tad būs tas risinājums – dienestu amatpersonu (arī analītiķu, kurus, starp citu, tagad meklē) spēju un kompetences rādītājs.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s