mēs par zaķiem (papildināts)

[..] Šaujot uz 2 zaķiem reizē netrāpīsim nevienam.Bez tam sistēmas pārveidē mēs zaudēsim laiku kura mums vairs nav. Mūsu pamatuzdevums ir ļoti īsā laika posmā panākt maksimālu Zemessardzes un visu NBS efektivitāti. Kad tas izdarīts varam domāt par pāreju uz obligāto iesaukumu, ja tas mums vēl liksies aktuāli. [..]

A.Pabriks

avots

vara bungas:  Cilvēki nokļūstot Eiroparlamenta amatos  mainās uz labo pusi, bet reizē sāk dzīvot paralēlā realitātē. Re, kur viens no valsts aizsardzības lielakajiem speciālistiem, kurš  tieši vadījis  aizsardzības budžeta plānošanu  2011., 2012., 2013. un 2014., gadā  un kura pilnvaru laikā  tas pieauga par nieka 15  miljoniem (piecpadsmit, Karl), tagad gudri norāda  palicējiem, ka “laika mums vairs  nav”.  Izpratis cilvēks savas kļūdas, labojies.

Kā zināms no māsu Vačovski kulta filmas “Matrix” – paralēlā realitātē var darboties citi fizikas un matemātikas likumi. Šī fenomena apstiprinājums novērojams tā paša speciālista  ieteikumos. Piemēram, viņš apgalvo ka “...Jārēķinās, ka daudz kas izšķirsies pirmajās dienās uz ko zemessardze būs gatava, bet obligātā iesaukuma pienesums nevarēs tikt izmantots….“.  Acīmredzot viņš ir pārliecināts, ka  zemessargi tiek apmācīti teleportēties uz dienesta vietu, bet pilsonisko militāro dienestu (PMD) vai OMD izgājušie skries   kājām un nokavēs   karu. Bet mēs taču nojaušam, ka mobilizācijas punkti būs tie paši ZS bataljoni un X stundā uz to pusi skries, brauks, rāpos  gan tie zs, kas jau 100 10 gadus nav bijuši nodarbībās, gan tie pilsoņi, kuri izgāja pilsonisko vai obligāto militāro dienestu, gan parastie, gatavībā nepaaugstinātie zemessargi. Pie tam visi vienādā ātrumā. Un visiem atradīsies kodarīt. “Maza armija” ir nonsens, ja valstij ir maza profesionāla armija, tad rezerves karavīru ir jābūt desmitiem reižu vairāk. Nu cik to var skaidrot. Nevajadzētu noniecināt mūsu militārās izlūkošanas spējas, kas nodrošinās mums politiķiem dažu  dienu handikapu, ko sauc par apdraudējuma periodu. 

Nākamā pērle no paralēlās pasaules ir šis “... Tā Zemessardzes daļa kura ir pienācīgi sagatavota ir profesionālu karavīru līmenī un nav salīdzināma ar obligāto iesaukumu. To ir atdzinuši gan Britu, gan citu valstu militārie eksperti....” . Nezinu kas ir “Briti”, laikam lielas autoritātes citāta autoram, bet arī Briti, domājams, neiebildīs, ja mēs piemēram salīdzināsim iedomāto zemessarga kandidātu Arti ar iedomāto PMD iesaukto Mārtiņu, kuri uzsāk militāro apmācību vienā dienā.  Iedomāsimies arī,  ka valsts prognozē  augstu kara iespējamību  pēc trim gadiem, kad visam valstī ir jābūt gatavam briesmu atvairīšanai.  Ņemsim vērā  tikai paralēlās pasaulēs nedēļa ilgst  10 dienas no kurām 7 ir brīvdienas, kuras var veltīt patriotiskiem hobijiem . Pieņemsim ka zemessargs Artis strādā, bet viņam nav citu hobiju un viņš apmeklē ZS nodarbības  vismaz 30 brīvdienas gadā, trīs gados viņš būs apmeklējis ap 100 apmācības dienām ZS (ja tur kāds ir gatavs tās piedāvāt). Savukārt PMD uz 9 mēnešiem iesauktais Mārtiņš  jau pēc pirmajām 100 dienām  būs apguvis kareivja pamatkursu, nākamos 6 mēnešus veltot specializācijai un demobilizēsies pēc nepilna gada kā  speciālists savā militarā profesijā.  Savukārt pa to pašu laiku zemessargs Artis būs pabeidzis tikai 1/3 no karavīra pamatapmācības. Pēc trim gadiem ierindā stāvēs trīs PMD “mārtiņi- speciālisti”  un viens ZS artis – joprojām “rokkie”.  Tāda ir mūsu skarbā  realitāte.

Citātu autors “zina drēbi” tādēļ teksta iesprauž atrunu “...Tā Zemessardzes daļa kura ir pienācīgi sagatavota ir profesionālu karavīru līmenī...” tikai nepasaka cik liela ir šī daļa. Tikai paralēlās pasaulēs daļas var būt lielākas par šo pašu daļu kopumu, bet pie  mums pagaidām tā daļa, kas ir “pienācīgi sagatavota” ir krietni mazāka par nepieciešamo kopumu. Var jau teikt  “tad ieguldīsim naudu ZS apmācībā”, bet laiku pret naudu maina tikai Matriksā. Brīvprātīgo ZS ir tik cik ir un krietni vairāk nekļūs, bet valstij vajag karavīrus jau drīz.  Arī  jaunību un veselību nevar nopirkt par naudu. “Nošķeļot” nost ZS vecuma grupu “pēc 30 g.v.” un no palikušajiem atlasot pēc kritērija “sagatavots PD karavīra līmenī” maz kas paliks pāri un X stundā klonēt viņus kā aģentus smitus pat deputātam neizdosies.

“...Jāatgādina, ka atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas mūsu zemessardze vairs nav NBS rezerve, bet gan tās sastāvdaļa. Tas liek tai spēlēt augstākā līgā…

Ja kāds ir pārliecināts, ka iekļaujot likuma pantā vēlamo stāvokli, mēs automātiski iegūstam šo stāvokli dabā, tad, lai pamēģina ierakstīt likumā arī to, ka mēs dzīvojam drošā, nacionālā, pārtikušā, izglītotu ilgdzīvotāju un bagātnieku valstī, kuru pārvalda viedie virsaiši, kas nepazīst korupciju un mūsu hokeja komanda uzvar galaktikas  čempionātos. Es varbūt pārceltos uz šādu valsti.

 

UPD1

Politiskās partijas «Vienotība» priekšsēdētāja amata kandidāts Andris Piebalgs un bijušais eirokomisārs uzskata, ka Latvijā ir nepieciešams atjaunot obligāto militāro dienestu, kā arī armijā jāļauj dienēt visiem tiem, kuri to vēlas.

Advertisements

55 responses to “mēs par zaķiem (papildināts)

 1. Jā, Paprikas kgam patīk dirst viedi, šitāds klausoties var saprast, kādēļ tautai pie dirsas bija ziedošanas akcija zemessargam.lv – nu bazūnē taču politiķi un viņu dirslaižas NBS galvgali no visām pusēm, ka mums viss OK, mēs visus na*uj pārplēsīsim uz pusēm ar skatienu vien, guliet mierīgi, miet-pilsoņi, draudu valsts aizsardzībai nav, un ja kas, tad 5.pants…!

  • arī zemessargs

   Pabriks ir tipisks pielāgošanas meistars. Bija TP – tirgoja Abreni. Bija V, stāstīja, ka viss labi. Tādi politiķi parasti dzīvo ilgi, jo viņi prot runāt to, kas nodrošina ievēlēšanu.

 2. Politiķis… Šàdus rakstiņus varētu dabūt no lielàkàs daļas politiķu, kuros saturs maz kur atšķirtos…

 3. Lieciet mierā Dr.Pabriku!
  Viens no retajiem politiķiem,,kuru vispār interese NBS notiekošais!

 4. Ja budžets pieaugs, mēs spēsim sasniegt iepriekš uzstādīto plānu, palielināt profesionālo karavīru skaitu līdz 6000 – 6500 cilvēkiem, kā arī palielināt, bet, galvenais, apgādāt un uztrenēt mūsu zemessardzi un sagatavot rezervi, kura sastāv no bijušajiem NBS kareivjiem un kareivēm.
  Šis arī ļoti labs citāts no tā paša raksta. Viņš domāja to pašu rezervi, kura pat uz mācībām nenāk? Un sagatavot rezervi nozīmē ieviest OMD, nevis gaidīt kad karavīri beigs PMD un aizies rezervē. Kaut kā viņa vārdi galīgi neiet kopā, bet izklausās ļoti gudri un parastajam latvietim DER!
  A.Pabriks ļoti tālu no realitātes. Uzminiet kura ministra laikā tika pieņemts CVRT iepirkums?

  • Tā domā ne tikai Pabriks, AM parlamentārais piemēram arī. Ilgus gadus varēja balstīties uz to, ka rezervi mums sagatavoja PSRS OMD, bet nu jau 1987 gada dembeļiem ir ap 50 vēl daži gadi un PSRS OMD sagatavotā rezerve nebūs nekam derīga. Kas vietā? Daži tūkstoši rezerves PD, no kuriem jānodala tos, kuri atvaļinājās sasniedzot maksimālo vecumu vai pēc veselības. Arī tad rezerves vidējais vecums būs šaušalīgi augsts. Paldies PSRS par doto handikapu, mēs esam to veiksmīgi notrallinājuši.

   • manā ieskatā psrs omd taisīja tikai lielgabalgaļu, kura visu pasauli varēja paņemt ar savu miljonu masu. domāju, ka tikai “afgāņi” bija laba rezerve, jo, kuri izdzīvoja, bija ar kaujas pieredzi, kas ir liels plus! protams, braukt ar tanku ir kruta, bet tikai tad, ja tanks ir! ja psrs būtu atstājusi arī tankus, tikai tad tas būtu handikaps.

    • Nez vai tu gāji PSRS OMD, bet lielākā daļa gāja caur KMB (kurs molodogo boica) – basic un tad specializējās. Viss notika saskaņā ar apstiprinātiem standartiem un lai nu ko, bet ar ieroci apieties iemācīja. NBS ir visas iespējas darīt labāk.

     • pag, pag- pats nebiju, bet tikko no atnākušajiem tika dzirdēts pārpārēm! par zāles krāsošanu, par kandžas brūvēšanu, par zagšanu, par šeftēšanām virtuvē un automehāniķu priekšrocībām, par kakāšanu pļavā vienā rindā pēc pavēles, par atļautajiem 3% bojāgājušajiem mācībās utt. tādu terminu “uguns un kustība” nez vai viņi bija dzirdējuši?! LV omd pirmais, ko mācīja, meklēt aizsegu!

      • no savas pieredzes varu papildināt ar sniega kupenu veidošanu ģeometriski perfektos kubos, pieneņu ravēšanu, grāvja rakšanu un tūlītēju aizrakšanu, politinformācijas un bezjēdzīgu soļošanu. bet bija arī KMB un specialitāte rokā. divi gadi kā nekā. % bojāgājušajiem muļķības. Pāros kājnieki nestradāja tas tiesa, bet pamata zināšanas ieguva. Es neslavēju PSRS OMD, bet tas ko tur iemācīja pirmajā brīdī veidojka rezervi ukraiņiem (omd pārtraukts 2013.gadā). Kas veidos rezervi mums? PD un ZS aktīvie būs diezgan nodarbināti.

       • es ar brīnos, ka NBS par omd izgājušos ir pilnīgi aizmirsuši, jo sužinieki un arī mobilie strēlnieki kko jau apguva, ne jau tikai norīkojumos gāja. pāris nedēļas apmācība ļautu jau viņus atkal uzskatīt par puscilvēkiem 😀

        • sužinieki… hmm 🙂 piekrītu ka labāk sagatavoti, bet baigi jāskātās uz to kas ir galvā.

         • sākums varēja būt baigs 😀 bet pēc tam arī viņu nodaļniekus apmācījām kadagā un tie jau bija ļoti saprātīgi, gan arī fiziski spēcīgi. arī pārējais kontingents nebija tas sliktākais uz pārējo fona. ņemot vērā, ka visi jau ir 30-40+, domāju, ka tagad ar viņu jaunības trakumu viss jau ir normas robežās.

 5. Vēl jau pastāv Latvijas OMD sagatavotā rezerve, bet par skaitļiem nav informācijas, cik liela tā varētu būt!

  • es neesmu par to aizmirsis, bet parunā ar tiem, kas to OMD gājuši…

   • Vienai lielai daļai (nesaku, ka visiem) bija 3 šāvieni šautuvē učebkas laikā un no tās daļas mazākajai daļa vēl bija 2×3 šāvieni pārējā dienesta laikā. Vismaz 90tajos “točno” tā bija.

    • 3 šāvieni dienesta laikā pēc 90-to gadu vidus drīzāk ir folklorisks teiciens. učebkas laikā (suži, mobilie strēlnieki, gaisa spēki, štāba bataljons, suv- tie, kuri gāja caur Alūksni vai Kadagu) izšāva 30 patronas (10*3 reizes). kadagā pārējā dienesta laikā sanāca vēl noteikti pāris reizes izšaut pa desmit patronām reizēm. bet tas neskaitot salūtmunīciju. salūtmunīciju varēja arī kārtām nobērt, lai jaukāk pēc tam vakarā tīrīt. bet tas oficiāli, par neoficiālo šaudīšanos vēsture klusē! 😀
     slēpņus taisīt, ierakumus rakt un uguni un kustību gan varēja trenēt līdz nelabumam. arī slēpņa iznīcināšana tika atstrādāta, bet reidi un kaujas apdzīvotās vietās bija vairāk teorijas veidā. protams, arī prettanku ieročus un ložmetējus nevienam nedeva…
     un par to apmācāmo skaitu es jau kkad rēķināju gadā- ~1000 alūksne vai kadaga, + kko ZS cēsis+ kko robežsardze + kko konvojs. neņemos gan spriest, cik robežsardzē bija kvalitatīva tā apmācība, bet konvojs, šķiet, vispār skaitījās zem IeM…

     • pavilkt svītru diskusijaiir ļoti vienkārši, ja valdība atradīs veidu kā 3-4 gadu laika apmācīt vismaz 6000 jaunu cilveku līdz 10 gadus aktīva zs limenim, lai iztiek bez pilsoniskā militārā dienesta. Tikai jāiztiek arī bez jaunsargu ieskaitīšanas rez.karavīros (tādi murgi dzirdēti) un ikviena “kalniņa zemessarga” (iesniegumu uzrakstīju, mācībās nepiedalos) pielīdzināšanas PD karavīram.

      • ņemot vērā, ka visi mācību centri šobrīd ir noslogoti, tad šādu ritmu vajag noturēt arī pēc pāris gadiem. varbūt nav slikti, ja PD-ā ir liela kadru mainība, jo jāapmāca aizgājušo vietā un veidojās kā OMD sistēma.
       bet mans ieteikums pēc 18-ā gada neapstāties un palielināt PD vismaz līdz 10000-12000, kas būtu optimāls cipars Latvijas izmēriem. sabiedrība tik lēnām jāradina pie šīs domas.

   • arī zemessargs

    Pirms dažiem gadiem minēja skaitli 40 tūkst.

    • izklausās ticami, un, ja neņemam vērā apmācības kvalitāti, iespaidīgi. ņemam mazāk, mācam labāk =10 gados 10-15 000. Cik daudz laika tas aizņemtu ZS, lai sagatavotu tikpat lielu zs skaitu pie pašreizējās apmācības intensitātes?.

 6. Parunā ar PSRS OMD. Daudzi nemaz netika apmācīti labāk par Latvijas OMD. Fakti.
  Un notrallinājuši nevar gluži teikt, mēs vienkārši neesam vietā jaunu rezervi uzražojuši.

 7. Jāuzlaiž tam Pabrikam virsū Sipeniece, no tās viņam bail. Kaut kad sen, vienā TV dombūšovā Sipeniece visiem dalīja cepumus tiešā tekstā un Pabrikam tā arī pajautāja, vai viņš uzskatot, ka tauta ir stulba + vēl visādas visādības sarunāja.
  ….. pēc tam Pabriks izstājās no Tautas partija un kļuva “citādāks”.
  Baiba, kur esi?

 8. Šitas jau pūš pīlītes, ka maz neliekas..
  Tā ir ar tiem politiķiem. Kā vienā filmā teica:” Salda mēle visos laikos ir bijis kapitāls!”

 9. Man liekas, ka Pabriks tāds mazliet naivs ir. Es gribu ticēt, ka viņa nodomi nav ļauni. Viņš tikai ļoti, ļoti vēlamo uzdod par esošo. Bet tikmēr tajā pašā nometnē: http://www.delfi.lv/news/national/politics/piebalgs-ir-par-obligata-militara-dienesta-atjaunosanu-latvija-smiltens-nepiekrit.d?id=47446391

  • re, kā un tie ir mūsu fīreri. Ja turi marku “nē OMD” tad negriļojies kā aizlauzta smilga kāpās. nekādas ticības par pārdomātu politikas izvēli.
   ja nedod dies nāksies piedzīvot šadas politikas sekas,tie kuri satiks personāžus londonā ceru zinās ko viņiem pateikt.

   • arī zemessargs

    Domāju V saņēma pendeļus un domā kā lai tagad sabiedrībai domu iebaro. Sāk uzmanīgi, pagaidām ar otrā ešelona aktīvistiem.

    • tālredzīgi politiķi bleģ, viss tas pats ar medicinu, ekonomiku un pārējo labklājību.

     • arī zemessargs

      Protams, ja galvenie personāži sāktu izteikties par strīdīgām lietām, tad tas ir riskanti no reitingu viedokļa. Domāju OMD (vismaz šobrīd) ir no to jautājumu grupas, kur pareizs lēmums par OMD no atbalstošas sabiedrības daļas plusus reitingiem tāpat kā nedos (t.i. tie kuri par OMD, diez vai sāks tāpēc par V balsot), toties no neatbalstošas daļas var dabūt pamatīgus mīnusus (tie, kuri pret, par V vairs nebalsos).

    • Nu, Piebalgs lielā amatā bijis, ja tiks par partijas galvu un vēlāk par ministru prezidentu, tad jau skandinās no visām pusēm, ja BMD/OMD jāatjauno.

   • Skatījos tiešraidē to diskusiju. Ja OMD temata izcelšana no Piebalga puses bija pārsteigums, tad arī apstiprinoša atbilde uz Dombura jautājumu par to vai mums jāuzskata, ka galvenais apdraudējums tagad ir no Krievijas puses, arī šķiet atkāpe no ‘draudu nav’ retorikas. Oponents tikai kaut ko lavierēja par sabiedrības morāles stiprināšanu utt.

 10. “– Jā, bruņutransportieri ir 30 gadus veci, bet tie ir atjaunoti. Lai saprastu to priekšrocības, paskaidrošu sīkāk. Krievijas bruņotajos spēkos ir ļoti spēcīga tehnika. Ja mēs centīsimies pretī stāvēt ar tādu pašu tehniku un taktiku, tad mūs samals un mūsu karavīri būs lielgabalu gaļa. Tādēļ mums jārīkojas citādi. Šīs tanketes ir tādas, kas ar savu galveno ieroci var iznīcināt krievu armijas kājnieku bruņutransportieri (BMP), un tām blakus var būt cits ierocis, kas var iznīcināt jaunākos krievu tankus. Un šie britu bruņutransportieri var braukt turpat, kur cilvēks var staigāt kājām, jo iegrimums ir tikpat neliels.

  Latvijas apstākļos daudzus mēnešus ir tā – līdzko nobrauc no ceļiem, tā iekšā mežā vai purvā dubļos, kur tanki vienkārši nevar tikt pāri. Bet šīs tanketes izmantojamas visur. Viens no lielākajiem apdraudējumiem ir helikopteru uzbrukumi no gaisa. Bet pirms tam ir jāredz uzbrukuma mērķis. Šīs mazās tanketes var novietot automašīnas garāžā un arī diezgan nemanāmi pārvietot.”

  Vēl daudz kā cita šeit: http://m.la.lv/kazocina-padoms-usakovam-ja-esi-bedre-beidz-rakt-2/

  • atkārtošos CVRT izmantošana kā platformu PT ieročiem neslikta ideja, minmetējniekiem nodeerēs, tāpat der zemas intensitātes konfliktos, ekspedicionāriem nolūkiem arī. Jautājumi rodas par cena vs komplektācija un par CVRT izmantošanu tam kam tie nav īsti domāti proti pilnvērtīgu kājnieku kaujas mašīnu un bruņutransportieru vietā.

   • Te jau skaidri parādās vārds “tankete”, kurmet mūsu bijušie AM politikas vadītāji, atlantiskie vanagi, salīdzina savu pirkumu ar CV90. Vai nu nav britu ģenerālim Kažociņam pavaicājuši, vai pāķu viltība, vai abi kopā.

    • Turklāt no 123 gab visi nebūs “Scimitar”-tanketes, tātad jautājums par kaujas spējām atduras pret jautājumu kā tehnika tiks izmantota un papildus apbruņota.

     • “tanku desants”, tikai mums tankešu desants. Kā krievi 2PK ar T-34 un IS tankiem kājniekus desantēja.
      Mums tikai CVRT, jautājums cik salīdīs virsū, jo sēdēt iekšā tajā alumīnija zārkā nebūtu prāta darbs.

 11. Runājot par ZS modernizēšanu, pirmo reizi dzirdu par šādu vienību:
  “…Zemessardzes Zinātnes, pētniecības un inovāciju ieviešanas vienības zemessargs un Rīgas Tehniskās universitātes Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētījumu centra vadītājs…”
  http://jvestnesis.lv/modules.php?name=News&file=article&sid=11986

  Šis gan nepārsteidz:
  ” Projekta rezultātu demonstrācija ir entuziastu grupas gadu gara, nesavtīga darba rezultāts, kuru ļoti atzinīgi novērtēja mācībās iesaistītie zemessargi.”

  Paņemot šo rakstu kopumā, var redzēt, ka indivīdu-entuziastu par saviem privātajiem līdzekļiem pašu labā paveiktais bez komandējošā sastāva ierosināšanas kādu dienu var tikt mēģināts pasniegt kā kalnieša un ko personīgais nopelns….

 12. mācības Latgalē: https://www.youtube.com/watch?v=CQJ8ArOCXLs pārsteidza 2 lietas- PIRMOREIZ šāda veida apmācība un apjoms 50 karavīri! saprotu, ka piedalījās tikai mīnmetējnieki, bet šī būtu laba iespēja piesaistīt arī ZS, lai trenētu sadarbību, kā arī apgādi, izvēršanos un kkādu galveno ceļu bloķēšanu pa kuru varētu virzīties pretinieks utt.

  • Labi ka pamainīja poligonus, ādaži jau tā izbraukāti un iepazīti, ka PD aizsietām acīm var iziet no malas līdz malai. A te redz “karte atšķiras no apvida”.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s