Ko redzu – to dziedu (papildināts)

Latvijas pētnieciskās žurnālistikas pētnieciskums kaut kur izkūp tikko tēma skar militāros jautājumus. Zināšanu trūkst vai arī valsts aizsardzības jautājumi nav sabiedrībā pieprasīta tēma.

Arī gadījumā ar KF un BR mācībām „Zapad 2013”  no pirmās dienas līdz pēdējai LV  masu informācijas līdzekļos tika atkārtota krievu „basņa” par mācībām, kurās piedalās 2 500 krievu  un 9 000-10 000 baltkrievu karavīru.

Pat nepaceļoties no krēsla un vienkārši lasot preses ziņas, jebkurš interesents  varēja viegli saskaitīt un saprast, ka mācību „Zapad 2013” ietvaros notika arī virkne citu mācību KF teritorijā. To dalībnieku skaitu (ap 13 000 karavīru) var droši summēt klāt pie 13  000 karavīru, kas manevrēja Baltkrievijas teritorijā, vienlaikus neaizmirstot par 20 000 KF iekšējā karaspēka karavīriem, kas tika “iekustināti” Maskavas apgabalā. 50 000 nav 13 000 vai ne?

17-22 septembris

 Ļeņingradas un Pleskavas apgabalā notika šādas KF BS mācības:

– 25. Mehanizētā brigāde (bataljona mācības);

– 138. Motostrēlnieku brigāde (brigādes mācības);

2000 rezervistu mobilizācija (pirmo reizi kopš 1989.gada) mācību ” Zapad 2013” ietvaros;

– Rietumu kara apgabala artilērijas apakšvienību mācības ar Iskander, Točka-U, Smerč un  Uragan sistēmu izmantošanu.

– KF IeM pakļautībā esoša iekšējā karaspēka mācības 20 000 karavīru un 1 500 bruņutehnikas vienības.

20-26 septembris

– KF un BR BS „Zapad 2013” mācības:

Baltkrievijas teritorijā:

ap 12 800 abu valstu karavīriem Brestas, Obuzļesnovskas un Gožas poligonos, t.sk.,  2 520 krievu karavīri pārsvarā no 2. motostrēlnieku divīzijas (Tamanskaja) un ap  10 300 baltkrievu karavīri  no 11. Mehanizētās brigādes un 38. Mobilās Brigādes. Ap  400 bruņutehnikas vienībām (t.sk. 70 tanki un 50 pašgājēju artilērijas vienības), 50 lidmašīnas un helikopteri no Baltkrievijas GS aviobāzēm Mačuļiščos un Baranovičos.

-Kolektīvās drošības līguma organizācijas mācības „Vzaimodejstvije 2013”  – ap 600 karavīri (t.sk. no KF BS GDK 31.brigādes, Tadžikistānas, Armēnijas u.c.), 60 bruņutehnikas vienības, 15 lidaparāti.

Krievijas  teritorijā (Kaliningradas apgabals):

– „KF un BR BS Zapad 2013” mācības:

 ap 9 400 karavīriem, t.sk. 9 200 krievu karavīri un 200 baltkrievu karavīri no 103. Mobilās Brigādes 350. bataljona, 180 bruņutehnikas vienības (t.sk. 10 tanki), 40 lidaparāti, 10  KF JS  karakuģi.

21-25 septembris

– KF BS JKF  Ziemeļu flotes mācības Murmanskas reģionā un  Barenca jūrā.
ap 2500 karavīriem, 50 bruņutehnikas vienības, 20 lidaparāti un  30 karakuģi (t.sk. avionesējs Admiral Kuznecov).

Augstāk norādīto mācību ietvaros tika izspēlēta KF un BR BS sadarbība veicot konvencionāla kara (aizsardzības un uzbrukuma) operāciju kaujas darbību t.sk. apdzīvotajās vietās un izmantojot GS un raķešartilēriju. Plaši tika izmantoti radio elektroniskās cīņas līdzekļi un  paņēmieni, kā arī  radioizlūkošana. Mobilizācijas mācībās piedalījās abu valstu rezerves karavīri, pašvaldību un ministriju personāls. Baltkrievu desantnieki apguva jūras desanta operācijas veikšanu no desanta kuģiem, kas nav raksturīgi baltkrieviem, kuriem nav savu desantkuģu, jo nav pieejas jūrai. Mācību vēriens un saturs izslēdz varbūtību, ka mācībās tika apgūta pretterorisma programma. Ņemot vērā plašu publicitāti mācību rīkotāji apzinājās un vēlējās panākt negatīvu reakciju NATO valstīs.

Baltijas valstīm galvenā mācība ir tā, ka „real life” nemieri KF vai BR teritorijā var tikt interpretēti, kā inspirēti un atbalstīti no kaimiņvalstīm un šāda „atbalsta” novēršana/pārtraukšana notiks pēc „Zapad 2013” scenārija.   Pašiem mums pat neko nevajadzēs darīt.

UPD 1  Saskanīgs eksperta viedoklis šeit

Advertisements

16 responses to “Ko redzu – to dziedu (papildināts)

 1. Interese par tēmu!?

  Jāprot atspoguļot. Ja viss aprobežojas ar sausu info un veciem foto – intereses nav, piekrītu. Šeit akmens, gan mēdiju, gan NBS un AM lauciņā.
  Kāda interese var būt par pasākumu, kurš ir noticis pagājušajā nedēļas nogalē. Kur operatīvas intervijas no mācību vietas, kur fotoreportāžas?. Nofilmē tikai čiekurus un viss. Principā jau mācības, īpaši lauka taktiskās tāds pats sporta veids kā peintbols.
  Cik interesanti pasākumu atspoguļos tik daudz interesentu arī būs. Iniciatīva jāpārņem NBS un nevajag te gaidīt direktīvas no STRATCOM centriem.
  ZS interesē sevi redzēt nu nevis tikai tālu fonā aiz ģenerāļu muguras.

  • Šeit ir “izcili” atspoguļots.

   Bet AM štata atspoguļotāji zemessardzē nesastāv un weekendus pavada ģimenes lokā nevis uz poligona.

   • man vēl tāds jautājums rodas Ādažu sakarā – kāpēc poligonu apsargā Ko blenz? Drošība? Moš policijas vietā arī drīz sāks patrulēt kādi privāti kantori?

    • outsourcing. bet ideja, ja to paturpina, nav slikta – atlaižam NBS un par 1% no IKP noslēdzam līgumu ar Blackwater – sliktāk nebūs.

    • un kāpēc lai to nedarītu civilā kompānija? salīdziniet kaut vai atalgojumu – cik izmaksā apsargs karavīts un cik civils apsargs, kuram vēl piekam tiek nodrošināts darbs. un armija apsargā poligonu mācībās – apķēdējumi nav noņemti. Koblenz, cik zinu, vairāk tomēr apsargā dabas liegumu un kontrolē nesankcionētu poligona apmeklēšanu , un tas jau nu nav armijas darbs.

     • Tā tāda “muļķa” runa.
      Zēns 1/2 stundā apēda 4 kotletes. Cik viņš apēdīs 6 stundās?
      Apsardzes firma izmaksā lētāk, jo viņi vienkārši apsargiem nesamaksā par darbu pienācīgu algu. Nu nesanāk tur nekas lētāks, tā ir ilūzija un naudas ķēzīšana. Parēķini cik pa starpu vēl ir dažādu ierēdņu barotavu, kas rīko konkursus, izvērtē rezultātus un apsaimnieko noslēgto līgumu izpildes koordināciju ar valsts struktūrām un NVO kā valsts akciju sabiedrības padomes locekļi.
      Paskaties uz Rīgas pili – lēti sanāca, un ja būtu nodegusi līdz pamatiem, būtu vēl lētāk.
      Parēķini pats: formastērps – vienam un otram; sakaru līdzekļi kā vienam tā otram; transports un speclīdzekļi kā vienam tā otram, tāpat jāēd kā vienam tā otram un jāpaliek vēl kaut kam ko mājās pārnest. Nu un kur ietaupījums – aplokšņu algās un otkatos?

   • Vispār ZS ir savi “štata apstoguļotāji” katrā novadā un ZS štābā, bet viņu pienesums ir tuvu nullei (redzams pēc http://www.zs.mil.lv aktualitātēm), jo galvenokārt informāciju par AM/NBS tomēr nodrošina tie “AM štata atspoguļotāji” gan darba dienās ( piemēram tikai par mācībām: http://www.mil.lv/Personalsastavs/Apmaciba/Militaras_macibas.aspx ), gan arī vīkendos (SAR, MEDEVAC utt.).

    A ko var daudz gribēt, ka NBSā vispār vairs preses dienesta nav – krīzes laikā (Graube) nolikvidēja ne tikai spēku veidu štābus, bet arī visu preses dienestu… Preses virsnieks lekcijā rādīja slaidu: pirms krīzes NBS preses dienestu veidoja 12 OFF/NCO/CIV, bet tagad tikai 2 OFF, kas (piekam) ir integrēti AM Preses nodaļā. vēl ir 4 ZS cilvēki ar nenotiektu statusu – ne ta S5, ne ta PR…

    A ko var izdarīt, ja uz visu AM/NBS sistēmu ir divi štata fotogrāfi, divi operatori? Te jājautā pašiem – cik jūs esat atbalstījuši ar info, foto, video tos “štata apstoguļotājus”? domāju, ka nemaz… jo patīk tikai čikstēt, nevis ko darīt.

    Bet ja nopietni… papētot to, cik aizsardzības nozare tiek astpoguļota medijos (i pašas nozares, i presē kopumā), sūdzēties tā kā nebūtu par ko, jo ziņas (pat pozitīvās) ir vai katru dienu.

    Un starp citu, sargs.lv tiek veidots tikai un vienīgi ar “AM štata atspoguļotāju” entuziasmu – brīvākā laikā paši meklē informāciju pa citu armiju mājaslapām, paši to tulko, piemeklē foto utt. neviens par to viņiem nemaksā, un pat paldies nepasaka, tikai apsaukā par “AM štata atspoguļotājiem”. vai tiešām pa visu NBS/ZS nav cilvēku ar kādu brīvāku laiku, valodu zināšanām, kas uz tāda paša brīvprātības principa palīdzētu veidot saturu šajā portālā? Bet ko te rakstīt muļķības – Latvijā visi tikai visu grib, bet darīt negrib neko…

 2. Tas pats attiecas uz mācībām ārzemēs un citu valstu mācībām.
  Vienīgais trūkums ir gribēšana, kaut ko darīt šai lietā.

 3. Bet, ja runājam par efektīvu atspoguļošanu, tad vēl tagad dzīvi atceros PSRS centrālās TV raidījumus “Služu sovetskomu sojuzu!” No tiem var joprojām mācīties.

  • Lai nu ko, bet propagandu toreiz prata taisīt. Kokainu, bet uz mūžu, ko atcerēties.

  • nu ja gribat teikt, ka te http://www.sargs.lv/Video.aspx ir mazāka propaganda, tad nu sorry

   • Mēģinājumi kaut ko darīt jau ir un video profesionāli jums izveidoti vairumā labi, tikai satura tā īsti nav. Un pie tā, ka ģīmis šķībs jau nemaz nevar daudz vainot spoguli. PSRS laikā nebija visi tie grafiskie video pričendāļi – mirgojoši uzraksti, skrienošas līnijas, pārejas visvisādas brīnumainas, utt. Taču noskatoties militāro raidījumu palika iespaids par armijas (nevis vienas izlases rotas) kaujasspējām un militāri tehnisko spēku. Ko tad pie mums rādīt – nato šrotu, kas vairāk der kā butaforija filmām par II pasaules karu? Vai varbūt mācības ar ķīniešu nesprāgstošo munīciju? Pif, paf – pļurkt!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s