informatīvā kara tuvcīņas paņēmieni

It’s not about the numbers, what you feel is real
Crystals, rays of light, the taste of orange peel
Open the mind, change the mind, that’s how we achieve
Can’t hurt to try right?
It’s what I believe

vara bungas: Lietojiet uz nebēdu, tieši šodien tas ir īpaši aktuāli, tomēr jāatceras,ka šo paņēmienu ietekme ir īslaicīga, to var paildzināt tikai patiesas informacijas deficīts:

Stigmatizācija vai birku pielipināšana” – emocionāli iekrāsotu apzīmējumu izmantošana attiecībā uz nevēlamu personu vai parādību. Trula apsaukāšanās arī ipieder pie šī paņēmiena. Mērķis sasniegts, ja oponentam trūkst vārdu un viņš sāk kauties.

Pārnešana/transfers” – kādas pozitīvas parādības izmantošana, lai uzburtu auditorijā labvēlīgu noskaņojumu attiecībā uz pasākuma mērķi. Piemēram ziedojumu vākšana Rīgā grehema filipsa ārstēšanai ukraiņu tautas dziesmu pavadībā.

Atsaukšanās uz autoritāti” Svešas autoritātes neatļauta izmantošana, lai pamatotu savus argumentus. Piemēram, strīdā par to kura konfesija ir “pareizāka”apgalvojums, ka VVF aizvakar izteicās, ka pieņems pareizticību ir melīgs, bet daudzi cilvēki tam noticēs, ja teicējam ir labas aktiermākslas iemaņas.

Žonglēšana” – vēlamo (pozitīvo vai negatīvo) argumentu atlase un pasniegšana, noklusējot nevēlamus faktus. Paņēmiens tiek plaši izmantots LV politiskajā vidē.

Guļamvagons” – Tādu argumentu piemeklēšana par labu kādai tēzei, ka rodas iespaids, ka tā dara vai domā visi vai vismaz vairākums. Ļoti labi noder īpaši atlasītie socioloģiskie pētījumi.

Pretējs efekts”- Negatīvās informācijas daudzums, kas ir tēmēta pret kādu personu sasniedz tādu līmeni, ka izraisa pretēju efektu – cilvēki sāk just līdzi “upurim”. Šovbiznesa aizkulises kā piemērs.

Kontrasta princips” – Viena informācija tiek pasniegta uz citas fona. Šodien to plaši izmantos RU masu mediji stāstot vienā reportāžā par “fašistu maršiem Rīgā”, bet turpat otrā par “aizmirstiem LTK veterāniem”.

Puspatiesība” – atšķiras no nevēlamu faktu noklusēšanas ar to, ka puse pasniegtās informācija ir patiesa, puse klāji meli, kas vēlas,lai rok un pārbauda, bet zināms, ka lielākā daļa patiesību nemeklēs.

Izsmiešana” – ja kvalitatīvi un pārdomāti veikta pastiprina negatīvās informācijas psiholoģisko efektu. Piemēram, parādes krastmalā translācija ar kabanova komentāriem.

Baumas” – mūsdienās retums.

Provokācijas” – ja notikuma nav to var izveidot uz līdzenas vietas. Piemēram, pārrāpties pāri Ādažu bāzes žogam.

Mediju telpas aizņemšana” – izplatot vajadzīgo informāciju vienlaicīgi tiek strādāts ar visiem iespējamiem medijiem, veidojot sev vēlamu informatīvo fonu. Vienkārši runājot pārbļaujot oponentus.
Apstiprinošie paziņojumi” – paziņojumi, kas tiek pasniegti kā neapstrīdams fakts, kuram nav nepieciešami papildu pierādījumi. Piemēram, tas taču ir pilnīgi skaidrs, ka visi geji dzīvo Eiropā.

Piespiešana” – Saukļu izvēle ar izteiktu imperatīvu. “Šodien vai nekad!”, “Pie dakšām!”, “Ejiet dirst!” utml.

Sabiedriskais fujs” – Rada šķietamību par kaut kā neatbalstu sabiedrībā. Darba kolektīvu vēstules, parakstu vākšanas kampaņas, apmaksātie piketētāji utt Railbaltic žmiegšana kā piemērs.

«Atspēkojums» – truli noliegt visu nevēlamo. Aiziet ar paceltu galvu.

Ignorēšana” – neatbildēšana/nereaģēšana uz pārmetumiem, jo atbildes un taisnošanās var piesaistīt vairāk uzmanības nekā paši pārmetumi. Īpaši efektīvs paņēmiens, ja oponentam trūkst resursu, lai paceltu tēmu un to noturētu apritē. VB ļoti pazīstams stāsts.

Loģikas un laika attiecību izjaukšana” -īsāk sakot “muļķa tēlošana”. Šķietami pārprastas un neloģiskas atbildes uz vienkāršiem jautajumiem.


“Informācijas avota aizstāšana” – Ar to auditorijā tiek panākta lielāka vai mazāka ticamība kādai ziņai. Piemēram, ja viena un tā pati ziņa tiks pārpublicēta portālā lv.lv un žurnālā “Zīlniecība tev” , pārpublicējot ziņu tālāk un manipulējot ar atsauci uz avotu var panākt lielāku vai mazāku ticamības pakāpi pašai ziņai.

Komplektēšana” – ziņas tiek atlasītas un grupētas tā, lai paslēptu viltus ziņas starp patiesajām vai otrādi. Ja auditorija uzticas avotam, tā reizē ar patiesajiem faktiem “sagremos” arī izdomājumus. Vai otrādi, ja lielākā daļa ziņu ir uzkrītoši falšas, tad neticēs arī patiesības drumstalām.

Tēmas nozīmīguma mazināšana” – akcentu likšana uz mazāk negatīvu tēmas sastāvdaļu, neitrālu vai pretrunīgu komentāru došana. “Viss kārtībā,ak, cienījamā kundze, viss kārtībā un draudu nav”.

Reitingi” – ja nav zinātniski pamatoti un metodoloģiski perfekti – manipulācija tīrā veidā.

pēc Igora Panarina darbu motīviem

Advertisements

21 responses to “informatīvā kara tuvcīņas paņēmieni

 1. Anonīmais Labvēlis

  Un tagad ar šo špikeri rokās paanalizēt savus iecienītos ziņu avotus 🙂

  • aizturēts, ja pavisam precīzi. viņš protams mudila, bet liela daļa viņa intervējamo nav sagatavoti un nebūs laimīgi, kad ieraudzīs kā izmantos viņu teikto vai rādīto. Pavilkšanās uz provokāciju ir sadarbība (varbūt neapzināta) ar provokatoru. nezini ko atbildēt-klusē, tās vars nav tiesības, bet pienakums 🙂

 2. Nē, Griša apsolīja 9. maijā reportāžu taisīt ar, vēl vienu dienu viņa tuvumā neizturēšu. Ja godīgi, pat labi zinot, kāds būtu viņa atspoguļojums par 9. maiju, es to vēlētos redzēt, jo esot tur jau gadiem, man ir grūti iedomāties, kā to pasākumu parādīt, ja ne labā gaismā, tad vismaz pozitīvā. Ar visu alkoholu un darbībām, kas tur ir.

  • Lai taisa,tur jau nekas nenotiek,izņemot masveida nodzeršanos un piemiņas parka apčurāšana (diemžēl ari “kļuču” nolikšana) un piemēslošana ar atkritumiem-tāda dīvaina pateicība no atbrīvotāju mazbērniem atbrīvotajiem:))
   Bet nu savējie jau var…nedod dievs ka kāds arpus savējo tur pačurātu uz kameru-visi pasaules antifašisti vaimanātu par tādu fašisma izpausmi un būtu nota no Ru vēstniecības valdībai par neidomājamo fašisma atdzimšanas vandālismu un necieņu pret piemiņas vietām -tādā dīvainā pasaulē dzīvojam:))
   Struktūrām ieteiktu piestrādāt pie gaidamajām svinībām-ja jau brauks filmēt-tad iespējams tiks gatavota kāda radikāla provokācija!

  • Es neticu, ka viņš varētu pēkšņi atvērt acis un pamanīt, kas notiek 9.maijā pie falla – viņam, kā apmātam rusofīlim tur nekas nešķitīs neparasts, piedzeršanās, balagāns, pilns jauniešu, tur neviens nebūs ne fašists, ne nacists, ne komunists, visi būs labie cilvēki.
   Tai pat laikā šodienas gājiena dalībniekus tas pimpja galva jau ir nodēvējis par nacistiem.

 3. Pirmais, ka liek iedarbināt šādu trauksmi ?http://www.hurriyetdailynews.com/Default.aspx?pageID=238&nID=96547&NewsCatID=341
  Otrs- mūsējie labi pastrādājuši, protams, varēja jau vēlēties uzreiz vispār neielaišanu, bet labāk tā-http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/600542-greiems_filipss_tresdienas_vakara_iespejams_izraidits_no_latvijas
  Protams, ja tā ir taisnība.

 4. Anonīmais Labvēlis

  Izbijušais komediants uz trīs gadiem vairs šeit nerādīsies, esot nevēlamo personu sarakstā ielikts. Kā teiktu viņa algas maksātāji – “Nu i h*j s njim”.

  • Tas pārviebtais vieplis, vienkārši šausmas, tā lamāšanās uz policistiem, tā līšana citu žurnālistu kadrā, kad visi citi žurnālisti stāv vienā rindā, bet šis par varītēm cenšās pielīst tuvāk… Citiem vārdiem sakot, garīgi slims deģenerāts, nevis žurnālists.

   • gejs šī vārda labā nozīmē 🙂 viņš atklāti uzprasījās uz rupjo aizturēšanu

    • Разговаривают два еврея:
     – Абрам, а ты знаешь, что наш Семен ПИДАРАС?
     – Да что ты??? Он таки взял деньги взаймы и не возвращает???
     – Да нет же. Я в хорошем смысле этого слова!

   • Anonīmais Labvēlis

    Naudiņa jāatstrādā, it sevišķi ja var par kādām šmucītēm pagātnē atgadināt un arī salds prjaņiks otrā rokā ir labs arguments. Tie kam vajag, tiem jau step by step instrukcijas sen sarakstītas un katram gadījumam plauktā glīti sakārtotas stāv. Cita lieta, ja izpildītājs neredz robežu, pēc kuras tas viss ir jau komēdijas cienīgi, tad tur kurators ir nolaidis lažu 😀

 5. Absurdi, taču izskatās, ka LV netiek ielaisti arī kremļa oponenti-disidenti.
  Visbīstamākais LV izrādās esot Maksims Marcinkevičs (nu jau politieslodzītais). Skumji….

  http://www.delfi.lv/skats/cilveki/huliganus-soda-kadi-cilveki-ieklauti-latvijas-melnaja-saraksta.d?id=47195891

 6. Atbildot uz varabungas, piedāvāju “Ar nāvi esam uz Tu ” jauno ierakstu (Skyforger izpildījumā). Iespaidīgi.

  P.S. “Izcirtējs” nav latviešu nīdējs. Tajā sižetā viņš pauda pārspīlēti negatīvu viedokli par Eiropas integrācijas jautājumiem.

 7. Precīzi teikts: “”bija”. Šobrīd viņš sēž cietumā, ja kas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s