Velkam pulkā Raimi

vara bungas:  iesūtīts kā  komentars  ierakstam no IMCismu sērijas, bet ir vērts izcelt. Pirms  Izlūku mācību centrs Dobelē tika iznīcināts (pēdējais  komandieris L.Kalniņš) tā kolektīvs paspēja izdarīt daudzas labas lietas un viena no tam ir macību materialu izstrāde, pārbaude, pielāgošana un  izdošana.  Viens no labākajiem  instruktoriem bija zemākpievienotā teksta autors.

R.Zelčs:

Kā viens no ex-IMC instruktoriem un izlūkpatruļu vadības mācību brošūras līdzautoriem apstiprinu, ka dienesta laikā Dobeles IMC instruktoru kolektīvs (R.Deklavs, A.Maksis, E.Ginters un pārējie) darīja tiešām visu, lai savu personisko dienesta pieredzi un ārvalstu militārās izglītības iestādēs gūtās zināšanas izmantotu pēc iespējas noderīgāku mācību materiālu sagatavošanā, kas būtu piemēroti izlūkvienību personāla apmācībai to jēdzīgai darbībai specifiskajos Latvijas apstākļos. Bez IMC toreizējo vadītāju U. Ruicēna un A. Purviņa pozitīvā fanātisma un ” motivējošajiem spērieniem pa pēcpusi”, kā arī nerimtīgo pārliecināšanas cīņu ar “Viedajiem Stratēģiem Kara Olimpa Augstajā Svētozolu Birzī” diezin vai šie ieraudzītu dienas gaismu.

Tā, protams, bija tikai neliela artava izlūku sagatavošanas procesā. Uzskatu, ka šajā lauciņā būtu jādara krietni vairāk un jāmaina ( pareizāk sakot- jāpapildina) izlūku vienību sagatavošanas profils- apgūstot ne tikai taktiskās militārās izlūkošanas iemaņas (novērošanas posteņi, izlūkpatruļas utt.), bet arī izlūkošanas operāciju veikšanu apdzīvotās vietās (nu jau par klišejisku apzīmējumu kļuvušo apzīmējumu) hibrīdkara apstākļos- ar mērķi atklāt slēptās darbības, kuras būtu vērstas uz mūsu aizsardzības spēju izzināšanu pretinieka interesēs, ar nolūku tās netralizēt noteiktā laikā un vietā ( piemēram, ZS/BS garnizonu, policijas pārvalžu, pašvaldības iestāžu bloķēšana/ ieņemšana- pēc Krimas pāris gadus senā scenārija). Šāda veida izlūkošanas taktika nosaka izlūku darbību lielākoties ne- militārā vidē, darbojoties civilajā apģērbā un izmantojot informācijas iegūšananas slēptās metodes.

Kā uzskatāmi pierādīja vienas no nesenajām mācībām kādā no apakšvienībām-pat ļoti īsa un akūta resursu trūkuma apstākļos veikta izlūku apmācība ievadlīmenī ( crash course) izlūkošanas operāciju veikšanai “pilsētas” apstākļos ir pietiekoši rezultatīva, lai izlūki būtu spējīgi iegūt pierasīto informāciju vismaz operācijas nodrošināšanai minimāli nepieciešamajā apjomā, un nodot to ” klientiem” pirms tā ir zaudējusi savu aktualitāti- tādējādi nodrošinot operācijas sekmīgu izpildi.

Individuālajā līmenī šo un citu uzdevumu veikšanai ir nepieciešams veikt izlūku psiho- fizisko sagatavošanu,- ar mērķi nostiprināt viņu psihi darbībai spēcīga stresa apstākļos, ko rada “hibrīdkara” ātri mainīgā nestandarta vide. Blakus mērķis šādai sagatavošanai- samazināt pēctraumatiskā stresa sindroma rašanās iespēju un tā iedarbību uz cilvēka psihi un tās stāvokļa diktēto uzvedību. Bet tas jau ir cits stāsts.

Ar cieņu,
LT R. Zelčs

Advertisements

35 responses to “Velkam pulkā Raimi

 1. Šitādus komentārus biežāk 🙂 !
  Būtu interesanti palasīt domas, kamdēļ tika likvidēts IMC un vai tik kalnu vīriņš nav pie vainas vismaz kā pasūtījuma izpildītājs.

 2. arī zemessargs

  Jau vairāk nekā gadu stāstu, ka katrā batiņā jābūt cilvēkiem, kuri spēj veikt izlūkošanu maskējoties par civilajiem.
  Tāpat bataljonā vajadzīgas tehniskās izlūkošanas vienības: UAV, ISTAR, radio utt.

  • ISTAR… Sākumam būtu labi iemācīt karavīriem atpazīt pretinieka tehniku pēc silueta, attīstīt kaut minimālas SIGINT spējas un pats galvenais, ja štābs nepratīs informāciju izmantot, nezinās ko ar to darīt vai uzdos stulbus jautājumus nosakot nereālus termiņus un nepiešķirs izlūkošanas resursus, tad nav jēgas riskēt ar cilvēkiem sūtot novērot to, kam nav noieta, vai par vēlu, vai neprecīzi. neaizmirsti, ka pretinieks veiks kontrnovērošanu.

   • Nu vispār par tehnikas atpazīšanu – lielākoties uzskatu to par sviestu 😉
    māki atsķirt lidmašīnu no helihoptera un tanku no bmp un btr un pašgājējhaubicēm -viss pietiek, saprotam, ko viņi var izdarīt un ar to normāli rēķināmies. 😉

    tikpat labi pilotam no gaisa arī var likt atpazīt- gribas dikti precīzi iedodiet fotoaparātu- būs 😉 fotoaparātu nav- secinājums nafig nevajag to smalko atpazīšanu 😉

    Pēdējie rezultāti parādīja, ka zemessargi labākajā gadījumā atšķir ap 20-40 % tehnikas. secinājumi cenšoties uzdot precīzu tehnikas marku- liela iespēja dezinformācijai.

    Vakar skatījos klipu par džaveliniem. Tur bija pieminēts kontakts- ASV izlūki pamanīja irākiešu bruņutehnikas kolonu un izšāva 29 džavelin raķetes un kolonas vairs nebija. Spriežot pēc izšauto raķešu skaita pieņemu, ka izlūkvienība bija vada sastāvā pieņemsim 3-5 palaišanas iekārtas un katrai 5-10 raķetes. Normāli izlūki 😉 var pieņemt kauju ar bataljonu.

    Es pat nevaru iztēloties vajadzību pēc datiem, kurus izlūki atnesīs 😉 joprojām gribam strādāt/strādājam kā Napoleons pirms 200 gadiem. viņa izlūki bija vēl zirgos.

    • mjāaa… izlūkvadi ne vienmēr vai ļoti reti “iznīcina” viņu tiešais uzdevums ir izlūkot un ziņot, lai atrastu vai apstiprinātu ar citām metodēm iegūto informāciju, atšķirtu īstu mērķi no viltota utt. Tas ka pie mums izlūkvados savāca labākos keksus un aizbāž ar viņiem visus caurumus ir maigi izsakoties nepareizi. Izlūks tā ir specialitāte, tikpat nepieciešama kā mīnmetējnieks vai mehāniķis. Arī ierindas zs jābūt gatavam iet izlūkos. Un ja tavs ka izlūka uzdevums ir ziņot par to ko tu redzi, tad ziņojums “tāda zala herņa ar garu snuķi, varbūt tanks varbūt pašgājēja haubice” nekam neder, jo zinot bruņojuma elementus var izdarīt daudzus secinājumus par to kas ir pretinieks, kam paklāuts utt, tas savukārt ļauj plānot kvalitatīvas operācijas. Kur tev taisnība, ir fakts ka plānojot operācijas balstoties TIKAI uz izlūkdatiem, kas iegūti ar XX gs vidus metodēm ir droša nāve tiem, kas šajās operācijās piedalās. Bit tiktālu esam nostiprināti šo gadu laikā.

     • Izlūkinformācija no sērijas BTR vai tanks vai BMP vai vienkārši kravas mašīna kaut nodaļas sastāvā nosaka, teiksim, kādu muņu CG stiepj līdzi ejot medībās. Abet muņa smaga, neierobežoti daudz tas nabaga CG palīgs neaizstieps.

    • ar tehnikas zināšanu/ nezināšanu mēdzam pārspīlēt 😉

     teju kalngals būtu, ja spētu atšķirt gvozdiku vai akaciju no msta, tikai ar to vien ka msta ir 2reiz lielāka un vienkārši ir ahujena liela.

     msta no tanka atšķiram, ka tornis tāds varen dīvains.

     būtu jābūt kādām 5-10 ieroču sistēmām par kuru nezināšanu jāizdauza grudaks 😉 un viss. Pārējo vari droši nezināt, ja vien neesi fanāts 😉

     Mācam savējos fotogrāfēt un likt soc tīklos vates sagaidīšanas pasākumus. bučojot tanku jāuzņem selfijs.

 3. zemītim nav pat jāmaskējas par civilo 😉 Mierīgi , nedaudz koordinēti staigā pa savu pilsētu.

  pie sagatavošanas var ieteikt somas apakšā vislaik turēt treniņtērpu un arī botes ar to vienmēr varēs iejukt attiecīgā kontingentā)
  sejas krāsošanas vietā izmantot sejas masku (sejas nomazgāšana iet ilgi un pat pēc pusstundas mazgāšanas pastāv risks atpazīt krāsoto)
  Droši vien vajadzētu savu apakšveļu (lai dziļāk nelielu grupiņu visiem neatklātos vienādas krāsas apakšveļa).
  Noteikti vajag arī zaķus 😉 un tādus, kuriem krievu valoda ir dzimtā.

  • ukrainā taksisti pārdeva informāciju abām pusēm. visiem labi.

  • -“pie sagatavošanas var ieteikt somas apakšā vislaik turēt treniņtērpu un arī botes ar to vienmēr varēs iejukt attiecīgā kontingentā)”- neteikšu, ka vidējais ZS varētu mierīgi iejukt attiecīgajā rajonā (it sevišķi studenti ar gariem matiem, bārdām). Ejot uz rajonu jāizvēlas attiecīga izskata cilvēks.

   -runājot par sejas maskām piekrītu, bet ir situācijas, kad tās strādā ne tik labi kā maskējums. Jāpadomā par labu maskējuma noņēmēju- arī pārinieks var palīdzēt noņemt maskējumu jo rūpīgi.

   -“Droši vien vajadzētu savu apakšveļu (lai dziļāk nelielu grupiņu visiem neatklātos vienādas krāsas apakšveļa)”- nē, nu šitas ir hīts:D Aniņ, Tu arī ikdienā valkā formastērpa apakšveļu? Ejot izlūkgājienā (lietojot civilās drēbes), visiem izlūkiem jāpārbauda vai līdzi nav kāda lieta, kuru jebkādi varētu saistīt ar dienestu- sākot no žetona, apakšveļas, Bates vai cita veida militārajiem zābakiem un beidzot ar populārajiem Casio G-shock pulksteņiem. Nekas, pilnīgi nekas nedrīkst liecināt par piederību ZS/PD, pat jādomā par sarunu tematiem atrodoties ienaidnieka teritorijā. Sieviešu piesaiste attiecīga profila uzdevumiem, ir pat ļoti vēlama!!

   • ugnskura dūmu smaka, zilumi uz pleca, tetovējumi (PD!) tas pats

    • Ugunskura dūmus, zilumus uz pleca utt labi nomaskēs kreptīga, koša kolorādo lente, atbilstoša intelekta leksika un stulbs ģīmis, kas staro no patiesa prieka ieraugot savējos. Krievu pasaules problēma ir tajā, ka iekš tās tiek savilkti visi, kam kolorado lente uzsieta, to arī vajag izmantot.

     • nevajag noniecināt pretinieka prāta spējas, s kagogo h*ja vietējais aborihēns, kas knapi trunā krieviski skraida ar lentēm apkāries, ja ciemata duraciņš? Špions 100%

      • Nu kas sūtīs izlūkos krieviskā vidē subjektus bez labām krievu valodas zināšanām, es, piemēram, runāju bez akcenta un stundām ilgi vaŗetu deklamēt iedvesmojošas runas par krievu tautas lielo lomu visas pasaules un civilizācijas attīstībā, neaizmirsost no aizgrābtības un pacilājuma nobirdināt kādu skaudru vīra asaru, kuru tūlītiņās noskalotu ar malku stipras dziras, kas, neapšaubāmi, nostiprinātu garīgo saskaņu. Esmu uzaudzis naidnieka aizmugurē – vatņiku rajonā Rīgā un izdzēris daudz benzīna kannas ar alkoholu sēžot kopā ar konkrētām bidlām jaunības laikā, tā mentalitāte un sabiedrība man ir ļoti izprotama. Tiesa, puisim no Valmieras būtu kā būtu ar tiem orkiem komunicēt. Tadu kā es, domājams, nav mazums. Ugunskura dūmi un zilumi man būtu mazākā bēda ko paskaidrot, jo katrs sevi cienošs vecis ir šāvis pa pindosu pakalpiņiem no krūmiem un knapi izbēdzis no nacistu soda ekspedīcijas mežos.

       • nu nu, operatīvā darba iemaņas ” uz zemes” nāk ar gadiem un pieredzējis opers atšifrēs amatieri uz 1,2. HUMINT ir īpaša specialitāte.

        • Tāpēc ienaidnieki jātur tuvāk par tuvu, ja dieni izlūkos, tad ar vatņikiem būt labās attiecībās ir pat priekšnoteikums, teiksim, Tev pagalmā ir urlu bars, ejot garām apsveic svētkos pa čomiskam(9.maijs), par RUS hoķa uzvaru izmet, ka šie labi spēlē, par bēgļu jautājumu vispār nav runas, te vairumam vatņiku un latviešu viedokļi sakrīt, ka bēgļus te nevajag(par to, ka mēs esam savu bēgļu kvotu izpildījuši 100 gadus uz priekšu ar rusņas nelegāļiem labāk noklusēt) nu un tamlīdzīgi sīki izteicieni, kas no vienas puses radīs vatei priekšstatu, ka es normāls džeks, no otras puses, pašam nebūs ar viņiem jāmeklē kontakts tad, kad sāksies kara darbība un nebūs jārada aizdomas, ka šitais kekss pēkšņi sācis vicināt kolorado lentu, bet pirms tam pat nesveicinājās uz ielas.

        • arī zemessargs

         Ar pieredzējušo operu nav ko spēkoties, pa laimi tādu otrajā puse būs gaužam maz.

      • Vienkārši jāasina spējas iefiltrēties.

      • ja izlūkos gribēs aizsūtīt visus ar diezgan brīvām krievu valodas zināšanām- īsti nebūs ko nosūtīt 😉

       Tomēr paldies par ideju “kolorado lente” must have 😉 vismaz aiz cieņas pret pretinieku.

   • Par maskēšanās krēmu domājot – no manas pieredzes ātri klājas virsū, bet kas svarīgāk – ar ūdeni un ziepēm ātri un viegli nāk nost tas 3 tūbiņu krēms (~6 eiro), vācu laikam. Minūtē var dabūt tīru seju (pretēji gemorojam ar zīmuli kas nenāk nost bez silta ūdens un darba).

    • Zīmuli uz sejas virsū dabūt jau ir īsts piedzīvojums, ja paciets zīmulis un auksts laiks, tad sākumā liekas, ka noraus ādu no sejas vai vismaz izstaipīs seju 😀 !

 4. Agris Purviņš

  Dīvaina sakritība tikai tagad ienāca prātā, ka Raimondu Zelču un mani noēda viena un tā pati persona vlt. A.Šaraps (no Kanda šlakas drošībnieks), kuram vienīgajam Bezubova ērā tika atļauts pīpēt savā kabinetā. Neviens ZS štābā kaut ko tāda atļauties nevarēja, bet pie viņa kabinetā cirvi vienmēr varēja pakārt. Nezinu vai Raimondam (nav manā pakļautībā bijis daudz tik motivētu un patriotisku karavīru kā R. Zelčs) uzbrukt bija viņa paša iniciatīva vai no augšas pamesta, bet man gan viņu uzrīdīja Kalniņš. Šaraps bija pirmais atvaļinātais virsnieks, kurš tika atgriezts dienestā Kalniņam stājoties amatā. Nekādas citas prasmes, kā ķēpāt apšaubāmas kvalitātes pasūtījuma dienesta izmeklēšanas viņam nebija, bet mūsu sistēmai ar to pietiek. Man viņi abi kopā stipri atgādināja varoņus (tīģeri un šakāli) no krievu multenes “Mauglis” 🙂 . Starp citu arī Uldi safabricēja lietu un viņam nācās priekšlaicīgi aiziet no dienesta. Kaut arī neesmu sazvērestības teorijas piekritējs, bet ja 50% IMC mācību spēka personāla ir dabūjuši pa spārniem no varbūtības teorijas ir nedaudz par daudz!!! Ir par ko aizdomāties.
  P.S. Man prieks, ka joprojām IMC sagatavotais mācību materiāls “Mazo vienību taktika” ir apritē MVP. Tiesa žēl, ka pa šiem gadiem tā netiek apgreidota.

  • ja ir pasūtījuma izpildītāji tad jābūt arī pasūtītājam. nebūtu šis dienesta izmeklētājs būtu cits. man prātā nevarēja ienākt ka plaukstošs (cik nu tajos apstākļos iespejams) IMC, kuru atbalstīja arī ārzemju latvieši tiks atzīts par bezperspektīvu un nevajadzīgu anštalti ar visiem marines skolas izgājušajiem instruktoriem, mazo vienību taktikas specializāciju, ideālu poligonu un gatavu infrastruktūru normāla izlūkošanas personāla gatavošanai ne simtos bet gabalos. S2 personāls un izlūkvadi nav nekādi Bondi vai Štirlici, tā ir vnk viena no militārām specialitātēm nekas vairāk. ir savas procedūras, knifi, plānošana, prezentēšana. kā var būt HQ ar S3 bez S2 vai neapmācītu S2 man joprojām nav skaidrs. Ko viņi tur saplānos? kam to putru būs jāstrebj? Šodien Dobelē kkas atkal ir atjaunots, tātad dīve pierādīja ka likvidācija bija kļūda, bet dienesta izmeklēšana par to drīzāk nekad netiks uzsākta.

   • Varbūt maldos, bet te laikam būtu jānomainās veselai komandējošā sastāva vai vismaz augstākā komandējošā sastāva “paaudzei” un grū un kalniešiem un tiem, kas lien viņiem bez ziepēm būtu jādodas pensijā un viņu vietas jāieņem progresīviem, izglītotiem un GODPRĀTĪGIEM Latvijas patriotiem, nevis savu izdienas pensiju patriotiem.

    • reformas nepieciešamas. bet sistēma ir tā iekārtota, ka tās nevar iniciēt “no apakšas”, ja kads riskēs to darīt mērķi nesasniegs un preikšlaicīgi atvaļināsies vai tiks atvaļināts vai tiks nočmorīts. To zinot “jaunā NATO skolu paaudze” vai nu pieņem sistēmas noteikumus vai neraujas uz vadošiem amatiem. Domaju pirms 2013.gada būtu grūti atrast kādu no viņiem, kurš labprāt piekristu NBS komandiera amatam. Darba, problēmu un atbildības daudz, bet politiskais atbalsts tikai runu līmenī. līdz ar to kamēr nebūs politiskā pieprasījuma pēc reformām nbs un atbalsta to veicējiem viss turpināsies pa vecam. mani šīs gaišās domas piemeklēja 2007.gadā un es atvaļinājos.

    • arī zemessargs

     Jābūt politiskam pasūtījumam pēc godprātīgajiem, pagaidām, spriežot pēc tautas iesaistes % politikā (jā, jā, nevis pēc komentāru un sašutumu žultainības ir jāvērtē pasūtījums, bet pēc gatavības pašam rīkoties), ir labi kā ir.

     • Iesaistoties politikā, jārēķinās, ka tevi “čmorīs” par uzskatiem, kas atšķiras no mediju dienaskārtības, neskatoties, vai no būtiskām lietām esi ko izdarījis, vai nē. Tas papildus apkārtnes inercei, muļķībai, slinkumam un cinismam, kuri uzvedās skaļi, atšķirībā no potenciālajiem atbalstītājiem. Savukārt potenciālie atbalstītāji bieži ir pūristi un perfekcionisti, kuri ātri sāk daudzināt tavu “nodevību un konformismu”. Beigās visapkārt naidā pārgriezti vai vienaldzīgi ģīmji, dari ko darīdams 🙂
      Protams, protams, es pārspīlēju – bet tikai nedaudz.

      • arī zemessargs

       Tieši tā.
       Tikai ieguvēji šādā situācijā ir nelieši. Jo viņi atbalstu nopērk, bet pēc tam 10x atpelna no visu kopīgas kabatas.

  • Interesanti stāsti! Gribētos dzirdēt vairāk!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.