Dienas grauds

[..] In talking with Baltic leaders, a certain fatalism can creep in. They know there is no way their tiny countries can defeat Russia (population 142 million) in an all-out war, whether singly or jointly. “Even if we spend everything we have, we can never defend ourselves,” a Lithuanian leader glumly told me.

But simply having large pools of trained and armed reservists could help to deter Russian aggression. Putin prefers quick coups like the one he pulled off in Crimea, where the Ukrainian forces did not fire a shot. The last thing he wants is a prolonged guerrilla war in the marshes and forests of the Baltics, where Stalin faced armed resistance during the 1940s and early 1950s. If the Baltics can credibly threaten Putin with the prospect of Russian soldiers coming home in body bags, they are less likely to be invaded.[..]

Max Boot

avots

vara bungas: izraudāties ārzemniekam uz pleca un pēc piecām minūtēm sist sevi ar papēdi krūtīs ziņojot vietējā televīzijā , ka  draudunav un viss čotka pēc plāna ir mūsu līderu stilā. Raksts ir interesants ar to, ka tā autors izbraukāja visas trīs Baltijas valstis un, cik var saprast no konteksta, tika uzņemts visaugstākajā līmenī. Viņa atziņas par mūsu aizsrdzības stāvokli ir ievērības vērtas, jo nav pakļautas konjunktūrai un šī komandējuma atskaite nav domāta mūsu lasītāju acīm.  Kurš gan LV  lasa neokonu The Weekly Standard? 🙂

Advertisements

20 responses to “Dienas grauds

 1. Šodien laikam ir tā diena, kad es esmu apjautis, ka konvencionāls karš LR teritorijā, saliekot kopā visus datus, acīmredzot, ir ar lielāku iespējamību, nekā miers. Citiem vārdiem sakot – kara iespēja, manuprāt, ir pārkāpusi 50% iespējamību.

  Līdz šim es vairāk sliecos uz miera pusi, tagad vairs ne.

  Pēdējo pili svara kausos pielika šis te:
  Авария бомбардировщика Ту-22М3 в Острове
  http://bmpd.livejournal.com/1971082.html

  Nav jābūt augstās kara skolās izglītotam, lai saprastu, kam gatavojas valsts, kas stratēģiskos bumvedējus(nevis CAS) apkalpo rokas stiepiena attālumā no NATO robežas. Ko tas liecina par nākotnes frontes līnijas plāniem. Ostrovā arī agrāk uz papīra KF bija stratēģiskie bumbvedēji, bet tolaik tā bija knapi dzīvību velkoša, nelidojoša butaforija, kas 2000-šo gadu beigās tika likvidēta, jo eksistēja tikai uz papīra, nodarbojās ar lidmašīnu utilizāciju. Šis konkrētais TU lidonis nesen bija pabeidzis pilnu modernizāciju. Acīmredzot Ostrova tiek gatavota nevis kā pastāvīga bāzes vieta, bet kā pilnvērtīgs uzņemošais lidlauks stratēģiskajai aviācijai, kas izmantos to kaujas lidojumiem.

  Ja pieliek visus ciparus par naudas tēriņiem(ekonomika stagnē, dzīves līmenis samazinās, vērtīgās rezerves tiek nevis ieguldītas ekonomikā, bet ieročos), loģistikas attīstīšanu mūsu pierobežā(neviens negrasās aizsargāties izvietojot munīciju blakus robežai), retoriku, konkrētiem spēku izvietojumiem, modernizācijas akcentiem, mācībām, tad arvien vairāk izskatās, ka kāds ir izgājis uz spēli: visu-vai-neko. Diemžēl.

  No otras puses citu variantu krieviem nav, ekonomika ilgtermiņā ir ar mīnusa zīmi, reformas nav reālas un esošā tendence nozīmē tās KF kā valsts nāvi, tāpēc(!) atliek tikai apgāzt visu lielo spēļu galdu(uzsākt kārtīgu kariņu atgriežot visus 1950. gadā, vai arī tikai daļēji apgāžot un tupi okupējot Baltiju, draudot apgāzt pa visam), tad visi dzīvos ar mīnusa zīmi, un kas zin, tik sliktos apstākļos KF varbūt ir cerība būt veiksmīgāko galā. Ja nevari noķert konkurentus, sabotē visu spēli. Tiesa, ĶTR šādas idejas noteikti nav plānos, bet ar ĶTR laikam šie izdomājuši “ganjau sarunās”.

  Labās ziņas laikam ir tādas, ka mums ir pāris gadi rezervē, jo tikai pēc pāris gadiem KF BS būs pabeiguši modernizāciju un loģistiku. Pa velti netiek pie robežas ieguldīti tik lieli līdzekļi, kas ir pilnīgi bezjēdzīgi, ja KF grasās aizsargāties. Viss uzvarai un uzbrukumam.

  Tā armija un uzbrukuma infrastruktūra, kas tiek veidota uz KF iedzīvotāju nabadzības fona, tiks pielietota.

  Kāpēc gan KF būtu vajadzīga Baltija? Stratēģiskajam kara vešanas dziļumam pret rietumiem, kā arī atslēga NATO izjaukšanai(DE/FR pret UK/USA). KF nacionālā gvarde tiek gatavota pietiekamā apjomā, lai pārņemtu visas tiesībsargājošo intitūciju funkcijas uz ilgu laiku pat tādā valstī ka Polijā.

  Visi priekšnosacījumi vainu jau ir, vai pēc pāris gadiem būs, pietam radīti caur KF tautas ciešanām.

  Quo vadis.

  • >Labās ziņas laikam ir tādas, ka mums ir pāris gadi rezervē, jo tikai pēc pāris gadiem KF BS būs pabeiguši modernizāciju un loģistiku.<

   Es teiktu kādi 4 gadi ir rezervē
   2018. gadā Krievijā būs pasaules futbola čempionāts. Protams, ja krieviem to atņem, tad rezerves gadu skaits samazinās.

  • nezinu ja godīgi par šito visu…..aukstā kara laikā arī PSRS ļoti cītīgi un rūpīgi gatavojās karam ar NATO, lika visu austrum Vāciju pilnu ar ieročiem, pie mums ar te visu nomīnēja ar bāzēm un tanku remontu cehiem. Bet tā arī nekā īsti negrasijās darīt, ja nu vienīgi ja NATO uzbruktu pirmais (un NATO tāds pats domu gājiens bija). Un tā arī sēdēja dusmīgi 50 gadus ar gāzmasku uz sejas un pielādētu Kalašu , lūrot uz rietumiem.

   Manuprāt tas pats arī tagad būs…..šitā visa modernizācija kas notiek Krievijas armijā ir vairāk tāds kā mēģinājums mazināt milzu nevienlīdzību, kas pastāv starp NATO un Rus spēkiem. Ja pat Staliņs un viņam līdzīgi idioti nebija galīgi Kamikazes , kas sāktu karu ar pretinieku kuru nespētu uzvarēt nedomāju ka Putins un viņa draugi ar tādi ir. Viņi ir savtīgi un mantkārīgi cilvēki, nedomāju ka viņi iet nāvē Krievijas goda un spēka pierādīšanas pēc.

   • Ir liela starpība tieši ko BŪVĒ kā jau minēja “never ever”.
    Aukstā kara laikos austrumvācijā neviens nebūvēja lidlaukus un sevišķi stratēģisko bumbvedēju bāzes tādā tuvumā pie rietumvācijas/NATO robežas, ka amerikāņi vai vācieši to varētu iznīcināt ar raķešzalves artilērijas kompleksu šaujot no savas robežas puses.

    Viennozīmīgi konflikta laikā Kaļiņingradas apgabals tiks par visām varītēm “savienots” ar Krieviju, kas notiks uz Baltijas valstu teritoriju rēķina.

    • Nu jā, un te nav nozīmes atdzimst pie mums fašisms vai nē. Ja pamatīgi saķersies dēļ SY, sekas varam izjutīst arī mēs . Globalizācija, huļi… Lai karotu Vidusjūrā bez Baltijas jūras RU neiztikt, tas nozīmē ka tā preventīvi centīsies nodrošināt sev freedom of movement. Kur? šaurumos t.sk. arī Dānijā.

   • Divains tev priekšstats izveidojies. Jo NATO tolaik nesēdēja rokas klēpī salikusi un ARĪ GATAVOJĀS kodolKARAM. Tādēļ arī ne Staļins, ne Hruščovs, ne Andropovs neriskēja. Kas kopš tā laika mainījies? Parādījušies hi-tech ieroči, ar kuru palīdzību var panākt to pašu ko ar kodoltriecieniem tikai bez pasaules gala. To visi labi saprot un ķersies pie kodollādiņiem vai nu tikai mutiski vai nu, kad viss gandrīz zaudēts. Ar to strap XX gs (2PK veida) konvencionālo un kodolkaru parādās vēl viens paveids – konvencionālais karš bez tieša kontakta ar pretinieku. Skat. abi US kari ar Sadamu (nejaukt ar to kas notika pēc uzvaras). US vienkārši iznīcināja irakiešu tankus nenonākot kontaktā ar viņu PGA un artilēriju. Tagad bezkontakta kaujasdarbībai papildus bonusā nāk visādi kiberkari un infokari. Šobrīd RU tehnoloģiskās spējas vēl atpaliek, lai karotu XXI gs konvencionālo prasību līmenī, bet tas nebūs mūžīgi. Kodolieroči pagaidām tiks turēti kā pēdējais arguments un pretinieka iedzīvotāju psiholoģiskai ietekmēšanai.

   • Starp PSRS un KF ir liela atšķirība ideoloģijā un sabiedrības postulētajā mērķī.

    PSRS laikos atbilstoši šķiru cīņas ideoloģijai nebija nepieciešams ar varu atkarot kaut ko lielos mērogos, jo pēc komunisma teorijas ar laiku pūstošie rietumi sabruktu šā kā tā, militārs uzbrukums tiem tikai pasliktinātu strādnieku šķiras stāvokli. Salīdzinoši mazi kariņi, hibrīdkariņi, cūcības āfrikā, āzijā, tos PSRS atbalstīja, lai paatrinātu šķiru cīņas galu, nostiprinātu ģeopolitiskās intereses, bet ne masīva klope ar NATO. Protams, bija tādi, kam nagi niezēja izkauties ar NATO, bet pats vērtību pamats, kas tika barots un attīstīts PSRS ietvaros – “miru mir”, atbalstīt strādnieku šķiru visā pasaulē un ar laiku viss būs labi, jo iestāsies teorētiskā komunisma pēdējā fāze – nav naudas, nav likumu, visi kolektīvi dzīvo kolektīvam. Cilvēki jau neticēja tam, bet tomēr gala mērķis bija skaists un naivs – visas civilizācijas uzplaukums zem marksisma-ļeņinisma mācības.

    Tagad turpretī KF atgādina aptuveni visādas eiropas diktatorvalstis pirms 2.p.k. Postulētie mērķi vairs nav tādi skaisti kā PSRS. Tagad viss ir daudz zemiskāk un agresīvāk – “možem povtoriķ”, “gģe ja tam rosija”, “iskonnije zemļi” utt. PSRS augsto plauktu ideoloģiju ir aizstājis dzīvniecisks prastums, iekarot, sagraut, parādīt kuzjas māti, mēs ģenētiski stiprāki, mums ir tiesības, pat patriarhs saka, ka nogalināt vajag, lai krievija liela taptu utt. Tagad mērķis nav vairs civilizācijas attīstība, bet vienkārša vēlme revanšēties, atjaunot impēriju, parādīt spēku. Revanšisms!

    Ko ar to es gribu teikt. Es gribu teikt, ka mūsdienu KF visos sabiedrības līmeņos šobrīd ir daudz tuvāk īstam karam ar NATO, nekā PSRS. Dēļ vērtību sistēmas, ko kultivē runājošās galvas masu mēdijos pēc lielo onkuļu norādījumiem.

    Zinātāji zinās cik armijas parādes tika 9.maijā taisītas PSRS laikos un cik KF laikos. KF nav PSRS. Saturs sabiedrībai galvās cits.

    • karam RU sabiedrībā ir atbalsts, bet ne kodolkaram. Možem povtoriķ attiecas uz aiziešanu kājām no Maskavas līdz Berlīnei. Vot, ja US pateiktu, ka we can repeat August’45, tas būtu interesanti 🙂

  • arī zemessargs

   Es domāju 50% slieksnis pārkāpts 2014. gada beigās, kad sākās Ukrainas konflikta iesaldēšana. Vai Putins gatavojās uz globālo karu? Jā, bet viņš nevēlās globālo karu. Viņa spicei ir īpašumi un radi NATO. Manuprāt, viņš gatavojās lokālam konfliktam un ticami draudēs ar globālo karu (tāpēc parāda visiem, ka gatavojas, lai ir ticami). Saasinājums var būt jebkurā brīdī līdz 2020. gadam, tāpēc rezerves var arī nebūt.

 2. Vēl ko gribēju piebilst: oponējot tādiem, kas uzskata, ka “KF elitei īpašumi rietumos, sēž uz nadas maisiem, karš tiem nav vajadzīgs, oligarhi putinu apturēs, bla bla bla”.

  Karš, mani mīļie draugi, ir absolūti irracionāls savā būtībā, bet tas nekad nav apturējis cilvēkus viens otru slaktēt industriālos apjomos, ejot pretī loģiskai, politiskajai elitei un izdevīgumam ilgtermiņā. Vēsture.

  • arī zemessargs

   Precizēšu: globāls karš tiem nav vajadzīgs. Lokāli kariņi ar iespēju atkāpties un vienoties – der.

   • Tas domas virziens man ir tāds, ka daudzi kari ir sākušies tikai tāpēc, ka tankos degviela jau bija ielieta, viss gatavs, un kāda notikumu ķēde aizdedzināja degauklu. Racionāla doma paliek aizkadrā.

    Piemērs. Esmu iepazinies ar materiāliem KF kodolkara komandķēdē pēc grāmatām, kas sarakstītas par šo incidentu:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_rocket_incident

    Tas ir vienīgais gadījums, kad kodollielvalsts koferis tika aktivizēts un Jeļcinam atlika nospiest vienu pogu. Pogas viņa priekšā mirgoja koferī, un ĢŠ kliedza, ka tā ir jonsfēras raķete un ASV tūlīt iznīcinās KF spēju noteikt ienākošo triecienu, ģenerāļi ieteica dot kodoltriecienu. Atsaucēs grāmatās ir aprakstīts kā to atcerās KF virsnieki, kas sēdēja pie raķešu palaišanas pultis aiz Urāliem un bija gatavi pagriezt atslēgu, kad iedegsies indikators, DEFCON1 krievu versijā mirgoja uz visiem ekrāniem visās kodolieroču bāzēs. Un viņiem roka nenodrebētu. Jā, 1995. pasaule bija 1 soli no beigām. Pamatā lasīju Pry, Peter (1999). “Black Brant XII”, ISBN 0-275-96643-7, var google grāmatās pa lapai palasīt lēnām.

    Principā līdz globālai apokalipsei nenonāca tikai 1 cilvēka neironu dēļ, kurš nedaudz nogaidīja ar pogas nospiešanu, ignorēja ģenerāļus, nezinu kas viņam galvā notika, bet Jeļcins izglāba pasauli.

    Tāpēc racionālai kolektīvai domāšanai nevienmēr ir iespēja sevi parādīt, cilvēks ir irracionāls un tāda ir mūsu daba. Šoreiz nosvīda, bet ko Jeļcina vietā izdarītu paranoiķis putins? Ko?

    PAT PSRS LAIKOS tik tālu nebija nonākuši cilvēki līdz pasaules galam.

 3. Amerikānis laikam Latvijā tikās pārsvarā ar 5 panta liecinieku sektu.
  Tāpēc satrukuma pilnās piezīmes par Trampu un Brexit.

  >Trump has said that NATO is “obsolete” and has promised to withdraw U.S. troops from any countries that don’t pay enough for the privilege of being defended—which in his estimation includes pretty much every country where U.S. troops are currently deployed. “Why are we always paying the bills to protect other people?” Trump demands to know.<

  Paši diemžēl nekad neesam ne pieraduši, ne plānojuši tērēt SAVU naudu par savu drošību, no sērijas, gan jau Vašingtonā vienmēr būs kāds labais onkulis (vai tante, ja Hilarija), kas pateiks, ka rēķinu apmaksās un mēs paši konferences rīkosim un bukletus printēsim.

  Kamēr ZS joprojām apbruņota ar zviedru humpalu ieročiem, kas mūsdienu kājnieku karadarbībai LV apstākļos sen kā vairs neatbilst. Pat Goda Sardze pie Brīvības pieminekļa stāv ar Vjetnamas ēras humpalu M16A1. Manuprāt tas ir kauns.

  • Nejauksim elkoņus ar desas lunķiem.

   Trampa komentāri par aizsardzības tēriņiem ir viens, viņa komentāri par saprotamo lāga zelli Putinu ir kas cits. Ja pirmais ir pamatoti, un to risina (kaut cik) mūsu izdevumu celšana, tad otrais ir fundamentāla problēma, kam nav risinājumu bet ir tālejošas sekas.

   • Man tas raksts likās tāds virspusējs.
    Ja autora skatījumā un pēc viņa sarunām ar baltiešu pārstāvjiem ir raizes par Amerikas politiskā kursa maiņu uz izolacionisma pusi vai UK potenciālā izstāšanās no ES, tad par pašu Baltiešu apņēmību darīt ko lietas labā nav sīkāk pastāstīts un nav viedokļa. Tik vien var saprast, ka Baltijas valstu politiķi ir noraizējušies. Latvijai un Lietuvai nav 2 % aizsardzībai. Tas, ka Latvija neplāno atjaunot OMD, kā Lietuva, neko neizsaka. Droši vien kāds pateica ka mums ir 8k rezerves ZS, kuri ir vienā līmenī ar profiem.
    Gaidu rakstu no ārzemniekiem, kur kāds pacenstos rakt dziļāk par mūsu aizsardzības problēmām. Gluži tāpat kā tagad ārzemēs mēdz rakstīt un runāt par aizsardzības problēmām un cēloņiem Ukrainā – korumpēta armijas vadība, reformu trūkums vai arī to bezjēdzība, neatbilstoša struktūra, izniekoti aizsardzības līdzekļi.

    • Bet tā ir tā informācija ko viņi saņem un uz kā pamata izdara secinājumus un pieņem lēmumus. Turklāt raksta vērtība ir arī no tā ka mēs redzam ko cilvis vispār ir sapratis tiekoties ar B3 politisko eliti ceļojuma laikā, oats nebūdams galīgā nulle politoloģijā un vēsturē.

  • ”Pat Goda Sardze pie Brīvības pieminekļa stāv ar Vjetnamas ēras humpalu M16A1. Manuprāt tas ir kauns.”

   es ja godīgi labāk staigātu ar ASV humpalu M16A1, nekā ar Zviedru humpalu AK4. Vismaz vieglāks un lieto to pašu munīciju un magazīnas, ko visi pārejie.

 4. Tik traki satraukušies par to Trampu. Katrs prezidents kā politiķis sola zilus brīnumus un jau pirmajā termiņā, bet cik no sanāk mēs redzam tieši Obamas valdīšanas laikā. Es tieši par Trampu, jo Hilarija ir tieši tā, kas pie pirmās izdevības pārdos mūs, tik klaju populisti un melotāju un glumu sievišķi pat LV neatradīsi.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s