Zibenszeļļi

On March 8 Lightning Strike 2016, major national exercise of the Lithuanian Armed Forces, begins in Klaipėda. The goal of the exercise is to train the Lithuanian Armed Forces to complete operations in cooperation with authorities under the Ministry of the Interior and to hone interaction with civil state institutions according to a hybrid warfare scenario. In total, the exercise involves roughly 3 thousand soldiers, approx. 500 paramilitary officers and roughly 200 civil servants. Also, it trains 3 thousand reserve soldiers.

avots, scenarijs

bildes

Call-up notices have already been sent to 3 thousand draftees so far to report to a designated mobilisation centre to update their personal information and for a health examination. The draftees will have to turn out at stationary mobilisation centres of Alytus, Kaunas and Utena, and at a mobile mobilisation centre in Vilnius installed for the exercise.

“The conscripts are already receiving the call-up notices, a part of them have already contacted military conscription personnel, which essentially means the mobilisation exercise has already begun,” Head of the Mobilisation Unit of the Joint Staff Major Dainius Kazlauskas said. According to the officer, the soldiers of the trained reserve who are called up for Exercise Lightning Strike and prove to be in good health are planned to be invited to take part in Exercise Iron Sword the Lithuanian Land Force will organise in autumn.

avots

vara bungas: neslikti… 3 000 PD karavīri + 3 000 OMD un rezerves karavīri. Priecē, ka LT AM  PR spcialistiem tagad ir pieejams BLA, pavisam cita bilde 🙂

Advertisements

2 responses to “Zibenszeļļi

 1. Nu mūsu LA video arī tagad izmanto bezpilotnieku 😀 !
  Par leišiem prieks, ij bruņu tehnika ir, ij cilvēku skaits stipri lielāks, mums vēl ir pēc kā tiekties un kur augt ar visu to, ka leiši ne tuvu nav priekšzīmīgākie 2% apguvēji.

  Šite var redzēt ij FN-SCAR, ij to, ka vismaz vienā epizodē pārmeklēšanas laikā kontrolpostenī izmanto skeneri.

  • arī zemessargs

   Iespējams domāta kā policijas operācija, kad vēl īsti nešauj, bet smagākā variantā ir vesela virkne lietu, kas jādara savādāk:
   ja mašīna neapstājās – jāšauj uzreiz, nav jāgaida kamēr notrieks
   jāliek pašam izkāpt no mašīnas, atvērt visas durvis, izmest visu kabatu saturu, novilkt virsdrēbes, par laivotājiem tas pats

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s