Noziegums un sods

[..] Atlases un rezerves personāla uzskaites centrs pērn izsūtīja pavēstes 300 cilvēkiem. 143 personas informēja Nacionālos bruņotos spēkus (NBS) par pavēstes saņemšanu, taču uz mācībām ieradās tikai 59 cilvēki. 83 cilvēkiem bijuši attaisnojoši iemesli neierasties.[..]

vara bungas: 300-143=157, kuri “nav saņēmūši” pavēsti, tātad ar likumu pret viņiem vērsties nevar.

143 – 59 = 84 kuri uz mācībām neieradās, lai gan pavēsti ir saņēmuši

83 iztrūkstošajiem rez.karavīriem atradās attaisnojoši iemesli, kas NBS apmierināja

Sodīts  1 (viens) te būs viņa stāsts

P.S. No citas operas, bet arī  par tiesiskumu un taisnīgumu ierēdņu izpratnē

Prokuratūra iesniedz kasāciju “salauztā slotaskāta krimināllietā”

Advertisements

103 responses to “Noziegums un sods

 1. Uzskatīsim par pelnītu pendeli 😉 un lai nešņurkst pasāpēs un pāries 😉

  Ikviens būtu viņu atlaidis tajā dienā kad dzima. un ja nebūtu atlaidis nav jau mazais bērns noliktu stroķi un uz dienu dotos patvaļīgā prombūtnē un pēc tam nākošā dienā būtu atpakaļ un ar entuziasmu atstrādātu nokavēto.

  ”Mani iegāza arī tas, ka biju dzirdējis – šīs ir pirmās rezerves karavīru apmācības, tāds kā eksperiments un neviens par neierašanos sodīts netiks,” – tātad ja nav sods, tad var arī ….. 😉

  gaidīsim Jāni šogad.

  • informācija par nesodīšanu notika pēc mācībām, uz to viņš paļauties nevarēja
   http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/580820-nbs_netiks_soditi_rezerve_esosie_karaviri_kuri_neieradas_uz_macibam

   ņem vērā, ka ja civilajā dzīvē tu saņem lielāku algu kā armijā, tad rēķinies, ka mācībās pusmēnesi tu saņemsi savu armijas algu, līdz ar to normāli pelnošajiem tas ir labdarības pasākums, ko var pieļaut, ja tev nav sievas gaidībās, kad katra kapieka no svara.

  • Ja sieviete ir stāvoklī, tad palīdzība ir nepieciešama 24 h diennaktī un 7 dienas nedēļā. Kad dzima bērns, nācās piedalīties dzemdībās, jo tajā dienā bija brīvdiena, dzemdību namā dežurēja viena vecmāte kurai nācās apkalpot divas dzemdības vienlaicīgi. Pēc dzemdībām saņēmu vecmātes sirsnīgu vecmātes pateicību par izrādīto palīdzību un iniciatīvu. Kas būtu noticis, ja es nepiedalītos dzemdībās pat negribu domāt… Godīgi sakot līdz dzemdībām neuzskatīju, ka tas ir sarežģīts, vai bīstams process, tagad mani uzskati ir kardināli mainījušies.
   Es nekad neesmu sacījis, ka mani ir iegāzusi informācija par nesodīšanu. Tas ir žurnālista izdomājums vai interpretācija, sauc kā gribi. Kā mani tas varēja iegāzt, ja info par nesodīšanu parādījās pēc mācību sākuma?

   • Neķer kreņki, galvenais, ka ģimenē viss kārtībā.

   • Malacis pareizi darīts. Ir lietas svarīgākas par “Lielajiem manevriem”.

    • ja būtu pareizi darīts- nebūtu sods 😉 tātad ja sods ir īsti pareizi nebija.

     • par tādu lietu, kā “galējā nepieciešamība” esi dzirdējis? Tu takš praktizējošs jurists.

      • galēja nepieciešamība neilgst 2 nedēļas 😉 es jau teicu, kā būtu rīkojies. Ja mācību laikā pateiktu, ka vajag tādā lietā 1-2 dienas dabūtu brīvu un vēl apmaksātu 😉 vai dotos brīvsolī- nododot ieroci un ekipējumu.

       Atruna, ka ģimene svarīgāka- ir bīstama. Ģimene var izrādīties svarīgāka arī vēlāk- kad var nākties riskēt ar dzīvību. Izskatās , ka Jānis nedaudz apvainojies – jo izrādās, ka pienākums ir svarīgāks par ģimeni.

       Tāpēc ir piespriests taisnīgs un simbolisks sods.

       • grūtniecības pēdējais mēnesis = galējā nepieciešamība apgādniekam būt klāt.
        ne jau uz sodu ir jaapvainojas, tai lietai vispār nebija jānonāk līdz tiesai. Jaapvainojas uz vienu, diviem mudazvoniem un viņu priekšniekiem, kuri kā iecirtušies nevar bez policijas atrisināt sadzīvisku problēmu un nenonākt preses slejās. Tās bija pēdējās mācības? Tas ir pēdējais mega zelta vērts unikāls speciālists? Vai varbūt neticēja iemesliem? To viegli pierādīt ar izziņu. Baidījās radīt precedentu? Ak šausmas rez.karavīri sāks taisīt bērnus, lai izvairītos no rez.karavīru mācībām…
        Vienīgais ko varu pārmest Jānim, ka nerakstīja oficiālu iesniegumu, jo šī dunduku sistēma epastus nesaprot. Tad varbūt 101. vīzētājam pielektu, ka imidža zaudējumi var būt lielāki par jēgu.

       • nu ja tiktu sodīti visi par neierašanos un arī pa pārējiem uzrakstīti iesniegumi tad atbalstu.

        Ja Jānis izrādās vienīgais par kuru uzrakstīja iesniegumu saukšanai pie atbildības tad ir pārspīlēts.

     • Pēc visas situācijas spriežot- pareizi būtu bijis neatbildēt par pavēstes saņemšanu- nebūtu sods vai tiesas, kā tiem 157 rezervistiem. 😉

      • Tieši tā. Daudzi no preses zināja ka būs šādas mācības un apzināti izvairījās no pavēstes saņemšanas. Konkrētajā gadījumā Jānis bija entuziasma pilns attiecībā uz mācībām, kamēr nesalika datumus un bija jau par vēlu.

      • es pieļauju, ka pavēsti izsniedz pret parakstu? ja tā tad vajadzētu piefiksēt atteicās saņemt pavēsti.

       ja pavēsti vienkārši iemeta paskastē- tad varbūt nākamreiz tomēr jādod pret parakstu.

       ”Ja dokumentu paziņo ar iestādes norīkota darbinieka vai ziņneša starpniecību, bet adresāts atsakās šo dokumentu pieņemt, tas uzskatāms par paziņotu ar brīdi, kad adresāts atteicies pieņemt šo dokumentu. Par adresāta atteikšanos pieņemt dokumentu piegādātājs izdara atzīmi, norādot atteikšanās iemeslu. Adresāts ir tiesīgs attiecīgajai atzīmei rakstveidā pievienot savu viedokli.” un tad par neierašanos audzinošos nolūkos maksimālo sodu 210 eiro. ja mācības vēl notiek 1 gada laikā var jau saņemt arī 350 eiro- par neierašanos atkārtoti gada laikā.

       tagad jāizķemmē tie, kuri saņēma un neatnāca
       nākamgad tie kuri nesaņēma 😉 pēc tam paņemam pie dziesmas tos kuri nedeklarē savu dzīvesvietu tur arī sankcija 350 eiro 😉

       šitā visus izķemmēs un 3 gadā ieradīsies pilns bataljons un vēl kāda rota no OMD baidoties, vai nav kaut ko pārkāpuši 😉

       un starpcitu izskatās, ka lielais notikums bija mēnesi pēc mācību sākuma- es laikam ieteiktu tomēr prasties un nepārsūdzēt 😉

       • Viegli rēķināt zinot dzimšanas dienu, bet kā tu rēķināsi pirms tās? To ka pavēstes jāpaziņo ar ziņnesi bija skaidrs pat PSRS kara komisāriem. Vēl var izveidot rezerves sarakstu no cilvjiem, kuri paši vēlas manevrēt un paši pieteikušies, lai gan saukti netika.
        Bet pats galvenais ierēdņiem jāsāk domāt ar galvu. Pietika pieprasīt J. izziņu, pārliecināties un nosūtīt pavēsti A., ļembasta nebūtu.
        Tā tava “ķemmēšana” bezperspektīva un pat kaitīga.

       • godīgi sakot atgādina bābu 😉

        visu apsvēra un pēc tam skrien uz avīzi sūdzēties. Ceru, ka visi pārējie arī ir saņēmuši pavēsti par ierašanos uz tiesu soda mēra apspriešanai.

        Pēc tam atcerēsies par nelielo sodu- kolēģu atstāstiem, ka bija interesanti un gan jau šogad būs vairāk.

        • Klau, vecozēn, kurš skrien sūdzēties? Te ir kā briljanta rokā “ņevinovataja ja, on sam prišol” Pastāsti, kas Tu tāds esi un ko vēlies panākt. Tev ir ģimene un bērni?

        • Tikai viens jautājums, Atvar Aniņ – esat rezerves karavīrs un piedalījāties šajās slavenajās mācībās?

        • pastāsti, kā Tu nokļuvi avīzē? žurnālisti paši atrada – un vienkārši piekriti ”papozēt” vai pie žurnālistiem aizgāji pats. Vēl pietiekami objektīvi būtu ja pateiktu, vai plānotais dzemdību periods pārklājās ar mācību laiku.

         Man ir 2 bērni un kā jau teicu, dēls piedzima 2 nedēļas pēc mācībām.

         Saprotu, ka sāp- bet nu jau tas vecums 36 gadi, kad it kā vari veselīgi padomāt- neuzmetot lūpu. avīzē pasakot es ķļudījos, saņēmu taisnīgu “atgādinājumu” un nākamgad būšu klāt.

         Diezgan ticams, ka Tava intervija lielā ietekmējās no galvenā “raudošā puisēna” jūras spēku virsnieka, kuram atņēma pielaidi un atstāja TIKAI uz izdienas pensijas.

         Vienkārši padomājiet kādu ”kaitējumu” izdara šādas publikācijas armijas publiskajam tēlam un vai tās tiešām bija tik nepieciešamas. 2 negatīvas publikācijas pa visiem masu mēdijiem mēneša laikā. liekas netaisnīgi varam padiskutēt ierobežotā lokā- varbūt pēc tam tik netaisnīgi neliksies nu vismaz ne tik ļoti lai ietu pie žurnālistiem.

         • “Situāciju” izveidoja NBS, žurnālisti to atspoguļo darot savu darbu. No atklātas diskusijas noteikti mazāks kaitējums kā no amatpersonu dulburisma. Pietiek, es piedzīvoju laikus, kad valsts politika tika krāsota tikai rožainajās krāsās, patosa trompetēm skanot fonā, un zinu ar ko tas viss beidzas – ar krahu.

   • Neķer Jāni kreņķi 😉

    pēc dzemdībām vēl lielāku atbalstu vajag nekā iepriekš. Cilvēciski var saprast, ka gribas arī nopelnīt.

    bet pienākums, paliek pienākums. Tāds maigs atgādinājums 20 erio vērtībā 😉

    • Prokuratūrā trūkst cilvēku ar tavu taisnīguma un tiesiskuma izpratni.

    • Vēlos paskaidrot kāpēc tā notika:
     1. Mēs gaidījām mazo Gunu. Viņa ir pirmais bērns mūsu ģimenē, iepriekšējas pieredzes nav. Es, kā bērna tēvs un sievas vienīgais apgādnieks, esmu atbildīgs par ģimenes uzturēšanu. NBS ņemot mani savā apgādībā nenodrošina sievu ar “erzacvīru” (lasi, neiet uz veikalu pēc iepirkumiem, neved suni pie ārsta, nepārnes smagus priekšmetus, neved grūtnieci pie ārsta uz apskatēm utt.utjp.)
     2. Es izklāstīju NBS pārstāvim radušos situāciju (runājot ar amatpersonu mēs runājam ar iestādi kā tādu) un lūdzu NBS rast iespēju ieskaitīt mani citā apmācību grupā. Tādas iespējas acīmredzot nebija, pēc tā var spriest, ka vairāk mācību nebūs 😉
     3. Uzskatīju, ka ir nepareizi izsaukt uz mācībām cilvēkus kuri ir pārtraukuši die’nestu NBS’ā un turpina dzīvi kā civilie. Kāpēc piespiest mīlēt Raini? 🙂 Un te neiet runa par patriotismu! Mani, kā valsts PATRIOTU vairāk tracināja fakts, ka strādājot savu CIVILO darbu un maksājot nodokļus palīdzu uzturēt varzu ar NBS un AM amatpersonām, kas vai nu sava stulbuma vai labklājības dēļ veic dārgus un nepraktiskus iepirkumus un neattīsta NBS kaujasspējas. Uzskatīju, ka šīs mācības nepaaugstinās NBS kaujasspējas.

     Sausi izsverot visus faktus sapratu to, ka likumā noteiktais naudassods ir nenozīmīgs salīdzinot ar iespējamiem zaudējumiem un uz mācībām neaizgāju.

     • tātad mana teorija, ka OMD ierastos vai nu stulbeņi, vai ideālisti ir tuvu īstenībai! 😀
      p.s. šajā situācijā gan neatbalstu to, ka NBS neizskatīja “mīkstinošos” apstākļus un vienkārši nepārlika datumus uz nākamo iesaukumu un problēmu nebūtu…

      • Tālavas Taurētājs

       Esi dienējis OMD? OMD bija visi – ideālisti, interesenti, dīktdieņi, latvieši, krievi, čigāni, ukraiņi, baltkrievi utt. OMD vienīgi nebija memīši, kas vairījās no diensesta, lauza ekstremitātes un “kosīja caur durku”. Es zinu OMD stiprās un vājās puses. Galvenais trūkums bija nodrošinājums, ko izraisīja neatbilstošais finansējums, līdzīgi kā tagad ir ar ZS. Tapēc OMD karavīriem nebija munīcijas, ekipējuma, normālu formu un zābaku. Princips parpisloņu iesaisti valsts aizsardzībā bija pareizs nebija pareiza forma kādā tas tika izveidots.

     • Jāni! Prieks par Tevi!
      Taisi vēl mazos patriotus, cik vien sanāk.
      Manuprāt, Tavs attaisnojums ir objektīvs.
      Anniņ, neesi santīmu pis5js. Būtu labāk izdomājuši kā tos 153 apziņot, nevis čakarēt vienu čali, kurš godīgi aizgāja un izrunājās.
      Tie, kas nesaņēma ar atrunu – nu manis tur neibija, tiem gan varēja uzlikt sodiņu pa kādiem 100 eiro, vai lai stājas zemessargos un atnāk uz mācībām reizi 4 mēnešos.
      A tagad tā, čakarēsim vienu, kurš runāja, jo viņam visvieglāk piesieties.

     • Nu vispār vajadzētu sākt ar to ka no NBS būtu jāpieprasa informācija par cik personām ir lūgts uzsākt ”pārkāpuma procedūru”. tas tā mājiens par sabiedriskajām attiecībām.

      Bet iet uz tiesu un stāties pozā teikt, ka uz mācībām negāju ”jo ģimene bija svarīgāka” (bet īstenībā negribēju un mācības uzskatīju par bezjēdzīgām) – ir godam nopelnīts sods. Vēl varēja spēlēt teātri un braukt pa jūtām pirmais bērns, biju apjucis un sieva vislaik tik žēli skatījās uz mani – ļoti ļoti nožēloju un nākamgad pirmais aizskriešu uz mācībām- varbūt arī nesodītu.

      Pārmetumi par tiesisku valsti ir nevietā.

     • Vecīt, netaisnojies. Tu pieņēmi pareizu lēmumu – ģimene/bērni svarīgāka par visu. Respekts.
      Aniņš lai paaugas. Urāpatriotiem arī ir sava vieta Latvijas papīra armijas rindās.

     • Tālavas Taurētājs

      Jāni, vari neskaidrot tie, kas negribēs nesapratīs, bet tie kas grib sen ir sapratuši. Tā kā esi pats dienējis vajadzēja zināt, ka vieniniekos parasti ir dienējuši mudaki, normāli cilvēki tur ir retums. Vajadzēja attiecīgi rīkoties.

  • Var jau uzskatīt par “pelnītu pendeli” un ja reiz tiesājās, tad visdrīzāk, ka nepāries!!!
   Kas riebjas, tad šī ir kārtējais “selektīvās tiesu prakses” spilgts piemērs mūsu valstī. Sistēmai varbūt tas ir labi, bet no tām vērtībām (tiesiska valsts) ko deklarē mūsu valsts politiķi ir mazs sakara. Tā ir tipiska PSRS tiesu prakse. Atcerēsimies kaut vai Ogres vilciena demolēšanu, kurā piedalījās daudzi, bet iebiedēšanai notiesāja tikai divus. Čaļiem vienkārši nepaveicās. Varēja būt jebkurš cits.
   Ja agrāk mūsu valstī un īpaši NBS šo “selektīvo tiesas praksi” izmantoja, lai kādu noņemtu no ceļa, tad te jau vienkārši aiz pieraduma. To pašu var attiecināt arī uz “slotas kāta” epopeju. Takā tā ir ļoti nepatīkama tendence.
   Diemžēl NA nespēj pavilkt tieslietu ministriju. Tagad būtu īstais laiks to pamest un iedot kādiem citiem.

   • Atņemt NA Tieslietu ministriju ir tas pats, kas nosist svēto govi Indijā 😦
    Jo viss taču ir ideāli!!! ceru, ka tūlīt to paskaidros!

  • Nu re kur ir sistēmiska pieeja 😉

   ”Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta pārstāvis Normunds Stafeckis norāda, ka Rezerves uzskaites un reģistrācijas komisija, veicot katras personas materiālu pārbaudi, konstatēja, ka 67 rezerves karavīri neieradās neattaisnojošu iemeslu dēļ, no kuriem 55 rezerves karavīru rīcībā, iespējams, bija administratīvā pārkāpuma sastāvs. Komisija vērsās Valsts policijā, lai tā izvērtē un lemj par administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanu pret šiem 55 vīriem.

   Rīgas rajona tiesa, Madonas rajona tiesa, Balvu rajona tiesa, Daugavpils un Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas pieciem rezerves karavīriem par neierašanos uz militārajām mācībām Nacionālo bruņoto spēku izsniegtajā pavēstē noteiktajā vietā un laikā piemērojušas naudas sodus, sākot no 20 līdz 50 eiro. Drīzumā vēl paredzētas citu karavīru lietu skatīšana.”

   http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/594052-par_neierasanos_uz_rezerves_karaviru_macibam_naudas_sodi_piemeroti_pieciem_cilvekiem

 2. Par tiem pavēsti nesaņēmušajiem un attiecīgi nesodītajiem – neesmu iedziļinājies dzīvesvietas deklarēšanas likumā, bet cik atceros, likuma mērķis to pieņemot bija iedzīvotāja sasniedzamības nodrošināšana valstij – respektīvi, ja uz tevis deklarēto adresi ir nosūtīts valsts iestādes sūtījums, tu to skaities saņēmis, pat ja neaizej pakaļ uz pastu. Vari pat nedzīvot deklarētajā vietā, bet nodrošini korespondences saņemšanu, t.i. – dzīvesvietas deklarēšana ir iedzīvotāja paziņojums valstij, kur viņam ir funkcionējoša pastkaste.

  Manā skatījumā būtu šādi jāanalizē, un visi tie, kas nav it kā saņēmuši pavēstes, būtu jāsoda, jo pēc likuma gara viņi ir saņēmuši sūtījumu, kuru paši savas bezatbildības dēļ nav apskatījuši – respektīvi – tāpat kā, ja iedotu rokās aizlīmētu aploksni, un tu to aploksni neatplēs vaļā, lai apskatītos, kas tur iekšā, un tādā veidā attaisnojies, ka neesi saņēmis sūtījumu. Ja uz deklarēto adresi ir nosūtīts sūtījums, pieejai būtu jābūt tieši šādai – sūtījumu saņēmi (pat ja uz pastu neaizgāji), bet tas, ka neatvēri – tā jau tava problēma.

 3. Sods pelnīts (simbolisks, visticamāk ņemot vērā apstākļus) un nav ko cepties!

  Paskatamies plašāk…

  Pasākums reāli tika izgāzts un JJ, bija viens no… ‘Tāpat kā organizatori, kas lietai piegāja sausi un neelastīgi.

  Attaisnoties ar dzemdībām varētu tikai sieviete, tēva loma tur nebūt nav obligāta.

  • Gan jā, gan nē, saprotu abas puses, gan to, ka čalim stress ar pirmo sīci un vēlmi neatstāt sievu vienu pašu šajās dienās(tiesa, kādus gan smagumu grūtniecei ikdienā jācilā?), gan to, ka pats tomēr atzinās, ka uzskatīja mācības par fufeli un sodu par zemu lai riskētu neierasties, līdz ar to neredzu iemeslu cepties medijos par simboliskajiem 20 eiro.
   Saprotu, ka var būt škrobe par to, ka viņš sodīts, be tie, kas kā dunduki uzlika mīksto un notēloja, ka pavēsti nav saņēmuši, tikuši sveikā cauri, taču arī te jāskatās reālistiski – tas, ka cits sodam izbēdzis sistēmas vainas dēļ nenozīmē, ka sodam jāizbēg arī visiem pārējiem.

   • Ceru, ka visa pasākuma mērķis nebija savākt pēc iespējas kuplāku sodu ražu. Mācības notika ne tikai poligonā, tā bija arī mācība štābiem. Pirmkārt, atklājies, ka pareiza pavēstes nodošana ir problema. Otrkārt, izrādās, ka kompensācijas apmērs vieniem sedz izdevumus ar uzviju, citiem rada zaudējumus un tas nu pavisam nav pareizi. Treškārt, likumi neparedz nekadu elastību attiecībā uz dalību mācībās, lai gan izvēlēties gadu kurā tevi iesauks nebūtu slikta doma, vai arī iespēja samainīt gadus. Sistēma acīmredzami nev ne ideala, ne noregulēta, bet sodīt, to mēs protam…
    Sods nav atriebība, tam ir audzinoša funkcija un šajā gadījumā mērķis nav sasniegts, jo sodīts cilvēks, kurš nav izvairījies no pienākuma vnk pamatoti lūdzis pārcelt tā izpildi. Formāli NBSam taisnība, pēc būtības nē, lai gan no tā visa varēja izvairīties nevienam neko neparkapjot vienkārši pārceļot datumus. šis ir tipisks NBS attiecību un attieksmes piemērs, ja nekas nemainīsies cik PD rekrutēs ik gadu, tik arī aizies.

    • Tāda pieeja jau raksturīga ne tikai NBS, bet visai valsts pārvaldei. Vienkāršots skatījums no likuma burta viedokļa nevēloties iedziļināties apstākļos vai meklēt nestandarta risinājumus. Turklāt pamatīga neprasme komunikācijā ar sabiedrību, kas situāciju padara tikai sliktāku.

    • nauda nedrīkst būt arguments (ja kompensācija ir saprātīga). karā arī vairs neies? – jo pēc tā ģimene var palikt tikai uz apgādnieka pensijas vai pats uz invaliditātes.

     ja kādreiz būs jāsedz savējo atkāpšanās – tad arī būs jāklausās arguments man ģimene svarīgāka.

     Mums arī pagājušgad dēls piedzima 2 nedēļas pēc mācībām.

     Bet lielākā daļa te visi tik paštaisni . Nepareizs likums, nepareizs tiesnesis- bet varbūt bija nepareizs karavīra lēmums? būtu nedaudz pacenties/ gribējis būtu gan mācības gan dzemdības apmeklējis.

     Pareizā kārtība ir sievai ģimene svarīgāka, vīrietim pienākums. Novirzijās no pienākuma, saņēma simbolisku atgādinājumu, ka tā nav pareizi un nebūs pareizi.

     Tagad brašais karavīrs pārsūdzēs lēmumu, arī apelācija atstās lēmumu spēkā un pēc tam uzmetis lūpu vairs vispār nenāks uz mācībām?

     tādi mums tie spartieši ? 😉

 4. Bēdīgi jau tas viss ir, bet neko darīt.

  Mošķi gan vairāk interesē vai nākamās 300 pavēstes jau ir aizgājušas vai arī eksperiments tiek atzīts par neizdevušos.

 5. Un par to kolorādo slotas kāta lietu – tā prokurore nav gadījumā SC pietuvināta vai arī vatene vietējā? Normāls prokurors uz to lietu skatītos caur pirkstiem un visu darītu formalitātes pēc, pēc tiesas neko negribētu vēlreiz pārksatīt un aizmirstu par šo lietu.
  Bet šai lūk gribās vēl patiesāties?
  ASV vecim, kurš sašāva interneta kafejnīcas laupītājus(vienam bija pistole, otram beisbolene) vispār nekāda tiesa nebija, prokurors pateica, ka nav nekāda nozieguma sastāva lai ierosinātu lietu pret veci un lieta izbeigta vēl pat nesākusies, bet pie mums par normāla veča darbu, kad salauza sūda kolorādo slotas kātu, vecim tiesa un prokurore vēl nav mierā ar tiesas lēmumu?!

 6. Skaitļi tikai pierāda, ka lielākājai daļai cilvēku, neinteresē militārais dienests un gadījumā, ja rastos reāls apdraudējums, viņi arī neierasts. Slinkums tagad skatīties Administratīvajā pārkāpumu kodeksā vai Krimināllikumā, bet man ir aizdomas, ka par to varētu iestāties tiesiskā atbildība par neierašanos, jo galu galā valsts iestāde noteiktām personām uzlika pienākumu kaut ko izdarīt.

  • Tie nav vienkāršie cilvēki, tie ir rezerves karavīri, kuri mil.dienestu izvēlejās paši un tagad par to cieš. Problema, ka daļai dalība mācības nozīmē jūtamus materiālos zaudējumus. Bonusu nav nekadu. Sodi reāli. Tev būtu motivācija kko darīt pie šādiem noteikumiem?

   • Šeit jau arī ir tā dienesta specifika, ka bonusu nav, ir tikai pienākumi. Latvijā jau lielākā daļā profesijās, kas ir saistītas ar sabiedrības drošību, ir jāupurējās, piemēram, ugunsdzēsēji, policisti, mediķi. Vai tas ir taisnīgi, noteikti nav, bet diemžēl, ja esi izvēlējies kādu nodarbi, tad tā jāpilda kvalitatīvi. Šis jautājums pēc savas būtības ir ļoti sarežģīts, tomēr, piekritīšu, ka tādām apmācībām ir jābūt apmaksātām, jo militārais dienests Latvijā ir profesionāls, līdz ar to, pēc būtības tas ir darbs.

    • policistam, mediķim (ar izņēmumiem), VUGD saikne ar iepriekšējo dienesta vietu nesaglabājas, esi prom un sveiki, savukārt rez.karavīri ir īpaša kategorija uz ko balstās pilnīgi viss kara gadījumā, jo armiju esam izvēlējušies uzturēt “mazu, bet…(viedu, profesionālu, augsti apmācītu, tehnoloģiski attīstītu, mūsdienīgi ekipētu, starptautiskājās operācijās pārbaudītu…vajadzīgo pasvītrot) “. Tomēr vārds “mazu” pērttrumpo visu

     • Tad neierašānās ir vairāk attieksmes vai materiālais iemesls? Un kas notiks reāla konflikta gadījumā? Varbūt ir nepieciešama stingrāka atbildība, piemēram, sods, kas saistīts ar brīvības atņemšanu?

      • Jāatšķir divas lietas:
       1) mobilizāciju, kas notiek kara apstākļos vai kara priekšvakarā un
       2) rez.karavīru kvalifikācijas paaugstināšanu miera laikā.

       Pirmajā gadījumā par izvairīšanos piekrītu pat likšanai pie sienas.
       Otrajā gadījumā tieši abso-fucking-lutly otrādi. Zaudējumus sedzošas kompensācijas un jūtami bonusi. Tikai tā. Piesaistīt, radīt interesi izdevīgumu, lai īstajā brīdī varētu prasīt.
       Konflikta gadījumā būs lielā mērā tas pats, kas notika UA. Daļa PD izrādīsies nekam nederīga, to vietā stāsies daļa brīvprātīgo (!) rez.karavīru un brīvprātīgo amatieru (ar vai bez ZS starpniecības). Cik lielas daļas tās būs atkarīgs no mums visiem.

      • ja negribi, kad jāiet karot – tad kriminālsods-
       Krimināllikuma 333.pants. Dezertēšana
       Par dezertēšanu, tas ir, dienesta vietas atstāšanu vai neierašanos dienesta vietā nolūkā izvairīties no aktīvā dienesta, ja tas izdarīts kara vai izņēmuma stāvokļa laikā, kaujas apstākļos, sabiedrisko nekārtību, terorisma vai bruņota konflikta gadījumā izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

       nav atturošais mehānisms. Maksimālo sodu diez vai dabūs, ieliks kādā vieglā tipa cietumā uz 1-2 gadiem ar diezgan drošu garantiju, ka kara beigas sagaidīs vesels. tātad var sarasties diezgan daudz karot negribētāju. tad nu VB ir gatavs rīkoties daudz stingrāk nekā likums paredz un likt pat pie sienas. tomēr likšana pie sienas ir sods kurš saprātīgā valstī netiek īstenots- izņēmumi senāki laiki un abi totalitārie režīmi. ASV dezertieri ww2 ar nāvessodu sodīja tikai 1 karavīru, kurš 2 reiz dezetēja un pēc 2 reizes noraidīja visus 3 piedāvājumus atgriezties vienībā. https://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Slovik tātad nekādas pie sienas likšanas mums nebūs.

       tomēr cilvēki ir jāpieradina pie bezierunu dienesta izpildes un tad viens neveiksmīgs lēmums ar simbolisku sodu ir neadekvāts cilvēktiesību pārkāpums, kuru noteikti vajag attaisnot.

       un dot signālu -droši neierodieties un sodi jums nebūs vai būs tik mazi ka nav pat ko iespringt. un ja paveiksies varbūt pēc īsa konflikta pretējā puse vēl atbrīvos kā varoni. es teiktu ka tiešām neslikti varianti, ja uzstādījums ir par katru cenu palikt dzīvam 😉

       tāpēc mierīgi ir jāpieradina cilvēki, ka izsaukums uz armiju JEBKURĀ brīdī ir obligāts un neapspriežams un publiska sūdzēšanās par to ir kauns un negods. kad šāda attieksme ieaudzināsies/ tiks ieaudzināta miera laikā- tā strādās arī kara laikā. un ja nestrādās miera laikā, tad pavisam naivi būs cerēt, ka tas strādās kara laikā.

       tāpēc neierašanās ir jāsoda. Iesākumā maigi, ja nesaprot – var jau stingrāk.

       • Sodi nav adekvāti, pat ja pieņemam, ka būs kam saukt pie atbildības citus, tad dezertieris var izdomāt, ka atsēdēt ir labāk nekā riskēt ar dzīvību. Līdz ar to jārada situāciju, kad dezertēšana ir tik pat neveselīga kā dalība karā. Tomēr tas tā teorētiski, reāli spriežot viss notiks tik ātri, ka uz karu ieradīsies un karos tikai tie kas to paši vēlas. Pārējos neviens neaiztiks, ne kara laikā (nepaspēs), ne pēc tā (nebūs kam).
        “Pieradini” cilvēkus kaut vai nodokļus maksāt 🙂

        • arī zemessargs

         Ja domājam par lienošo hibrīdkaru un separātistu kustību, tad būs laiks aiziet pakaļ. Ja būs konvenciāls karš, ar sabiedroto iesaisti un teritorija tiks kontrolēta – arī.

   • Lasu diskusijas un padomāju, ka ielikšu vēl vienu domu, par kuru neviens vēl tā īsti nav izteicies, bet par kuru daudzi runā aci pret aci.
    Esmu rezervists.
    1. Ja būtu jāiet uz mācībām, es arī gribētu, lai iesaucot uz mācībām tomēr ņemtu vērā manas iespējas un vēlmes. Nav runa par iešanu vai neiešanu, bet gan par elementāru izvēli, piemēram – mēnesis pavasarī, vai mēnesis rudenī. Vai arī vasarā, vai ziemā. Apstākļi var būt dažādi un neviens negaida zemajā startā, kad nu valsts dos iespēju padienēt. Tas ir viens.

    2. Otrs. Divdesmit piecus gadus mēs esam ļurkājušies “stiprintot” valsts aizsardzību, un esam Baltijas astē. Var gudri runāt par PGA, PT raķetēm, bet fakts ir tāds, ka laiks ir nogurķots. Un tam visam ir reāli vārdi – AM vadoņi, un sekretāri, NBS komi, citi lieli čiekuri, kuri visus šos gadus ir kautko stiprinājuši. Pa lielam “augšā” nekas nav mainījies. Viens stiprinātājs jau pa otram lāgam ir galvgalī un atkal stiprina. Kautkādā grāmatā lasīju, ka tādus sauc par “mandarīniem”. Ja grib, lai mandarīns ātrāk ienākas, tad tajā ar šprici ir jāielaiž kautkāda tur ēzeļa ču_a un tas ātri paliek oranžāks. Tā arī zemessardzes čiekuri ar traktoristu un vetārstu izglītībām ātri tika uz augšu. Visu cieņu tiem, kas izrādījās labi komandieri un virsnieki, tādi arī bija. Tagad nu laiks ir noļurkāts, un bruņojums nav iegādāts, un sanāk tā, ka, ja nu kas, tad man būs jāiet nolikt galva ģērbušamies sūdīgajā ZS ekipējumā, bet guļammaisiem, jēdzīgiem sakariem, med nodrošinājuma (šis ir nepelnīti aizmirsts, bet ne mazāk svarīgs par rācijām, ilustrācija – https://www.youtube.com/watch?v=NK0UdqPfgwI https://www.youtube.com/watch?v=kH2h7gDhMKw), u.c. Un man būs jākaro un, iespējams, jāatdod dzīvība tāpēc, ka tāds sūda mandarīns ir vandījies pa kapiem, nevis meklējis finansējumu bruņuvestei, ķiverei, rācija, med nodrošinājumam. Tas mani protams neiepriecina, un es vēl to pateicu ļoti pieklājīgi.
    Tāda ir arī mana attieksme pret šīm mācībām. Kad nu olas piespieda, tad visi sāk pa galvu pa kaklu taisīt aizņemtu sejas izteiksmi un aktīvas frikcijas. Un tieši ar tādām domām es ietu/neietu/atbalstītu/neatbalstītu tādas mācības. Pieļauju domu, ka liela daļa no tiem, kas mācībām “uzlika”, darīja to ar apmēram šādām domām.

    Respektīvi – dalītas jūtas, un atkal es izteicos ļoti pieklājīgi, kautgan prasītos cits izteiksmes veids.

    • Tu progresē kā rakstnieks, šitā pat labāk doma uztverama. Kad dzirdu vārdus “stiprināšana” attiecība uz aizsardzības jomu ir līdzīgas izjūtas. Bet es kkā neasociēju valsti ar konkrētiem “vadoņiem”, viņi pāries galvenais, lai valsts paliek un arī ilūziju, ka var būt 100% ideāli vadītāji man nav. Tomēr ar abām rokām esmu par NBS galvgaļa rotāciju visus paaugstinot par vēstniekiem dažādās siltajās valstīs, tikai, lai dod ceļu karjeras virsniekiem.

    • PS.

     Ukrainas notikumi radīja manī personības izaugsmi un sapratni, ka kautkas ir jāuzlabo, un, lai gan man mašīnā bez oficiālās ir arī normāla, paša veidota aptieciņa ar:
     Izraēlas armijas bintēm – https://www.youtube.com/watch?v=S2_EU1T-o-g
     līdzekļiem asiņošanas apturēšanai – https://www.youtube.com/watch?v=H2Kklsr1IQE
     žņaugu – https://www.youtube.com/watch?v=ls9qrlMNrE4
     ibuprofēnu, oglīti, ūdeņraža pārskābi, betadīnu, bintēm un marlēm, u.c.

     Vēl ir lukturītis (remonts tumsā), nazis, sveces-ploškas (ziemā noslāpst mašīna), sērkociņi
     Protams, arī trijstūris, oficiālā aptieciņa, bugatieri (2 gab., standarta – mazais un papildus, mazliet lielāks un normāls velkamais striķis – štrope 12 tonnām 6 metri.

     — Mēnesi atpakaļ sakomplektēju mugursomu (https://www.youtube.com/watch?v=HM8bLuLDl4U) 269 EUR (ar atlaidēm) , ko ņemu līdzi sacensībās/tālākos braucienos/piknikos. Koroče, ja jūtu, ka vajag, tad iemetu mašīnā. Uz MASCAL (mass casualties) neceru, bet par savu ģimeni avārijā parūpēties varēšu.

     Ja nu kādam mana pieredze noder – izmantojiet uz veselībām.

    • arī zemessargs

     1. Būtu labi, ja iesaukšana notiek pa porcijām. Bet ja paredzētas vienas vienīgās mācības, tad jau sarežģītāk.
     2. Konkrēti atbildīgi esam mēs visi. Arī ministri bija skrūvītes. Vai nu iekļaujies sistēmā vai nu izmetīs. Ar sabiedrības vairākuma klusējošu atbalstu.

   • tā atruna apmēram tāda: gribējās kniebties, iedeva, tagad jācieš 18 gadus!
    pilngadīgs cilvēks pirms stājās armijas rindās, zin izrietošās sekas. un ja reizi 2-4 gados pēc tam 2 nedēļas ir jāiet atsvaidzināt zināšanas ir normāls pienākums apzinīgam pilsonim. tā jau dakteri arī varētu sūdzēties, ka bomžus un ļoti slimos negrib ārstēt, jo pretīgi vai pašiem bail saslimt.
    tā alga ir ~vidējā valstī un ja kāds tagad pelna vairāk, iespējams, ka tas ir armijas nopelns, kura deva papildus zināšanas un motivāciju. paņem atvaļinājumu darbā un varēs nopelnīt nākammēnes…
    var jau sūkstīties, ka citi neiet arī, bet tad arī par TO sūkstāmies, nevis par to, ka paši neejam.

 7. Tālavas Taurētājs

  Smiekli nāk par tiesnesi un mūsu tiesu sistēmu. Kad man bija OMD, tad tiesneses un prokurori PD deviņas ādas bija gatavas novilkt, kādi tik nehumāni dzīvnieki mēs nebijām. Patvaļīgajiem veicām pārrunas, ticējām svētiem solījumiem, ka patvaļīgās nebūs, bet tad, kad par atkārtotām samavolkām iespundējām pēc disciplīnas reglamenta punktiem gubā, tiesneses un prokurores mūs tirpināja kā skolas puišeļus. Šādi elementi tika visai bieži attaisnoti, bet komandieriem bija jāraksta paskaidrojumi un jauzklausa pārmetumi. OMD karavīru apmācības un discipllīnas jautājumi nonāca līdz pilnīgam absurdam.
  NBS rezervistu apzināšanas metodes atgādina kā 90-jos sauca OMD, manā iesaukumā tika iesaukts čalis, kuram bija plakanā pēda, bet “korķī” ārstu komisija atzina par labu esam, rezultāts džeks pēc nodarbībām uz ierindas plača vairs nevarēja pastaigāt un tika norakstīts, bet statistika izpildīta. Godīgi sakot, es brīnos par šādu NBS organismu attieksmi pret bijušajiem kolēģiem. Nevienam gabals nebūtu nokritis, ja Jānis nebūtu ieradies, bet nē jāvelk džeks uz tiesu. Nez kāpēc neviens no lielajiem nav tiesāts par valsts aizsardzības spēju graušanu, cik cilvēkus NBS ir pazaudējis paviršas personāla politikas dēļ? 2 gadus nebija iesaukuma NAA un tagad katastrofāli trūkst jaunākie virsnieki, bet par to tiesneši un prokurori nav dusmīgi un uz tiesu nevienu nevelk. Džeks, kurš 20 gadus līdis zem ūdens pēc nodarbībām dabū insultu un ārstu komisija pasūta viņu trīs mājas tālāk. Kad atvaļinājās Vectirāns, tad gan viņš dabūja kompensācijas un bonusus, kaut gan nav bijis nevienā misijā un nav neko vairāk komandējis par parādi.
  Uzskatu, ka sods ir debīls, jo debīls ir tas personāla daļas darbonis, kas nevēlējās ieklausīties Jansonā un faktiski sadirsa džekam priekštatu par rezervistu apmācību. Pieļauju, ka ir rezervisti, kuriem NBS vadība ir iespļāvusi dvēselē 2008-2011. gados, kaad tika veicināta aiziešana no dienesta un, ka dažiem no viņiem nav ne mazākās vēlmes atkal vilkt formu.

  P.S. Dārgākā kaujas mašīna ir domājošs, ar inniciatīvu apveltīts un apmmācīts karavīrs, bet ne dzelži, tāpēc sakarīga personāla politika ir kaujas spējīgas armijas pamatā.

  • +1000
   Koments kā naglai uz galvas!!
   Manuprāt NBSā jāuztaisa pamatīga ģenerāltīrīšana un jāsāk ar CMEKu, MMC, “štābistiem-invalīdiem/loderiem” (arī tiem kas vēl par tādiem nav kļuvuši, bet grasās to darīt)- sarakstu vēl varētu turpināt. Cilvēki ar iniciatīvu, kreatīvām, uz NBS attīstību tendētām idejām tiek iemīti dubļos tikai tāpēc, ka nav ar īstajām (augstajām) pakāpēm, ir kā dadzis acīs tiem “komandierīšiem”, kas dara visu pēc papīra, bez degsmes, bezsakarīgi atsēžot laiku.

   p.s. kas notiek ar izdienas pensijām? Cik es dzirdēju, arī šajā jomā vajadzētu lietas sakārtot pa “plauktiņiem”.

 8. jā, piekrītu nesen izskanējušai frāzei, ka mēs šeit vairums esam daiļdirsēji! un līdzīgi ir ar sabiedrību- nafig tērēt līdzekļus aizsardzībai, mēs jau tāpat neko nenosargāsim utt… 1/3, kuri saprot, ka ir pienākums un ir vērts mēģināt, 2/3- pofigisti, aizvainotie, nenovērtētie…
  smieklīgi un traģiski!.

  • Lasītāju ir daudz vairāķ kā komentētāju, varbūt mūsu diskusijas palīdzēs viņiem izveidot savu pareizo viedokli. Tādēļ vien ir vērts.

  • Tālavas Taurētājs

   Nepieskaitu sevi pie daiļdirsējiem un malā stāvējis arī neesmu. Domāju, ka tādu vairākums bundzinieku tādi nav. Jautājumi, kas bungās tiek cilāti ar laiku atrod atspoguļojumu sabiedrībā, tā bija par 4GW un tā būs par nejēdzībām iesaucot rezervistus. Tikai apzinot problēmu to var atrisināt.

   Šeit būs video kas, part to ko mēs saprotam un ko ne https://www.youtube.com/watch?v=GiPe1OiKQuk Pēc savas reakcijas bundzinieki var spriest par sava briedumma pakāpi.

   • par daiļdirsēju nebija tieši Tev (TT) konkrēti domāts!
    bet bundzinieki mēs te esam katrs ar saviem tarakāniem un pagātni, bet daudz maz saistīti ar militāro pieredzi (PD, OMD, ZS) un ne visiem ir uzticība saviem Bruņotajiem spēkiem. iedomājoties, ko domā pārējā sabiedrība, vispār pārņem šausmas! jo ja Graubem (un pārējiem virsniekiem) pārmet nevarību vai pat ļaunprātību, tad viņa vietā es arī pateiktu: ejiet veči jūs ka dirst- būs piķis, nākšu strādāt, nebūs- atradīšu daudz labāku darbu! nafig man tos sūdus ēst? jo redz, Reksis un VB arī aiztinās un var bez glancēm teikt, ko domā, a ja vajadzēs, atnākšu reizi četros gados, pagorīšos un atkal varēšu pievienoties daiļdirsējiem! un sabiedrība aplaudēs, jo būs vairāk naudiņas skolotājiem, ārstiem, pensionāriem! a deputāti raustīs tik plecus- mani vēlētāji par šiem jautājumiem neko neprasīja. un vidējais latvietis atkal domās par treknajiem gadiem, kad ir tiesības, bet ne pienākumi…
    īsāk sakot, nav kkas kārtībā ar to sistēmu- nav sabiedrībai pieprasījuma investēt aizsardzībā, bet ap.irst militāro vadību ir pareizi, jo viņi ne no kā nav uztaisījuši visvarenu armiju, bet pašu iesaistīšanos kategoriski izslēdzot!

    • pasūtījuma nav un ar sistēmu nav kārtībā, tas tiesa. Bet pretenzijas pret augstāko militāro vadību izriet no tā kā viņi:
     1. sargā tās koalīcijas intereses, kas dotajā brīdī ir pie varas
     2. rīkojas tā kā būtu rīkojusies ikviena valdību veidojoša partija

     Tajā pašā laikā saskaņā ar NBS likumu
     Nacionālo bruņoto spēku komandieris:

     1) atbild par Nacionālo bruņoto spēku militāro sagatavotību, kaujas un mobilizācijas gatavību, kā arī gatavību noteikto uzdevumu izpildei;

     [..]
     3) atbild par Valsts aizsardzības operatīvā plāna un Nacionālo bruņoto spēku gatavību valsts aizsardzībai reglamentējošo dokumentu izstrādi un to izpildes nodrošināšanu;

     4) atbild par Nacionālo bruņoto spēku uzdevumu izpildei nepieciešamā personālsastāva, materiāltehnisko un finansu resursu pieprasījuma savlaicīgu iesniegšanu aizsardzības ministram un šo resursu lietderīgu izmantošanu;
     [..]

     Tad lūk varam padiskutēt kas, šajā gadījumā, ir “atbildības” saturs, ja tā nav politiskā atbildība. Manā izpratnē, ja politiķi tevi kā komandieri neatbalsta, t.i. nenodrošina adekvātu nozares finansējumu, tu par to paziņo publiski un atkāpies no amata. Jo valsts aizsardzība nav tā nozare, kas var pacietigi un bez sekām kaujas gatavībai gaidīt labākus laikus. To pašreizējā situācija tieši pierāda – kad no pendeļiem aizsvilās pakulas dirsā, atradās i nauda, i jaudas. Būtu nozares kapteiņi savlaicīgi akcentējuši problēmas, šobrīd NBS gatavība būtu krietni augstāka.

     Piemērus nav tālu jāmeklē:
     Defence Minister Mikael Odenberg has resigned in protest at government defence cuts.

     In May 2014, high ranking defence chiefs of the French Armed Forces threatened to resign if the defence budget received further cuts on top of those already announced in the 2013 White Paper. They warned that further cuts would leave the armed forces unable to support operations abroad.
     Britain’s military chiefs were urged by a senior Conservative MP yesterday to resign in protest over cuts to the defence budget.

     iesaku lasīšanai

     [..] Politics is, by human nature and design, complex and messy. It exists in the military no less than in other large organizations. But the stakes are particularly high where the nation’s security is at risk—as it now is.[..]

     • protams, ka var uzskatīt, ka pie visa vainīga un par visu atbildīga ir armijas vadība, bet tikai sadodot pendeļus politiķiem, lietas sāka kustēties! bet ja liktu balsot referendumā, kam piešķirt vairāk līdzekļus, tad sabiedrība visdrīzāk lemtu, ka tā nebūtu aizsardzība…
      mēs lamājam policistus, ka slikti strādā, bet cik izglītotus kadrus varam piesaistīt?!
      šausmas pat iedomāties, ja VISI militārie entuazisti būtu aizgājuši prom no BS-iem, jo pienācīga atbalsta līdz šim vēl nav bijis… BS-os labākajā gadījumā strādātu tikai celtnieki un sportisti.
      un par to atbildību: atceros kā mani “drāza” par nekārtībām pagrabā, jo r.dežurantam jāatbild ne tikai par rotas telpām, bet arī par vaļējo pagrabu, jo tā bija rakstīts reglamentā. es tik nevarēju saprast, kā es varētu fiziski uzraudzīt un atbildēt par pagrabu, kas atradās citā stāvā un dzīvoja savu dzīvi, bet piekaramajai atslēgai naudu neviens nepiešķīra, jo pagrabam vajadzēja būt vaļējam?! manā gadījumā mani nekur prom nelaida un neatvaļināja, un es izbaudīju “mirkli”! 😀

      • draudi demisionēt vai atklāta publiska runa pati par sevi ir “pendelis” politiķiem. Viņi pendeļus nemīl, tādēļ selekcionē paklausīgus un neambiciozus komandierus. Apskaties šodienas VB ierakstu par Radziņu.

       • BS vadība visu šo laiku pa visiem medijiem stāstīja, ka ir problēmas ar kadru noturēšanu. ja aizietu vadība, tad tas tikai nozīmētu vēl -1 vai -10 karavīrus, neko vairāk…

        • Un kādēļ kadrus grūti noturēt? Kas tiek darīts, lai tos noturētu? Nauda ir tikai viena no problēmām. Otrā, “Zināšana vairo skumjas” (c). Trešā – bezjēga. Ceturtā – bezcerība. + tukši solījumi, kurus neviens pat neplānoja pildīt.

         • Ko VB būtu darījis savādāk? kā tam pasākumam piešķirt jēgu un tikt vaļā no bezcerības? ir vismaz kādas idejas?
          un tiešām vadība solīja, bet pati zināja, ka tie ir tukši solījumi? varbūt viņi tāpat kā pārējie cerēja uz brīnumu un joprojām cer? iespējams, ka viņiem ir lielāka pacietība?

          • Ko darīt? uz laiku piemirst, ka 5.pants, NRF, VJTF mūs sargās ar “boots on the ground”, būvēt kaujasspējīgas vienības nevis atražot štābus, nospraust īstermiņa mērķus par kuru sasniegšanu kāds reāli atbild.

          • interesanti būtu zināt par kādām “šaškām” un no kādiem cilvēkresursiem ģenerālis var uztaisīt kaujasspējīgas vienības, zinot kāda mums ir sabiedrības attieksme un finansēšanas vēlme?!
           demisionējot ģenerālim, sabiedrība visdrīzāk to pat nepamanītu. viņš vienkārši būtu prom… bet pagaidām viņš vēl cer, ka nu beidzot ilgi lolotais un izstrādātais pretgaisa aizsardzības plāns tiks nofinansēts.
           p.s. bet, protams, štābi ir ik pa laikam jāpapendeļo, bet ceru, ka to dara sabiedrotie!

          • Armijas komandieris kā galvenais treneris hokejā, jānodrošina maksimālais spēles rezultāts par atveleto budžetu, nevari vai nu pats proties, vai tevi palūgs. NBS problēma, ka politiķi neprasa rezultātu tādā nozīmē kā valsts sauszemes teritorijas aizsardzība un neaizskaramības nodrošināšana, kā arī valsts jūras akvatorijas un gaisa telpas aizsardzība un neaizskaramības nodrošināšana (ta likumā).
           Tadus esam ievēlējuši. Daļa zina ko dara, daļa pat nenojauš.

          • arī zemessargs

           “NBS problēma, ka politiķi neprasa rezultātu tādā nozīmē kā valsts sauszemes teritorijas aizsardzība un neaizskaramības nodrošināšana, kā arī valsts jūras akvatorijas un gaisa telpas aizsardzība un neaizskaramības nodrošināšana (tā likumā).”
           Pilnīgi pareizi! Jo vairākums politiķu nemaz netic, ka mēs kaut ko spējam vai jebkad spēsim. Viņu izpratnē neatkarība (tāpat kā viss pārējais) balstās uz “sarunāšanu, sabīdīšanu, izmuhļīšanu, blefošanu, melošanu, uzmešanu, makaronu karināšanu”. Sarunās ar ASV savu aizsardzību – labi (tāpēc ir tik milzīga iztapība ASV un Eiropas priekšā), nesarunās – jāiet pielabināties Kremlim. Latvija viņu izpratnē ir nekas, nespēj neko, no kuras nekas nav atkarīgs, tā ir tikai ienākumu gūšanas vieta šeit un tagad, jo kas būs rīt no mums nav atkarīgs (tāpēc nespēj domāt ilgtermiņā). Viņi ir pārliecināti, ka pat ja viņi sāktu kaut ko gribēt, tad vienalga nekas nesanāktu, tāpēc jākampj kamēr var. NBS viņu izpratnē ir lai labi izskatītos un taisītu politisko popularitāti, lai misijās kaut cik piedalītos. Pavisam labi, ja izdodas arī kaut ko pakampt, bet labāk kampt tur, kur lielāka politiskā rentabilitāte (piem. ceļu būve). Pārējais ir priekš lielajiem bērniem, kuriem patīk pašaudīties.

          • VB, esi ka reālists! nu, nav iespējams ar šo budžetu nodrošināt misijas un valsts aizsardzību pietiekošā līmenī!
           Tu aizgāji un kas tālāk?! Tavs pēcnācējs ir kompetentāks? Tas pats būtu ar vadības atkāpšanos- tukša vieta nepaliktu, vietā nāktu tikai lielāks pofigists.
           bet ne mēs vieni tādi: http://www.sargs.lv/lv/Zinas/Arvalstis/2016/01/28-02.aspx#lastcomment un arī tur vadība nedemaršē.
           tas pats bija UA, bet “aukstā duša” šai valstij lika palielināt no 1% līdz 5% no IKP. tā ir smaga nasta sabiedrībai, kur vidējā alga knapi sasniedz 80-100 eiro, bet nu viņiem beidzot ir armija!

          • UA pateicoties valsts izmēram un DE pateicoties turībai var atļauties lāpīt neizdaribas neapturot gaitu. Mums šādas opcijas nebus – vajadzēs visu un uzreizi.
           DE pašreizējais stāvokis ir 2010.gadā izplānotās reformas rezultāts, reformai ir vārds un uzvārds

           Presenting an eight-point revision of sweeping Bundeswehr reforms, de Maizière describes the current organization and structure of the armed forces as “inadequate” for dealing with current and future missions. Therefore he unveiled plans to reduce troop numbers, cut bureaucracy, and eliminate duplication inside a ministry known for its conservative and cumbersome structures. “We have too many staffs and too many generals,” he said. “Too much responsibility is being shifted upwards from below.” The plan he presented proposed firing generals – “too much supervision of too little work” – and widespread closure of army bases.

           Tolaik de Maizière plāns tika asi kritizēts
           Former defense minister, chief of staff slam Bundeswehr budget cuts

           No malas skatoties vari pateikt, kurš ir atbildigs par pašreizējo NBS stāvokli? Labu vai sliktu tas nav svarīgi, tādu kāds ir un ar kadu tuvākajos nemierīgajos gados mums nāksies operēt. Lai sastopoties ar pārbaudījumiem, zinātu kam adresēt pateicības vai lāstus.

          • arī zemessargs

           Nevar. Tā ir kopēja sistēmiskā problēma. Vairākumam tas neinteresēja. Nav bijis mazākuma, kurš būtu gatavs šo izvirzīt par prioritāti un izkaulēt pārmaiņas apmaiņa pret labumiem citiem koalīcijas partneriem.

          • Es liktu uzsvaru uz kadru izvēli – ierēdņus nomainot pret karavīriem, kuri ir orientēti uz mērķa izpildi. Ar to būtu jāsāk, tas naudu neprasa. Cilvēki rada gan dzelžus, gan sistēmas. Un vēl kaut ko būtu pamācījies, palasījis par vadības mākslu, bet mūsējie tik turās uz “laizīšanas mākslas” apguvi.

       • ņemot vērā gan šeit bieži izskanējušo šumēšanos, gan citos informācijas kanālos par to, ka atkal kāds talantīgs virsnieks tiek “norakts”. Izskatās ka valsts elite mērķtiecīgi izsijā tādus virsniekus, kas sāk domāt Radziņa kategorijās. Vien vārd sakot vēl spēcīgākas pendeles vajag, apmēram kā par tām naudu atmazgājošajām bankām http://financenet.tvnet.lv/viedokli/593987-zakulis_fktk_partneri_asv_tiesa_sazina_latvijas_uzrauga_darbu_nekritizeja

     • arī zemessargs

      Tie, kuri gatavi atklāti runāt, parasti tik tālu netiek. Uz augšu tiek tie, kuri neprasa naudu un nerada problēmas.

    • arī zemessargs

     Sabiedrības uzticība NBS ir viena no augstākajām http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/590762-iedzivotaji_visvairak_uzticas_izglitibas_iestadem_vismazak_politikiem
     Kā redzams naudu tam nevajag, pietiek ar “stiprināšanu”, orķestriem un parādēm. Tautai patīk, ko vēl vairāk vajag?

 9. Latviešu tauta nav gatava aizstāvēt savu valsti un tāpēc to nav pelnījusi. Un nevajag te čīkstēt ka pie visa vainīga valdošā kliķe ar savu nespēju, negribēšanu, korumpētību, savtīgumu u.t.t. Ja no 300 cilvēkiem uz mācībām ierodas 20%, tad par ko vispār mēs varam runāt.
  P.s. Klapē ciet tās Varabungas, tautai viņas nav vajadzīgas. Tautai vajag maizi un izpriecas.

  • Es arī neatteiktos no desmaizes un īpaši izpriecām, bet kamēr VB turās topā, jāturpina.

  • Es to lumpeņu masu, kas balso par Lembergu un Ušakovu neuzskatu par tautu, jā, diemžēl, bet viņiem ir balss tiesības un viņi visskaļāk mēdz brēkt par “netaisnību” valstī, bet tās pelēkās masas nav latvju tautas vārda cienīgas.
   Ir vēl Latvijā daudz domājošu un aktīvu cilvēku, tik, kā te arī zemessargs saka, viņi neiesaistās diezko aktīvi valsts politiskajās partijās un viņu viedokļi publiski nemēdz tikt atskaņoti.

   Es esmu pelnījis savu valsti, par pārējie lumpeņiem man dziļi vienalga, ja kāds grib iedzert indi vai lēkt bedrē, lai dara, paši pieauguši cilvēki, paši gudri.

  • Latviešu tauta ir gatava savai aizstāvībai, taču veids, kā tika apziņoti un iesaukti rezervisti manuprāt bija nepareizs. Tika iesaukti cilvēki, kas dažādu iemeslu dēļ ir pārtraukuši dienestu NBS un acīmredzami nevēlas iesaistīties NBS aktivitātēs jo nav iestājušies ZS vai citās struktūrās. NBS izvēlējās nepareizu, nemotivētu mērķauditoriju, tāpēc arī ierašanās rādītāji bija tik zemi. Rādītāji diez vai uzlabosies, ja NBS nemainīs attieksmi. Ģenerāļu uzdevums ir darīt visu, lai kareivis “sēžot ierakumā” būtu paēdis, izgulējies, apgādāts, zinātu un vēlētos veikt sev uzdoto uzdevumu nevis otrādi. Punkts!

   • khm, kas varētu būt vēl motivētāki par bijušajiem PD kareivjiem??! un NBS attieksmes maiņa varētu būt tikai nepaklausīgos stingrāk sodot! protams, vajadzētu būt mazliet elastīgākiem, ja iesaucamais kādu saprotamu iemeslu dēļ vēlas iekļauties citos mācību laikos.
    jo man šķiet vispār nonsenss, ja pilsonis atsakās sargāt valsti, kurā dzīvo! ja ir kāds pacifists, tad lai strādā kā pavārs armijā! ja nepatīk kādam šī valsts, tad droši var evakuēties uz savu “laimīgo zemi”!

    • Majors A.Purviņš

     Ģenerālis P.Radziņš:
     “Karaspēkā, kurā disciplīnu grib dibināt tikai uz sodiem, patiesībā disciplīnas – nav. “

    • Hmm… vai Tev ir nācies kādreiz vilties partijā, par kuru agrāk balsoji? Līdzīgi ir ar bijušajiem PMD karavīriem, kaut kāds iemesls pastāv, kāpēc viņi ir BIJUŠiE nevis ESOŠiE. 😉

 10. arī zemessargs

  “Ir vēl Latvijā daudz domājošu un aktīvu cilvēku, tik, kā te arī zemessargs saka, viņi neiesaistās diezko aktīvi valsts politiskajās partijās un viņu viedokļi publiski nemēdz tikt atskaņoti.”
  Diemžēl šie cilvēki ar savu malā stāvēšanu ļauj neliešu saujiņai valdīt par sabiedrības vairākuma prātiem. Vai viņi ir labāki par to masu kura pakļaujas neliešiem? Masa vismaz nesaprot, bet viņi saprot un nerīkojas.

  • Ja gribi mainīt pasauli, tad sāc pulcēt ap sevi līdzīgi domājošos, parūpējies par ģimeni un palīdzi vismaz vienam līdzcilvēkam grūtā brīdī. Sociālās aktivitātes manuprāt ir svarīgākas par dalību politiskajās partijās, Negribu lielīt sevi, taču:
   1. no OMD neizvairījos
   2. PMD sodu un kavējumu nebija
   3. pēc dienesta beigām 4 gadus pēc kārtas ziedoju savu atvaļinājumu lai piedalītos grūti audzināmo jauniešu vasaras nometņu organizācijā un vadīšanā.
   4. Pēc PMD beigām esmu visu laiku sevi nodrošinājis pats, pabalstus neesmu ņēmis., strādājot savā darbā esmu radījis vairākas jaunas darbavietas un “sildījis valsts ekonomiku” iepludinot tajā ārvalstu valūtu, nevis veģetējis uz nodokļu maksātāju pleciem.
   Esošajā situācijā NBS/AM tūdaliņiem ir jāsaprot, ka viņi eksistē tikai un vienīgi pateicoties nodokļu maksātājiem nevis otrādi. Runas par to, ka NBS/AM garantē valsts suverenitāti un līdzarto mierīgu civilistu eksistenci ir pārspīlētas.

   • arī zemessargs

    Es tomēr izvēlējos iet lāpīt vājāko vietu – politiku. Tā mēs sanācām līdzīgi domājošie un 2006. gadā izveidojām partiju. Palīdzējis esmu daudzajiem, ģimenei laika nav atlicis.

    • Visu cieņu! ceru,ka varas dzirnas nav tevi samalušas un nebaidies kolēģiem oponēt ar nepopulāriem,taču svarīgiem faktiem.

 11. Šis iederas tēmā.
  http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/ieludz-radioteatris/sveiks-slimnica.a62893/
  Starp citu, šodien ziņās pa radio dzirdēju, kā vēl kādiem 5 ir uzlikti sodi pat līdz 50 Eur. Tas nedaudz maina situāciju, bet tāpat ir stipri izteikta selektīvā atlase.
  Loģiskāk būtu, ka visiem, kas neieradās naudas sods un kas uzskata, ka nepamatoti, tad lai tiesājas (kā CP sods par pārsniegtu ātrumu). Nākošajā reizē neierodas jau 50 Eur. Trešajā reizē “labošanās darbi”, ceturtā – cietums. Tad visiem noteikumi būtu skaidri. Varētu izvēlēties. Tagad galīgi nav saprotams par ko soda tos, kas neatnāca, uz kādiem pamatiem izvēlās soda naudas apmēru un kāpēc nesoda tos kas arī neieradās. Kaut kāda tiesiskā putra ar visu šito.

  • viss labākais, kaut vai uzliekot tos 50 jevrikus, tāpat visi ir zaudētājos pat valsts aparāts neko neiegūst no tā. Ne pielikums pie algas ierēdnim par labi paveiktu darbu, pat ne papīra izdevumus nekompensēs. Par grūtdienīšiem vispār var aizmirst, lai kādu centu pieliktu pie bezmaksas pusdienām. Tāpēc nemaz nepārsteidz tiesneses izturēšanās, jo viņai jāiztiesā kaut kāda atvainojos “huiņa”, kas patērē viņas laiku un finanses,kuru laikā viņa varētu, piemēram, iztiesāt Lemberga dēla dīvainos finansiālos darījumus, kur visi būtu ieguvēji, izņemot protams pašu Lemberga famīliju 😀
   Nav ko māžoties un ieviešam kaut ko līdzīgu, kas pastāv Šveicē, kur neierašanās uz mācībām automātiski pataisa tevi lielāko noziedznieku valstī. 🙂

 12. http://www.delfi.lv/news/national/politics/par-neierasanos-uz-rezerves-karaviru-macibam-naudas-sodi-pieciem-cilvekiem.d?id=47005965
  izskatās, ka J.Jansons nebūs vienīgais sodītais. pārsteidz tik, ka tiesnese-sieviete bija tik nesaprotoša un likuma burta, un nevis gara paklausīga…

 13. Kas pirms rezervistu mācībām liecināja, ka atvaļinātie PD ir NBS sastāvdaļa un dienesta turpinās? Vai viņus uz NBS ballēm ielūdza? (Tās laikam pārpildītas ar jau dienošajiem…) Uz citiem korporatīvajiem pasākumiem? Apsveikumus no komandiera Ziemassvētkos sūtīja? Uzturēt saikni ar cilvēkiem, kas reāli ir “savējie” ir grūtāk. Vieglāk ir iebaidīt ar sodiem, un tas arī tagad tiek darīts.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s