Kurš ko (ne)sola (papildināts)

[..] The Pentagon also recently announced it plans to deploy an armored brigade combat team to Eastern Europe next February. That plan essentially calls for the constant presence of a third brigade in Europe. Two are already permanently stationed in Europe — a Stryker brigade and an airborne brigade. And now a brigade will rotate in and out on a continual basis, according to the Associated Press.

In addition to these three combat brigades, the United States has agreed to commit one battalion to be stationed on the eastern flank, according to Heather Conley, director of the Europe Program at the Center for Strategic and International Studies, a think tank in Washington, D.C.[..] In addition to the U.S., Germany and the United Kingdom have also pledged to commit a battalion to the effort. [..]The French, for example, have already made it clear “they just don’t have the forces to contribute,”[..]

avots

vara bungas: Tātad klāt divām jau esošajām pastāvīgām US brigādem Eiropā klāt nāks vēl viena – pagaidu, bet “tripwire” funkciju Centrāleiropā un Baltijas  valstīs  nodrošinās 3 bataljoni – pa  vienam no US, UK un DE. FR tusiņā nepiedalās.

Ppapildu US BTG Eiropā,  neapšaubāmi ir reāls ieguldījums vispirms jau rietumeiropas drošībā, kamēr viesbataljons  ziemeļaustrumos ir drīzāk simbolisks PR žests, kas neatrisina nevienu Baltijas aizsardzības problēmu un objektīvi vērtējot nerada ne mazāko apdraudējumu RU.  Zālmana cienīgs risinājums.

Kamēr nav zināms vieskaravīru precīzs izvietojums, atliek cerēt, ka Baltijas valstīm tiks vismaz pa rotai, kas parādīs mūsu  virsaišiem kā jāizskatās labi ekipētas  modernas armijas sauszemes spēkiem, ko tik un tā mums būs jābūvē pašiem. Tas ir liels pluss šim pasākumam.

UPD 1  Tik februāri jāsagaida…

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s