Aklās vistiņas

Estonian Ministry of Defense is seeking opinions on a bill which, among other things, would give military intelligence the right to collect information outside Estonia.

avots

vara bungas: igauņi protams baigie zvēri, malači, celmlauži utt, utjp, bet šoreiz es viņus neslavēšu ne par vienu eurocentu, jo tas ko viņi ir iecerējuši ir vienkāršiem vārdiem runājot atgriešanās pie normas. Jebkurš virsnieks zina, ka karaspēka rutīna  miera laikā arī ir operācija, kuras ietvaros notiek apmācība pēc plāna, tehnikas apkope pēc plāna, sardzes pēc plāna, izlūkošana pec plāna… stop! Izrādās uz pasaules vēl ir valstis, kuru armijas  NEVEIC izlūkošanu ārpus sava atbildības rajona?  Ja iedomāsimies visu valsts teritoriju kā armijas ATBILDĪBAS RAJONU (area of resposibility-AOR), tad pēc definīcijas (!) izlūkošanas interešu rajons (area of intelligence interest -AII ) sniedzas ārpus (!) AOR. Cik talu? Atkarīgs no pieejamo  ieroču sistēmu darbības rādiusa un savejo speku lieluma. Militārā izlūkošana miera laikā (un tieši miera laikā) ir vienīgā BS struktūrvienība, kas  veic kaujas uzdevumu, jo darbojas kā agrīnais brīdinājums, nekonkurējot un neizslēdzot citu valsts drošības iestāžu pienesumu. Pieņemot, ka LV teritorija būtu brigādes AOR tād ārpus tās vismaz daži desmiti kilometru  būtu brigādes  AII +  speciālas interešu zonas. Tas ir normāli, tā tā sistēma strādā jebkurā valstī pec NATO vai ne pēc NATO standartiem. Ja kādā armijā arī miera laikā nav savas (integrētas), darbojošās, mūsdienīgas (ELINT, SIGINT, IMINT, HUMINT, OSINT) militārās izlūkošanas struktūras, tad tā nav armija, bet absurds un nejaušība. Aklās vistiņas tiešā nozīmē.  LV situaciju nekomentēšu, teikšu tikai, kā līdz EE izpratnei par MI mums vēl tālu, tālu.

avots

Advertisements

19 responses to “Aklās vistiņas

 1. arī zemessargs

  Es īsti nesapratu, viņiem līdz šim likums to bija liedzis?

  • Izlūkošana ir īpaši pilnvarotu valsts iestāžu darbība, kuras nolūks ir iegūt informāciju par ārvalstu valdību, to institūciju, organizāciju vai atsevišķu personu nodomiem un darbību, kas vērsta vai var tikt vērsta pret ……………. Republiku, tās vitāli svarīgām valsts interesēm.

 2. “naudas nav” “neprovocēsim kaimiņu” “sabiedrotie neprasa”

  • arī zemessargs

   +100

   + un ja nu kas notiks, tad kādam būs politiskie mīnusi
   +Gazproms apvainosies un ar kaviāru nebaros

   • Tā jau noteikti nav, ka pāri robežai vispār neviens neskatās, šeit runa ir par armiju un tās neatņemamo elementu – militāro izlūkošanu, kurai jābūt integrētai BS struktūrās visos līmeņos.

 3. Izlasiju zinas gaidam jaunu filmu no BBC krievija okupe Latviju.
  Norvegi jau bija tagad LV

 4. 1Runā ka izlūkošanā līdz 90% infas iegūst no publiskiem avotiem,svarīgi esot filtrēt infu un bazaru.EEstiem ir izdevums Diplomaatia,mums līdz tādam kā kājām līdz Rio.
  2Nerezidentus apkalpojoās bankas LV pārbaudīs US,Pendelis no draugiem? skat.TVnetfinance

  • populāra, skanīga tēze, ne vairāk. bet zināms pamats tam ir t.s. OSINT – open source intelligence ir pilnvērtīga un cienījama izlūkošanas disciplīna, kas tiešām var dot daudz materiāla analīzei(it īpaši mūsdienās) ar vienu BET. Viens no izlūkošanas produkta kvalitātes izvērtēšanas kritērijiem ir SAVLAICĪGUMS (timely), ko OSINT viens pats nodrošināt nevar. tas ir kā, ja tu būtu saņēmis brīdinājumu par cunami, kas gāzīsies pēc 30 sekundēm peldot ar piepūšamo matraci 20 metrus no krasta. Tādēļ MI disciplīnas ir dažādas, jo katrai ir savas stiprās un vājās puses. Turklāt never ever drīkst balstīties uz vienas MI disciplīnas produktu, tikai tad, ja kādu prognozi apstiprina informācija vēl no divām -trim MI disciplīnām tā kļūst TICAMA (objective)… un vēl tai jābūt anticipatory, accurate, usable, complete, relevant, objective and available 🙂

   palasi šeit http://www.dtic.mil/doctrine/new_pubs/jp2_0.pdf

  • arī zemessargs

   Publiskajā telpā info parasti tiek gatavota skatītājam, kuram svarīgāka ir izklaide, nevis attiecīga lēmuma pieņemšana un atbildība par to. Izlūkdienestam jāspēj iegūt tādu info, kas nepieciešama lēmuma pieņēmējiem. Pie tam mums jāstrādā pret Pasaules labākajiem meļiem, liekuļiem un dezinformatoriem. Līdz ar to jāskatās ne tikai ar acīm, bet arī jātausta un jāklausās.

   • Nuuu, atklātie avoti nav tikai prese, raidījumi, tā ir statistika, zinātniskie darbi, diskursa analīze utt utjpr

    • arī zemessargs

     Tas bija mans komentārs par medijiem. Tev taisnība, ja Pleskavas apgabalā tiek sludināts konkurss par 50 jauno garāžu būvi ar noteiktiem parametriem, tad var prognozēt kāda jauna tehnika tiks vesta.

 5. Off topic: nez, cikos sāks ienākt apsveikumi no Pipara arī zemessargam par pēdējo “Aizliegto paņēmienu” ? Citā paralēlā forumā šis jau atsitas kā tenisa treniņā ….

  • īsti nesapratu ar ko arī zemessargs būtu pelnījis tādu cienību?! 😀
   bet tieslietu sistēma tāpat kā medicīnas nozare (mazāk izglītības, jo profesionālā izglītība ir veiksmīgi reformēta) ir ar steigu jāreformē!
   daudziem joprojām šķiet, ka arī aizsardzības sistēmā viss ir bumbās un tikai VB te cepas aiz nezin kādiem iemesliem…
   sliktākais, ka politiķi (tai skaitā NA par tieslietām) negrib atzīt problēmas un ielaistās kļūdas, jo viņi ir paši gudrākie, skaistākie un labākie… un man ir jautājums, vai tiešām Bērziņš-Rasnačs jau nav noiets etaps, ko vajadzētu nomainīt, lai citi ar svaigu skatu spētu realizēt reformas, kas palīdzētu likvidēt to “bardaku”, kas plosās šajā sfērā?! bet ja sabiedrībai nekādu iebildumu nav, tad pārējais no manis būtu tikai liekvārdība…

  • Kurā forumā 😀 ?

 6. Klusībā naivi ceru, ka mūsu MI neaprobežojas ar MIDD lomu izlūkošanā, bet arī kaujas vienību iesaisti.
  Bet diemžēl izskatās, ka Eesti poisi atkal mums ir priekšā (kaut gan novēloti)- bravo viņiem, fui mums..

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s