Artilērijas simulators (papildināts)

sargs.lv šodien lasāms:

“Šogad bruņotie spēki sāka vairāku karavīru apmācību, lai sagatavotu apvienotā uguns atbalsta priekšējais novērotājus un iegūtu jaunu kaujas spēju.”

“…Apvienotā uguns atbalsta priekšējais novērotājs (Joint Fire Observer, JFO) ir karavīrs, kas spēj pieprasīt, koriģēt un kontrolēt uguni no sauszemes platformām (mīnmetējiem, lielgabaliem), no jūras platformām (kuģu lielgabaliem), kā arī nodrošināt visu nepieciešamo informāciju par mērķi, lai gaisa atbalsta kontrolieris varētu iznīcināt pretinieku no gaisa platformām (lidmašīnām, helikopteriem).

“…Nākotnē mēs būsim spējīgi šīs spējas eksportēt, piedāvājot savus speciālistus citām NATO valstīm, kurām šādu spēju vēl nav.”

“„..tik mazai valstij kā Latvija ar ierobežotiem resursiem šī ir patiesi unikāla spēja, kas dod mums iespējas izmantot uguns atbalstu no gaisa, zemes un jūras platformām gan mūsu valsts aizsardzībai, gan starptautisko operāciju rajonos.”

“…Apvienotā uguns atbalsta priekšējais novērotājs ir spēja, kas strauji attīstījusies pēdējos gados, jo attīstās tehnoloģijas un iespējas.”

“…Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kur uzsākta apvienotā uguns atbalsta priekšējā novērotāju spējas izveidošana un karavīru apmācība.”

vara bungas: Lasot šo visnotaļ, uzsveru, POZITĪVO ziņu, mana pesimista un gaudotāja acs aizķērās aiz vārda “spēja” nekritisku izmantošanu NBS  netiešā uguns atbalsta “spēju” kontekstā. Pat nepieminot NBS Jūras spēku kuģu “varēšanu” atbalstīt ar lielgabalu  uguni Sauszemes spēkus, domāju ka mūsu Nodokļu Maksātājam būtu svarīgi zināt  to, ka netiešā uguns atbalsta ieroču NBS tikpat kā nav izņemot dažus desmitus mīnmetējus (81mm, 120 mm) – reāli pāris batarejas – un pārdesmit indirect fire ne visai piemērotus 100 mm krasta/prettanku   lielgabalus K-53 vai BS-3, (primārā funkcija šaušana tiešā tēmējumā), kas atrodas  ZS 34.bataljona (Daugavpils) bruņojumā. Dispozīcija šāda: vienīgais poligons  atrodas Ādažos – artilēristi Daugavpilī – lielgabali neteikšu kur, bet drošā vietā, tālāk no artilēristiem…

Mācīt karavīrus protams vajag, bet nevajag slēpt no  Nodokļu Maksātāja, ka praksē izmantot  jaunapgūtās zināšanas  NBS Joint Fire Observeri varēs  TIKAI tad, ja NATO atsūtīs mums SAVUS karavīrus uz SAVĀM “platformām”, kas spēj šaut VIŅU lādiņus pa MŪSU pretinieku.  Interesanti, ko par to domā šo NATO valstu nodokļu maksātāji?

Optimisti man teiks, bet varbūt AM un NBS vadība plāno tuvākajā laikā attīstīt NBS netiešā uguns atbalsta spējas, iepirkt haubices… Atbildēšu: jā, plāni eksistē, bet tiem nav  finansiāla seguma (paldies valdībai un Saeimai) un šajos plānos netiešā uguns spēju attīstība nav pat pirmajā prioritāšu pieciniekā. Komentāri lieki.

Ļoti iesaku visiem interesentiem izlasīt bijušā NBS artilērijas inspektora un artilērijas diviziona dibinātāja rez.pulkveža Pētera Ziemeļa intervijas šeit un šeit.

Arī šis raksts ļauj novērtēt reālas spējas.

PS. Apsveicu esošos un bijušos artilēristus ar pagājušiem 4.decembra profesionālajiem svētkiem.

PPS.  skaidrojošā bilde civilistiem , kas ir FO 🙂

File:785px-Arty Call for Fire 1.jpg

attēls: wikipedia

UPD1

Advertisements

7 responses to “Artilērijas simulators (papildināts)

  1. 81mm nevis 71mm mīnmetēji…., bet par nenormālo plaisu starp teorētisko “spēju” un reālo NBS artilērijas neesamību Tev pilnīga taisnība.

  2. Ar jomu saistīts esmu, bet ar tradīcijām ne…, tā ka palīdzēt nevaru 😦

  3. Gjunters, tas kurš Džonis.

    Jautri tagad atcerēties, ka jau kādreiz Latvijai šāda veida speciālisti bija, kas spēja koriģēt uguni pa mērķiem. Vel BaltBat bija speciāls prettanku vads ar Bill sistēmu bruņots (http://www.military.com/video/guided-missiles/antitank-missiles/bill-2-destroying-a-tank/660287484001/), kurus apmācija Zviedri par savu naudu.

  4. Izlasīju rakstus, tiešām skumji par to, kas pa tiem gadiem noticis, izvazāts, izniekots, likvidēts un skumji, ka neviens īsti mūsdienās par tādām lietām neņemās runāt skaļi tieši PUBLISKI!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s