Melo, lai tic

Kā zināms vadoņi iedalās divās sugās: „labs vadonis” ir tāds, kurš melo un tauta viņam tic, kā arī ir „sliktie vadoņi”,  kuri melo, bet tauta viņiem vienalga netic.

Zemessardzes komandieris acīmredzot pieder pie otras sugas, jo ar saviem paziņojumiem ir sakaitinājis pat tos ārrindas zemessargus, kuri reti  ķeras pie klaviatūras, lai izteiktu savu viedokli. Jo vērtīgāks ir komentārs ierakstam „Būs ģenerālis!”, ko iesūtīja zemessargs „Zvērinātais”. Šādi komentāri  ir zelta un atsevišķa ieraksta vērti. Kāds grib diskutēt?

„Zvērinātais” raksta:

„Atšķirībā no to ZS komandiera un augstajiem NBS virsniekiem mēs katrs pats sev uzdodam jautājumu cik liels veiksmes stāsts Zemessardzei ir bijuši pēdējie 10 gadi. Cik bieži no augstām amatpersonām esam dzirdējuši tukšus solījumus un liekulīgus slavinājumus. Zemessardzi vienmēr atceras grūtā brīdī un tā vienmēr ir pildījusi savu pienākumu, neskatoties ne uz ko.

Bet vai Zemessardzes vadība ar saviem daudzajiem profesionālajiem virsniekiem štābos ir pildījusi savu pienākumu attiecībā pret zemessargiem. Kas viņi visi būtu bez zemessargiem? Vai zemessargi ar savu attieksmi un dienestu Zemessardzē nav pelnījuši profesionālu un kompetentu vadību, kura deg par valsti un Zemessardzi, nevis tikai sapņo par zvaigznēm uz uzplečiem un nodarbojas ar tīksmināšanos par sevi.

Tie kolēģi, kas Zemessardzē dien no pirmās dienas ir ievērojuši, ka Zemessardzi ir skārušas fundamentālas pārmaiņas, kas diemžēl nav nesušas attīstību, bet degradāciju. No Zemessardzes kāda tā bija vēl XX gadsimta beigās praktiski nekas nav palicis pāri. Mēs esam zaudējuši gan kvalitatīvi, gan arī kvantitatīvi.

Palūkosimies uz to kāda situācija  bija 90-s gados un kāda tā  ir tagad.

Bija 16 000– 20 000 zemessargu, kas bija organizēti 5 brigādēs, 30 bataljonos un SUV vienībā. Tagad – 2 000 – 3 000 zemessargu (oficiālos sarakstos vairāk), kas organizēti 3 novados un 18 bataljonos. 10 000 zemessargu tas ir totāls blefs.

Kādreiz apmācību nodrošināja Zemessardzes instruktoru skola (Cēsīs), Sakaru apmācību centrs (Ogrē), Izlūku mācību centrs (Dobelē), Apmācību daļa Zemessardzes štābā un Apmācību nodaļas brigādēs, kas organizēja apmācību bataljonos, izdeva Zemessardzes apmācību literatūru. Zemessardzes izlūku mācību centrā gadā tika apmācīti ap 200 nodaļas komandieru, brigādes veica vada komandieru un speciālistu apmācību.

Tagad Dobelē ir izveidots mācību bataljons ar neskaidru statusu, kas divu gadu laikā ir spējis sagatavot ap 20 nodaļas komandieru-kaprāļu. Bataljonos likumā noteiktās apmācību dienas reāli nenotiek, jo nepietiek finansējuma. Vairāki ZS mācību centri, mācību daļas un nodaļas štābos ir likvidētas. Mācību sistēma pilnībā sagrauta. Apmācību organizācija krīt no vienas galējības un otrā. Mācību tēmas un metodika tiek mainīta, nesasniedzot mērķus.

„Pateicoties” tam, ka Zemessardze savus necilos resursus ir koncentrējusi uz Eiropas rotas sagatavošanu un apmācība notiek galvenokārt individuālā līmenī, tad īsā laikā Zemesardzes kaujas spējas tiks sagrautas, ja nenotiks kolektīvā (nodaļu, vadu un rotu) apmācība. Bez labiem komandieriem kaujas laukā pat vislabākie karavīri ir nolemti bojāejai. Bet labus komandierus neražo mācību centros, tie veidojas praktiski vadot savus karavīrus/zemessargus apakšvienību (kolektīvajās) mācībās. Zemākā līmeņa komandieru apmācība praktiski nenotiek vai ir nepietiekama. Kaprāļu apmācību programma nespēj pat daļēji nodrošināt Zemessardzes pieprasījumu pēc kaprāļiem, tas pats sakāms par seržantiem un leitnantiem.

Bez OMD sagatavotiem karavīriem  zemessargu sagatavotība kareivju līmenī ir zema. Nav izveidota sistēma, kas spētu kompensēt obligātā dienesta iztrūkumu, kā arī Zemessardzei ir ļoti zems prestižs profesionālo kareivju līmenī un tikai nedaudzi kareivji atvaļinoties no profesionālā militārā dienesta turpina to Zemessardzē.

  Arī bruņojuma jomā būtiski uzlabojumi nav notikuši. Vecās PSRS triecienšautenes nomainītas pret tikpat vecām vācu un skandināvu triecienšautenēm. Modernās triecienšautenes G-36 ir iedalītas nepietiekamā daudzumā. Situācija ar ložmetējiem un citiem atbalsta ieročiem nav ne kvalitatīvi, ne kvantitatīvi uzlabojusies. Cik intensīvi notiek šaušanas apmācība un cik daudz tiek iedalītas mācību munīcijas zina katrs ārrindas zemessargs.

Individuālais ekipējums aprobežojas zviedru dāvātām „humpalām”. Kā pirka  zemessargi uzkabi  par personiskajiem līdzekļiem tā arī to joprojām pērk. Tieši šajā jomā  visspilgtāk redzama   NBS un Aizsardzības ministrijas attieksme pret Zemessardzi un zemessargiem.

Kaujas atbalsta spējas saglabājas tikai vienību nosaukumos. Tas, ka uguns atbalsta apakšvienības poligonā prot izšaut no saviem ieročiem un trāpīt (tiesa ne vienmēr) un inženieri spēj spridzināt ledu nenozīmē, ka Zemessardzei ir inženieratbalsta un ugunsatbalsta spējas. Zemessardzei trūkst arī kaujas nodrošinājuma spēju, medicīnas un sakaru nodrošinājuma, remonta bāzes u.c. Bez kaujas atbalsta un nodrošinājuma par kaut kādiem kājnieku bataljoniem vispār nav iespējams runāt. NBS un ZS komandieriem un virsniekiem to nu vajadzētu zināt!

Zemessargu morāli nestiprina ZS komandiera bravurīgie paziņojumi, kas     krasi atšķiras no realitātes. ZS vadība regulāri „piemirst”, ka:

– Profesionālā dienesta NBS karavīri nēsā ne tikai atšķirīgas krāsas formastērpus, bet arī dažāda tipa jakas, siltās apakšveļas, virsjakas un bikses, zābakus un ekipējumu, kas stipri atšķiras no zemessargiem iedalītā. Zemessardze līdzinās viduslaiku armijai, kur aristokrāti (virsnieki) valkā labāku formu, lieto labāku ekipējumu un ieročus par kareivjiem. Ļoti iespējams, ka mēs esam vienīgā NATO valsts, kur apakšvienībā virsniekiem, instruktoriem un kareivjiem ir atšķirīgs ekipējums un formas tērps. Ministrijā tiek izskatīti dažādi NBS attīstības projekti, bet starp tiem nav projekta par zemessargu nodrošināšana ar formas tērpiem un ekipējumu.

-Par to kā tiek maksātas zemessargiem dienesta uzdevuma izpildes kompensācijas sen vajadzētu painteresēties kompetentām iestādēm.

-Zemessargiem joprojām nav praktiski nekādu sociālo garantiju un nav atrisināti jautājumi, kas attiecas uz sadarbību ar darba devējiem. Spēkā esošas tiesību normas  ir formālas un praktiskajā dzīvē nestrādā.

– Bieži pieminētais  2012.gada cilvēku pieplūdums Zemessardzē ir tikai  „uz papīra”. Reālu priekšstatu par jaunatnācējiem var dot statistika (kuras nav) par to cik no jaunpienācējiem apmeklēs kaut vienu mācību dienu; cik no viņiem Zemessardzē uzturēsies ilgāk par vienu gadu; vai Zemessardzei ir nepieciešamais skaits formastērpu un ekipējuma komplektu; cik kvalitatīvu apmācību ir iespējams nodrošināt „rekrūšiem” ar esošo Zemessardzes finansējumu un  instruktoru skaitu; kāda ir reāla kadru rotācija zs bataljonos.

Zemessardzei ir nepieciešamas radikālas pārmaiņas un būtisks finansējuma pieaugums. Jāveic pašreizējās situācijas rūpīga analīze, jo atrašanās NBS sastāva Zemessardzi ir vājinājusi. Nepārtraukti tiek aizbildinās ar finanšu trūkumu, bet AM budžets 2013.gadam ir 158 milj. latu. Nauda ir, bet runa kā vienmēr ir par prioritātēm. Nauda atrodas visam, tikai ne galvenajam – zemessargu formām, ekipējumam un apmācībai.

Ir pienācis pēdējais laiks, lai valsts saprastu, ka zemessargi ir daļa no tautas un viena no lielākām tautas vērtībām.

Advertisements

53 responses to “Melo, lai tic

 1. arī zemessargs

  To, ka zemessardzē (arī NBS un citas mūsu valsts nozarēs) ir http://www.vissirslikti.lv jau esmu pieradis. Bet padomāsim par to, ko mēs varam darīt. Piem. ko man kā zemessargam būtu jādara ja es tomēr savu zemi vēlos aizstāvēt. Ko trenēties, kur, kā. Kā un kur veidot partizānu bāzes, kā organizēties, kā veidot pretošanās kustību utt.
  Ja vēlamies ko darīt politiskajā līmenī, tad tur esošos cilvēkus mēs neizmainīsim, viņus vajag nomainīt. Bet tas jau atsevišķs stāsts.

  • Kkur jau rakstīju, ka pirmā lieta, kas būtu jādara – panākt, lai pirms X stundas drošībā (jēdziena visplašākajā nozīmē-ekonomiski, fiziski, pārtikas, enerģijas jomā, organizatoriski u.c. jomā) būtu sava ģimene. Izdzīvošanas māksla kā sporta un dzīves veids.Tas jau būs liels ieguldījums valsts drošībā. Izplatīt iegūto pieredzi un palīdzēt draugiem, domubiedriem – nākamais solis. Paralēli piedalīties zs, mācīties, domāt, plānot – šobrīd ir visas iespējas, tik plaša pieeja tematiskajiem materiāliem nekad vēl nav bijusi. Vēlāk šeit attīstīsim šo tēmu. Gaidīt kamēr kungi atjēgsies un pievērsīsies reāliem pasākumiem valsts drošībasstiprināšanai šodien izskatās bezcerīgi, bezjēdzigi un noziedzīgi pret sevi un saviem tuviniekiem. Nedarīt neko vēl sliktāk, jo tā iznīksim pa vienam. Te jau pareizi rakstīja, ka kungiem ir sadalīti portfeļi trimdas valdībā un sevis leģitimizācijai pasaules acīs vajadzīga tikai neliela vēlams asiņaina epizode pirms lielā fināla. Bet mēs taču paliekam šeit…

   • arī zemessargs

    Mēs šeit noteikti paliksim!
    Manuprāt ar ģimeni vislabāk ja ir radi laukos, kur ģimene var patverties, jo laukus karš skar mazāk. Par pārējo – esmu gatavs piedalīties šīs tēmas attīstīšanā.

 2. Nu nezinu gan par tiem 2000-3000 tūkstošiem, ja tā paskatās, tas varētu būt cipars attiecīgi, kas regulāri iet uz mācībām, tad jā, piekristu, bet ka tas ir absolūtais skaits, tam gan nepiekrītu.
  Un par tiem 10’000 – ZS mājas lapā tagad ir 8000, tie 2000 skaitās jau pie ZS veterāniem, tātad, aktīvo dienestu tā teikt pabeigušie.
  Pieaugums varētu būt reāls, jo pagājšgad personīgi redzēju, ka mūsu bataljonā pienāk ļoti daudz jauno, jo īpaši tādu, kas no Jaunsardzes pa taisno, vēl skolas solā būdami, bet 18 g.v. sasnieguši, piesakās ZS un dien godam.
  Jā, piekrītu, ZS, ja atmet lepnumu par savu valsti un dienestu, bet vienkārši bez emocijām un patriotisma paskatās, tad ZS daudzkur izskatās pēc meža brāļiem, kur katram ir tik cik ir un ar to arī jāsitās pa krūmiem.

  Pilnībā piekrītu, ka ZS ir steidzami jāpiešķir daudz vairāk finansējuma gan personīgā ekipējuma, ieroču, munīcijas, gan arī kaprāļu/seržantu apmācībai un instruktoru piesaistei. Kur nu vēl mehanizācija… Nevar cerēt, ka būsim karotāji ar vecajiem zviedru Volvo un vācu Meršiem, kuriem nav nekādas aizsardzības pat no vieglajiem kājnieku ieročiem, kur nu prettanku…
  Eh… Esmu lepns par dienestu ZS un neredzu sevi ejam prom no ZS, tas skaidrs, bet nekad nerimšu deklamēt to, ka naudas ir par maz, kamēr tā netiks piešķirta!
  Vispār jau instruktori nebūtu problēma – starp ZS ir daudz spējīgu, gudru cilvēku, kuriem sagādā prieku dalīties ar biedriem zināšanās, problēma ir tajā, ka šī lieta nav reāli atrunāta un vairāk notiek atkarībā no bataljonu/rotu komandieru iniciatīvas.

  Varētu rakstīt vēl un vēl, jo man, gluži kā autoram/komentētājam, rūp sava zeme, tamdēļ arī stājos Zemessardzē, lai būtu savas zemes sargs!

  BET atliek vien paskatīties uz Igauņiem un uzreiz top skaidrs – mūsu valsts vadībā cilvēki ir vai nu debīli vai arī klaji pret-valstiski noskaņoti, jo estiņiem sazin kāpēc ir 2-2.5x vairāk zemessargu un viņu BS ir normāli mehanizēti, plāno vēl tuvākajā laikā iepirkt un arī atalgojumu cels saviem karavīriem.
  Sajaucu nedaudz ķīselī, bet ir skaidrs, ja iedalītu vairāk nauda+iepirktu pa tiešo no ražotājiem un pirktu lietotu, bet tai pat laikā modernu un labu tehniku(transprorts) un apmācītu regulāri un celtu līmeni, tad nemaz jau tik daudz tās naudas nevajadzētu.
  Problēma tajā, ka joprojām taisa shēmas, maksā 3-4x vairāk izmantojot vietējos starpniekus un beigās tāds čiks vien sanāk!

  Gods kalpot Latvijai!

  • Pag, pag. Nekur prom nav jāiet :). Paldies ka tādi kā tu vēl ir un darbojas zs. Mūsu rakstu “patoss” ir vērsts pret profesionāliem komandieriem, kuri ļoti labi redz reālo bildi, bet vēlētājiem un nodokļu maksātājiem stāsta pavisam ko citu. Tauta tā apradusi ar meliem, ka nevienu pat neizbrīna, ka pīles pūš par 8000 “papīra” zs, kad pats piekrīti, uz nodarbībām daudz maz regulāri nāk labi ja 3000 zs. Tas ir kā lidmašīnai degvielas indikātors rādītu pilnu bāku, kad reāli ir puse. Tas nav debīli vai smieklīgi, tas ir bīstami. Es pats atceros laikus, kad “reālo” zs bija 3-4 reizes vairāk. Tad kur mēs ejam? Vai tā ir ok attīstība? Labi piekrītu laiki bija citi utt, zināms kritums var būt un ir pamatots, bet kādēļ šodien jāsamierinās ar meliem par skaitlisko, ekipējumu, spējām? Ko mēs gribam apmānīt? Igauņi pareizi ņirdz par mums.
   Neķer kreņķi. Dari ar pārliecību un mīlestību to, ko uzskati par pareizu. Tad arī citas lietas sakārtosies. Es tam ticu.

   • Lasu un brīnos- mēs aizmirstam vēsturi! 2003.gadā notika batiņu apvienošana,kuras rezultatā veselu gadu nekas nenotika ,bet pirms tam dižvīri nobijās no zs spēka – jo nav pārliecības ka X stundā būs viņu pusē,tādēļ ar zs” pameta zem tanka”! Apcirpa budžetu, iedeva vecus ieročus utt.
    Es gan neuzskatu ka apmācība stagnē-mēs mācamies,bet tas atkarīgs no komandieriem-mums labs kombats arī mācības notiek normā-vismaz mācamies pamatus- lai izdzīvotu vajaga kustēties pareizi.
    Par skaitu runājot-svars nav kvantitātē bet gan kvalitātē . Bija laiks, kad daudzi stājās lai tikai dabūtu stroķi,no viņiem maz jēgas….

    • Sanāk ZS attīstība notiek nevis pateicoties ZS vadības darbībai, bet drīzāk veiksmīgi apejot izliktās lamatas, kur ar Dievpalīgu, kur batkoms labs, kur rotņiks malacis… Patīkami un cerīgi, ka ir batiņi ar normālu apmācības procesu, bet jāredz lietas visas organizacijas griezumā.
     “Par skaitu runājot-svars nav kvantitātē bet gan kvalitātē” ok kā lozungs, bet ZS vadība ar uzpūsto aktīvo ārrindas zs skaitlisko sastāvu pamato savu eksistenci, virsnieku štatus, citus resursus. Nosauciet reālo zs skaitli! Ja ir taisnība par 3-5 000 ierindā pret 8-10 000 sarakstos, tad tā nav nevainīga lielīšanās, tā ir valsts izlaupīšana.

     • Smejies vai raudi, bet nekāda valsts izlaupīšana, šķiet, tur nesanāks – ja nāktu visi 8000 uz mācībām regulāri un tie 2000 veterānu darītu savas lietas darbā ar Jausnardzi un bērniem, tad ZS budžets būtu jāceļ vairākas reizes!
      Ar esošo finansējumu, lai gan neesmu pie “šprices” tā teikt, bet šķiet, ka pietiek tikai tam, lai knapi vilktu galus kopā, tik nu daudz ir zināms no sarunām ar komandieriem un tā tas esot visos batiņos, ne tikai vienā vai divos…!

 3. arī zemessargs

  Jāņem vēra, ka daļa no tiem, kuri regulāri uz mācībām nenāk, bieži to nedara aizņemtības dēļ darbos un ģimenē, bet apieties ar ieročiem prot un krīzes situācijā būs klāt. Reiz tālajā 1998. gadā naktī, kad mācību trauksmes vietā nejauši izsludināja kaujas trauksmi, pret rītu bataljons bija nokomplektēts par 130%, neskatoties uz to, ka 30% no esošiem zs nebija ieradušies. Jo daudziem zemessargiem klāt atskrējuši bija arī dēli, tēvi, vectēvi, kaimiņi (daudzi bruņoti ar 2. PK šmaiseriem, legālām un nelegālām bisēm utt.).
  Kādas ir domas par valstiskām prioritātēm ZS. Manuprāt pirmkārt ir vajadzīgs transports lai visas zs vienības būtu mobilas. Otrkārt vajag rotu virssaržantus kā prof. dienesta cilvēkus, jo rotniekiem sanāk par daudz administratīvi-tehnisko darbu. Un vēl dažus cilvēkus bataljonu štābos klāt (štāba priekšnieks, S-2, var būt vēl kāds). Treškārt novadu štābus jāpārvērš par normāliem kaujas brigāžu štābiem, nevis tīri administratīvām struktūrām.

  • Gribas ticēt, ka arī 2013.gadā attieksme no zs, viņu draugiem un kaimiņiem būs tāda pati kā 1998. Ja “atskriešanu” mēs vēl varam nodrošināt, kā būs ar izpratni par “tālākdarīšanu” un “badā nenomiršanu”?
   Mēs gribam panākt, lai par reālo situāciju NBS, ZS no pirmavotiem uzzina gan AM, gan Saeimas deputāti, gan žurnālisti, gan nodokļu maksātāji. Problēma nav tajā, ka kāds negribētu aizstāvēt šo valsti, bet gan slinkumā iedziļināties un izpratnes trūkumā par militāro specifiku. Teica ZS komandieris ka viss ir čikiniekā, nu i labi, kā var neticēt tik lielam priekšniekam. 🙂
   Pēc dažām pazīmēm AM un AM paklāutības iestāžu ļaudis čeko mūsu ierakstus. Varbūt kkas no tevis rakstītā aizķersies viņu rūpju pilnajās galvās.

   • arī zemessargs

    Es pats politiķis esmu. Nav tā, ka kaut kas nenotiek tāpēc, ka neko nezina. Vienkārši negrib zināt un neredz jēgu kāpēc būtu jāzina. Ja ZS komandieris tā neteiktu, tad viņš iespējams nebūtu ZS komandieris. Jo politiskai vadībai vajag lai pēc iespējas labāk izskatās pie pēc iespējas mazākas piepūles, vēl labāk ja pašam kas atlec. Un ja sāksi kaut ko reformēt, tad būs čupa neapmierināto un beigās vēl pats būsi vainīgs (ko politiskie konkurenti steigsies izmantot). Latvijā kopš neatkarības atgūšanas kaut kādas lielas reformas notikušas vai nu tāpēc, ka bija politiķu personīga ieinteresētība, vai nu lielā sabiedrības spiediena rezultātā. Militārā jomā, kamēr nav kara, nevienu sevišķi nespiež, līdz ar to sabiedrības spiediena nebūs. Lai reformas būtu, augšā vajadzīgs pietiekoši drosmīgs un autoritatīvs līderis, kurš gatavs, ka par viņa galvu birs nomelnošanas kampaņas un pretdarbība.

    • Precīzi. Piekrītu. Visi visu zina. ZS kopš Eihmaņa (arī nav nekāds enģelis) ar komandieriem totāli neveicas. Nu ko, gaidīsim īsto…

     • arī zemessargs

      Gluži visi nē, bet kam vajadzētu zināt – lielākoties zina, bet klusē jo nevar neko mainīt un (vai) klusē lai amatā paliktu.
      Gaidīt var, bet maz efektīvi. Manuprāt primārais:
      1) Informēt sabiedrību un pašus ar šo militāro jomu saistītos cilvēkus. Lai var uzzināt vismaz tie, kuri vēlās zināt.
      2) Palīdzēt īstajam nokļūt pie varas svirām.

  • Līdz 1998,gadam šādas trauksmes rīkoja samērā regulāri, bet šajā gadā tās arī laikam bija pēdējās. Sākās lielās ZS reformas, optimizācijas, apvienošanas un vairs šādas trauksmes nenotiek. Vadība vairs negrib paskatīties patiesībai acīs, pārāk riskanti!!!

 4. Es arī ticu, ka X stundā Zemessardze spēs sapūlcināt vairāk pat par 10 000 zemessargu. Savādāk neredzu mūsu valsts pastāvēšanai jēgu. Bet problēma ir citur. Mūsu tautai nav vajadzīga kolektīva pašnāvība. Zemessardzei nav spējīga “mugurkaula” (seržanta sastāva). Lai vadītu kaujā nodaļu/vadu nepietiek būt foršam vecim. Ir jābūt zināšanām gan par cilvēku vadību, kā arī par taktiku un tehniskām lietām. Tas ir pamatu pamats un vēl ir jābūt speciālistiem (sapieri, mediķi, sakarnieki, ložmetējnieki, artilēristi utt.) un kādam kas to visu jāspēj vadīt, kopējo mērķu sasniegšanai. Savā laikā kāds ģenerālis ir teicis: “Nav lielāka nozieguma, kā neapmācītu karavīru sūtīšana kaujā”.
  Lai uzvarētu kaujā ar patriotismu nepietiek.

  • Pie tā(NJIK nodaļniekiem un vada seržantiem kā arī speciālistu intensīva apmācīšana) ir sākts intensīvi strādāt, ja esi ZS, tad detaļas pats zini un šis gads nav pirmais, kad tas notiek, šogad jau tiek turpināts ar lielāku vērienu tas, kas pagājšgad ir sevi pierādījis par efektīvu un labu esam.
   Protams, paies gads/divi, līdz mums būs puslīdz pieņemama komplektācija ar kaprāļiem/apmācītiem seržantiem(nav noslēpums ka daudzi III pakāpes ieguva, bet uz šodienu dažs labs kaprālis pēc NJIKa ir zinošāks dažās lietās par dažu labu vecā rūdījuma III), bet tās lietas kustās uz priekšu.
   Un kas patīkami iepriecina – ir liela atsauksme un vēlme no pašu zemessargu vides attiecībā uz NJIK!

 5. Džonis tas kurš Guntars

  PIekrītu Agrim, šajā gadījumā nav nekāda nozīme, ka savāksim 10000 vai 20000 lielisku vīru, kas gatavi kauties, bet nebūs jau ar ko. Pirmkārt ieroču un munīcijas, otrkārt ekipējuma, treškārt speclīdzekļi (sakaru ierīces un citi), ceturtkārt pārtika arī beigsies trešajā dienā un 3/4 no vīriem aizies mājās, jo sapratīs savu ieceres bezjēdzīgumu un bezcerību. No šiem pašiem, kas vel nopietni ņemas pa zemessardzi, cik nopietna ir viņu apmācība? Vai būs spējīgi veikt diversijas? Vai spēs prast vispār pielietot tos pašus sakaru līdzekļus nepieciešamajā līmenī? NATO standarti? Kā sazināsies ar iespējamajiem palīgiem no NATO? Standarta Latviešu valodā? Vai daudz zemessargi spēj precīzi koriģēt artilērijas, uzlidojumu uguni? Un arī ne jau Latviski “po pacanski” tā sakot. Cik vispār ir no esošajiem zemessargiem profesionālu karavīru un instruktoru līmenī? Cik no zemessargiem ir pieredze jebkāda , kas ir lielāka par apmācībās uzkurtu ugunskuru un patusēšanu ar večiem mežā? Es patiešām nenoniecinu neko, pats darītu visu lai jebkādi aizkavētu pretinieku un palīdzētu sabiedrotajiem, bet raugoties uz mūsu ZS, da i to pašu NBS es redzu lielu ziepju burbuli. Pa lielam ņemot visā Latvijā karot prot un spētu patiešām būt noderīgi sabiedroto spēkiem, kā arī pašu pretošanās kustībai nieka pāris tūkstoši vīru. UN tas ir no visas armijas, ne tikai no zemessardzes.

  • Kas attiecas uz pārtiku, tad nesen pa radio dzirdēju, ka mūsu veikalos ir tikai 10% Latvijā ražotas pārtikas. Tad nav jābūt īpaši lielam analītiķim, lai saprastu, ka krīzes gadījumā mēs varēsim ēst bio-degvielu!!!

  • arī zemessargs

   Daudzās valstīs pretošanās kustība radās tukšā vieta.

 6. Bija lozungs “fronte tēva pagalmā”. Gatavojamies tam, daudzi mani draugi centās apgūt kara mākslu.Tagad? Vai kritiskā brīdī spēsim aizstāvēt savu māju. Zemessardze nav algotņu armija kuru var uzpirkt. Vai mūsu NBS ir tikai patrioti?

 7. Kolēģi palasot dažus komentus dzīvot negribas. Precīzi kā http://www.vissirslikti.lv 🙂 Bet jābūt pozitīvam plānam:
  – max publicitāte par stāvokli ZS, NBS. Esi pazīstams ar kādu deputātu, žurnālistu dod infu, atspēko melus. Kvantitāte ar laiku pāries kvalitātē.
  – sāc ar savas ģimenes drošību. Veido krājumus. Plāno. Mācies.
  – apvienojies ar domubiedriem, veido terioriālus “klanus”. Stājies zs.
  – esi informēts. seko ziņām, tendencēm, interesējies par visu, kas palīdz pildīt iepriekšējos divus punktus.
  – netici nevienam.
  kaut ka tā…

  Ir arī alternatīva – nomierināties, dzīvot savu dzīvi, neņemt pierē, kad āda sāks svilt aiztīties. Gan jau viss būs labi.

  • Par to deputātu un citu iesaistīto informēšanu – ir jau arī tāds jaunievedums, kā aizsardzības ministra padomnieks ZS jautājumos, kurš tad arī atbild par to, cik daudz informācijas no zemīšiem nonāk līdz ministram! Otra lieta – ir tāda lieta kā ZS komandieris, no kura ir atkarīgs tas, vai NBS komandieris tiks informēts par ZS patieso stāvokli un nepieciešamības pēc papildus finansējuma, kurš(NBS komandieris), savukārt tad arī vērsīsies arī tai pašā AM ar pieprasījumu pēc papildlīdekļiem.
   Un kā parasti – viss sākas no zemessarga, kuram ir iespējam nodot informāciju vai nu pa tiešo savam rotas komandierim vai arī sapulces laikā izteikt sāpi atklāti pašam bataljona komandierim, tālāk jau visam jāaiet pa ķēdīti līdz augstāk minētajiem kungiem, kuri lavierē par NBS/ZS/AM vadības gaiteņiem.

 8. No manas pieredzes ZS varu teikt, ka pa pat labākajos gados izdevās divās stundās savākt tikai 30% no zemessargiem uz reālu kaujas trauksmi. Jā – bija tāds gadījums, situācija bija ļoti draudīga un neviens nezināja kā tā izvērtīsies. Viss beidzās tikpat ātri kā sākās bet, 60% neieradās. Ar to es negribu pateikt, ka visi 60 % ir slikti zemessargi, bet gan to, ka pēkšņas krīzes gadījumā nevar rēķināties ar visu personālu.

 9. Ko nu runāt par ekipējumu, ja man vēl tagad nav bijusi iespēja saņemt formu pienācīga izmēra, laikam jāpērk sava. Derētu arī paintresēties no kurienes tie vekaliņi saņem tās zviedru humpalas, formas utt., kas identiski vienādas ar ZS

  • Es pirku. Pirms tam pārlasīju “Šveiku”.

  • arī zemessargs

   No Zviedrijas 🙂 tur armijas rezerves izpārdod šad un tad. Un šo to atsūta arī uz Latviju.

  • Neviena zviedru forma nav identiska ar zemessardzes Woodland rakstu, Tu kaut ko jauc ar amerikāņu National Guard Woodland BDU, ne?
   Formu Tev nav jāpērk, problēma tajā, ka neizdevīgu līgumsaistību dēļ viss vecais Woodland camo materiāls ir jāizstrādā un tikai tad slēgs jaunu līgumu/šūs jaunās formās ar jauno-zaļo pikseļrakstu, kuru tad nēsās VISI zemessargi bez izņēmuma, vienalga vai profiņš vai brīvprātīgais ārrindnieks.
   Cerams, ka jau nākamgad, jo šogad jau jaunsargi saņem jaunās formas, kas šūtas no vecā Woodland auduma.

 10. Pasakiet tā krāniņa uzvārdu,kurš lika noņemt 40patronas?

 11. Mani patiesi priecē komentāri, ir vēl pulveris pagrabos, ir! Žēl tikai ka, Zemessardzes vadība bremzē zemessargu iniciatīvu. Izskatās, ka valstī vispār tiek bremzētas viss, izņemot tupu spiešanos barā un padziedāšanu.
  Vienīgā izeja, ir organizēties pašiem.

 12. Ir pietiekami dzīvots zemessardzē ir grūti sagremot tās dumības ko veic vadība , visi iznireļi sākot ar porieti ,maklakovu , zeibotu būtu jāsēdina aiz restērm , bet nē izcilākie padomnieki šodien savu ir saņēmuši ,pakāpes naudu un turpina diedelēt uz tautas naudas

 13. Dāmas, kungi!
  Ir piemirsta viena lieta ZEMESSARDZE ir BRĪVPRĀTĪGA militāra organizācija.

  Ekipējuma un materiāltehniskā nodrošinājuma ziņā, nekas nav mainījies. Mans tēvs vecajos labajos ZS sākumlaikos pirka ekipējumu, un es to daru vēljoprojām. Ir problēmas, bet jebkurai problēmai ir risinājums.

  Atalgojuma sistēma. Atslēgas vārds “BRĪVPRĀTĪGA”. 90’s neviens pat nesapņoja, ka par mācībām maksās. Pats esmu gājis uz mācībām par kurām nemaksā. Un te jau parādas cilvēku idealoģija. Nemaksā – nenāku. Esmu redzējis praksē. Maksāja nāca, kapāja. Vienu gadu nemaksāja, puse vienības pačibēja. Lasam atkal jaunus kaklus.

  Personāla apmācība. Instruktoru sastāva iztrūkums nenozīmē, ka neviens neko nezin. Realitāte- vecie māca jaunos. Tā ir bijis un tā būs.

  Solījumi- viens un tas pats, kā politisko partiju reklāmās. Ja nemaldos par jaunām formām runā un sola kops 2009.gada. Es personīgi vairs neņemu vērā. Kad būs tad būs.

  Viss ir atkarīgs no pašiem. Ja iesim un darīsim tad būs. Ejat pie rotniekiem, prasat, bezmaksas dienas. Mācības uz lauka.

  Vīri, dāmas, ja paši neizdarīsim spiedienu, tad nekas nebūs.
  Paldies par uzmanību.

  • Ļoti labs, spilgts piemērs. Lai dabūtu to, kas ir noteikts likumā jāiet un jāprasa. Apmācības sistēma no tēva- dēlām. Apgāde – kā rocība ļauj.

   Mūs lasa arī civilie, tādēļ paskaidrošu, ka šajā komentāra ar vārdu “maksa” tiek apzīmēta ar likuma noteiktā kompensācija par dienesta uzdevumu izpildes vai apmācības dienu, jo darba devējiem nav pienākums maksāt algu par dienām, kad zs ir iesaistīts apmācībās. Ar šo neregulāri izmaksājamo kompensāciju bagāts nekļūsi un bērnus nepabarosi.

   Varam iedalīt visus ārrindas zs nu jau 4 kategorijās:
   1.sarkasta zs, lieli skaitļi ar tiem lepojas ZS un NBS vadība
   2. aktīvie zs piedalās visur un vienmēr, paši sedz visus izdevumus arī tos, kurus it kā jākompensē valstij (apmēram 1/3 no saraksta zs).
   3. zs, kuri piedalās apmācībā laiku pa laikam neskatoties uz kompensācijas esamību vai neesamību.
   4.zs, kuri piedalās apmācībā, kad tiek maksāta kompensācija.
   Pēdējo kategoriju es nenosodu, jo kādēļ jāatsakās no valsts piešķirtās tiesības uz kompensāciju par to pašu procesu, par ko profesionālā dienesta karavīrs saņem algu?

   Zemessardze darbojas nevis pateicoties, bet par spīti tās vadībai. Tā turpinoties vēl dalības maksu ieviesīs…

   • arī zemessargs

    Aizsargu organizācijas veterāni stāstīja, ka pirmskara Latvijā Aizsargi bieži par saviem līdzekļiem pirka arī ieročus, ierīkoja šautuves, kultūras namus, šuva sev formas.

    • Doma jau skaista, pat atbalstāma, bet pamēģini mūsdienās pats ierīkot šautuvi kur ienāk prātā… Arī kaujas ieroci mūsdienās nekur oficiāli nenopirksi. Par šo visu vari tikai iegūt kārtībsargājošo iestāžu uzmanību.

     • Tev protams taisnība, bet rodas jautājums: mēs dzīvojam savā valstī vai svešā?

     • arī zemessargs

      A kāda problēma ir ierīkot šautuvi? Ne jau kur pagadās, bet normāli. Piem. kādā karjerā? Pierīgā vairākas šautuves ir. Vai kāds liedz pirkt pistoles/revolverus, pusautomātiskās bises, karabīnes ar optiku?

  • “Vidzeme”, tas ko tu raksti ir jauki līdz tam brīdim kamēr šauj ar salūtmunīciju (kura arī ir ļoti ierobežotā skaitā), un ar vērienu tērē nodokļa maksātāju naudu kuģu iegādei, medikopteriem, NATO lidlaukiem utt. Bet ja situācija mainīsies un tā var mainīties, tad princips “tēvs – dēlam” un “ko nospēru/ nopirku, to nēsāju” īsti vairs nestrādās.
   Tas ko tu raksti derēja un bija vitāli nepieciešams pēc 91,gada, bet tagad pēc divdesmit gadiem, kad mums ir zelta tilts un būs nacionālā bibliotēka, tas kļūst amorāli.
   Vai tiešām tu tici, ka jaunieši, kas ir dzimuši pēc Janvāra barikādēm gribēs veltīt savu laiku tik butoforiskai iestādei par kādu ir kļuvusi brīvprātīgi militāra organizācija!!! Komandierim vajadzētu runāt nevis par skaitli 800 (kas ir iestājušies, bet vēl nav iepazinušies ar ZS), bet gan ar skaitli 700 (kas ir izstājušies un ir iepazinuši Zemessardzi).
   Un noslēgumā visdziļākā mana cieņa tādiem zemessargiem kā tu, kas tik nesavtīgi kalpo savai tautai un valstij, laikā, kad daudzi mūsu “vadoņi” grābj miljonus Jūs kaunāties paņemt kompensācijas 10 Ls par dienu (ko jūs ar savu degvielu, sievu un māšu sarūpētām maizītēm, laika apstākļiem nepiemērotos apģērbos, dzirdot par sevi nievas un pat klajus apmelojumus), kurā cenšaties apgūt militārās prasmes (bieži vien apšaubāmas kvalitātes mācībās), lai tad, “kad latvju zemei grūti laiki, nāktu palīgā”. Tikai pateicoties Jums, kuriem vārdi “labāk manu galvu ņēma, nekā manu tēvu zemi” nav tikai lozungs, ko atskaņot svētku dienās, es personiski vēl ticu, ka mūsu tautai vēl ir nākotne.
   Galvenais nepadodaties un neļaujiet prastiem karjeristiem izmantot jūsu patriotismu savu savtīgu mērķu sasniegšanā!!!

   • Tur jau tā lieta, ka sabiedrība nav izglītota par ZS, līdz ar to ir tā kā ir ar to attiekmsi, lai gan uz muļķiem nedusmojas, jo tādu valstī arī netrūkst, katrs dara savu lietu, ZS dara savu un vienalga, ko tur suņi rej, konvojs iet tālāk :)!
    BET ir svarīga viena lieta, tā DUI kompensācija(sākot no 5Ls, nevis 10Ls) ir ļoti svarīga zemessargiem, pat ja tā pamatsumma(5Ls) nesedz visus CEĻA izdevumus(nekam citam ar to nepietiek) – tie 5Ls ir kā “Paldies!”, oficiāls paldies no valsts, paldies par to, esi šeit, paldies ka pildi šo pienākumu savas valsts un tautas priekšā, paldies, ka esi patriots, paldies, ka ESI!
    Lūk tā es skatos uz to kompensāciju, tādēļ arī pats neesmu apmierināts ar to, ka šogad to grasās izmaksāt labi ja 2-3 mācībās un tas viss pateicoties tam, ka uz ZS rēķina tiek komplektēka ES kaujas grupa un kibergrupa, jo īpaši ESKG paņem lauvas tiesu no budžeta, tādēļ lai arī kopējais budžets ZS ir lielāks, kā pagājšgad, reāli līdz zemessargiem nonāk vēl mazāk līdzekļu, kā pagājšgad, tas runājot par DUI kompensācijām.

 14. Uzdūros militāri tehniskās tēmas entuziasta rakstam (tapis 5.martā). Neskatoties uz raustīto izklāstu, kopumā autora novērojumi sakrīt ar mūsējiem:

  (..)20 gadu ilgajā ”Zemessardzes” pastāvēšanas vēsturē atvēlētiem finansu resursiem atrodoties no 1,3 līdz 2,8 milj. LVL robežās ! Izdalītie nelielie resursi izskaidrojas ar Latvijas politiķu ērtībām nepieciešamo Mītu, kaujasspējīga ” Zemesardze” ! Rezervistu institūta finansējumam izmantojot pārpalikuma metodi ! Ikgadēji ,”Zemesardzes” 7000-10.000 karēvju lielam formējumam atvēlētie 1,2-2 milj.LVL ir pietiekami kancelejas priekšmetiem, administrācijas personālam un karēvja bāzes iemaņu apmācības kursam ! Politiķiem pieminot ”ZS” institūtu kā militāro spēku ir vērtējams kā kriminālsodāms NOZIEGUMS pret pilsoņiem ! (..)

  (..) Latvijas militāro kapacitāti raksturojošie fakti ir : hroniska nespēja pilnībā nokomplektēt SzS 2 kājinieku bataljonus , skaitliski 2x 550 karēvjus/durkļus ! Objektīvais iemesls, militārās attīstības koncepcija ir atrauta no valsts finansu ”celtsp­ejas” ! Izsakoties drošības terminos, agresors pagaidīs ! (..)

  • Diemžēl taisnība un diemžēl nekā jauna. Viss teksts ir izvilkumi no KK agrāk teiktā un rakstītā.
   Vesels Saeimas deputāts n-tos gadus ziņo un informē… Rezultāts = 0 . Nezinu kam jānotiek, lai lietas mainītos. Iespējams brīdinājums par izslēgšanu no NATO būtu gana spēcīgs signāls…

   • arī zemessargs

    Uzņemt mūs NATO bija vairāk politisks nekā militāras lēmums. Un nedomāju, ka tuvākajā laikā NATO attieksmi pārskatīs. Un vispār jābeidz paļauties uz ārzemju kungiem kas pie mums atnāks un ielu saslaucīs (armiju sakārtos, ceļus salabos utt.)
    Risinājums – pašiem politikā aktīvi jāiesaistās. Nav ko no citiem gaidīt. Latvijā politiskajās partijās ir tikai ap 1% no iedzīvotāju skaita, Eiropā vidēji – 5%.

    • nav jau kur iesaistīties … vieni- dulburi, citi-zagļi utt
     jaunai partijai vajadzīgs naudas maiss, bet esošie jau sadalīti 🙂

     • arī zemessargs

      Neviens Tavā vietā neko nedarīs. Sāc ar sevi. Mēs kaut kā bez naudas maisiem līdz Saeimai tikām.

      • “Mēs kaut kā bez naudas maisiem līdz Saeimai tikām”. Apsveicams sniegums. Tikai nesaki no kuras partijas esi. Šeit tusē dažādu politisko partiju fani. Lai katrs domā, ka tas ir teikts par viņa komandu. Un paldies par uzmundrinājumu 🙂

 15. Kad mums notiek apmācības, tad no manas rotas ierodas labi, ja 10%, pārējie ir vnk sarakstos, ar kuriem lielīties statistikas apkopojumos!

  • ja tikai lielīšanās vaina būtu, bet tie ir meli par reālo stāvokli drošība jomā. Ko teiktu par (piemēram) servisa meistaru, kurš apgalvo “kārtībā saimniek”, bet pats priekšējo riteni pieskrūvē ar divām vaļīgām skrūvēm. Tā arī braucam…

  • Šobrīd jau ir sākts atkīvi strādāt pie tā, lai atskaitītu tos zs, kuri neattaisnotu iemeslu dēļ nedodas uz mācībām un tādi jau tiek atvaļināti no zs bez jebkādām ierunām un pielaidības!
   Par tiem procentiem vēl ir tāda nianse, ka daudzi zs atrodas ārzemēs, kur strādā algotu darbu, līdz ar to uz mācībām netiek un cik ir lasīts, tad tikai retais, būdams Latvijā, trāpa uz kādām mācībām un piedalās tajās.

 16. Pirms un pēc mācībām noskatos kā rotas komandieris tiek galā ar papīru rakstīšanu,tur normālam cilvēkam prātā jāsajūk!Birokŗātija,kaut viņu velns parautu,

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s