Vienkāršas patiesības

vara bungas: divi karavīri, kas sadarbojas kopīga uzdevuma izpildē, jau ir grupa, kurā viens no biedriem ir vecākais (komandieris). Līdz ar to  vismaz puse dienestā esošu karavīru ir, bija vai būs komandējošā amatā. Tomēr par labu komandieri neieceļ par to kļūst ilgi un rūpīgi uzkrājot pieredzi. Diemžēl ne visi, bet tikai daži komandieri ir ar mieru dalīties pieredzē to pierakstot un attīrot no visa liekā.  Viens no tādiem ir US MC ģenerālis Entonijs Cinnijs (Anthony Zinni), kurš speciālizējies miera un stabilizācijas operāciju plānošanā un vadīšanā (MOOTW– military operations other then war). Viņa piezīmes par vadības procesu var būt noderīgas ne tikai karavīriem, bet arī civilajiem vadītājiem, vienalga no kura plaukta tie būtu. No pirmā acu uzmetiena šķiet nekas īpašs, tomēr “kurš nesaprata, sapratīs” (c)…

Tulkoja VB, boldā izceltas tēzes, kas man pašam šķiet šobrīd aktuālas. Veršu uzmanību,ka kaujas operācijām šīs maksimas ne vienmēr derēs, bet var būt noderīgas ja tomēr kādam gadīsies vadīt “Odina kareivju” operāciju atjaunojot  mieru un kārtību.

1.Katra oprācija ir unikāla. Mums jābūt piesardzīgiem vispārinot  to kādas mācības gūstam no  katra konkrēta gadījuma.

2.Katrai operācijai ir divi galvenie aspekti – operacijas sarežģītības pakāpe un  sabiedroto  uzskatu vienotības  pakāpe.

3.Jo agrak notiek starptautisko spēku iesaistīšanas, jo labāks ir rezultāts.

4.Sāc plānot cik agri vien iespējams, iekļaujot procesā visus elementus.

5.Rūpīgi izvērtē situāciju pirms izvēršanās apvidū.

6.Veic rūpīgu uzdevuma analīzi, nosaki savu un pretinieka spēka avotus, operācijas gala stāvokli, komandiera nodomu, efektivitātes izvērtēšanas kritērijus, demobilizācijas vai atkāpšanās stratēģiju un operācijai atvēlēto laiku.

7.Esi visu laiku fokusēts uz uzdevuma izpildi.  Salāgo militāros uzdevumus ar politiskām vadlīnijam. Izvairies no iestīgšanas un akcepte uzdevuma  korekcijas.  Uzdevuma korekcija ir pardomāts lēmums, kuru mainoties situācijai izdara politiskā vadība konsultējoties ar vienības komandieri.

8.Centralizē plānošanu un decentralizē operācijas izpildi. Tas ļaus apakšvienību komandieriem tikt galā ar mainīgu vai unikālu situāciju.

9.Koordinē visu ar visiem. Šim nolūkam izveido procedūras, kurās iesaisti politiskās, militārās un nevalstiskās organizācijas, kā arī visas ieinteresētās puses.

10.Pārzini vietējo kultūru un problēmas. Zini tos, kuri pieņem lēmumus, zini ko viņi domā. Mēs nevaram uzspiest savu kultūru cilvēkiem, kuriem jau ir viņu pašu kultūra.

11.Atjauno vai izveido (civilās) pārvaldes struktūras cik ātri vien iespējams.

12.Nezaudē iniciatīvu un izmanto impulsa spēku.

13.Nevairo sev pretiniekus bez vajadzības. Ja tomēr tādi ir, esi skarbs pret viņiem. Izvairies no domāšanas vai vārdiem, kas atgriezīsies atpakaļ.

14.Veido vienotu komandķēdi un koordinē dažādu elementu  centienus. Komandai jābūt viengabalainai.

15.Esi atvērts dialogam ar katru. Radi iespējas izteikties katrai iesaistītai pusei.

16.Veicini  inovācijas un netradicionālus risinājumus.

17.Pērsonības bieži vien ir svarīgākas par procesiem. Jābūt īstajiem cilvēkiem īstajās vietās.

18.Esi uzmanīgs ar tiem, kam tu pieškir varu. Pārdomā rūpīgi, ko tu  pieaicini, izmanto par starpnieku vai ar ko slēdz līgumu, jo tu dod viņiem iespēju ietekmēt procesu.

19.Būdams  komandieris izlemj pats, kādu tēlu tu gribi radīt  un pieturies pie tā.  Lai kāds būtu tavs tēls, iejūtīgs vai ciets, vajadzības gadījumā tev to  jāspēj  mainīt. Par to informē padotos, lai viņi zina kā uzvesties.

20.Centralizē informācijas pārvaldību. nodrošini, lai publiskās attiecības un psiholoģiskās operācijas būtu koordinētas, precīzas un konsekventas.

21.Cienties panākt komandas elementu savietojamību visās operācijās. Politiskā un kultūru savietojamība, kā arī militārā sadarbība ir svarīga, lai veiksmīgi sasniegtu mērķi. Intereses, kultūras, motivācija un spējas var būt dažādas, bet tās nedrīkst nonākt pretrunās.

22.Augstākajam komandierim  un viņa štābam  nepieciešama īpaša apmācība un treniņš spēlējot štābam netradiconālas lomas.  Padotajiem savukārt jābūt izpratnei par štāba lomu. Komandierim un štābam jābūt prasmēm pārrunu veikšanā, efektīva atbalsta sniegšanā humanām organizācijām un  struktūrvienību veidošanā, kas koordinē humānās palīdzības sniegšanu.

avots

Advertisements

6 responses to “Vienkāršas patiesības

 1. Ļoti labs raksts un vērtīgs.Must read visiem.
  Atgriežoties pie pieredzes gūšanas domāju ka mūsu AM būtu īpaši jāmācās un jāņem bruņojumā UA kara pieredze ,jāanalizē kļūdas un panākumus,lai maksimāli uzlabotu mūsu zināšanas un pieredzi BS un ZS,jo pretinieks pa lielam tas pats un arī scenārijs varbūt tas pats.
  Mierīgi varētu noorganizēt konkursu UA virsniekiem,kareivjiem referātu,pieredzes iegūšanai ar naudas balvām,kaut 50000 eiro apmērā,domāju iegūtu kaudzi vērtības,pa lēto.
  Lētāk,neka stāžeet tur virsniekus vai kā citādi mēģināt to panākt.
  Pie UA materiālās situācijas,atsaucība varētu būt milzīga..un to visu var izdarīt vienojoties ar UA BS valdību,lai nav pārpratumu un spiegošanas.
  Ņemot vērā ka UA karš bija jaunā tipa,arī mums pat konvencionaala uzbrukuma gadījumā tas būtu ļoti līdzīgs,tātad gūtā pieredze un zināšanas,neatsveramas.

 2. Vēl no savas puses vēlētos piebilst,ka nemitīgi jastudee pretinieka taktika,tas izmaiņas,viltības,ieradumi.
  Arīdzan pretinieka bruņojuma,ieroču izskats,mērķnozime,spējas,pielietošanas amplitūdas,ēnas un vājās puses,iespējas un pretliidzekli visiem virsniekiem un ari ierindniekiem,sākot ar pd,beidzot ar ZS.
  Lai katrs zinātu paralēli tam ko iemācās centralizēti vairāk,lai atšķir mērķus karalaukaa.
  Ideāli būtu centralizēts brīvi pieejams info resurs tam visam lv valodā,vienots.Tur varbūt darbiņš AM kas stiprinātu mūsu BS un neizmaksātu nemaz dārgi.Kautvai maskēts zem civilentuzjastu maskas,lai nav politiskā motīva un spekulāciju.
  Jo viena lieta ir sašauts Btr ar solderiem ar pēdējiem lādiņiem,cita ar to pašu sašauts sakaru,komanvadiibas,izlūkošanas vai kāds cits svarīgāks braucamais,bet ja nezinam kas ir kas,tad šis plus var atkrist,kamēr iemācies,ja būs tāda iespēja kaujaslaukaa.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s