Bezinfekcija

prepper1

Gatavnieks un karavīrs viegli var nonākt situācijā, kad ir ievainotais, bet profesionāla medicīniskā palīdzība nav pieejama, tomēr ir bāzes zināšanas par to kā glābt ievainotā dzīvību veicot operāciju uz vietas (piemeram, izņemt ne pārāk dzīļi ieurbušos šķembu). Diemžēl dažādos kursos man piemēram nekad nav mācījuši kā necivilizētos apstākļos pareizi sagatavot (sterilizēt) instrumentu operācijai, jo tas vienmēr palika ārpus tēmas – “…un tad ieradisies MEDEVAC, kas atrisinās visas jūsu problēmas”. Bet ja nu neieradīsies (nav sakaru vai nav medevaka kā sugas), bet cilvēks glābjams?

Vispirms jāsaprot, ka jēdziens “sterils instruments”, nozīmē nevis vienkārši “tīrs no sūdiem rūsas”, bet pilnīgi brīvs pat no mikrobiem! Tāpat ir atšķirība starp jēdzieniem “dezinfekcija” un “antiseptisks”. Dezinfekcijas līdzekļi attīra no mikrobiem nedzīvas virsmas, bet antiseptiķi iedarbojas un mikrobiem dzīvajā vidē. Vēl viens paveids ir antibiotikas, kas ir vielas, kas iedarbojas uz noteiktu mikrobu tipu, kas dzīvo cilvēka ķermenī. Lai varētu būt runa par ķirurģiskām darbībām ārpus slimnīcas jūsu rīcībā jābūt dezinfektantiem, antiseptiķiem, antibiotiķiem un sterilam (!) instrumentam.

Lauka apstākļos visticamāk jums neizdosies panākt instrumentu tīrības pakāpi ”sterils” , bet tas nenozīmē, ka nav jācenšas to panākt. Holivudas filmās redzētie sterila instrumenta iegūšanas “paņēmieni” ir kā minimums nepilnīgi, jo piemēram nekad nav redzēts, lai varonis mazgātu rokas pirms operācijas. Tomēr RŪPĪGA roku mazgāšana ar ziepēm un karstu ūdeni ir PAMATU PAMATS.

Apstrādājot brūci jānodrošina, lai ap to būtu “sterila zona”, kas ir brīva no kontakta ar jebko, kas nav sterils. Piemēram apstrādājamai brūcei jābūt ierobežotai ar sterilu apsaitēšanas materiālu (sterilām salvetēm, dvieļiem) atstājot brīvu tikai nelielu “lodziņu”, kurā notiek ķirurģiskās manipulācijas.

Pirms sākt dezinficēt vai sterilizēt instrumentu, to ir elementāri jānotīra vai jāizmazgā, ko bieži aizmirst izdarīt.

Kad instruments ir vizuāli tīrs var ķerties pie sterilizācijas izmantojot vienu vai vēlams vairākus paņēmienus:

 1. Instrumentu “vāra” verdošā ūdenī vismaz 30 minūtes, šķērēm līdzīgie instrumenti tiek “vārīti” atvērtā stāvoklī (asmeņi nav sakļauti). NB Šis paņēmiens nenodrošina pilnīgu sterilitāti.
 2. Instrumentu mērcē 15-30 minūtes balinātāja (kalcija hipohlorīds) 0,1 % šķīdumā. Pēc šīs procedūras instrumentu jāskalo ar sterilu (vismaz 10-15 min vārītu) ūdeni.
 3. Instrumentu 30 minūtes mērcē 70% izopropanolā (spirts) vai etilspirtā, bet tieši 96,4 % spirtā nevis tā produktos (degvīns).
 4. Speciālo dezinfekcijas šķīdumu izmantošana, kas satur glutaraldehīdu vai formaldehīdu. Ja ir instrukcija , jārīkojas saskaņā ar to , bet pamatā ir tā , ka instrumenta iemērkšana šķīdumā uz 10-20 minūtēm nodrošinās nepilnu dezinfekciju, bet 10-12 stundas ilga mērcēšana jau nodrošinās lauka apstākļiem pieņemamu sterilitātes pakāpi. Līdzīgā veidā var mēģināt lietot ūdeņraža peroksīdu, ja jums ir pieejams 6-8% (!)šķīdums, jo aptiekās pārdod 3% šķīdumu.
 5. Ja ir pieejama cepeškrāsns un elektrība, instrumentu var iesaiņot folijā un “cept” pie vismaz 200 C grādu temperatūras vismaz 2 stundas.
 6. Slimnīcās instrumenta dezinfekcijai izmanto autoklāvus, kas pēc darbības principa ir tas pats kulinārais spiediena katls, kas ir katras kārtīgas saimnieces arsenālā (ja nav, tad gatavnieks uzdāvinās ar gudru ziņu). Instrumentu tvaicē vismaz 30 minūtes pie vismaz 122 C grādiem un 1 atmosfēras spiediena. Sīkāk par šo metodi šeit.

NEAIZMIRSTIET MAZGĀT ROKAS !

Advertisements

22 responses to “Bezinfekcija

 1. Viss protams pareizi, bet kā jau minēji, ja gadās būt nekurienē, nedraudzīgā apvidū un nav laika ņemties ar sterilizāciju, kura jau līdzinās slimnīcas līmenim, tad liesmā apdezināts instruments arī derēs.
  100% sterilitāti protams nesasniegs, bet pats esmu pārliecinājies, ka diezgan labi sterilizē mikrobioloģijas vajadzībām.

  Tādā ziņā nevar aizmirst arī par apkārtējo vidi, jo tomēr ir organismi, kas dzīvojas pa gaisu.

  Kāds gan jau ka oponēs un teiks, ka šis ir tikai priekš savu sterilu instrumentu krājumiem, nebaltai dienai. Tādā gadījumā, gatavnieki, neaizmirstiet uzglabāt tos arī sterilā vidē, mūžīgi sterils nav nekas, tāpēc ik pa laikam nāksies atsvaidzināt krājumus un mitrs gaiss noteikti nāks tikai pa ļaunu. Un būsim reāli, cik daudz vietas tu varēsi atvēlēt instrumentiem savā 72h somā?

 2. Anonīmais Labvēlis

  Spirts – gatavnieka labākais draugs, jo tas ir: antiseptiķis, antidepresants, mūžamvērtīgs maiņas variants, nebojājās 🙂

  Neslikta lieta ir roku dezinfekcijas līdzekļi gēla veidā, pārdodās visās aptiekās, maksā pāris eiro, būtībā tas pats ieželēts spirts ar papildus dezinficējošām vielām vien ir (līdz ar to arī labi deg ja kas), bet lietot ērtāk.

  Ja sanāk kaut kur iegrābties, vai nav iespējas nomazgāt rokas pirms paēst pēc netīriem darbiem, paša laikā. Kopā ar pāris pāriem normālu medicīnisko cimdu, domāju jābūt katra normāla cilvēka somā.

 3. Zemessardze pērk G36 triecienšauteni, ko Vācijas aizsardzības ministrija un ieroču eksperti atzinuši par brāķiem, kam nav nākotnes Vācijas armijā – un vara bungas klusē?

  Kas notiek?

  “Defence Minister Ursula von der Leyen announced on Wednesday that the controversial G36 rifle ‘has no future in the German Army,’ signalling the end of a two decade relationship between the army and the dodgy weapon.”

  “In recent weeks the Defence Ministry had admitted that the rifle, which the Bundeswehr has used since the mid-1990s, has “accuracy problems,” specifically a loss of accuracy when the rifle gets hot – either due to the air temperature or sustained firing.”

  ” Hofreiter criticised attempts by the defence ministry over years to hide the weapon’s problems.

  “It reveals not only the well documented management disaster at the heart of the ministry, but also an irresponsible failure of the duty to protect our soldiers.”

  The G36 has been the standard rifle of the Bundesweher (German Army) since the mid nineties and was used on operation in Afghanistan for over a decade.”

  Defence Minister Ursula von der Leyen had admitted on Monday that the German army’s standard rifle suffered from an “accuracy problem” – almost 20 years after it was first brought into service.

  ‘“The G36 apparently has an accuracy problem in high temperatures and also when it’s overheated from firing,” von der Leyen said.

  “Heckler & Koch have been in financial trouble for some time, flirting with bankruptcy not two years ago. The company has bet the farm on the military market, only selling very few firearms on the civilian market and focusing on contract work instead for their daily bread. The loss of a major contract like the G36 rifle might be enough to push them over the edge if they can’t recover quickly.”

  “In a report released Friday by the German Army’s technical team, the ongoing accuracy issues with the H&K G36 rifle (the main battle rifle of the German armed forces) have been officially confirmed. The report states that not only do the accuracy issues crop up after sustained periods of rapid fire, but even the ambient temperature and humidity can negatively impact the rifle’s accuracy such that it no longer functions within the required parameters .”

 4. Udenražā pārskābe ir no Čečenijas karotāju pieredzes,ka universālais dezinfekcijas līdzeklis.
  Dezinficē instrumentus,rokas,brūces un tt,maz vietas,ērti lietojams un viegls.Nav super,bet labāk kā nekas un viņi izdzīvo kaujas,partizānu vienībās ar ievainojumiem,bez prof mediķu palīdzības,līdz pilnai kaujasgatavībai.
  Ātrumā neatrodu šo video “real life” pamācības,varbūt vēlāk pievienošu.

 5. ņemot vērā tīrības procedūras ilgumu un visbiežāk vajadzību pēc nekavējošas rīcības – maksimālā tīrība ko varēsim nodrošināt ir nomazgāt rokas – protams, ja vien blašķē būs palicis ūdens. ar to arī apsveicu 😉

  runājot par medicīnu jau kādu laiku interesē metode- uz brūces uzber šaujampulveri un aizdedzina- tas tiešām palīdz?

  • ieraksts pa lielam ir domāts gatavniekiem, karavīriem NBS nodoršinas medevakuāciju, vismaz tā tam būtu jābūt.
   Rembo stila metodes drīzāk var piebeigt pacientu, jo nodara vēl lielākus bojājumus un palielina infekciju no sadegšanas produktiem, tomēr kā asiņošanas apturēsanas līdzeklis brūces aizcepšana šķiet tika lietota viduslaikos. Daži toreiz varbūt izdzīvoja. Nekas neaizvietos brūces tīrīsanu un apstrādi ar antiseptikiem.

  • starp citu salsūdens ir arī ļoti labs dezinfekcijas līdzeklis,būs sāpīgi,tačū antibakteriāli un noteikti neimetīsies gangrēna kā pēc uzdedzināšanas ar pulveri var gadīties.
   Pats sev ja brūce nav ļoti liela,bet prasa dezinfekciju ,to var darīt ar lielu daudzumu savu siekalu.Arī urīnam ir septiska darbība,bet nekatrai brūcei der.

   • dzirdēts ir, ticības nav. šaubīga metode.

    • Protams ka tas ir 50 uz 50,bet ja nav nekā un situācija ir kritiska,tad var riskēt (sālsūdens palīdz 100%,galvenais lai pilnībā izskīdis un nav piemaisijumu).
     Vēl ir kiploks,sīpols,”stoletniks” jebšu alveja( ļoti labs līdzeklis),pelašķi,ābols,tiem visiem ir antiseptiska darbība un strutas izvadoša.

     (vielas, kas iedarbojas uz mikroorganismiem, kuri atrodas uz ādas un gļotādas. Par ANTISEPTISKIE LĪDZEKĻI lieto daudzas vielas ar dažādu iedarbības mehānismu. Pie ANTISEPTISKIE LĪDZEKĻI pieder vielas, kas satur hloru, — hloramīns, hlorkaļķi, pantocīds; joda preparāti — joda šķīdums spirtā, Lugola šķīdums, jodoforms; vielas, kas atbrīvo skābekli, — ūdeņraža pārskābe, kālija permanganāts; skābes un sārmi — borskābe, salicilskābe, ožamais spirts; dzīvsudraba savienojumi — sublimēts, dzīvsudraba oksicianīds, dzīvsudraba amidohlorīds, dzīvsudraba dzeltenais oksīds; bismuta preparāti — kseroforms, dermatols; sudraba preparāti — sudraba nitrāts, protargols; cinka savienojumi — cinka oksīds, cinka sulfāts; alumīnija savienojumi — alauns, Burova šķīdums; svina preparāti — svina ūdens; fenola preparāti — tīrais fenols, lizols, rezorcīns, bērza darva, ihtiols; nitrofurāna atvasinājumi — furacilīns; krāsvielas — metilēnzilais, briljantzaļais, etakridīns (rivanols); formaldehīda savienojumi — formalīns, heksametiiēntetramins (urotropīns); antibiotikas — gramicidīns S, neomicīns. Medicīnā ANTISEPTISKIE LĪDZEKĻI lieto brūču apdarei un sastrutojumu ārstēšanā — skalojot, uzliekot kompreses, ziedēs u.tml. Spirta antiseptisko darbību izmanto operācijas lauka apdarei.Ar citiem var ārstēt brūces,citi ir indīgi,bet iespējams var tikt pielietoti instrumentu dezinfekcijā)

     http://dabaveselibai.blogspot.com/2014/05/arstniecibas-augu-zalu-teju.html

     Ārstniecisko augu, zāļu tēju ārstnieciskās īpašības.
     http://www.la.lv/zalu-vieta-dabas-lidzekli%E2%80%A9-no-alvejas-lidz-krustnaglinam-2/

     Cilvēki paaudžu paaudzēs zinājuši daudzus paņēmienus, kā rūpēties par veselību ar vienkāršiem un viegli pieejamiem līdzekļiem. Ir vairāki imūnsistēmas uzturēšanai īpaši vērtīgi produkti.

     http://dieviete.lv/piecas-daba-sastopamas/

     Piecas dabā sastopamas antibiotikas

     http://www.tvnet.lv/egoiste/veseliba/76552-ka_arstet_iekaisumus_ar_dabas_vielam

     http://www.pareizs-uzturs.com/public/zalu-teja.php

     pēdejos linkus var pievienot arsenālam.
     Gatavniekiem būtu jazina ko dod Latvijas daba.

     • Paldies, pirmāds divas rindkopas gatavais saraksts ar ko doties uz aptieku.

      ja runājam par ārstnieciskām zālēm avotam jābūt ar bildēm, kā piemēram šeit

      • Ja kaujas vai CP notiek apdzīvotā vietā vai tuvu tai,tad jodu saturošos preperatus principā var atrast gandrīz katrā mājā,jo vai jods,vai briljantazaļā,vai lugols,ūdeņraža pārskābe, kālija permanganāts un tt…kautkas par no tā 70% būs gandrīz katrā mājā.Un netikai tas vien-ja nu galīgi dzīve piespiež vai noliek tā.
       Vai arī jebkura auto aptieciņā-tas virzienam kur meklēt uz ātru roku.

       • nu autoaptieciņas mūsu cilvēki bieži komplektē pēc principa “ka tik atpistos” un ja pērk gatavu pat neatver vaļā. Valsts elementāri varētu šo lietu sakārtot ar MK noteikumiem nosakot apticiņas saturu un dodot Ceļu Policijai komandu “fas!”. Pēc gada vai diviem lielākai daļai LV iedzīvotaju pa rokai būtu normāls med.izdzīvošanas komplekts.

  • nekavējoties jauzliek znauģi,jablokē asinošana,pārejais var gaidīt līdz pienāks laiks.Tāpat kā med palīdzība,ir otrskirīgā lieta,ja kaujas apstāķļi neļauj,tad svarīgāka var būt vienības izdzīvošana ( ja Tava ugunspozīcija,tāpat kā citu biedru ir vitāli svarīga kaujai lai vienība izdzīvotu,tad pamest to nevar ne pie kādiem apstākļiem,citādi 1 -200 vietā būs visi 200) pretstatā biedra dzīvībai-izklausās skarbi un nelabi,bet tā ir realitāte.
   Antišoks,atsāpinātajs,znauģi-Pat ļoti bistamu ievainojumu eksemplārus var noturēt pie dzīvības līdz stundai un ilgāk.Bez antišoka un atsāpinātāja nāve nāk ļoti ātri pakaļ un neko tur neizdarīsi.
   Tātad uzreiz jabūt pieejamiem znauģiem (vēlams katram vismaz 3 turēt,divi sev,viens biedram,jo cp gadijumā zem apšaudes nebūs laika meklēt kur ir viņa un pats paliksi bez).
   Ātrai roku dezinfekcijai spēcigas antibakteriālās salvetes vai želeja,ko lietot tikai ārkārtas gadijumos,parējā laikā iztikt ar viegli pieejamo.
   Par medevacu es nesapnotu-būs vai nebūs vēl var zīlēt,pat ja būs vai apstāķļi laus izvest,tāpēc katram par medpaku jadomā laicīgi un elementārām zināšānām.

   • Visvieglāk pieejamais (miera laikā) ANTIŠOKA līdzeklis lv ir Novokains,bezrecepšu medikaments.Ampulas-vajag slirci.
    Ir arī citi,bet daudzi ir iekļauti LV narkotisko un phi… vielu sarakstā un to iegāde,glabāšana un tt,bez ārsta receptes un nozīmēšanas ir kriminālnoziegums.

   • Video par situāciju kaujaslaukā un pirmo palīdzību,kā saka in real life

    Ополченцы попали под миномётный обстрел
    Мобильный пост ДКО попал под миномётный обстрел. Одного раненого бойца не успели спасти.

  • Asinošanas apturēšanai,paralēli znaugam vēl ir arī preperāti,kā arī antišoka līdzēkļi (šoks,bieži noved pie ļoti ātras nāves,pie ievainojumiem,no kuriem izdzīvo).Tāpēc par šadiem medikamentiem jadomā katram gatavniekam un kareivim.
   Minēšu dažus (citi lietojas ka vīnīgie,citi kombinācijā,praktiski vairums ir slircējami,tāpēc vai nu injicējama ampula,vai slircēm jābūt obligāti).
   Citi ir iekļauti iekļauti LV narkotisko un phi… vielu sarakstā un to iegāde,glabāšana un tt,bez ārsta receptes un nozīmēšanas ir kriminālnoziegums.
   Cordiaminum,Anacardone, Cardiamidum, Coraethamidum, Coramin, Cormed, Corvitol, Corvoton, Nicethamidum, Nikethamide, Nicorine, Nikorin, Tonocard-vienas grupas preperāts,antišoks,nosaukumi ir sinonīmi.
   Stimulē sirdsdarbību,mazina sāpes,nervu sistēmu,elpošanu.
   Dexamethasone pretiekaisuma,imundepresīvs (nomierina leikocītus) līdzeklis,kas iekļūst cns (centrālajā nervu sistemā),darbojas kā antišoks,labāk kombinācijā ar citiem vēl.
   Ketamīns,Kalipsol, Ketaject, Ketalar, Ketanest, Ketaset, Ketolar un Vetalar.Ketamīns tiek izmantots kā narkozes līdzeklis.Ārkārtas ķirurģiskajās procedūrās kara apstākļos,arī piemīt antišoka īpašības.
   Ketorolac,spēcīgs narkozes,antišoka līdzeklis.
   Promedols,tramadols,kodeīns,dionīns,omnopons,fentanils, kam pretsāpju darbība ir apmēram 100 reižu stiprāka nekā morfīnam-šie visi ir narkotiskie,noņem sāpes un šoku.
   Novakoīns-ampulas pretsāpju,antišoka līdzeklis.

 6. bet ja bijis kkas nesterils un ir sastrutojis, tad mana recepte sastrutojuma gadījumā ir koncentrēts sālsūdens- izvelk visu ārā! ja pirksts, tad vienkārši turi burciņā, ja citur, tad apsien ar vati un bindi un lej ik pa laikam virsū! lēti un labi!
  bet pret streptokokiem gan līdz tikai antibiotikas.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s