Cik maksā viedā karavīra “smadzenes”

2017.gadā varēsim palūgt kanādiešus nodemonstrēt mūsu militārai vadībai XXI gs karavīra standarta ekipējumu:

[..] The Argus Soldier System comprises a hand-held tactical user interface with battle management software (BMS) supplied by Saab, a Harris 7800S tactical soldier radio, a Saab connection hub, a control unit, a headset with active noise reduction earphones supplied by Invisio of Denmark, and high-capacity batteries.

The Harris 7800S tactical radio provides simultaneous voice and data communication and has an integrated global positioning system (GPS) capability. The BMS performs all required battle management functions through easily navigable and intuitive menus.

The connection hub provides a high level of connectivity between multiple battery packs and provides data and power interface ports for connecting the system components and external devices. The bone conduction microphone of the headset provides outstanding capability to communicate efficiently, even in the noisiest environments.[..]

[..] The Canadian Department of Defense (DoD) has signed for an initial quantity of 1,632 units, with deliveries to the customer in batches of 600 scheduled to run through to mid-2017.

Under this initial contract, the DoD has an option to acquire an additional 2,512 units, along with a potential contract award for product support, which could provide for a total contract value of C$250 million.[..]

avots

vara bungas: Tātad  sākumam CA var iepirkt 4144 Argus komplektus ar uzturēšanu ( CA armijas regulārā komponentē ir tikai 28 000 karavīru) par 250 miljoniem CAD, t.i. ap 60 000 CAD par vienību (41 500 euro). Pat pieņemot, ka šāds aprēķins ir neprecīzs sanāk dārgi. Dārgi? Dārgi.  Bet vienības un karavīri, kas būs aprīkoti ar vismodrnākām  komandvadības sistēmām ir vēl viens veids kā iegūt izšķirošo priekšrocības par pretinieku, klāt pie termovīzijas tēmekļiem, pretkājnieku mīnām, kaujas robotiem u.c. NBS neredzētiem tehnikas brīnumiem. Tā vairs nav militārā fantastika, tā ir daudzu armiju ikdiena, turklāt tīklcentriska komandvadība lietojama  gan  konvencionālā  karā, gan  cīņā pret “zaļajiem cilvēciņiem”.

Kaujas laikā un laukā katrs karavīrs, viņa komandieris, tāpat arī pretinieka karavīri un komandieri, nepārtraukti pieprasa, saņem, apstrādā informāciju, uz tās pamata izstrādā un pieņem lēmumu, tad rīkojas saskaņā ar pieņemto lēmumu (observe-orient-decide-act). Šis mentālais process, atkarībā no notikumu mēroga, var aizņemt sekundes, minūtes, stundas vai diennaktis. Uzvar tā puse, kura ātrāk un kvalitatīvāk paveiks lēmuma izstrādes ciklu  un rīkosies efektīvi. Ja tu spēlē šahu ar laika kontroli, nav nozīmes, ka tavs lēmums bija perfekts pēc laika limita iztecēšanas. Pārāk ilgi svārstījies – nepaspēji – zaudēji. Savukārt arī  savlaicīgs lēmums, kas pieņemts balstoties uz neprecīzu, fragmentāru vai kļūdainu  informāciju vedīs pie sakāves. Vienīgā cerība, ka arī pretinieks var kļūdīties. Vienvārdsakot tādas sistēmas kā Argus ļauj bez kavēšanās,  visiem adresātiem vienlaicīgi saņemt/nodot labāko un precīzāko  informāciju par kaujas lauku, kas tobrīd vispār ir pieejama, tātad tiek radīti visi apstākļi, lai lēmums sākt rīkoties tiktu balstīts uz pareiziem izejas datiem,  tālākais jau būs atkarīgs no karavīru fiziskām spējām, noturības pret stresu  un individuālās sagatavotības līmeņa.  Ja nodokļu maksātāji skaudīs iedot  saviem karavīriem šīs, nebūt ne bezjēdzīgās “spēļmantiņas”, kara laikā ietaupīto miljonu atlikums tiks izdots karavīru žetonos.

Aptuveni līdz 2012.gadam varējām uzskatīt, ka “gan jau kaut kā iztiksim bez gadžetiem” , jo zinājām, ka arī potenciālā pretinieka karaspēkā piesātinātība ar šādu tehniku ir  zema. Sak, “bruņu mums nav, bet ieroči salīdzināmi un karavīri labāki”  ar to domājot, ka mūsu karavīru un komandieru sagatavotības līmenis ir pārāks. Ja nāktos veikt šādu salīdzinājumu tagad, nāktos secināt, ka priekšrocības, ko  potenciālais pretinieks ir ieguvis karavīra ekipējumā integrēto informācijas un komunikācijas sistēmu jomā, nonivelē līdz nullei visas prāta un atjautības priekšrocības, kas (iespējams)  piemīt mūsu karavīriem. Salīdzinājumam nāk prāta teicamnieks, kuram  algebras eksāmenā izsniedz  skaitāmos  kauliņus un liek   sacensties ar viduvējību, bet kurš eksāmenā drīkst izmantot tālruni (neierobežoti zvani citiem teicamniekiem), datoru ar pieslēgumu tīmeklim un kalkulātoru.  Jābūt ģēnijam, lai saglabātu teicamnieka – brīnumbērna dabas dotās priekšrocības,  bet mēs taču zinām no pierdzes, ka nav visi karavīri ir taktikas ģēniji un arī pat vairākums nav.

 vēl zināšanai

Advertisements

8 responses to “Cik maksā viedā karavīra “smadzenes”

 1. Bez bažām, aizsardzības balsts ZS regulāri kāda brīdī mācībās papiš pat vada līmeņa sakarus, un tiek izmantoti ziņneši.

  Krievs varēs bliezt savus EWP cik patīk – zemessargs ar zīmuli un blociņu ir neapturams. Kanādieši raudās pēc dzimtā kļavu sīrupa, kamēr mēs gaidīsim līdz pasaule atgriežas 19. gs. beigās, bet elektrības, un tad visus sakausim ar savu 60to gadu šrotu.

  Un tikai nīkuļi izceļas ar ekipejumu. Mēs izceļamies ar patriotismu: http://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/uz-citu-valstu-fona-latvijas-karaviri-izcelas-ar-savu-ipaso-patriotismu-apliecina-pulkvedis-lejins/

  • Tāda sajūta, ka jauniņajiem stājoties amatos izsniedz smadzeņu protēzi – sarakstu ar tēzēm, ko viņi drīkst atskaņot publiski. Tas nav jauns izgudrojums, to pielietoja vēl Poļitbirojs. Tkai viena nianse, tēžu sarakstu ir regulāri jāpārskata un jāmodificē. AM un NBS košļājamais par “neprognozējamību” bija puslīdz ciešams 2008.gada augustā vai 2014.gada sākumā, bet nu jau ir skaidrs, ka viss ir prognozējams izņemot sievietes noskaņojumu. Ja valsts izlūkdienesti kaut ko nezina, tad pie vainas nevis neprognozējamība, bet šo dienestu vadītāji vai politiķi, kas uzspiež analītīkiem sev vēlamos secinājumus. LV patriotisma slavināšana salīdzinot ar “citiem” der tikai iekšējai lietošanai, pamēģinātu kāds to pašu pastāstīt sabiedrotajiem, kuri ierodas mūs sargāt “Jums būs tas gods nolikt galvas par patriotiskākās un vienlaicīgi pofigistiskākās valsts brīvību un neatkarību. Tādēļ, ka jūsu patriotisms vēl tālu atpaliek no mūsējā. Amen”. Nu, cerams pulkvedis sapratīs, ka viņa pienākumos neietilpst atdarināt sliktākos LV militārā PR paraugus – kokainus, nekreatīvus un vnk stulbus.

   PS viena gan ir laba lieta, pulkvedis nosauca brigādes skaitlisko sastāvu – 1272 PD karavīri. Pēc visiem militāriem parametriem tas ir bataljons+ ja uzskatam ka tā ir viena vienība vai mazāk par pusi no normālas patstāvīgi darboties spējīgas brigādes. Tā lūk. Atlikušo nosegsim ar patriotismu.

   • arī zemessargs

    “Tāda sajūta, ka jauniņajiem stājoties amatos izsniedz smadzeņu protēzi – sarakstu ar tēzēm, ko viņi drīkst atskaņot publiski.”
    Nedaudz savādāk. Labu laiku pirms ielikšanas amatā ved pārrunas par to ko drīkst atskaņot publiski. Tad skatās reakciju. Tad pārbauda praksē, liekot jau zemākā amatā parunāt (piem. “draudu nav”, “5. pantu neapspriež”, “mums ir vieda armija”, “ZS tik pat labi kā PD”). Ja labi pārbaudījumus iztur, tad liek amatā.

   • Var teikt, ka batljons+, var ka divi bataljoni, var nosaukt par pulku. Mani pozitīvā nozīmē pārsteidz viens tāds pulks- Azova. Brīvprātīgo pulks (nesen sevi dēvēja par bataljonu, bet tagad saucās pulks). Pēc wikipedia ir apm. 1000 karavīri. Viņi sāka pirms diviem gadiem ar Mariupoles atbrīvošanu, bruņoti pārsvarā ar strēlnieku ieročiem, ar lielkalibra ložmetēju Kamaza kravas kastē, kas pastiprināta ar metāla plāksnēm. Bet nepilnu divu gadu laikā 1000 bruņoti vīri, tanku rota (nav dati cik tanki, bet mācībās izskatās, ka ir vairāk par 10), artilērija, bruņutransportieri, bruņumašīnas, L-200 džipi. Plus vēl civilais korpus, kurš nodarbojas ar apgādi, jauniešu nometņu rīkošanu u.c. sociāli aktīvu darbību. Un tas viss nepilnos divos gados korumpētā, novājinātā un militārā konfliktā ierautā valstī. Velns tik zin kur viņi visu to rāva. Cik saprotu Ukrainā brīvprātīgo bataljoni apgādājas paši kā var, valsts piedalās minimāli, bet tie ir iekļauti bruņotajos spēkos un pavēles saņem no bruņoto speķu štāba un pilda visus uzdevumus, bet apgādājas paši.
    avoti: https://en.wikipedia.org/wiki/Azov_Battalion#Foreign_membership
    jūtubes kanāls https://www.youtube.com/channel/UCewl92lzIMDO8QiAYOQ2d8w/videos

 2. Būtu labi saprast, kuri ir tie daži, kas nosaka ko “protēzē” jāliek. No šiem lielākā atbildība jāprasa..

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s