Lūdzu viedokli (papildināts 20.12.)

avots

vara bungas:  Tas, ko es redzu šajās tabulās ir  101 prioritāte, ko vajag šeit un tagad, bet naudas trūkst. Milzīgas investīcijas C2 un SUV drīzāk pārspīlētas, kas nav adekvātas reālām vajadzībām citur. SUV  veči, ar šādu fantastisku  finansējumu no jums prasīs tikpat fantastisku sniegumu, pavilksiet? 18,6 mlj. mehanizācijai, ja tas attiecas tikai  uz CVR(t) apgreidu, nozīmē, ka katra mašīna būs zelta vērta (pamatcena+uzlabojumi). Inženierspējas visu laiku bija vajadzību topā, bet  saņem pašu plāniem neadekvāti maz.  Ilgus gadus ZS deklarētā un slavētā vieta un loma  NBS  struktūrā (skaitliski vismaz 1:1 ar PD) arī neiet kopā ar finansējuma sadales principiem. Izdevumi komandvadības un sakaru nodrošinājumam īstenībā līecina, ka  5.panta darbībai kāds tiešam tic.

UPD1

Advertisements

85 responses to “Lūdzu viedokli (papildināts 20.12.)

 1. aptuveni puse summas (50 milj)no investīcijām rada jautājumus un bažas

  individuālais ekipējums 25- nebija līdz šim vēl sapirkts un visticamāk tur ZS nav iekļauts.
  Komandvadība 10 milj.
  suvam 5
  un zemīšiem 9

  interesanti ir tie ārzemju līdzfinansēšanas projekti- tur nature 2000 ? un līdzīgi? 😉 vai tomēr kas nopietnāks. un celtniecības infrastruktūra 30 milj.- te arī gandrīz 45 milj. kuru lietderību der pārskatīt.

  tātad vislaik bazūnējam ka mums ir 5000 karavīru un 8 000 zemīšu. Attiecīgi tur kur visvairāk cilvēku piešķir ”vismazāk” naudas.

  par suv iedot uz 200 cilvēkiem 5 milj. – viņi to nekad nevar ”atstrādāt”. kaut gan tieši tāda paša proporcija tiek tērēta arī uz visiem pārējiem izņemot zemīšus. tie paši kājnieku bataljoni nevar atstrādāt savas bruņas, kad faktiski viens bataljons (no 20) apēd pusi no kopēja investīciju budžeta. viena bataljona kaujas spējas nekad nebūs tādas- lai tajā ieguldītu tādu summu.

  cerams, ka kādreiz tā disproporcija samazināsies.

  .

  • Individuālais ekipējums – acīmredzot tur ir gan jaunās formas, gan zābaki, gan bruņuvestes, gan pārējais ekipējums gan PD, gan ZS. Ja skaita PD+ZS, tad sanāk ~3000 eiro uz cilvēku. Varbūt arī nakts redzamība iekļauta?

  • Pirmkārt, kāpēc tu domā ka SUVā ir 200 cilvēki?
   Otrkārt, iespējams, SUV varētu veikt uzdevumus, kas vispār atturētu potenciālo ienaidnieku no karaspēka sūtīšanas pret mums. Visā pasaulē šāda veida vienībās tiek ieguldīti milzīgi līdzekļi, kas atmaksājas ar uzviju, kāpēc lai mēs būtu izņēmums?

   • Kurai valstij atmaksājās? Ko viņi darīs LV teritorijā, ko nebūtu jādara KBr vai ZS vai IeM. Globālu ambīciju mums taču nav.

    • arī zemessargs

     Mums būs globālās ambīcijas! Esošos sīkus zaglēnus no politikas gan jau padzīsim.
     Mums SUVu vajag vismaz bataljona lielumā. Piemēri darbībai ārpus Latvijas: atbrīvot ķīlniekus ārvalstīs, gāzt mums nevēlamos un atbalstīt vēlamos režīmus (piem. novērst prokrievisko spēku mēģinājumu veikt valsts apvērsumu Moldovā), apmācīt un vadīt separātistu kustības (Kaukāzā vai Karēlijā), Krievijas iebrukuma gadījumā veikt terora aktus pret viņu naftas un gāzes infrastruktūru utt.

 2. kopumā skaitļi priecē- pusmiljards triju gadu laikā investīcijās priekš Latvijas nav maz. var atskaitīt 3-10% adminstrācijai un loģistikai, bet pārējais tīri ekipējumam un ieročiem.
  jā, nu fig zin par to SUVu- it kā salīdzinoši daudz, bet tur var sabāzt visu!- skaitlisko palielinājumu, bruņmašīnas, UAV utt. mirstīgie to neuzzinās šajā dzīvē 😀
  domājams, ka nākamgad varētu saņemt ~40 cvr(t) bez bruņojuma.
  4,9- pārapbruņošana un krājumu veidošana- beidzot sāk domāt par krājumu uzkrāšanu, kas nav slikti!
  domāju, ka ieguldījums sakaros atmaksāsies. tas varētu attiekties arī uz sakariem cvr(t), bet varētu arī neattiekties… bet skaidrs, ka vieni karu neuzvarēsim.
  varēja vairāk ieguldīt uguns atbalstam! tagad nevar saprast- šis finansējums ir arī priekš mīnmetējiem vai tikai spaikiem, ko montēs uz jaunajām bruņu mašīnām?!
  maz ir arī pga- skaidrs, ka visu naudu tam nevar atdot, bet nasami maksā ļoti dārgi!..
  un ZS- vairāk kā citus gadus. un tā kā formām ir atsevišķa sadaļa (~3000 pilns ekipējums), tad arī domājums, ka šis varētu aiziet bruņojumā. bet arī vajadzētu ieguldīt bik vairāk šajos puišos, ja domā viņus sūtīt arī uz pirmajām pozīcijām!
  bet priecē, ka 17. un 18. gados investīcijas jūtami palielinās. bet nākamgad investīcijas ir vairāk kā uz pusi lielākas kā šogad!

 3. Lieliski, ka beidzot AM atklātāk stāsta kur un kā tērēs naudu.
  Man visinteresantākās, protams, šķita sadaļas “investīcijas” un “spēju attīstības projekti”. Tās jāskata kontekstā ar NBS attīstības plānu 2012.-2024. gadam (nelaimīgās 72 vai 74+ minimālās spējas). 2014. gada vidū to gan nedaudz koriģēja, liekot uzsvaru uz PGA un piešķirot tam papildus 158 milj.eiro.
  Kopumā 2012.-2024. gadā lielajos investīciju projektos bija plānots ieguldīt 381 milj. Ls. Tādēļ jau komentāros minētais pusmijards investīciju līdz 2018. gadam ir ļoti zīmīgs. Ņemot vērā 2013.-2015. gada izdevumus, sanāk, ka 12 gadu plānu ir nolemts saraut 6 gados un uz 2018.gadu sasniegt NBS minimālo spēju robežas. Vismaz naudas tam teorētiski pietiek. Ja tā, tad aptuveni varam paredzēt, kas mūs gaida tuvākajos gados. Atgādināšu, ka starp minimālajām spējām bija nosauktas tādas lietas kā UAV (ne tikai SUVam, bet arī brigādei), elektroniskās karadarbības spēja, tiltlicēju rota, vidējas un tālas (!) darbības pretgaisa aizsardzības raķetes u.c.
  Naudas tērēšanas virzieni uzskatāmi parāda prioritātes. 2012. gada plānos SUV bija noteikta kā viena no galvenajām prioritātēm ar 7,6 milj. eiro investīcijām. Tas, ka 2016. gadā piešķir 4,9 miljonus nozīmē, ka acīmredzot SUV projekts nākamgad tiks pabeigts (noteikti investīcijas bija arī iepriekšējos gados). 2016. gadā CVRT projekts būs par 50-60% realizēts. Interesanti, ka mehanizācijai piešķirts par 2,5 miljoniem vairāk nekā iepriekš plānots. Tas nozīmē, ka vai nu cer ātrāk saņemt visus CVRT, vai tiks veikti priekšdarbi 2. bataljona mehanizācijai. Kā jau teicu, nauda tam pietiek. 2012.-2024. gadā mehanizācijai kopumā bija paredzēti 168,44 miljoni Ls (236 milj. eiro). CVRT projektam iztērēti būs 70 miljoni eiro, paliek 166 miljoni.
  Divi lieli projekti 2012.-2024. gada plānā bija netiešais uguns atbalsts (58 milj. eiro) un kaujas inženieru spējas (126 milj. eiro). Šiem virzieniem nākamgad piešķirti attiecīgi 3,9 un 0,9 miljoni. Tātad abus šos projektus sāk kustināt, bet prioritāte acīmredzot ir netiešais uguns atbalsts. Laikam pirms gada tika teikts, ka runa ir par dažāda veida mīnmetējiem un artilēriju, bet ka pirks lietotu, jo jauna ir pārāk dārga. Iespējams, nākamgad redzēsim lielākas kustības šajā virzienā. Ar inženieriem ir sarežģītāk, acīmredzot pašlaik notiek tikai sarunas, līdz pirkšanai vēl jāpagaida.

 4. Just for fun – ko varētu iegādāties par 500 miljonu eiro investīcijām:
  1 Dolphin-class zemūdeni
  3 C-17 transporta lidmašīnas
  4 F-35 iznīcinātājus
  7 F-18 E/F iznīcinātājus
  35 Predator UAV
  50 UH-60 Blachawk helikopterus
  55 M1A2 tankus
  88 Boxer bruņutransportierus
  500 BvS10 bruņumašīnas
  600 Tomahawk raķetes
  1278 CVRT kaujas mašīnas

  • Diezgan svarīgi saprast, ka šobrīd runa ir par tikai 99 milj. Es neticu un citiem neiesaku ticēt jebkādiem investīciju plāniem, kāmēr nav apstiprināts kārtēja gada budžets ar konkrētu finansējumu. Šobrīd runājam par simts miljoniem, ok tas ir iekšā budžetā, tālāk dzīvosim redzēsim. Daudz kas atkarīgs no tā, kādas krāsas būs jaunā valdība.

   • Tāpēc jau teicu “just for fun”.
    Runājot par politiku, man kaut kā ir izveidojies iespaids, ka birokrātiem ir daudz lielāka ietekme nekā politiķiem.

   • mani arī bik dara uzmanīgu, ka dažas partijas valdības veidošanu sāk ar populistiskiem ultimātiem! ja dažiem matu krāsa ir svarīgāka par papildus 100 miljonu eiro nākamgad un 200 miljonu eiro aiznākamgad atrašanu, tad tiešām jāsak zvanīt trauksmes zvani. vēl trakāk, ka tautai šie ultimāti patīk 😦 tas ir jāsaprot, ja priecājas mediķi, skolotāji un demogrāfijas piekritēji, tad aizsardzība var iet atpūsties…
    vissliktāk varētu būt ar 2019.gada budžetu, kuru pieņems pēc vēlēšanām, tur gan varētu būt viss kas iespējams…

 5. njaa, SUV tiešām tiek pie lielas naudiņas……laikam politiķi cer, ka ar SUV pietiks lai apkarotu ”zaļos cilvēciņus” vai kaut kā tā.

  • ne RU (čečenijā), ne UA dažādu SUV efektivitāte nav pierādījusies. Drīzāk otrādi. US cita lieta, jo citi mērķi – operācijas visā pasaulē, ārpus vietējā likuma. Sanāk tiešām labi karavīri, bet tik dārgi, ka viņus pašus jāsargā.
   Elites vienība NBSam varbūt derētu, bet ne tik šaurā izpildījumā. Izlūkpatruļās bataljona interesēs viņi tāpat neies, pietiekami tālu aiz robežas viņus nav ar ko transportēt. Ko tad viņi darīs? Rīkos slazdus? To ZS jāprot ne sliktāk. Pretterorisms? IeM lauciņš. Domāju tas vairāk eksportam. Misijas-huisijas.

   • Es arī domāju, ka “eksportam”. Diemžēl misijas ir nodeva kaut kā vārdā. Kā vārdā tieši, katru reizi mēs 100% līdz galam neuzzināsim.

   • Nu UA jau sākumā faktiski armijas un IeM specvienības bija vienīgās kaut cik kaujas spējīgās. Pirmā lielā uzvara lidostā bija viņu kontā. Vēlāk 3. specnaza pulks sevi labi parādīja arī citur.
    Domājams SUV pirmo sūtītu pret “zaļajiem cilvēciņiem”. Dziļā izlūkošana arī mums ir (būs) vajadzīga.

    • SUVi nav domāti armijas kaujas gatavības caurumu lāpīšanai un tas ka viņus šādi izmanto nav kompliments.
     Vari nosaukt kādu UA operāciju, kur SUV tika izmantots speciālam uzdevumam bez pēdiņām. Ok, tas varbūt pēc gadiem kļūs zināms. Bet izgāšanās gan bija, pie Slavjanskas piemēram.
     LRRP -dziļās izlūkošanas ziedu laiki ir garām, tagad sensori, UAV un kosmoss dod lētāku, ātrāku un precīzāku informāciju, turklāt NBS nav vienību, kurām būtu nepieciešama izlūkinformācija no 50+ km dziļuma. Miera laikā neviens neriskēs sūtīt, bet karā pats saproti.
     Kā speciālo operāciju spēki (nejaukt ar specnazu) arī varētu būt, bet tad jāiet pie tautas, kas nenotiek.

     • Domāju, mēs aptuveni nojaušam, kāda mums situācija ar sensoriem.. Bet kara gadījumā ļoti daudz uzdevumu varētu būt aiz frontes līnijas. Piemēram, tas pats Ostrovas lidlauks ir tuvu robežai, kaujas peldētājiem arī noteikti atrastos darbiņš.
      Par UA jau daudz dažādu spekulāciju. Zināmākā operācija bija Doņeckas lidostas ieņemšana, “parastie” kājnieki to tomēr nevarētu izdarīt. Vēl bija runas par mēģinājum pārtvert bēgošo Janukoviču Krimā. Varam pieņemt, ka kādi no atentātiem pret separātistu līderiem arī ir speciālo uzdevumu vienību rēķinā. IeM vienības taču nesūtīs ienaidnieka aizmugurē…

   • Manuprāt viss ir likumsakarīgi, jo SUVam ir daudz dažādas prioritātes jau vienības iekšienē-ja ieejam mil.lv sadaļā: http://www.mil.lv/Vienibas/Specialo_uzdevumu_vieniba/Dienesta_iespejas.aspx, tad kļūst skaidrs, ka kaujas peldētājiem vien ir diezgan padārgas tehnoloģijas, tas pats attiecas uz ūdens transportu-, kurš piedalījās 1.augusta pasākumā 11.novembra krastmalā bija iespēja redzēt RHIB laivas, tāda tipa laivas maksā ui, ui, ui!!!

    Un nav pareizi salīdzināt mūsu SUV ar krievu vai ukraiņu- krievi sūtot savas specvienības šturmēt Doņeckas lidostu viņus izmantoja kā lielgabalgaļu, parasti tas nav specvienību darbs, to varēja veikt viņu 76.GDD, piemēram. Par īsto krievu specvienību uzskatu ALFU, Vimpeli, grupu Zaslon. Tas tad arī veic visus grūtākos un melnākos darbiņus, par tām parasti neviens nedzird. Bet parasto Specnaza brigāžu limenis varētu būt mūsu labāko kājnieku vienību vai izlūkrotas līmenī, tas ir tikai nosaukums. Īstās SOF vienības atšķiras arī ar ļoti skarbu atlasi, neesmu dzirdējis kādu atlasi iet, lai tiktu parastajā Specnaz brigādē, it sevišķi, ja tur dien arī OMD.

    Paskatamies kāda atlase ir Omegai, Sigmai un SUVam un salīdziniet- domāju, ka tā arī ir daļēja atbilde par lielo īdzekļiu piešķiršanu. Turklāt man šķiet, ka daļa naudas varētu aiziet SUV kaujinieku piemaksām- cik man zināms, tad patlaban kaujinieka piemaksa ir aptuveni 50 eur uz rokas. Ja tas kādam šķiet konkurētspējīgi, nu tad piedodiet.. Turklāt kaujinieku atlase neilgst tikai 3 dienas ,tas ir ilgs un sāpīgs process.
    Tāpēc arī ekipējums un aprīkojums maksā bargu naudu.

    • Te vēl viena problēma, mega algas viņiem maksāt neizdosiesi, jo kaut kādi griesti ir (var bīdīt protams). Ieguldījumi apmācībā milzīgi, dienests grūts, agri vai vēlu kaujinieku vai nu privātais sektors pārvilks, vai pats aizies. Jautājums kam par godu visi ieguldījumi? Lai dublētu IeM? Lai vnk būtu? Savā laikā Vanagu no ZS aizvāca to pašu iemeslu dēļ – kādi ir jūsu uzdevumi, kas izriet no ZS uzdevumiem? izrādījās ka vai nu to pašu dara citi vai tas ZS nav vajadzīgs.

 6. Plāni, grafikas, publicitāte <>…
  Vai kāds(-a) nojauš, cik daudz (2!) virsnieki ir atbildīgi šo summu “apgūšanu” AŠ J-4 un NP iepirkumu daļā …

  • Tauta drīkst to nezināt

   • Tauta nedrīkstētu to nezināt
    Viedokļi tiek noklusēti vai cenzēti. May be, vienreiz pietiktu izlikties & spēlēt prologu, neizprotot epilogu !

    • Nu par apguves kapacitāti AM visu laiku sūkstījās. Bet manuprāt tā nav problēma no tās pašas naudas AM var noalgot uzņēmuma līguma ietvaros a) rez. un aktīvā dienesta karavīrus kā ekspertus specifikāciju rakstīsanai b) iepirkumu speciālistus nolikumu taisīšanai un procesa nodrošināšanai. Lēmumi protams ir AM kompetencē. Momentāli parādīsies firmas, kas piedāvās iepirkuma procesa nodrošināšanu kā ārpakalpojumu, ko var pirkt konkursa kārtībā. MIDD beidzot parādītos dzīves jēga.

 7. Manuprāt, lai mēs būtu spējīgi stāvēt pretī pretiniekam, ne tikai stāvēt, bet viņu pārspēt, jābeidz spēlēt cirks- kā nāk jauns NBs koms, tā bīda savas štelles. Bija Maklakovs pie varas, GS grūda nemaņā iekšā summas, A.G. Zeibis mēģināja LV padarīt par jūras lielvalsti 😀 Kas no tā ir sanācis redzam..

  Neviens no NBS komiem nekad nav skatījies uz attīstību ilgtermiņā (tāpat kā valstī kopumā).
  Manas prioritātes NBS attīstībā būtu:
  – Vismaz 2 kaujas spējīgas kājnieku brigādes ar visiem papildus asetiem
  – SUV vismaz bataljona lieluma ar izrietošajām spējām
  – Izlūkošanas spējas visos līmeņos ( ietverot UAV, utt.)
  – Helikopteru eskadriļa, kas sastāvētu arī no Blackhawk, ne tikai no transporta ” miškām”
  – ZS, ar uzsvaru uz izlūkvadiem (mazajām vienībām)+ specialitātes (snaiperi, granātnieki, utt.)

  Turklāt papildus naudu varētu iegūt pilnībā likvidējot Jūras spēkus kā sugu (kas grib iet par jūrnieku, lai iet civilajā mācīties), no Gaisa spēkiem atstāt jau minēto Helikopteru eskadriļu un augstas sagatavotības pretgaisa aizsardzības vienības. AŠ vispār uztaisīt ģenerāltīrīšanu.

  • JSpēki dublē funkcijas ar robežsardzi ar to pietiek, lai apšaubītu viena no abiem dienestiem pastāvēšanu. Atmīnēšanu var veikt arī civilie, dārgi sanāks, bet tomēr.

 8. Manuprāt, neadekvāts ir uzturēšanas pieaugums! Ja pareizi rēķinu, tad uz katru investīcijas miljonu, sanāk ikgadējs 200 000 uzturēšanas pieaugums, jeb 20%.

  Audzējot tehniku uzturēšana var pieaugt, bet vai šādās proporcijās?!?

  Kopumā jau pozitīvi, jo līdzekļi pieaug. Gribētos lielāku uzsvaru artilērijai, transportam (arī gaisa), kājnieku ekipējumam (piemēram: AK 4 aprīkošanai ar optisko tēmekli), tā teikt vienkāršas lietas un ātri pieejamas.

 9. Update info par JS:
  Noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 17.augusta noteikumos Nr.775 “Noteikumi par augstāko virsnieku militārajām dienesta pakāpēm atbilstošajiem amatiem”” VSS-1370
  1.Papildināt noteikumus ar 2.7.apakšpunktu šādā redakcijā: „2.7. Jūras spēku flotiles komandieris.”.

 10. Lietuva iepērk PTRK JAVELIN par 55 miljoniem dolāru. Tai skaitā 74 palaišanas iekārtas un 230 raķetes.

 11. Bergmaņa viedoklis par tabulām: https://www.youtube.com/watch?v=-1kbKJpTvqY&feature=youtu.be
  bet kā izskatās, tad armiju var restaurēt aptuveni 1-1,5 gadu laikā! vismaz ukraiņiem tas ir izdevies… ar nato valstu palīdzību un 5% no IKP.

  • Paldies. Tikko kādam ministram kautkas sāk pielekt tā valdība atkāpjas. Nākamajam visu būs jāsāk no sākuma.

  • “milzīgas investīcijas” kā dzirdam skaitās jau pie 1,4 no IKP. Un UA poligona “pokazuha” ar ideāli ekipētiem karavīriem spēj atstāt iespaidu uz mūsu ierēdņiem.

   • mani tomēr uzrunāja tas ārvalstu papildlietas, par kurām skaļi nerunā, bet tomēr šo to piešķir. tas tik pierāda, ka ticība Ukrainai no NATO puses ir pietiekoši liela. bet NATO drīzāk ir ceļš vienā virzienā…

  • Bergmanis teica, ka ukraiņiem tagad ir 200.000 apģērbti un ekipēti karavīri…..nelielam retrospectam, pa 3 Baltijas valstīm varbūt kādus 60.000 varētu salasīt, un tie nebūti visi apģērbti un ekipēti. Plus bez tankiem un nopietnas artilērijas. Ukraina tiešām varētu kļūt pa Austrumu frontes galvenajiem aizsargiem nākotnē, pati Krievija ar viņiem tā īsti kasīties vairs negribēs.

 12. Jaunsargu apmācībai cik sapratu tērēs 5 milj. Eur.
  Jaunsargu apmācības mērķis ir šādi definēts.
  “Veicināt bērnu un jauniešu garīgo un fizisko attīstību, pilnveidot un nostiprināt pilsonisko pašapziņu, veicināt interesi par NBS, iepazīstināt ar militāro specialitāšu daudzveidību un popularizēt tās.”
  http://www.rjc.gov.lv/Jaunsardze/JS_Macibu_prog/Apraksts.aspx
  Man jau liekas ka šis mērķis vairāk iederētos Izglītības ministrijas lauciņā. Vai tiešām par interesi NBS mums būtu jāmaksā 5.milj. no valsts drošības maciņa? Pieliekam šo naudiņu pie karavīru algas un tad gan interese palielināsies, gan arī efekts būs lielāks 🙂
  Es neesmu pret Jaunsardzi, bet man liekas ka te kaut ko AM ierēdņi ir kārtējo reizi salaiduši dēļi!!!

  • arī zemessargs

   Jaunsardze un bērni vēlētājiem patīk.

  • Jaunsargu apmācība ir viens no labākajiem pasākumiem, ko mūsu gaišās galvas ir spējušas izdomāt! šie nieka 5 miljoni ir pilnīgs nieks salīdzinot ar tiem līdzekļiem, ko iepludina kremlis, lai mūsu iedzīvotāju prātus pārņemtu savā varā- sākot ar tikumības sludinātājiem, vēsturiskajām filmām un beidzot ar visādām bērnu nometnēm (piem., http://www.delfi.lv/news/national/politics/krievijas-militaraja-nometne-sojuz-atkal-piedalijusies-latvijas-jauniesi.d?id=45017374).
   bet Jaunsardze ir pamatīgs ieguldījums mūsu jaunajos patriotiskajos prātos un visdrīzāk arī mūsu potenciālajos karavīros. un ja arī viņi nekļūs par karavīriem, tāpat pamati jau būs ielikti.
   patīkami, ka Jaunsardze ir labi attīstīta Latgalē, kas varētu būt depresīvākais reģions Latvijā un depresīvos rajonos parasti rodas pretvalstiski elementi. arī šajā gadījumā Jaunsardze ir liels pretspars tam.

   • viss ir skaisti, bet kāpēc gan neiemācīt jauniem patriotiem šaut? OMD nav, ja klients neiestāsies ZS viņš NEKAD neiemācīsies, bet kad pienāks laiks būs PAR VĒLU mācīties.

    • ja jau mēs 5.klasē šāvām, tad kāpēc tagad vidusskolniekiem neļaut instruktoru klātbūtnē?! gan jau līdz tam evolucionēs- vairāk par to jārunā un jāuzspiež! atbalstāma doma! un arī interese tikai palielinātos! vēlreiz atgādiniet to Kalnavīram!

     • Evolucionēs? Kāda X pēc, ja Jsargu apmācības saturs degradējās no tā kas bija 90-s. Pajautā “ārī zemessargs”

      • 90-ajos viss bija labāk- zāle zaļāka un debess zilāka un mēs jaunāki 😀 es runāju par pēdējiem 5-7 gadiem. tikai pēdējos gados cilvēki atkal sākuši racionāli domāt! bet arī tas ir normāls cikliskums- pēc kāda laika atkal iestāsies miers, pārticība un līdz ar ko arī po.ujs, līdz atkal atvērsies acis, ka pasaule ir mainījusies un mēs esam visu nokavējuši 😀

 13. Visi visu saprot tikai rīkojas pa vecam. Bļauj par patriotismu, tikai naudu steidz sadalīt otkatos. Stāsta par kaujas spēju paaugstināšanu, bet pērk tukšus kastroļus.
  Cik mums maksā viens civilists, viens zemessargs, viens karavīrs un viens SUV kaujinieks?
  Vai kāds to var pateikt? Vai kādam ir formula? Zinu, ka ekonomisti mūsu vispārcilvēvēcisko vērtību nosaka pēc tā cik naudas mēs mūža laikā varam iztērēt, proti cik preču un pakalpojumu iegādājamies paredzētajā mūža ilgumā. Lieki teikt, ka Latvijas iedzīvotāji ir nesalīdzināmi lētāki par, teiksim Monako pilsoņiem.

  • arī zemessargs

   Nezinu kā pie mums, bet par ASV dzirdēju skaitļus, ka viena kājnieka sagatavošana izmaksā 300 tūkst. viena speciālo uzdevumu kaujinieka – 500 tūkst.

   • Izdali ar vismaz 10, nomaini valūtu uz rubļiem un zināsi, cik izmaksā zemessarga apmācība 😀

    • ir tāds 10 000 stundu likums, neskaitot brīvdienas, miegu, čūsku durstīšanu utt, ja tu kādai nodarbei (biznesam, mācībām, hobijam) veltīsi šīs 10 000 stundas būsi eksperts savā jomā. tad parēķināsim 10 000 reiz aptuveno vienas kontakstundas izmaksu vienam kursantam un aptuveni būs 200K – 300K.

     • Tā varētu būt, ne man spriest, bet zinu, ka zemessargiem tas cipars varētu būt mazāks(stundas), bet nu, tāpat mums to ekspertu maz.

      • pieņemsim PD dienesta tu trenējies 20 stundas nedēļā = 80h mēnesī = 960h gadā = t.i.pēc 10 gadiem tu kļūsi ļoti labs spečoks.
       Tikai atceries …20 stundas nedēļā.

       • Par cik % šo ciparu varētu samazināt par labu zemessargiem uz to iniciatīvas un degsmes rēķina?

        • ne par cik, tas ir universāls dabas likums 🙂

         • ir vēl viens likums. labāk katru dienu 5 minūtes nekā mēnesī vienu dienu.

         • Tādā gadījumā Kalniņa kungam nesaki 😀 !

          • lai tak viņš man nodrošina ložmetēju ar kuru katru dienu varu 5 min trenēties 🙂

          • arī zemessargs

           Tieši tā! Ar to ir jāsāk! Jānodrošina max iespējas brīvprātīgajiem. Šautuve un patronas bez ierobežojumiem, trenējies cik gribi, kaut katru dienu pa vairākām stundām. Šautuves katrā novadā (kā Šveicē). Ne tikai šautenes, bet arī snaiperenes un granātmetēji. Gribi mācīties orientēties, izdzīvot, kauties, vadīt un labot transportu, iziet paramediķa, sakarnieka kursu – lūdzu. Labākajiem var kā bonusu piedāvāt lietas, kas mūsu aizsardzībai nav primāras – ūdensslīdēja un izpletņlēcēja specialitātes.

          • Es domāju, ka pēdējās divas speciālitātes, kuras nosauci, bija, ir un būs SUV/Omega/Sigma pārziņā, pārējie varēs tikai sapņot.

          • viena lētā gala šautenes patrona maksā no 0,5 līdz 1,5EUR. kopš ar krieviem nedraudzējamies, varianti līdz 1EUR laikam atkrīt. vienam cilvēkam nelielā tusā vajag 25-50 patronas, ja šaudās regulāri.

          • arī zemessargs

           Patronas jāražo uz vietas.

          • Būtu, bet labāk ir iepirkt gatavu un vēl pārmaksāt.

          • arī zemessargs

           “Es domāju, ka pēdējās divas speciālitātes, kuras nosauci, bija, ir un būs SUV/Omega/Sigma pārziņā, pārējie varēs tikai sapņot.”
           Ir jāsagatavo rezerve SUV/Omegai/Sigmai. Konfliktā gadījumā zaudējumi viņiem būs, bet jauno kaujinieku apmācība ir ilga. Tas tāpat kā ar ārstiem – jābūt ar rezervi.

          • Domu saprotu, bet nu pietiek jau ar AGR/AGV fantāzijām no Kalniņa puses, kur nu vēl iedomāties, ka ārrindnieki varētu būt SF līmenī. Jā, SOF speciālistus, ņemot vērā zemessarga civilo izglītību un pieredzi, varētu mēģināt veidot atsevišķiem uzdevumiem, bet nu iespiest pilnvērtīgu SUV.O.S apmācību programmu ārrindniekiem pieejamos laika sprīžos laikam ir nereāli un tad vēl tas ekipējums, kad nav nemaz visiem kevlara ķiveres un nevienam nav bruņu vestes(tikai prastās norvēģu šķembu vestes), tad ko var gribēt.

          • domā, ka patronas, kuras ražos uz vietas būs lētākas?

          • arī zemessargs

           Vismaz daļa naudas paliks vietējiem.

          • arī zemessargs

           Ārrindnieku līdz SUV līmenim nedabūs, bet ir vērtīgi, ja daļai ZS ir specializētas zināšana kaut vai pamatlīmenī no kuriem konflikta gadījumā atlasīt nomaiņu kritušajiem SUVā.

 14. Manuprāt ir jāstiprina decentralizētas pretošanās kapacitāte. Protams, pārējās kapacitātes nav metamas ārā. Bet jāstirpina papildus ir tieši šī.

  Ir jāveido infrastruktūra vieglo kājinieku atbalstam aplenkuma situācijās, tātad noliktavas ar munīciju un paiku. Mobilitāte un ļoti organizētu partizānu struktūras. Apmācība.

  Eventuāli krievi mūs nospiedīs uz masu šā kā tā, tāpēc galvenais ir saglabāt kaut kādu organizētu pretošanās stāvokli pēc nedēļas blitzkrīga, militāru un politisku iemeslu dēļ. Politisku – lai formāli ir kam nākt palīgā, militāri – lai ir KUR nākt palīgā. Mūsdienās pietiks SUV krievu aizmugurē apkaut krievu sardzi un uzvilkt karogu uz to brīdi jau esošā krievu aizmugurē, piemēram, Ludzā, lai CNN un citos masu mēdijos, twitērī aizietu trends #LudzaLIBERATED. Tas nav politiski mazsvarīgi. Kam interesē, ka pēc 5 stundām krievi atgriezīsies un karogu novāks. Fakts, ka notiek kaujas un viss nav zaudēts, latvieši cīnās, viss notiek!

  Krievu sapnis un mērķis ir pāris dienās visu paņemt tā, lai pasaulei nebūtu ko parādīt kā pretošanās faktus, sak, mūs jau ar puķēm sagaidīja, re, pat nekas nepretojas. Nu jā tur daži pravoseki sākumā paņēmās, tagad arī šur tur tīrīšanas, bet visā kopumā te viss ir mierīgi, dzīve atgriežas civilās sliedēs, latviešu tauta sveic miera uzturētājus – krievu BS. Grūti būs NATO politiski pieņemt lēmumu nākt palīgā, ja viss būs klusi un mierīgi.

  Mums ir nav nekas no spēku multiplikatoriem(aviācija, artilērija), tāpēc jānolaiž pretinieks līdz savam līmenim, jāskraida pa mežu un urbāno apbūvi, lai tehnoloģiskais pārsvars lomu vairs nespēlē. Izkvēpināt kājiniekus no urbānas vides ir sasodīti dārgi un lēni, pat ja tie ir bruņoti vāji. Galvenais, lai visi ir tam gatavi un ir krājumi laicīgi izveidoti, lai varētu pakarot.

  NATO pirmajās dienās neko mums diži nepalīdzēs, ja kāda aviācija izlauzīsies cauri, tad tam nebūs lielas nozīmes tā brīža dinamikā.

  Šis ir svarīgi: jāgatavo ir militārie žurnālisti ar satelītu telefoniem, lai varētu pasaulei nodot, kas te notiek un kāda ir dinamika, lai pasaules sabiedrība spētu pieņemt lēmumu, redzētu kas šeitan notiek un kā. Jāgatavo štābs, kas tālā NATO aizmugurē koordinēs un nodos informāciju pasaules mēdijiem. Piekto pantu iedarbinās tikai politiķi un tikai tad, ja redzēs tam jēgu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s