Izlīdzinot izredzes

Gatavnieka ekipējums nekad nebūs pilnīgs, ja tā sastāvā neietilps šaujamierocis.  LV normatīvie akti nosaka, ka Latvijas pilsonim, Latvijas nepilsonim, Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonim un Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsonim, kā arī pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā saņēmušai personai, ja sasniegts 18 gadu vecums un uz viņu neattiecas  likumā minētie aizliegumi, ir tiesības ar Valsts policijas atļauju iegādāties, glabāt un pārvadāt B, C un D kategorijas garstobra—gludstobra medību, sporta un pašaizsardzības šaujamieročus, traumatiskos garstobra šaujamieročus, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus un to munīciju, izmantot šos ieročus atbilstoši to lietojuma veidam medībās, treniņšaušanā, šaušanas sporta sacensībās un pašaizsardzībai, kā arī lauksaimniecības dzīvnieku nogalināšanai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Latvijā ir ap 35 000 mednieku (no tiem 25 000 darbojas aktīvi) un, ja rocība ļauj, neredzu nevienu iemeslu, kādēļ gan gatavniekam nepapildinātu meža draugu rindas, tā atrisinot saimes pārtikas un drošības problēmu, nē, ne SHTF, bet gan TEOTWAWKI iestāšanās gadījumā. Ceļš uz mērķi nav rožlapiņām kaisīts, bet tās ir pūļu un izmaksu vērts pasākums, jo diemžēl  izredzes izdzīvot nav iedalītas visiem vienādi.

Ar savu pieredzi par to, kas un kā jādara mednieka amata kandidātam padalījies kolēģis “Albrehts”, liels viņam par to paldies un veiksmi medībās.

“Tā kā, cik sapratu, interese ir, iezīmēšu ko Latvijas likumu un normatīvo aktu izpratnē nozīmē kļūt un būt par mednieku.

Sāksim ar mednieku un medības regulējošajiem likumiem un MK noteikumiem:

Medību likums (http://likumi.lv/doc.php?id=77455)

Medību noteikumi (http://likumi.lv/ta/id/267976-medibu-noteikumi)

Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likums (http://likumi.lv/doc.php?id=221384)

Ieroču un munīcijas iegādāšanās, reģistrēšanas, uzskaites, glabāšanas, pārvadāšanas, pārsūtīšanas, nēsāšanas, realizēšanas un ieroču kolekciju glabāšanas noteikumi (http://likumi.lv/ta/id/242034)

Ir arī citi, bet tos pašam pētīt būtiskas nepieciešamības nav.

Visa sākums: jauno mednieku kursi. Rīgā piedāvā Duplekss (Brīvības ielā pie VEF) un Safari klubs (Skanstes iela). Dupleksam īsākie – 2 nedēļas pa vakariem, sākas gan 16:30. Finālā – kursu teorijas eksāmens (30 jautājumi, maksimums 3 kļūdas, ar atbilžu variantiem), tēmu daudz. Uz tā pamata izsniedz diplomu, ka kursi izieti un zinības apgūtas. Maksā – 175 eiro, ja nemaldos, tagad (+/-).

Tālāk – valsts mednieku eksāmens teorijā (identiska sistēma kā kursos) un valsts eksāmens šaušanā ar gludstobra ieroci, izvēle starp šķīvīšiem un skrejošo cūkas mērķi 30 metros. Šķīvīšus parasti neviens nekad neņem, esot grūtāk. Eksāmeni kārtojami tajā virsmežniecībā, kur labpatīk, tikai grafiks tāds laisks, (http://www.vmd.gov.lv/public/ck/files/Book112015.pdf). Valsts nodeva, šķiet, bija ap 20 eiro + šaušanas eksāmenā par patronām.

Šaušana pa cūci – 2 pa stāvoši, 8 kustībā. Katram šāvienam maksimums 10 punkti, lai nokārtotu – minimums 40/100.

Kad nokārtots, dodamies uz tuvāko virzmežniecību (te nav grafika, kad kur ņem pretī), un iesniedzam savu mednieku kursu diploma kopiju, bildītes un pases kopiju, pēc mēneša saņemot mednieka apliecību. (valsts nodeva – 1.42 EUR)

Šajā brīdī, izņemot mednieka sezonas karti, varam ķert bebrus ar slazdiem.

Ja vēlme iegūt gludstobra ieroci, dodamies uz ārstu komisiju (teiksim, Veselības centrs 4, Brīvības 180), izejam komisiju, saņemam papīru, ka esam normāli. Izmaksas – 36.50 eiro.

Tālāk, ja tādas gadījumā nav, piesakāmies pirmās palīdzības kursos, divus vakarus noklausāmies un nokārtojam teoriju + praksi (to pašu, ko uz autovadītāja apliecību). Saņemam apliecību, ka iziet. Izmaksas – ap 30 eiro.

Iekārtojam plānotajā ieroča glabāšanas vietā metāla skapi. Minimālie izmēri, lai nav jāskrūvē pie sienas/grīdas (un jābojā parkets) – 150x30x40cm, sienu biezums vismaz 2.5mm. Izmaksas – šādam izmēram ap 140 eiro (var arī dārgāk, ja grib).

Kad tas viss ir (ieskaitot mednieka apliecību) – dodamies uz Valsts Policijas atļauju nodaļu (Rīgai tā ir Gaujas ielā) ar iesniegumu ieroča iegādāšanās atļaujas saņemšanai. Mēneša laikā norādītajā glabāšanas vietā ierodas iecirkņa inspektors, apskata skapi, piefiksē, vai elpā nav jūtama odekolona dvanga, vai kaimiņi nesūdzās, un ar novērojumiem dodas prom. Ja viss ir kārtībā – saņemam B, C un D kategorijas gludstobra ieroča iegādāšanās atļauju. Valsts nodeva – 8.54 EUR.

Ar atļauju rokā atrodam pārdevēju, privāpersonu vai veikalu, nopērkam ieroci, aizpildām atļauju (kas pārdod, kam pārdod) un dodamies ar visu ieroci to reģistrēt (Rīgā – atkal Gaujas iela). Saņemam ieroča glabāšanas atļauju. Valsts nodeva – 8.54 EUR.

Šajā brīdī mums ir gludstobra ierocis, taču pēc likuma ar to, piemēram, alni virs 50 metriem šaut nedrīkst! Tuvāk laist bail, tomēr ragains un liels.

Tamdēļ vēlamies vītņstobra ieroci (https://www.ss.lv/msg/lv/entertainment/hunting-fishing/weapon/hunting/bipjop.html teiksim šādu te, kā radīts aļņiem un briežiem)

Dodamies atkal uz virsmežniecību (skat. grafiku) un šoreiz nokārtojam vītņstobra šaušanas eksāmenu – izmaksas identiskas gludstobra. Šeit ar optiku šaujam alni 100 metros, 4 pa stāvošu, 6 pa skrejošu, 50/100 minimums. Saņemam apliecinājumu, ka nokārtots.

Ar to rokā atkārtojam procesu Valsts policijā, ja skapī vēl vieta ir, problēmas neradīsies, jauns nav jāpērk – ja vien skapi nelieto kāds, kas atļauju uz vītņstobra nav nokārtojis. Ja vienas kategorijas atļaujas – var glabāt kopā.

Izejot procesu vēlreiz (iegādāšanās atļauja-pirkums-reģistrācija-glabāšanas atļauja), mums ir arī vītņstobra ierocis.

Tā kā Latvijas likumi atļauj nodarboties ar individuālajām medībām, protams, ievērojot visus drošības noteikumus, nepieciešamības nevienā minētajā posmā obligāti vispār stāties mednieku kolektīvā nav.

Ja man tā labpatīk, uz savas zemes šaudu lapsas un jenotsuņus, vai pīles sezonas laikā, lepnā vientulībā. Limitēto dzīvnieku nomedīšanas atļaujas gan dod kolektīviem – tā kā pie brieža steika bez tā netikt.

Tāds sanāk īss pārskats. Ceru, ka pietiekoši informatīvs.

Veiksmi uz takas,

Albrehts “

 UPD1 Par īsstobru atļaujas iegūšanas pieredzi stāsta “Miķelis”:

Par personīgā pašaizsardzības ieroča iegādi. Te links, par nesen izdotu grāmatu, kurā tiek apskaidrota Ieroču aprites likuma būtība.
http://www.gards.lv/lv/product/view/id/5717
Kam interesē, iesaku, nav dārgi.
Arī pati īsstobra iegādes procedūra nav nemaz tik sarežģīta, vai ļoti dārga. Gan jau ka šajā blogā tā tiek aprakstīta, šur tur. Tātad medicīniskā komisija, tur pat kur šoferiem, parasti ir iespējams nokārtot. Ieroču eksāmens, uz kuru gan ieteicams gatavoties ļoti centīgi. Jāizstudē Ieroču aprites likums, sīki smalki un arī Krimināllikums, tā daļa kas runā par atbildību, kas iestājas, pārkāpjot ieroču aprites likuma nosacījumus. Par ieroču eksāmenu un citām prasībām šeit:http://www.vp.gov.lv/?id=722&said=431&topid=0
Valsts policijas mājas lapā tātad arī iespējams pieteikties eksāmenam un tā tālāk. Ar nokārtotu eksāmena sertifikātu, pirmās palīdzības kursu apliecību, izietu med. komisiju, jau var doties uz reģionālo Valsts Policijas iecirkni, vizītē pie atļauju sistēmas inspektora. Inspektors vispirms gribēs pārliecināties par glabāšanas apstākļiem dzīvesvietā, tātad vajadzīgs atbilstošs seifs, tad ja viss kārtībā, tiks izsniegta ieroča iegādes atlauja kas būs derīga 3 mēnešus.
Pēc tam jau var sākt iepazīšanos ar ieroču veikalos esošo piedāvājumu, arī lietoto ieroču tirgus, kaut neliels, bet tomēr piedāvā iespējas….

Advertisements

22 responses to “Izlīdzinot izredzes

 1. Albrehtam +1.
  Izsmeļoša informācija, turklāt sakarīgi uzrakstīta.

 2. Papildināšu, tā kā nesen pats tam gāju cauri:

  – eksāmenu uz vītnes šaušanu var kārtot uzreiz kā nokārtots gludstobra eksis, nevelc garumā, turpini pa ieskrējienam 😉
  – medicīniskajā komisijā centrs4 laikus ieņem rindu pie optometrista (stāvu zemāk par alko/psih pārbaudi), jo tur nežēlīgi ilgi jāgaida, atrodi kādu un piesakies aiz viņa;
  – pirmā palīdzība no mūsu grupas gandrīz visiem bija jāiet pa jaunam, rēķinies ar to (divi vakari “samariešos” Mežaparkā);
  – pērkot seifu jau iepriekš padomā par vītņstobru – tam likumā ir prasība atsevišķi slēdzamai patronu kastei seifā;
  – lietotas rudzu bises agrāk pa latiem 40 caur ss varēja dabūt, skatos pēdējā laikā cenas kāpušas;
  – uz Gaujas ielu kad iesi kārtot atļauju / nesīsi ieroci, pārbaudi viņu darba laikus internetā, pusi nedēļu ciet;
  – inspektors uz tavu dzīvokli pārbaudīt seifu var nākt ar lielu aizturi;
  – bet aiztures būs visos papīru procesos, rēķinies ar to!!! man kavējās par pāris mēn gan mednieka apliecības izsniegšana (rajona mentenē vilka gumiju), vītnes eksāmena rezultāti mums ar čomu vispār bija pa*pisti starp mežniecībām, kaut kādi 2 mēneši pēc termiņa dabūjām. tā kā es nesteidzos, tad ne reizi traci netaisīju 🙂
  – ja esi zaļš un no medību lietām neko vēl nezini, runā ar onkuļiem kad gaidi rindās mežniecībās, tur tev piecās minūtēs izstāstīs to ko pusgadā caur interneta forumiem meklēsi 😀
  – iegūstos mednieka apliecību, ikdienā Tu baudīsi lielākas privilēģijas kā zemessargs (piem, viņi ar savu apliecību nevar pirotehniku iegādāties, jep..)

  • mazs jautājums centrs4, samārieši, tās ir vienģās institūcijas, kur lietas kārtojams vai var arī citur.

   • var citur, būtībā jebkur. samarieši kaut kā izplatīts ka visi par tiem atceras; bet centrs4 visu uzreiz piedāvā pāris h laikā iziet, laikam tas ir ērtāk, jo citādi tā komisija ir jānolasa pa ārstiem utt.

    • Pāris stundas centrs4? No manas pieredzes stipri mazāk, ierados 16:40, 17:00 vērās ciet – izgāju.

     Inspektors, vismaz manā pieredzē, ir ok čalis, ar kuru var vismaz laiku konkrētu sarunāt (pretēji interneta meistariem), kad no darba pieskriet.

     P.S. rudzu bise nav metafora nelāgu gāzu palaišanai? Nevajag tā apsaukāt centīgus Ižus un Tozus.

 3. Jautājums par vītņstobra ieroci uz kuru saiti iemeti, tiešām tādu aparātu atļauj pirkt? Cik saprotu tad katru ieroci pārbauda individuāli un ir arī subjektīvi kritēriji…pārāk “militāra” izskata u.c.

  • Jāsaka uzreiz, tādu spec ops aparātu pircis neesmu, bet pārdevējs galvo, ka reģistrēts kā medību.

   Ja interese, pētām garumgaros & augošos VP sarakstus: http://www.vp.gov.lv/?id=721&said=431&topid=0

  • Izskatam nav nozīmes, ražotāji pielāgojas pieprasījumam. Galvenais kā tas ir pusautomātisks, nešauj kārtām.
   sīkāk skat. šeit

  • Cik man zināms -ja tirgotājs registrē kā medību ieroci tad nav problēmu to iegādāties, tikai ņemiet vērā ka alni ar to nedrīkst šaut (kā tas tika minēts rakstā) šaujamajam uz dižmedījumu ejot jābūt kā minimums 3000 j jaudai ,vēl tas scarts būs mazliet kastrēts -automātiskā režīma viņam nebūs (jo neļauj LR likumdošana) ,un vēl būs jāmodificē vai jāpērk aptvere ,Latvijā medību pusautomātā nedrīkst būt iespējai ielādēt vairāk par trim patronām izņēmums ir medījot cūkas vai lapsas ,kā arī pumpja bises.
   Šķiet ka kaut kā tā bij likumos teikts.
   Pats nesen izgāju mednieku kursus ,ja kādam interesē tad izmaksas līdz mednieka apliecībai bija apmēram 400 Eur. Eksāmens salīdzinoši vienkāršs ,ja neiekrīt kādi pieci jautājumi ar ūdens putniem vienā biļetē, šaušanas eksis ar diezgan viegls (skrejošā cūka) ,kaut gan kopā ar mani kārtoja eksi večuks kurš sašāva eksī apaļu nulli. 🙂

   • Paldies. Likumdošanu būtu jāpalobi vismaz attiecībā uz medību ieročiem. Kā apmēram sadalās tie 400 eur?

    • Apmēram 180 teorija ,24-teorijas eksis , 9- šaušanas eksis , + munīcija eksī apmēram 10 ,apliecība 1.4 ,šaušanas treniņi apmēram 35 x divas reizes ,grāmatas apmēram 35 euro par divām ,eksāmenu biļešu printēšana (apm 300 lpp.) cenu neatceros , hz, kaut ko iespējams ka piemirsu kaut kā atmiņā sēdēja cipars 400 Euro.
     Ps. ja kādam vajag grāmatas ,varu aizdot ,viena ir medības Latvijā ,otra Latvijas medījamo ūdens putnu noteicējs.

 4. “ikdienā Tu baudīsi lielākas privilēģijas kā zemessargs “. manuprāt ir stulbi, ka ZS nedabon visas ieroču atļaujas utt.

  • Te nu piekrītu, šaušana notiek ar dažādiem ieročiem, arī tādiem, kurus vairums ir redzējuši tikai filmās, bet kā mācības beigušās, tā neko vairāk par gaiseni vai gāzeni nopirkt nevari :D!

 5. Vispār ir jocīgi, ka NBS saviem karavīriem nevar ieroču iegādes un turēšanas atļaujas izsniegt, attiecīgi arī visu kontrolēt. Kādēļ tikai VP tāda funkcija? Vai arī derētu daži labojumi Ieroču aprites likumā, par tēmu, kādos gadījumos zemessargs vai PD karavīrs ir tiesīgs bez VP eksāmena un pārējām procedūrām, kas būtu jākārto tikai civilajiem, iegūt šaujamieroci, kā minimums pašaizsardzībai un sportam. Par medību ieročiem protams skaidrs, ja nav mednieka apliecības, ar bisi/karabīni pa mežu nav ko vazāties…

  • ieroču izplatības kontrole tā ir vara, bet varu cenšās centralizēt. Ieroču atļaujas tie ir kursi, izziņas, pārbaudes, uzskaite utt vesela sistēma, ko ieM noteikti negribēs izlaist no rokām un daļēji tas ir pareizi. Ieroču jābūt daudz, bet tiem ir jābūt uzskaitē. Var piekrist, ka karavīri, kuriem ierocis ir darba instruments varētu baudīt atvieglotu procedūru. Tikai šobrīd ES viss attīstās tieši pretējā virzienā skat šeit

  • arī zemessargs

   Neredzu kur sarežģītības ar esošo atļauju sistēmā. Ja karavīrs grib personīgo ieroci, tad viņš ļoti iespējams pielietos kā privātpersona un viņam jānokārto regulējuma zināšanas par pielietošanu kā privātpersonai. Ko varētu uzlabot:
   1. karavīriem un zemessargiem valsts varētu apmaksāt kursus un eksāmenus.
   2. Karavīriem un zemessargiem būtu jāatļauj iegādāties medību ieročus bez mednieka licences, jo tos varētu izmantot ne tikai medībās.
   3. Karavīriem un zemessargiem varētu atļaut iegādāties un glabāt arī kaujas ieročus (piem. automātiskos).

 6. Par uzskaiti un kontroli, skaidra lieta, piekrītu. Šaujamieroči nedrīkst nonākt kura katra rokās. Tomēr nedomāju ka ieroča iegūšanas procesa atvieglojumi karavīram, kādā veidā kontroli mazinātu.
  Cik sapratu no vēstures, ulmaņlaikos virsniekiem bija tiesības iegādāties pistoli par saviem līdzekļiem, bez īpašām procedūrām.
  Par AK47 un AR15 u.c ”assault rife” stila ieroču banu jau sen iet runa piem. ASV, kur tam protams ir vērā ņemama pretestība no NRA utt. Latvijā par tādu ieroču aizliegšanu, pietuvinātu cilvēku runas ir dzirdētas, jau krietnu pusgadu atpakaļ. Ne velti dažs labs no tāda, par dārgu naudu iegādāta ieroča, mēģina kratīties vaļā, jo iespējams būšot jānodod. Diemžēl izskatās ka neviena neievēlētā Eiropas komisija, gribēs lai dalībvalstis vēl pastiprina ierobežojumus, piemēram ne vairāk par 10 patronām aptverē īsstobram, kas sāk palikt jau absurdi un liek uzdot jautājumu: ”kas būs tālāk”? Kāds godīgam legāla ieroča īpašniekam,sportistam, entuziastam, karavīram (kas nu kurš) ir sakars ar terorismu?

  • arī zemessargs

   Kultūrmarksistu ideoloģija paredz, ka ierocis vienmēr ir ļaunums un jo mazāk cilvēkiem tāds ir, jo labāk.

   • Vai tik nav tā, ka tevis pieminētā ideoloģija, vai kāda cita, nav tik svarīgi kā to nosauc, masīvi nodarbojas ar cilvēku, valstu un tautu sarīdīšanu savā starpā…no kā arī rodas visas šajā blogā aprakstītās problēmas…?

    • arī zemessargs

     Nē, ar tautu un valstu sarīdīšanu nodarbojas citas ideoloģijas. Šī ideoloģija pamatā sarīda sabiedrību savā starpā: vīrieši pret sievietēm (agresīvais feminisms), seksuālās un nacionālās minoritātes pret pārējiem (tiem drīkst visu, bet pārējiem jāpacieš), bērni pret vecākiem utt. tā noliedz nācijas kopību un jebkādu vērtību (nāciju, ģimeni, kultūru, reliģiju) nozīmi ārpus viņu “vērtībām”. Valstis un nācijas viņu skatījumā ir abstraktie iracionālie sociālie konstrukti kuri nāk un iet. Šī ideoloģija uzsver hipertrofēto ES ar tiesībām uz visām ES ēnas pusēm – egoismu, baudu virsvērtību, hipertrofēto patērētāju kultūru. Par laimi karu valstu starpā tā nesludina, bet tā līdzīgi HIV padara sabiedrību ļoti atomizētu un bezspēcīgu pret agresīvām kultūrām piem. radikālo islāmu vai pret agresīvām, toties saliedētām (nav svarīgi, ka saliedēti viņi jo smadzenes izskalotas un bailēs dzīvo) valstīm (piem. Krieviju). Kultūrmarksims sludina, ka konfliktu pamatā ir kultūras un nacionālās atšķirības, līdz ar to kultūras un nācijas ir jālikvidē. Varonība viņu prāt ir novecojusi, kopīgā labuma uzsvēršana – fašisms, gatavība upurēties – radikālisms, askētisms – stulbums un reliģiskā plānprātība.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s