Dienas grauds

Bite var iekost lielam dzīvniekam tā, ka viņš vairs negrib pie stropa nākt. Bite šajā līdzībā ir Latvijas armija. Kas ir lielais dzīvnieks, varam iedomāties. Par armijas biškopību Neatkarīgā sarunājas ar Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Raimondu Graubi.

Advertisements

60 responses to “Dienas grauds

  • Par cenu pagaidām neko neteikšu, bet izvietojums zīmīgs un liecina par to, ka plāns ir.

  • Es tā kā to jau biju dzirdējis, ka tur taps noliktavas, bet tagad neatceros, kas man to teica. Turklāt, cik atceros, cilvēks teica NATO noliktavas, un ka tur glabāsies ne tikai LV lietas.

   Pēc linka adrese padomāju, ka cena 68 miljoni, bet izrādās 6,8. Nekas traks neliekas, bet nezinot projektu, komentēt nevaru. Katrā ziņā, būvnieks ir UPB, kas manā skatījumā nav sliktākais variants. Es, katrā ziņā, ja man kas jābūvē būtu, Pīlēna birojam uzticētos stipri vairāk kā kaut kādam Skonto vai ReRe.

   Par to izvietojumu – vai tas nav turpat, kur jau PSRS laikos kas atradās?

   • Embutē bija gan raķešu bāze. Vaiņodē lidlauks. Lidlauks noliktavas izvietojumam piestāv vairāk, jo daļa kravu (munīcija) var glabāties kastēs klajā laukā kaponieros (tādās pusbedrēs ar vaļņiem) vai zem nojumēm.
    kkā ne tā

    bet tā

 1. Ja tiek līdz intervijas beigām, tad atrodama ziņa pa rubli! Armija, lai nesijātu nost normālus džekus, remontēs viņiem zobus!

  • laimīgais, es vēl netiku līdz lasīšanai 🙂

  • PSRS laikos kara komisariātā vidusskolas čaļiem arī laboja zobus.. Nu varbūt “laboja” ir mazliet nekorekti teikts, drīzāk brutāli apstrādāja, bet fakts tāds bija. Vismaz es to pats esmu pieredzējis. Citiem čaļiem vēl tur ko ārstēja, bija pat daži, kam kaut kādas iekšējo orgānu operācijas taisīja.
   Principā konveijeris tajā laikā rūpējās par gaļu, neredzu nekā nosodāmā, ja mūsu NBS arī šo to darītu. Protams, primāri pašiem būtu par savu veselību jāgādā.

 2. Graube: – Laikam pats svarīgākais ir sagaidīt NATO vienotību. Kopīgu izpratni par to, ka riski ir reāli.
  ______________________

  Tas tā kā nozīmē, ka tiek atzīts, ka draudi tomēr ir?
  Kaut rindkopas beigās atkal – 5. pants darbojas – un tas atkal nozīmē, ka draudu nav, jo 5. pants darbojas?
  Vai kā? 🙂

  • VB ar Graubi nesaskaņoja ierakstus , bet kopumā runājam par vienu un to pašu – arī NATO nav vienprātības. Tādēļ VB saka kāpinam savas spējas, Graube- sagaidīsim NATO vienotību. 🙂

   Bet vispār grūti būt politiķim un top menedžerim vienlaicīgi.

 3. Žēl tikai, ka Galvu Reibinošās Karjeras Īpašnieks, tagad jau a.k.a. “Bitenieks”, nepievērsa vajadzīgo uzmanību bišu saimes dzeloņu ( dzelkšņu) asināšanai pirmoreiz (90-to vidū/ otrajā pusē), kad ieņēma Dravas Uzrauga posteni.

  Pāris piemēri, kuriem personiski biju liecinieks (ZS): Landroveru iegādes un uzturēšanas “sāga”, “eposs” par HK21E lentām, RPK iegādes “leģenda” ar nolietotu stobru resursu.

  Protams, protams-tiešie formālie atbildīgie bija tie, kas organizēja un īstenoja attiecīgos iepirkumus. Bet – vai kāds tiešām arī atbildēja par šo iepirkumu rezultātiem” – “pēc jēdzieniem”?! Bet par savu padoto neizdarību atbildīgs ir kurš? Varat 13 reizes minēt…

  Vai varam būt pārliecināti, ka iepriekšējo apgādes/ iegãdes “varoņdarbu” autori un atbildīgās personas, esot “pie šprices” arī tagad, ir progresējušas vajadzīgajā virzienā? Ļori gribētos ticēt. Ļoti. Gribētos…

  Dzeloņiem bija jābūt izkaltiem aizvakar. Tad atlikuj tos regulāri asināt ( uzturēt kaujas gatavībā). Ja aizvakar viss ( vai tuvu tam) būtu izdarīts šajā jomā, tad šodien nenāktos apņemties izdarīt rītdien to, ko jau vajadzēja vakar…

  Tagad katram kurš nav vienaldzīgs, nāksies darīt visu, kas ir savis spēkos, laik kaut nedaudz atgūtu nokavēto. Jo – ar katru brīdi svarīgāk kļūst, lai visi bišu saimes dzeloņi būtu tik asi un norūdīti, cik tas ir iespējams. It sevišķi, ja bišu saime nav skaitliski liela. Nu- kā mūsējā…

  Tas ir nepieciešams, lai īstenotu sekojošo darbojošos principu, kur atskaņoja ģenerāļa Dž. Patona lomas atveidotājs vienā no filmām. Precīzu citātu neatceros, bet saturiski tas skanēja šādi: ” Son, you do not win the war by dying for your country. You win it by making the other Mother F…er die for his country!”. Var jau būt, ka nedaudz klišejiski un kliedzoši polit- nekorekti, bet toties būtību atspoguļo kodolīgi.

  Visiem jauku dienu vēlot,
  Raimonds Z.

 4. Sākumā bijām eži, tagad tikai bites..

 5. Izrāvumi no intervijas:
  -“Un nu evolucionāri esam nonākuši līdz 3. pantam, kurā skaidri pateikts: puses katra atsevišķi vai visas kopā ar ilgstošiem un efektīviem pašu centieniem un savstarpējo palīdzību uzturēs un attīstīs savas individuālās un kolektīvās spējas pretoties bruņotam uzbrukumam. Skaidri un gaiši pateikta katras valsts atbildība. Un šo 3. pantu mēs esam sākuši realizēt tikai pagājušā gada vidū. Tāda ir realitāte.”- opā, gribētos, lai kungs paskaidro šo plašām tautas masām, kāpēc tā???

  “Zemessardze ir Latvijas teritoriālās aizsardzības pamats. Divus gadus dienot Zemessardzē, man tomēr nav radusies pārliecība, ka būtu labāks kaut par vienu profesionālu karavīru. Kāpēc tāds uzsvars uz amatieriem?

  -“Par to spēju. Es nebūtu tik skeptisks, jo gars nosaka visu- Oho!! Cik mums apgaroti ģenerāļi!! Palaidīsim ar G-36 pret T-72 vai BTR, kaut vai nodaļu ar VDVšņikiem, gribētu redzēt teātri 😀

  – Un, ko līdz šim neesmu daudz stāstījis, mēs plānojam veidot speciālo uzdevumu vienības arī katrā Zemessardzes bataljonā. Apmācīt zemessargus, kuri tam gatavi – dažādām fiziskām, psiholoģiskām, taktiskām spējām- Šis izklausās kaut kur dziredets.. Paga, pag, vai tik gadus 20 atpakaļ jau ZS paspārnē katrā batiņā nebija pa savam SUV, cik es atceros no JS laikiem, vīri darbojās efektīvi! Interesanti ko plāno tagad, ir taču izlūkvadi. Tie paliks, tiks pārveidoti?

  – Ukrainas piemērs rāda, ka arī mūsdienās iespējams karš bez supertehnoloģijām un zābaki uz zemes joprojām nepieciešami.

  – Tieši tā. Mēs sekojam, kādā veidā Ukrainā taktiski un operacionāli tiek veiktas šīs operācijas, un viena no atziņām, ko guvu, tiekoties ar ukraiņiem, – nav jāmēģina viņus padarīt par supercilvēkiem. Viņi ir tādi paši kā mēs. Un, kuram stiprāks gars, tas arī uzvar- te nu jālamājas! Bļ.. atkal te par gara spēku runā, ar tiem 5000 PD uz papīra??? WTF, ukraiņiem vismaz dzīvais spēks bija pietiekam, arī tehnika, kaut arī veca, bija. Kas ir mums??? Ne boots, ne tehnikas pietiekamā skaitā. Vai nu triec prom tās n-tās bābas un kantora žurkas prom no AŠ, sadalot naudu uz piļītājiem paceļot algas, vai triec žurkas uz poligonu. Skarbi, bet vidusceļa nav.

 6. Re kur pilnā intervija. Arī Radziņš tiek citēts 🙂

  http://nra.lv/latvija/175191-raimonds-graube-alianse-musu-uzvara-ir-laiks.htm

  • Pilna intervija ir arī pēc pamatlinka. Bet starp ziedotājiem grāmatai uzvārda Graube nav. Laikam būs no ministra aizņēmies palasīt.

   • Agris Purviņš

    Tad kad Kalniņš stājās amatā un izvērsa pret mani čekista cienīga kampaņu pēc principa “būs cilvēks, pantu atradīsiet” es naivi vērsos pie Graubes cerot, ka viņš spēs saprast, kas notiek un to pasākumu kāds tas bija izvērsies apturēs un iedos tam normālu civilizētu ritējumu. Vēlāk es uzzināju, ka dienu iepriekš pirms noteiktās mūsu tikšanās viņš bija pieņēmis Šarapu un tas bija piestāstījis pilnas ausis par to, ka es aicinu BN zemessargus doties mežā, taisos rīkot preses konferences utt. Tās bija kolosālas muļķības, bet Graube uzķērās un bija ļoti satraucies. Takā tikšanās reizē viņš izvēlējās monologa diskusiju, kurā mani bāra un biedēja. Tiesa viņš atzina, ka es esmu bijis ļoti labs komandieris un noslēgumā viņš nocitēja šo Radziņa citātu, attiecinot to uz mani. Man tika inkriminēti saimnieciskie pārkāpumi, kurus vēlāk tiesa atzina “par formāliem un saimniecisku seku nenesošiem”, kā arī “iespējamo” sadarbību ar FSB virsniekiem apmācot krieviski runājošos airsoft pasākumā. Patiesībā mans rotas komandieris airsoft spēles laikā veica zs rekrutēšanu, viņš joprojām ir amatā un arī airsofts kā spēlē tā spēlē, neskatoties ne uz ko! Jā pat KNABam tika nosūtīta mana lieta, kur pats Streļčenoks atrakstīja, ka nav konstatēti pārkāpumi. Kāpēc Graube šajā situācijā šo Radziņa citātu attiecināja uz mani, joprojām nesaprotu. Tas bija 2011.gads un es tikko sāku pētīt Radziņa dzīvi un viņa darbus.
    Kas attiecās uz zemessargiem, tad viņi par Kalniņa izdarībām patiesi bija ļoti sašutuši. Es pats vērsos gan pie novada komandiera pulkveža N.Alekša, gan pie paša Kalniņa, lai iet un izskaidro situāciju. Solīja, bet tā arī nepietika dūša tikties ar zemessargiem vai arī uzskatīja to zem sava goda. Takā beigās man vajadzēja (kaut arī vairs nebiju komandieris, aicināt viņus stingri ievērot likuma robežas, neko nedarīt ārpus), Bet tāpat viņi sacēla viņi diezgan lielu troksni. Tika pat līdz Zatleram 🙂 . Pēc divi gadiem mērs zs bija pilns un viņi itkā esot savākuši 90 vēstules (tā man stāstīja, redzējis gan nevienu vēstuli neesmu) un tās nodevuši Zatleram, lai noņem no amata Kalniņa ielikto komandieri un mani atjauno amatā. Mani protams neatjaunoja, bet ZS 54.ITBN tika pēc vēstuļu saņemšanas nomainīts, kas no militārās disciplīnas viedokļa bija pilnīgi un absolūti nepareiza rīcība.
    Grūti man saprast, kāpēc Kalniņam visa tā jezga bija vajadzīga. Es jau tāpat sapratu, ka Kalniņam stājoties amatā man vairs ZS nav vietas, bet to varēja izdarīt kaut kā civilizētāk. Iespējams viņa personīgais naids pret mani bija pataloģisks, kā arī nebija rēķinājies ar personāla negatīvo attieksmi un ne tikai zs (piem. plkvd. N.Aleksim iedeva Viestura ordeni un komandējumu uz NATO štābu, Graube mēneša laikā divas reizes ieradās Ogrē, lai tiktos ar BN PD karavīriem, man pēc 4 mēnešiem atļāva svinīgā ceremonijā nodot BN, kaut arī sen vairs nebiju komandieris!).

    P.S. Tas ir tikai mans personiskais subjektīvais situācijas vērtējums

    Nobeigumā precīzs augstākminētais Radziņa citāts:
    „Ko līdzēs vislabākais ložmetējs, lidmašīna, lielgabals, tanks un ķīmiskie līdzekļi, ja tam cilvēkam, kas ar viņiem darbojas, pietrūks kareiviskas drošsirdības un grūtā kaujas brīdī viņš pametīs savus ieročus un lūkos paslēpties vai izvairīties no sastapšanās ar pretinieku.”

    5.nodaļa. Morālo spēku nozīme karā. 507.lpp.

    “Vislabāk apmācītam karavīram” pēc definīcijas nevajadzētu būt bailīgam 🙂

 7. Ko tad neviens nepieminēja Graubes komentāru par viņa dzimšanas dienu un to, ka nekomentēs nekādas baumas par savu došanos izdienas pensijā?

  • Turēsies līdz pēdējam, ko tur komentēt. Un nākamais komandieris, ja nebūs no “jaunajiem sauszemniekiem”, būs rādītājs tam vai politiķi tiešām vēlas pārmaiņas NBS.

 8. “Mums ir trīs pilsoņu kategorijas, kuras jāmāk izmantot. Pirmā ir profesionālais dienests, otrā – rezerves karavīri. Un trešie ir brīvprātīgie. Saliekot šos trīs kopā, veidojas pietiekami apjomīgs skaitlis, lai mēs varētu realizēt mūsu uzdevumus. Pabeigsim apbruņot, apmācīt, ekipēt šīs karavīru grupas, un tad, ja operacionālā nepieciešamība prasīs un līdzekļi atļaus, varam atgriezties pie diskusijas par obligāto dienestu.”
  diezgan loģiski- nav jēga pusapmācīt un pusapbruņot OMD ,ja kontingents jau ir dabūts, kurš pat ir lojāls un motivēts, bet nav līdz galam apmācīts un pilnvērtīgi apbruņots. ja nākamgad palaiž “jauno brīvprātīgo rezerves karavīru” programmu, tad OMD atjaunošana varētu būt neaktuāla vēl 3-5 gadus. teorētiski diskutēt un plānot uz papīra var tagad, lai atkal tas nav jādara mērkaķa ātrumā pēdējā brīdī. gan jau minimums būtu apmācīt 1000 karavīrus gadā- aizgājušo vietā, jaunu vienību izveidošanai, jauno rezerves karavīru sagatavošanai utt.

  • OMD nevienam šeit nav pašmērķis, ja kā citādi izdomās dabūt apmācītus rez.karavīrus nepieciešamā daudzumā un kvalitātē. Viltīgais Graube jau nepasaka, ko viņš domā ar “brīvprātīgie” ,es domāju tos pašus zs, kuri drīz aizstās arī zobārstus poliklīnikās. PD knapi atražojas, rez.karavīri pat nav īsti apzināti, pareizāk sakot iepriekšējā uzskaite bija formāla, nepilna un akmens laikmeta. Turklāt plāni par rez.karavīriem ir pārāk pieticīgi – 3000, pie 6000 PD un HVZ cik zs. Tas nozīmē apgāztu piramīdu, bet jābūt otrādi.

   • man tiešām liekas zīmīga tā intervija lr1, kad sazvanīja Garisonu- žurnāliste nesagatavota, it kā pats uzprasījies uz interviju, lai cilvēkus pieradinātu pie šīs domas, ka tiks ņemti jauni cilvēki, lai tieši apmācītu kā rezerves karavīrus. var jau būt, ka man tikai šķita, ka viņi tur kko pa kluso saprātīgu “perina”. bet tad lai arī reāli parēķina, cik kara gadījumā rezerves karavīru būtu vajadzīgi- 3000, 5000 vai 20000, vai varbūt 150000. nav man tāda izglītība, lai rēķinātu, varu tikai minēt. lai rēķina speciālisti!

    • Viss jau izrēķināts 90-s, kad uz NATO tik ļoti necerēja . 50 000 būtu mērķis.

    • Tik laba intervija ka tās ierakstu nepublicē, pretēji ierastai kārtībai. Vai varbīut zini kur tā paslēpta?

     • trešdien no rīta tūlīt pēc astoņiem lr1. tas atšifrējums lsm.lv ne tuvu nebija intervijai. kvalitātes ziņā tas bija sūds, jo žurnāliste bija tik apjukusi, ka nesaprata, kādu jautājumu uzdot un ātri šo telefonsarunu beidza. bet varbūt es atkal esmu tikai sacerējies, cerot, ka “augšas” beidzot kko sakarīgu plāno!
      bet atslēgas vārdi bija gatavojam rezerves karavīrus, domājam viņiem par sociālajām garantijām, regulāras apmācības, nākošais gads.
      p.s. bet lai neliktos Garisona fans- es tik nesapratu vienu viņa teikumu ltv1, ka varētu nepietikt naudas kā plānots pretgaisa aizsardzībai iecerētajos termiņos!!! varbūt atkal esmu pārklausījies…

 9. Agris Purviņš

  Veidot no ZS “amatieriem” SUV kaujiniekus tā ir īpaši gaiša domā. Power pointa prezentācijās tie smuki izskatīsies 🙂

  • arī zemessargs

   Uz vienu ZS bataljonu vajadzīga izlūku rota: 1 RECCE vads, 1 HUMINT un 1 ISTAR vads. Skaidrs, ka RECCE jābūt sagatavotiem labāk, pie tam to sastāvā jābūt vienībai, ka spēj darboties civilajās drēbēs. Brigādes līmenī (ja brigādi līdz galam nokomplektē) jau jābūt 1 izlūku bataljonam, brigādes līmenī arī jābūt MP rotai. Ja ZS tiešām būs vismaz 3 pilnās brigādes, tad var domāt par ZS līmeņa speciālām vienībām, bet pa priekšu vismaz bataljona līmenī vajag ISTARus un HUMINTus, tad varēs tālāk domāt.
   Varētu būt rezerves SUV. Vai ZS vai drīzāk pašam SUVam pierakstītie rezerves karavīri, kuri izgājuši attiecīgo apmācību, ik pa laikam zināšanas atsvaidzina un krīzes situācijā var papildināt SUVu. Zaudējumu tur būs lieli, bet ātri sagatavot nomaiņu nesanāks.
   Pilnīgi ārpus ZS struktūras stipri konspirēti jāveido “stay behind” (“paliec aizmugurē” jeb partizānu-teroristu) vienības. Ja ZS jāreklamē, tad par šiem ir jāzina pēc iespējas mazākam cilvēku lokam. Dalībniekiem nav jāizceļas no vietējas sabiedrības un ideoloģiskiem uzskatiem. Viņu uzdevums ir dzīvot ikdienas dzīvi un sākt savu darbu tad, kad ienaidnieks attiecīgo teritoriju būs okupējis.

   • Visi šie “vajag” var piepildities tikai vienā gadījumā, ja parādīsies pieprasījums pēc ilzūkošanas informācijas. Kamēr nebūs normālas s2-g2-j2 ķēdes ar attiecīgu izlūkošanas virzīšanu,planošanu, apstrādi un izplatīšanu nav nekāda pamata šķiest jau tā trūcīgus resursus až veselai izlūkrotai (!)bataljonā, kas apkalpos ko? Bataljona štābu? Tur ar vadu pietiks. Kad vienību HQ sāks veikt normālas operāciju plānošanas procedūras, parādīsies pieprasījums pēc izlūkinformācijas, kad konstatēs ka ar aizvēsturiskām metodēm iegūtā informācija ātri noveco un nenodrošina kvalitāti, tad NBS atcerēsies ka s-2 nav drošības virsnieks vai sevišķais lietvedis, bet bez izlūkpatruļas mūsdienu kājniekiem jābūt vēl citiem paņēmieniem kā iegūt izlūkziņas. Arī ar humintu bataljona līmenī es nebūtu tik devīgs, jo miera laikā to nedrīkst izmanot iekš valsts un kurš katrs šim darbam neder. Bataljonos varētu būt parsvarā tehniskās izlūkošanas lidzekļi attālinātas darbības sensori, BPLA, sigints. Bet kā jau teicu to ir vērts darīt tikai tad, kad NBS BEIGS ČMORĪT TAKTISKĀ LĪMEŅA MILITĀRO IZLŪKOŠANU.

    • arī zemessargs

     HUMINT ir ļoti vajadzīgs elements hibrīdkara gadījumā, kas mūsu gadījumā ir pat ļoti iespējams.
     Vesela izlūkrota nav domāts konkrēti 100+ cilvēku. To es minēju, ka rotu, jo tur ir vismaz trīs atšķirīgi elementi:
     1. RECCE vads.
     2. SIGINT vads. Var būt sākumā tur tik daži cilvēki. Jāvirzās uz to, ka šeit ir bezpilotnieku operatori, radiopārtveršana, pārvietojamās kameras, kustību un citi sensori.
     3. HUMINT, kuri strādās ar civilajiem un gūstekņiem.
     Gan pie RECCE, gan atsevišķi var būt izlūki, kuri specializējušies izlūkošanai (precīzāk spiegošanai), tēlojot civilos.
     Kā Tavuprāt tas būtu jāorganizē, ja ne izlūkrotā?

  • arī zemessargs

   Par SUVu ZS būtu precīzāk jāapraksta kādi tad būtu šis vienības uzdevumi, jeb kāpēc to vajag. Ja pasaka tikai SUV, tad man ar to ir par maz, lai komentētu, jo nesaprotu ko autori ar to domājuši? Gvardes kājniekus? Tad labāk tos pirmajā rotā savākt. Izveidot rezervi PD SUVam? To drīzāk pie paša SUVam jāveido. Dublēt PD SUVu ZS ietvaros? SUVā ir pretterorisma, ūdenslīdēju un reindžeru-diversantu elementi. Reindžeru-diversantu, kas spēj iefiltrēties dziļi aizmugurē, tai skaitā ienaidnieka teritorijā, derētu. Neesmu liels jūras lietu specs, bet vai konflikta gadījumā mums būtu vajadzīgi ūdenslīdēji, kuri darbotos pret ienaidnieka kuģiem, bāzēm vai piem. veiktu diversijas krievu okupētajā Gotlandē? Šos varētu savākt no ūdenslīdējiem-entuziastiem.

 10. Vēlreiz saku – vajag Graubem maršala amatu iedot un nodibināt valsts aizsardzības padomi, kuru viņs varētu kūrēt. Tas būtu cienījami kā atvadīties, pasakot paldies cilvēkam, kurš uzbūvējis mūsu NBS. Un tad liekam jaunu bildi iekšā!

  P.S. Nākamajam komandierim jābūt Zeibartam, jo vienā intervijā minēja, ka esot ģen.Baloža radinieks.

 11. Draugi!

  Rīt no 16-19 tiekamies Strēlnieku laukumā un sagaidām USA karavīrus!

  http://www.mod.gov.lv/lv/Aktualitates/Preses_pazinojumi/2016/06/10-01.aspx

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s