Labi dūmi

vara bungas: beidzot ir pieejami kvalitātīvi dūmi  un zs prot tos izmantot. Cerams ne tikai starptautisko mācību laikā.

Wenden_2016

avots – mācības “Venden 2016”

Advertisements

45 responses to “Labi dūmi

 1. Vienīgi atkāpe, ka tā zviedru dūmene ir derīga nolikšanai, nevis mešanai, un sver kādus 7kg. Un atvēršanai vajag konservu nazi. Un detonators ir atsevišķa stučka, ko var diezgan labi pazaudēt.

 2. Ierakumu_žurka

  Pag, Ko?
  Šīs dūmenes ZS rīcībā ir bijušas praktiski mūžīgi un vienmēr arī mācībās izmantotas. Turklāt tās nav pirktas, bet gan ir zviedru dāvinātas. Burtiski tonnām :D. Tāmēs izmaksas vienai dūmenei ir norādītas 2 centi.
  Piebilde gan kolēģim Albrehtam – dūmene sver 3.5 KG, nevis 7. Dūmu ilgums arī ~3.5 minūtes. Par atvēršanu gan taisnība. It kā gan kastē (iekšā 6 dūmenes + 6 detonatori, kopā sver 19KG, nest nav jautri) ir konservu attaisāmais, bet tas ir baigais sūds. Mīnuss arī, ka “atkonservētu” dūmeni nevar vairs ilgstoši uzglabāt, līdz ar to, ja reiz dūmene ir sagatavota, to būs arī jāutilizē.
  Vēl viena lieta – pēc (sliktas) pieredzes varu teikt, ka dūmi ir nenormāli toksiski, riktīgi cērt kaklā un smacē. Vajadzības gadījumā labs improvizēts līdzeklis, lai burtiski izsvēpētu nevēlamas personas no ēkas. Bez gāzmaskas ēkā nav iespējams izturēt ilgāk par ~30s. Bez komplikācijām, tas ir.

  • Ok pieņemu precizējumu, bet manā laikā tās taupīja kā nezinu ko. Tieši zviedru smagās.

  • Par svaru kaisu pelnus uz galva – tas tāds minējums pēc atmiņas – vienmēr paliek prātā kā “bļa, kā kaut kas tik neliels var būt tik smags”. Ir sanācis ar skaudību pačamdīt (laikam?) norvēģu dūmu grānātas, kas svarā un izmērā ir uz 50% un detonē uz gredzenu – tāpēc šīs laikam liekas vēl smagākas.

  • O jā, tie dūmi, tāds pretīgs smārds un kairina ne pa jokam! Vispār jau tos dūmus nedrīkst ieelpot.

   Dāņi šajās mācībās normāli nolaida luni – svētdienas agrā rītā, kad ļaudis vēl guļ, atkāpjoties izmeta 2 dūmenes ap simt metru attālumā no viensētas tieši pa vējam, lieki piebilst, ka kādam visa saimniecība bija dūmos, ceru, ka neviens logs mājā nebija vaļā vai vismaz saimnieku nebija mājās un lopi arī necieta, jo šito sūdu dabūt iekštelpās=veselības sarežģījumi garantēti.
   Ir tomēr instruktāža, kur un kā drīkst lietot, arī dāņi tika instruēti, laikam domāja, ka atbraukuši uz āfriku 😀 ?

   • a nu skaidrs, kādēļ uz mums taupīja, rūpējās par veselību.

    • Deg jau tā manta labi, šaubu nav, bet vēja virzienu vērā jāņem, ir bijušas reizes, kad izmet, bet vējš ne tā dzen tos dūmus un tu paliec kā uz delnas, ja domā tīt prom vai arī jāpaliek kādu minūti ilgāk pozīcijās un tikai tad var ņemt pēdu pa plānoto maršrutu.

 3. Ierakumu_žurka

  Ok, tā kā man nav nekā labāka ko darīt izgāju cauri bildēm meklējot lietas, kas būtu, maigi sakot, uzlabojamas:
  1) Viscaur redzama tipiskā ZS vēlme “čupoties”. Vai nu pozīcijās vai blakus transportam. Ideāli…priekš pretinieka ložmetējniekiem;
  2) Daudz redzamas kļūdas elementārās darbībās ar ieroci – nav ieplecots, šauj no paduses, gurniņa, kaut kādas tizlas pozas, tur ieročus visi pa lielam nepareizi. Bet tā ir sistēmiska kaite, cēloņi tam ir diezgan pašsaprotami – saļutkai nav atistiens un ZS ir pieraduši šaut aptuveni mērķa virzienā, jo tēmēt “lolnauverc”.
  3) Ir mēģinājumi operācijām ar transportu, kas ir labi. Slikts ir izpildījums. Pēdējam ložmetējniekam būtu jāsedz aizmugure, nevis jātaisa skarbs ģīmis pozējot fotogrāfam. Tāpat kāda jēga ir konvojā uzlikt tikai vienu ložmetēju?
  4) Cilvēki lien iekšā viens otra sektorā, skraida pa priekšu savējo stobriem, nevis pa aizmuguri. Arī sekas tam, ka saļutku neuztver nopietni.
  5) Ložmetējnieki skraida lentēm kūļājoties pa gaisu un pinoties kājās. Pipec vienkārši.
  6) Mans personīgi mīļākais kadrs – Gustavs šauj pat neattaisot tēmekli. Jā. Ko lai vēl saka.

  • Par to čupošanos bildēm neuzticētos, jo tas ir no sērijas kā ar līko tiltu – garā objektīva nianses. Komandieriem uz vietas, gan vajadzētu pieskatīt un vajadzības gadījumā drillēt.

  • Par čupošanos daļēji piekrītu – bija vietas, kur viens vai divi cilvēki par daudz, bet bija arī, kur foto vienkārši nobildēts, kad cilvēki slēpjas aizsegā vai arī brīvajā laikā stāv kopā.
   Protams, arī brīvā laika čupošanos vajadzētu atmest, jo kara laikā tas tāds nelāgs ieradums var nest lielus zaudējumus šķietami drošās vietās.

  • Bet kopumā diezgan daudz, ko uzlabot, dīvaini redzēt, ka dažas lietas, ka mūsu batam kolonnā vienmēr tiek darītas, citiem ir atstāts novārtā(ložberi uz visām pusēm un pēdējais sedz aizgumuri, tur jau vispār pat bez komandiera pavēles tā darīt vajadzētu taču pašam aizdomāties tik tālu, ka jāsedz savējo pakaļa).
   Bet, varbūt keksi mauca pa savu teritoriju uz slēpņa vietu un tamdēļ ložberis čilā?

  • Par ieplecošanu nebūtu tik skarbs – ir pāris bildēs, kur acīmredzami nepareizi ieplecots, vienā izskatās, ka tur zemāk un ir gatavībā ieplecot, bet pārējās neko tādu neredzu.
   Par šaušanu netēmējot – par to nemāku spriest, pats tēmēju, par citiem nezinu.
   Par CG tēmēkļiem – nu, te divejādas jūtas, no vienas puses, tās ir mācības un galvenais, ka ir virziens pareizais, bet no otras, ja čalim īstā kaujā iedos CG šaut un šis nekad nav šāvis, tai skaitā mācībās, pareizi, tad sūdi sanāktu lieli, jo ne viņš trāpītu, ne zinātu, ka aiz viņa ir dead-zone.

   • Ierakumu_žurka

    Atļaušos nepiekrist.
    Ja soldžers, it īpaši zemītis, mācībās lažo un laiž luni, tad viņš to simt punkti darīs un iespējams vēl trakāk reālā situācijā. Ja reiz kaut ko daram un trenējamies, tad ar pilnu atdevi un pareizi. Kaut vai lēnāk, bet pareizi. Priekš tā jau tās mācības vispār paredzētas.
    It īpaši tas uzsverams ZS – tajā laikā, ko ZS pavada apmācībās nav iespējams iedrillēt pareizas iemaņas līdz muskuļu atmiņai. Līdz ar to nākas domāt līdzi un darīt visu “manuāli”. Bet, ja zemītis pat mācību scenārijā nav spējīgs ar vēsu galvu izplānot un realizēt savas veicamās darbības, tad par kaut kādām spējām reālā situācijā varam aizmirst.

    • Es domāju, ka lielu daļu no ZS tāpat varētu sūtīt tikai kā medivac, virtuves, apgādes cilvēkus, jo nav jau tas līmenis visiem vienāds.
     Ar mācībām problēma tā pati vecā – nāk visi, kas var atnākt un tad tā nodaļa vai vads vai rota ir tādi paraibi, līdz ar to tos “īstos” karotājus vari arī neredzēt+tas, ka tos reālos pretendentus jau neviens neņem kopā vienā barā un īpaši netrenē, līdz ar to augstas gatavības rotas vai kā nu tās tur tagad sauks ir tikai uz papīra, nevis realitātē.

  • Mūsu ložberiem sarkanā muņa, igauņiem un dāņiem gan metāla čaulītes. Interesanti vai viņi paši ņēma līdz savu munīciju, vai viņiem mūsējieiedalīja ko labāku…

   • Ir jau arī vēl šis tas no metāla salūtenes krājumos, bet to taupa īpašiem gadījumiem.
    Pārējie turpina kasīt ārā no stobra iekusušo plastmasu.

  • Gjunters, tas kurš Džonis.

   1. Čupošanās kaite ir un būs. Kamēr nebūs pamatīgas apmācības visam personālam. Kamēr būs indivīdi, kuri skaitoties zemessardzē varēs atļauties ierasties divas reizes gadā uz mācībām, kuras viņa prāt būs interesantas. Uz elementārām individuālo iemaņu celšanu, drillu un smagu darbu ar ieročiem un LKI nedomājat kādu no tiem indivīdiem satikt. Kamēr nebūs noteikts, ka minimālais apmācību (MDUI) nevis dienesta izpildes dienu skaits ir vismaz 10 – 20, kad nesasniedzot minimumu ar tevi lauž līgumu un lai nāk dien tie, kuri ir disciplinētāki un ir spējīgi skriet un trenēties. Pilni bataljoni ar mirušajām dvēselēm, kuriem apmācību vietā ir brauciens uz copi vai sēņot.
   2. Elementārs individuālo apmācību trūkums.
   3. Pat no viena ložmetēja var būt jēga. Un vispār jautājums vai ir jēga ir pārāk retorisks.
   4. Individuālo iemaņu trūkums.
   5. Elementārs ekipējuma trūkums. Kur ir ložmetējniekiem lentām somas (molles, pie uzkabes liekamas) ? Kad iedod to, kas ir, tad izskatās tā kā ir.
   6. Gustavnieks totāls pedālis. Iespējams kārtējais – ierados, jo man liekas šīs mācības būs interesantas, pēc tam visu gadu pie kājas ko jūs tur trenējat, gatavojat.

   Pa lielam esmu diezgan nopietni novērojis vairākos bataljonos, ka ir entuziastu vienība, kuri pa nopietnam ņem vērā apmācību un kārtīgi trenējas/mācās. Un tad ir pārējais mākonītis (bars, formācija sandbagiem, gaļa), kuri vienkārši ir šad tad pa kādai mācībai pagrābstījuši, kuriem izdiena jau desmit gadus esot zemessardzē ir 0, jo apmeklē tikai divas nodarbības gadā. Bet uz copi gan neaizmirst uzvilkt snugpaku vai pikseli, kur čomiem padižoties – re, esmu zemessardzē.
   Protams, ka spiediens no augšas neļauj vienkārši atbrīvoties no liekajiem mirušajām dvēselēm, jo kā gan citādi lielie čiekuri dižosies televizoru ekrānos ar tekstu – zemessardzē tik un tik tūkstošu vīru un sievu.
   Viss ir banāli vienkārši – liekās dvēseles,. kuras pa lielam nemaz nav vajadzīgas un totāli trūkstošais ekipējums, ieroči un transports (arī sakaru līdzekļi), ai pa lielam trūkst viss.

   • Nu sakariem nesen izgrūda 60+ ļimakus, vismaz kkur noliktavās ir. Tas ir pluss. Kā jau teicu ZS attīstību traucē tas, kas tā vairs nav valsts organizēta nevalstiska organizācija (GONGO) ar savu pašpārvaldi un zināmu autonomiju izvēlēties kā labāk organizēt personālu un to apmācīt. ZS ir jābūt kā tai slavenai dāņu homeguard izlūkrotai Patruljekompagniet ar kuru man bija tas gods pastrādāt pirms viņus reorganizēja daņu pacifisma uzplūdē 2007.gadā. Tur uzņemšana notika reizi 2 gados un no gribētājiem iestāties veidojās rinda. Jo bija armijas pieprasījums pēc LRRP speciālistiem, reāla apmācība un komandējumi. Tā vietā mūsu ZS dzenās pēc skaita un īsti nav jūtama izpratne, ka vadība zina kā zs labāk izmantot (atbalsts vai patstāvīgas pirmā ešelona vienības). Ja bardaks turpināsies un spriedze pieaugs var sākt veidoties amatieru strēlnieku klubi (kā piemēram LT), kas paši sevi uzturēs, un arī trenēsies pēc savas programmas. X stundā valsts pieņems visus. Ja tiktāl nodzīvosimies tas būs ZS noriets. Re kur ventspilniekiem (!) jau problēmas ar rekrutēšanu
    http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/jaunajam-zemessargu-astotniekam-labi-rezultati-sausana.a191587/

 4. cik daudz problēmu risinātu pa priekšu kolonnai lidojošs drons..

  • arī zemessargs

   Un civilās drēbēs pa priekšu braucošs spiegs.

   • Ko tādu ieraudzīs spiegs uz ceļa, ko neieraudzīs drons no augšas? Ne viens ne otrs redzanajā spektrā neatklās labi nomaskējušos slazdu, bet dronam jau var būt arī citas fīčas virsū.

    • Man liekas normāliem militāriem droniem nāk night visions un visādi citi infra-light vission, ar tiem tu daudz maz visu redzesi ko vajag.

     • Ja slēpnis ideāls, tad to nevar tā pamanīt no gaisa(protams, ja ņem vērā gaisa draudus), ja nu vienīgi kaut kādu ģeoradaru palaiž un iztausta, ka tur ir dobums un super jūtīgi sensori vēl uztver to, ka tur ir dzīvas būtnes, tad skaidrs – mākslīgs dobums ar cilvēkiem=slēpnis(nu, vai arī lācis ziemas migā atpūšas).

       • Izelpa/garaiņi? Ok, to var, bet jau arī ar termo izpētīt paši savu slēpni un attiecīgi maskēt tā, lai no apkārtējā apvidus neizceļas.

       • Puikas savulaik budžetu, ko varēja tērēt “termodroniem”, ieblieza skaistos reprezentatīvos kuģīšos. Pa to naudu varēja virs Latvijas iekarināt satelītu..

        • Kuģos ielika, jo tā prasīja lielie NATO vīri, neba paši sagribēja.

         • admirālis pat NBS AŠ ēku pasūtīja kuģa izskatā, bez viņa izniciatīvām arī kuģu jautājumā neiztika

          http://www.diena.lv/sodien-laikraksta/zeibota-kugu-rupals-zem-lupas-693486

         • arī zemessargs

          Ir kādi pierādījumi, ka tieši kuģi bija NATO vīru prioritāte?

          • never ever

           🙂

           Nu bet kādi pierādījumi anonīmā diskusiju forumā.

           Pietiek aplūkot kādos NATO savienojumos piedalās tie mūsu pretmīnu kuģīši un ko tie dara, lai saprastu, ka tas bija jau liela NATO līmeņa plāna ietvaros izdomāts sen atpakaļ. Arī tehnika tiem tika sarūpēta no treknā gala augtajiem plauktiem ar NATO ziņu, tiesa, mīnu meklēšanai, nevis karošanai.

          • Jā bija tāda “nekaitināšanas” politika, tā mainījās, un atkal var mainīties, tad atkal… cik ilgi mēs šitā serfosim? LV ir savas intereses, savi trumpji un dispozīcija. Cik ilgi mēs nebūsim patstāvīgs spēlētājs reģionālās drošības jomā ar savu suverēno spēju resursu?

          • Garamgajejs

           sausais atlikums, LV aizs. budžetam milzīgas naudas tika ieliktas NATO mīnu meklēšanas puzlī, taču, kad ir sabrieduši reāli mēsli, augstos kabinetos laiski konsultējas un štuko kā samērot veicamās darbības ar aktuālajiem reitingiem.

          • arī zemessargs

           Intereses var būt tikai dažādiem ekonomiskajiem grupējumiem un lielvalstīm. Nācijas intereses Latvijas gadījumā ir nacionālisms, radikālisms un nekonstruktīvisms [dominējošais viedoklis Latvijas politiķu vidū].

          • never ever

           Nē nu ko nu tagad, jau par vēlu. Visi gudri pēc kaujas.

           Visa dzīve ir lavierēšana un sērfošana starp to un šito, es tikai par to, ka neba jau visas tizlības, kas ir sanākušas, ir tikai stulbums, korupcija vai apzināta sabotāža.

           Problēmas mūsu militārajām spējām rada: 1) naudas trūkums; 2) politiski lēmumi par prioritātēm, ja Spēkavīram pienāk klāt Merkele un saka, vispār Jums tākā laiks būtu šito un to, citādi būs tas un tas, tad grūti pārmest Spēkavīram, kas savelk plusus un mīnusus un pieņem lēmumu darīt tā, mēs, parastie gari jau nezinām ar ko Merkele piedraudēja vai painformēja, bet, ja zinātu, tad šaubos, ka mūsu spriedumi atšķirtos no Spēkavīra; 3) ierēdņu stulbums/bailes/turos-pie-krēsla; 4) ienaidnieka darbības rezultāts, apzināta sabotāža utml.

       • Termo neiet cauri lapu/skuju segai virs galvas, sēdi zem egles vai priedes, kura zaļa visu gadu.

    • arī zemessargs

     Spiegs var pārbaudīt vai starp civilajiem ciematā ir karavīri. Ja tie iekštelpās, tad dronam būs sarežģīti tos atšķirt no civilajiem, kuri tur apkārt staigā.

  • Vai kaut vai visparastākais binoklis, lai saprastu, vai tur tālumā pretinieks vai tikai krūmi.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s