Dienas grauds

[..] Raimonds Bergmanis atsaucas uz Ukrainas pieredzi un secina, ka tur notiekošajā karā labi bijis redzams, ka profesionālā armija esot efektīvāka nekā regulārā armija. No teiktā rodas iespaids, ka no iesauktajiem jeb obligātā dienesta karavīriem nav nekādas īpašas militāras jēgas. Taču tiem, kuri nedaudz interesējušies par Krievijas iebrukumu Ukrainā, zināms daudz vairāk.[..]

A.Klimovičs

avots

vara bungas: kā papildinājums šim

Advertisements

25 responses to “Dienas grauds

 1. arī zemessargs

  OK, Krievijas profesionālās armijas daļas tiešām sevi parādīja labāk. Bet kur Bergmanis gatavojas raut tādu profesionāļu daudzumu kas spētu pretoties Krievijas agresijai?

  • Es domāju tur vajag atsevišku pētijumu lai viennozīmīgi pateiktu labāk vai nē,tendence protams ir un bija šiem par labu,taču ar stipri mainīgām sekmēm.
   Savukārt tieši iemesls mainīgam sekmēm jāpapēta-vai tas bija Ua pretdarbības dēļ,vai pašu Ru virsnieku vai solderu sagatavotības līmeņa dēļ…
   Vakar jau teicu ka vismaz oficiālā līmenī mūsējie no šīs pieredzes un zinību zelta vietas,praktiski neko nav mācijušies-vai nu sakāpis ir galvā mums tur augšā,vai mēs ko nezinam,vai ….

   • Ru taktikas shēmas,artilērijas darbība,infiltrācija un tt-plus pretdarbība tam visam,Ua ir ļoti laba pieredze,ieskaitot visās Ru viltībās,ka “zaļie kolodori” un tt…
    Prettanku darbība un viss cits,pie tam Ua prettanku ieroču joma ir svaki salīdzinoši.
    Ja neskaita tankus,bmp un lielgabalus,tad tie pašī RPG un PTRK lielākoties veci un tehniski mazspējīgi pret šodienas tehniku.
    Bet varbūt mums kā tīneidzeriem-paši gudrāki par visiem un mācīsimies caur saviem puniem.. (#200#300)…
    Ua varēja atļauties-masa gan iedzīvotājos,gan teritorijā,mums nav tādu ekstru…

   • arī zemessargs

    “Vakar jau teicu ka vismaz oficiālā līmenī mūsējie no šīs pieredzes un zinību zelta vietas,praktiski neko nav mācijušies-vai nu sakāpis ir galvā mums tur augšā,vai mēs ko nezinam,vai ….”
    Pārsvarā neticība tam, ka mēs kaut ko spējam.

  • Agris Purviņš

   Šī ir kārtējā retorikas paraugstunda. Tiem kas atbalsta BMD (Brīvprātīgā militārā dienesta ieviešanu Latvijā) ir jāskaidrojas par lietām, kuras ir acīmredzami absurdas un tādā veidā tiek diskreditēti šīs idejas nesēji.
   1) Neviens neapstrīd, ka PD ķaravīrs ir labāks par OMD karavīru. Būtu taču dīvaini ja tā nebūtu, bet tas tiek atkārts un atkārtos, norādot kādi mēs muļķi esam.
   2) Zirgam un celmam ir skaidrs, ka OMD nav iespējams. Nav tam ne finanšu resursi, ne cilvēkresursi. Bet par BMD politkorekti noklusē.

   Šādā veidā tiek novirzīta diskusija no galvenā – kāpēc valsts aizsardzībai ir nepieciešams palielināt rezerves karavīru skaitu. Diemžēl pat esošie uzstādījumi par PD un ZS skaita palielināšanu ir nepietiekoši. 2000 PD diezvai pat spēs nosegt brigādes vajadzības, kur nu vēl otras, kas ir kritiskais minimums, ko mums vajadzētu pirmajā kaujas dienā. Par ZS, kā nopietnu kaujas spēku bez BMD dienesta un vēl daudziem nopietniem uzlabojumiem runāt ir mazākais muļķīgi, lielākais bezatbildīgi. Skaitu uz papīra piedzīs pēc vajadzības.
   Patiesībā tās ZS vadības mobilizācijas mācības bija liels fufelis, jo neviens tāpat viņas nekontrolēja un tas pat nav iespējams veidā, kā tas notika.
   Ģenerāļa Pētera Radziņa rakstu krājuma nodaļā par Valsts aizsardzību ir pietiekami argumentēti izklāstīts, kāds dienesta veids Latvijai ir vispiemērotākais un kādi uzdevumi Latvijas armijai ir jāveic, lai Latvijā patiesi ierastos sabiedroto karaspēks.
   P.S. Aicinājums visiem VB lasītājiem. Ģenerālis Pēteris Radziņš beidzot Nikolaja ģenerālštāba akadēmiju uzrakstīja diplomdarbu; “Rezerves loma augstākās priekšniecības rokās”. Ja kādam ir ideja vai pat iespēja dabūt šo viņa darbu, kas šodien būtu ļoti aktuāls, palīdziet to iegūt. Varat rakstīt uz ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības e-pastu gprb1880@gmail.com.

 2. Jā, Bergmaņa atrunas bija depresīva lieta, ko vērot. Puspatiesības un nekāda nianse – lielākā daļa no Zemessargiem nav tik profesionāli, cik Bergmanis grib tos pasniegt – tikai tie, kuri ir visaktīvākie un paši raujas uz kvalifikācijām u.t.t. Un tas nav nekāds brīnums, jo Zemessardze arī nav profesionālais dienests, un, kā jūs laikam jau rēķinājāt vienreiz šeit, visaktīvākajam zemessargam prasīs 10+ gadus, lai sasniegtu tik daudz pilnas dienas dienestā, cik karavīrs, kurš ir izgājis 9 mēnešu apmācību.

  Un neviena vārda par to, ka obligātajam militārajam dienestam nav jābūt pilnīgam, tas ir, ka varētu ņemt (vai sākt ar) dažus simtus gadā, ko varētu pakāpeniski uzaudzēt.

  Jāsecina, ka kāmēr nebūs pieprasījums, spiediens, un publiska kampaņa no labi organizētas pilsoņu grupas, šitādas atrunas turpinās dominēt.

  Jautājums no ne-eksperta – profesionālā dienesta projekts ir Graubes “mīlulītis”, vai arī ir kaut kāda inerce no tiem laikiem, kad ASV mums pieprasīja izveidot “boutique” armiju un mēs tam entuziastiski piekritām?Interesanti, no kādiem avotiem šī opozīcija OMD nāk.

  • Ir jau protams “mīlulis” un personīgs aizvainojums arī nav izslēgts, bet viss sākas un beidzas finansējumā, tā izlietošana aizsardzībai ir pakļauta daudz lielākai kontrolei. Ne jau Graube pret politiķu gribu bija idejas autors, viņš vnk apkalpo tās tēzes kas nāk no politiskā līmeņa, jo citādi pēc otrā termiņa amatā diez vai nāktu trešais.

  • arī zemessargs

   “Interesanti, no kādiem avotiem šī opozīcija OMD nāk.”
   Manas domas: nāk no politiķiem. OMD notiek visadās figņas. Kā jau jaunus gaiļus saliekot kopā vienmēr kādus sūdus savārīs. Tas bija pastāvīgs negatīva reitinga ģenerators AM, valdībai un politiķiem kopumā. Ar PD viss vienkāršāk: vecākiem par slikto barošanu nesūdzas, piespiedu kārtā neviens nav jāvelk, visus sūdus var iekšpusē paturēt. Ne velti AM ir ļoti augsts reitings.

   • Agris Purviņš

    Es domāju, ka Tev ir liela taisnība, ja tevis teiktajam pievieno klāt to, ka būs ķibeles par kurām visu laiku žēlojas: infrastruktūras nodrošināšanu, mācību organizēšanu un ar materiāltehnisko līdzekļu nodrošināšanu, kas ir objektīvas problēmas, bet ne nepārvaramas.
    Ģenerālis P.Radziņš ir rakstījis:
    “Pēc ilgāka laika, politikas vadītāji pierod pie tā, ka visus konfliktus var novērst miera ceļā, vajaga tikai būt veiklam, asprātīgam, apķērīgam un izveicīgam politiķim, tad miera laikā armija nespēlē nekādu lomu. Tādam izveicīgam miera politikas vadītājam kara vadonis top par nepatīkamu kavēkli. Tādēļ bieži vien miera laikā arī nostāda armijas priekšgalā personu, kura ar visiem politiķiem prot labi sadzīvot, bet kura par kara vadoni nav derīga.”
    Mums armijā viss ir “nostādīts” visaugstākā līmenī :). Uz AM ministru un AM valsts sekretāru šis citāts arī attiecas pilnā mērā.

    • Respekts. Kā tev pāris teikumos izdevās pateikt visas NBS problēmas cēloni.

    • Varbūt 1 gads kā maksimālais amata ieņemšanas termiņš AM galvām ko līdzētu, pie tam, ja galvas nāktu pa taisno no PD un pēc tam arī atgrieztos PD?

     • AM nebūtu jābūt militārai iestādei, ja ta nodarbotos ar politisko vadību, budžetu plānošanu, ārējiem sakariem utt, bet mūsu AM pabāzusi zem sevis visu (izlūkošanu, mobilizāciju, iepirkumus, krīzes vadibu, kiberdrošību, JS utt), jo ir vēlme kontrolēt visu. Līdz ar to NORMĀLOS APSTĀKĻOS PD virsnieki AM ierēdņu amatos nebūtu norma.

  • es no sevis varu pievienot, ka tāds kāds OMD bija, tad labi, ka viņu likvidēja. ja OMD atjauno, tad tam jābūt citā formātā un kvalitātē.
   manas prognozes, ka OMD varētu atgriezties pēc 2-4gadiem, kad sapratīs, ka ar rezerves karavīriem (bijušajiem PD) nekādas rezerves NBS nodrošināt nespēj.

   • jūs tur pie klavieres uz maiņām vai 🙂 vai tad te kāds kaut uz mirkli pieļāva vecā OMD atjaunošanu? un kas traucē jau tagad saskaitīt tos 3000-5000 ex-pd, kas pat būdami visi kā viens uz strīpas problēmu nerisina?

    • Atbildēju jautàjumam par omd likvidàciju.
     Pēc manis kàdus 4 gadus dienēja draugs- nekas daudz nebija mainījies. Tàtad vieglàkais ceļš bija likvidēt. Tàpēc ir jàrunà par jaunas sistēmas radīšanu, kas drīzàk ir brīvpràtīgais md.

 3. Raimim ir pienākusi kārta saņemt pērienu no kompetenta žurnālista, kurš orientējas militārajos jautājumos 😉 Turies .

  Bet noteikti vieglāk būs, ja pēriena laikā sapratīs savu kļūdu un sauks, ka labosies un vairs tā nedarīs 😉

 4. Ņemot vērā atkal Ukrainas pieredzi par OMD un mobilizētajiem karavīriem, tad viņi tādus sīkumus kā minēto karavīru izmitināšanu atrisināja gaužām vienkārši. Īsi sakot – atrada tuvāko pļavu pie poligona, uzblieza teltis un visu gadu pat ziemas spelgonī dzīvoja un trenējās. Jā, bija neapmierinātie, bet lielākā daļa izcieta un nav šaubu, ka tā bija laba izdzīvošana skola, kas frontē lieti noderēja.

  • es teiktu ka tā ir labākā skola,jo frontē tā dzīve ir tieši tāda-nav nekādu silto,erto kazarmu un tt-līdzarto katrs karavīrs jau zin,ko gaidīt,kam jābūt gatavam un kā to parvaret…
   Ru piemēram arī dzīvo,trenējas lauka nometnēs…mes esam pārāk civilizeti…ko par mums padomās un tt,un varu derēt ka publika brektu ka traka un kauninātu arī,jo sajēgas jau nav…bet skaisti di….to gan mūsu publika māk…

 5. Prijehaļi.. Kā jau esmu minējis iepriekš. Tagad mūsu NBS ir butaforija. Nekāda masveida stāšanās ZS nevar glābt to, kas ir ielaists pa šiem 25 gadiem. Manuprāt risinājumi ir šādi:
  – Palielina PD kaujasspējīgas vienības vismaz līdz Bde+. Samazināt neefektīvos JS, GS pārstrukturizēt. Pārāk daudz jau to štābu.
  – Izveidot brīvprātīgo OMD ar visiem no tā izrietošajiem bonusiem. Infrastruktūra atradīsies. Nevajag dramatizēt. Instruktori var tikt piekomandēti uz rotācijas principa apmācīt OMD. Un lai Liberts nestāsta, ka nevar atraut Kadagas instruktorus no saviem pienākumiem- Valstij grūtā brīdī var kooperēties. Tāpēc jau eksistē pavēles.
  Tas tā īsumā.

  • Agris Purviņš

   Kas attiecas uz virsniekiem un instruktoriem, tad štābos to ir gana daudz. Tiesa lielākajai daļai būs nepieciešams īss atsvaidzināšanas kurss, atbilstoši pakāpei un specialitātei. Viņiem tas tikai labumā ies. Papildus no BMD iesaukšanas iet vēl viens papildus bonuss. Daudzi mūsu vecākie virsnieki no majora līdz pulkvedim nav pat vadu komandējuši, jo cik tad mums ir vadu. Arī man savā septiņu gadu karjerā tikai vienreiz uz divām dienām izdevās mācībās, izbaudīt kā tas ir komandēt reālu bataljonu (600 karavīru un zs ar atbalsta vienībām), veicot 10 km atkāpšanos ar aizkavēšanas kaujām, kā arī lauku nometnē vadīt 500 studentu apmācību trīs nedēļas.Man ir paveicies, bet cik tādu ir un patiesībā tas ir gaužām maza pieredze?
   Starp citu, karavīru zvērestā ir teksts: “netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību, pēc labākās sirdsapziņas veikt man uzticētos karavīra pienākumus”. Manā uztverē tas iekļauj arī riskēt ar savu amatu, redzot nepilnības, kas acīmredzami “neļauj sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību”, kad sāksies karš būs sen par vēlu.

  • arī zemessargs

   Galu galā ir taču rezerves virsnieki un instruktori, kurus var iesaukt jauniņos apmācīt, ja situācija spiež.

 6. Dāmas un kungi, šis ir mūsu lielākais bieds……diezgan iespaidīga eksplozija :/ …..un Iskanders ir diezgan precīzs, Gruzijas kara laikā krievi varēja ar viņiem trapīt gruzīnu tanku kolonās.

  • Dāmas un kungi, ja jūs neglabāsiet visu nbs munīciju vienā noliktavā un visus tehniku vienā boksu kompleksā, ievērosiet elementāru OPSEC, deleģēsiet uz leju ka arī decentralizēsiet visu ko var decentrlizēt, Iskanderiem nebūs atbilstošu militāru mērķu pa ko šaut ar tik dārgām un jaudīgām raķetēm. GE – RU karā Iskanderi tika pielietoti minimāli un arī tad pa civiliem mērķiem -trapīja Gori pilsētas centralajā laukumā.
   Diezgan ticama versija šeit http://dimmi-tomsk.livejournal.com/69818.html

  • Un tagad padomā cik rakešu vajadzēs lai iznīcinatu kolonnu vai Tavu vada blokpostu-pareizi daudz vairāk kā 1,jo ja būsi ieracies,tas postijuma laukums nav liels,ja vien nav kautkada spec galviņa virsū…1km garu kolonnu būs jašauj ar 3 raketēm…
   Viss tas tapat kā arta ir no relativitates-varbūtības teorijas…tāpec jau šauj ne pa kolonnām,bet svarīgiem objektiem.
   Munīcijas noliktavai-ar vienu trapijumu var viss koplekss aiziet pa pieskari…

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s