kā nonākt pie prāta skaidrības un rīcības plāna

“krii” jautā:

“Atļaujos vēlreiz pacelt šo tēmu, jo manuprāt iepriekš tā nevainagojās ar tādu domu apmaiņu, kāda šim jautājumam pienāktos. Iedomājamies, ka tas brīdis ir rīt.


————-
Protams, ir skaidras klasiskās, parasti dzirdamās tēzes, ka:
1 ) kad kaut kas pienāk, tas vienmēr ir citādāk, nekā iedomājies, vai, kam esi gatavojies;
2) domā un daries, kā gribi, tāpat “viss būs slikti”.

Tomēr interesē dzirdēt precīzāk, ko īsti domā tie, kas dienē, kā īsti risina šo dilemmu, kā nonāk pie prāta skaidrības un rīcības plāna, lai dzīvotu un darbotos tālāk.

Runa par dilemmu – kā aizstāvēsi savu ģimeni, ja pirmais, ko kara gadījumā tev būs jādara – tā jāpamet.

Superīgais variants, kuru izdomāju savulaik, kad iestājos ZS, bija – “valsts organizē sakārtotu civiliedzīvotāju evakuāciju, apgādi un drošību, tikmēr es nekavējoties piedalos organizētā pretestībā ienaidniekam, neļaujot tam tikt savai ģimenei (secīgi – tautai, dzimtenei utt.) klāt”.

Tagad saprotu, ka:
1) diez vai kāds jebkā organizēti par civilajiem rūpēsies;
2) NBS spējas nav tādas, lai ienaidnieku noturētu pie robežām, savukārt;
3) valsts dziļums nav tāds, lai atrastos kādas plašas āres, kur visus drošībā aizevakuēt;
4) iespējas ka ģimeni aizevakuēs vai tā evakuēsies ārpus Latvijas – gandrīz nulle (kļūst skaidrs, paskatoties kartē).
————-
Pašsaprotamās štelles – kādas pārtikas u.c. rezerves, t.s. “atkāpšanās mugursomas” utt. – ok, tā kā būtu, bet tas ir spļāviens jūrā, un vairāk varētu reāli līdzēt dabas likstu gadījumos…
Pa šo laiku prātīgākais, ko esmu dzirdējis papildus – palielu, organizētu “taboru” savlaicīga veidošana, bet kaut kā tie apkārtējie baigi apātiski un nerunājami par šīm tēmām, izņemot ZS biedrus, bet tie jau tad iznāk, ka tāpat, kā es, būtu elle ratā, nevis pie ģimenes.”

vara bungas: Paldies par jautājumu, jo es arī uzsaktu, ka vispirms jābūt konceptam, tad plānam. Pirmais, manuprāt, šķībais pamtnostādījums, ka  krājumi, zināšana un gatavība pārlaist autonomi mēnesi-divus būtu “spļāviens jūrā”. Otrais nelīdzenais pamatnostādījums, ka vīrieša klātbūtne kara laikam nesagatavotā ģimenē krietni palielina tās izdzīvošanas izredzes. Var sanākt ka i valstij nepalīdzēji, i ģimeni nenodrošināji.  Trešais šaubīgais priekšlikums ir par grupēšanos stihiskos taboros (ja tā tas ir domāts), jo pūlis ir pūlis un tajā arī jāprot izdzīvot. Visu valstu gatavnieki runā vai nu par slēgtajiem (ģimenes) klaniem, vai “off grid” migām prom no civilizācijas. Savukārt par bīstamību paļauties tikai uz valsts gādību  ir pareizi pateikts.

Līdz ar to, ja kāds gatavojas situācijai, ka ģimeni jāpamet sarežģītā ģeopolitiskā situācijā, es teiktu, ka optimālais risinājums draugu-domubiedru grupai ir KOPĪGIEM spēkiem savlaicīgi  ierīkots patvērums kādam vienam grupas loceklim piederošā nomaļā viensētā (vai ne nomaļā un ne viensētā), kurā apvienojas 4  jaunās sievietes (vīri ir prom) ar bērniem un 2-3 sirmgalvju pāri, kopā ap 10   pieaugušo. Šāda apakšvienība normāli ietilps vienā videja izmēra mājā.  Mērķis sadalīt pienākumus, sadarboties un izdzīvot par pamatu ņemot iepriekš sarūpēto. Nekāda “bēgšana no valsts” vidusmēra (neinformētiem) cilvēkiem NEIZDOSIES, jo arī to ir jāgatavo. Tādēļ šī recepte var būt noderīga arī tām ģimenēm, kuru tēvi nedodas karā, bet nav arī gatavi mērot ceļu kājam pari kaujas zonām uz nosacīti drošākām teritorijām (ja tādas vispār būs).

Ja runa ir par ZS, tad ko tu brīvpratīgajam padarīsi, ja viņš izdomā, ka vispirms ir japarupējas par ģimeni. PD ir savādak, ģimenes apstakļi nav attaisnojums līguma nepildišanai, jo viņam kā profesionalim šīs lietas ir jāparedz un jāsakārto savlaicīgi… iespējams ar valsts palīdzību vai garantijam.

Bet kopumā, pāri Latvijai gāja divi pasaules kari, pajautājiet saviem vecvecākiem, viņiem  atmiņu jūra.

Advertisements

13 responses to “kā nonākt pie prāta skaidrības un rīcības plāna

 1. VB, paldies!
  Ar “taboriem” domāju precīzi, ko Tu. Vēlējos neizplūst vēl vairāk un izvēlējos neveiksmīgu vārdu.
  Par pārējo, ko saki, arī jāpiekrīt. Ja nu vienīgi, zemīšiem jau arī it kā ir līgums, kurš nosaka pavēļu pildīšanu. Un šķiet, ka “apakšvienībā” vajadzētu arī kaut kādu pašaizsardzības kapacitāti.

  • nesanāks tur neka īpaša pašaizsardzība un arī nevajag, jo principā tie ir mierīgie civiliedzīvotāji, kuriem jāsacenšas par izdzīvošanu tikai ar tādiem pašiem civiliedzīvotājiem un kriminālajiem elementiem. Ar to 10 cilv grupai jātiek galā pašiem. Pieliksi apsardzi, piesaistīsi uzmanību (“uguni”).

 2. nu man jau liekas ka nevajag pārspīlēt 😉

  karavīra izredzes ir par 70% drošas. ja vien atceras galvu izmantot pareizajām darbībām. Cik atceros vienīgā kauja, kur faktiski tika iznīcināta visa armija vienā dienā ir Kannas. Tomēr ņemot vērā, ka kauju vadīja militārais ģēnijs Hanibals – citiem tas pa spēkam nebūs 😉 tā ka varam jau atviegloti uzelpot.

  Par civilajiem – kartupeļi parasti vienmēr atrodas, vai nu pagrabā vai laukā- griķus arī jau dabūs tā ka badā diez vai nomirs.

  Es teiktu nevajag lieki dramatizēt. gluži kā kautiņš skolā, ja ātri dabūji pa muti, dabūji un miers. dzīve turpinās. ja pērienu nevarēs pārdzīvot un tāpēc azotē nēsāsim ķieģeli lai iegāztu pa galvu no aizmugures- visticamāk pārāk gudri tas nebūs 😉 un ar sekām jārēķinās.

  par karavīru līgumiem- tas ir bezjēdzīgs, būs gatavs pildīt pienākumu izpildīs. Negribēs “iesāpēsies kāja” un neatnāks, vai varen operatīvi pieteiksies pie māsiņām. tas starp citu nebūs vēl tas sliktākais variants.

 3. Kā jau VB minēja – vislabāk jau laicīgi apzināt savu, draugu ģimenes, tad īstajā brīdī visi zinās kad un uz kurieni doties. Kas ir svarīgi, lai pulciņā būtu savas jomas profesionāļi (nav domāti juristi, PR speciālisti, baņķieri), bet cilvēki ar patiešām noderīgām prasmēm- skroderi, kurpnieki, galdniekiz pavāri, elektriķi, agronomi, utt. T.i., cilvēki, kuru prasmes var patiešām noderēt kritiskās situācijās + vēl, lai vismaz pāris no grupas prastu rīkoties ar ieročiem. Vēl jau daudz nianšu, bet tās tādas vienas no svarīgākajām, manuprāt.

  • Vienkāršs lauku iedzīvotājs atbilst visām prasībām 🙂 bet 6 hipsteru grupa ir bīstama sev un apkārtējiem

   • Hipsteri nomirs badā, labojums, nomirs no garlacības, kolīdz viņu aifoniem nosēdīsies baterijas, tātad, diena, pusotra un tas risks no pārējās sabiedrības pleciem nost :-D!

    Piekrītu johnyb par to, ka jābūt kaut kādam noderīgam arodam, es arī pēdējos pāris gadus par to visu laiku iedomājos, bet nevaru izlemt, ko tieši un kādā sfērā apgūt, kas būtu noderīgs tad, ja būtu ilgstošs SHTF pasaulē, nevis vienkārši valstī.
    Bet tas, ka no pilsētas SHTF gadījumā jātiek prom uz laukiem un jābūt laukos vai nu lielai komūnai vienā mājā vai arī labāk attiecībām ar tuvējiem kaimiņiem un kaut kādām drošības procedūrām un kooperēšanai, tas skaidrs.

    • “labāM attiecībām”, nevis labāk…

    • arī zemessargs

     Es no pusaudža gadiem kaut ko atceros no dārzniecības un būvniecības.
     Vispār labāk uzmesties par varlordu, valdīt, aizsargāt un vākt nodevas 🙂

     • Tādu wanabe “es arī!” warlordu netrūks pat mūsu mazajā valstiņā un parasti par tādiem pirmie visskaļām un redzamāk piesakās ne pārāk uzticami un likumpaklausīgi personāži 😉 !

 4. daudz kas ir atkarīgs no tā kā tas viss sāksies, ja sāksies. uz karu dosies 90% no tiem, kuri uz blīkšķa brīdi būs kazarmās/batiņos. no tiem, kuri uz vietas nebūs attiecīgi % būs mazāks – gan PD gan ZS. par līgumiem tad domās pēdējā vietā. atkarīga arī no tā kā tas sāksies – kā vates dumpis, iebrukums vai milzīgs blīkšķis gotlandē. ļoti daudz parametru un, visticamāk, vispārējs bardaks.

  ja kas – ja TR nonāks kontaktā ar RU, mums var nospīdēt nomobilizēties. nekas traģisks kamēr krievi sīrijā nebūs samalti. ja tas notiks, tad gan viņi būs īgni un rokas viņiem būs palikušas brīvākas.

  • arī zemessargs

   Mums variants ar RU un NATO konfliktu Sīrijas teritorijā ir vislabākais. Būs laiks gatavoties, bez bardaka.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s